Katarzyna Evans
KATEGORIA KULTURA
USA (CHICAGO) 2023
Kazimiera Bober
KATEGORIA BIZNES
USA (CHICAGO) 2016
Założycielka firmy garmażeryjnej Kasia’s Pierogi. Nazywana przez amerykańskie media „żywym przykładem realizacji amerykańskiego marzenia”.
Jej pierogi znajdują się asortymencie prawie wszystkich amerykańskich supermarketów. Rokrocznie wspierała swoimi wyrobami polonijne wydarzenia, m.in. obchody Miesiąca Dziedzictwa Polskiego na Uniwersytecie Northeastern czy Dnia Pułaskiego.
Dzięki jej działalności polska kuchnia zaistniała w świadomości amerykańskiej, nie tylko w Chicago. Entuzjastami jej pierogów są politycy i celebryci oraz krytycy kulinarni, m.in. prezydent Bill Clinton i prezydent George H. Bush.
Zmarła w 2014 r.
Kinga Miodonska-Joucaviel
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2014
Wykładowca, promotorka Polski, organizatorka "Tygodnia Polskiego" w Tuluzie, dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail.
Od 1989 jest mianowanym wykładowcą na uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie, kierownikiem sekcji języka polskiego na Wydziale Języków Słowiańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki i historii.
Głównym przedmiotem jej działalności pozapedagogicznej jest promocja Polski. Od dwudziestu trzech lat organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień polski” w Tuluzie, którego celem jest przybliżenie kultury polskiej społeczeństwu francuskiemu. „Tydzień Polski” promuje wszystkie dziedziny kultury: literaturę, teatr, muzykę, sztuki piękne, kino. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się nie tylko różne wydziały uniwersytetu (takie jak: muzykologia, lingwistyka, historia, historia sztuki, socjologia, anglistyka), ale także liczne francuskie instytucje kulturalne i władze miasta Tuluzy. Dzięki temu przedsięwzięciu Tuluza stała się ośrodkiem inspirującym i propagującym polską kulturę w południowej Francji.
Autorka wielu publikacji w języku francuskim dotyczących aspektów historii Polski, sztuki i historii literatury. Organizatorka licznych sesji naukowych. Od 2006 roku dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail, która promuje polską dramaturgię we Francji, tłumacząc na język francuski polskie sztuki współczesne, publikując je w wersji dwujęzycznej, a następnie prezentując w teatrach tuluzeńskich i uniwersyteckich.
Konrad Pawełek
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (CHICAGO) 2023
Kornelia Król
KATEGORIA NAUKA
USA (CHICAGO) 2022
Krystian Gebis
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (CHICAGO) 2020
Krystyna Suchodolski
KATEGORIA BIZNES
AUSTRIA 2015
Właścicielka i dyrektorka zarządzająca rodzinną firmą „Trachten & Leder Suchodolski". Odznaczona honorowym medalem Wirtschaftskammer Niederösterreich.
Urodziła się w Warszawie, a do Austrii przyjechała w latach 70. Od 1975 roku prowadzi wraz z mężem firmę zajmującą się projektowaniem i sprzedażą narodowych strojów austriackich. W 1998 roku małżeństwo otworzyło sklep w Gänserndorf, a przed kilku laty również sklep internetowy. Obecnie stała oferta firmy to ponad 15 tysięcy produktów: od sukienek i żakietów po efektowne akcesoria.
Źródło sukcesu firmy to z jednej strony dbałość o detale oparta na wnikliwym studiowaniu zachowanych ilustracji, a więc wierność tradycji; z drugiej strony śmiałość w projektowaniu nowych wzorów, które na tej tradycji bazują. Firma zdobyła uznanie i klientów na całym świecie. Ubiera VIP-ów i zespoły folklorystyczne, ludzi estrady i polityków.
Krzysztof Frymarkiewicz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2017
Muzyk, współzałożyciel pierwszej w Norwegii polskiej grupy hip-hopowej „EMG”, twórca wielu docenionych w Norwegii i zagranicą utworów muzycznych, w tym na przykład: „300 mil do nieba”, „Droga na szczyt” czy „Walka o byt”. W swojej twórczości skupia się na tematach związanych z codziennym życiem Polaków w Norwegii, w przystępny sposób opisując cienie i blaski emigracji.
Działacz społeczny. Bierze udział w przedsięwzięciach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Norwegii.
Krzysztof Galik
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2020
Wybitnie uzdolniony inżynier, który w 1997 roku założył w Newington CT swoją własną firmę Polamer Precisions zajmującą się produkcją technologii i urządzeń branży lotniczej. Dzisiaj firma posiada w New Britain fabrykę wielkości 200 000 stóp kwadratowych i zatrudnia 230 pracowników. Klientami Polamer Precisions są światowe konglomeraty: Pratt & Whitney, Hanwha Techwin, GE Aviation i inni liderzy branżowi. Polamer Precisions wspiera Polonię, wydarzenia polonijne a w fabryce większość zatrudnionych pracowników to Polacy.
ks. Marek Smółka
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (CHICAGO) 2022
Leiv Igor Devold
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2012
Reżyser filmowy, wykładowca w Szkole Filmowej w Lillehammer, organizator i uczestnik imprez związanych z polską i norweską kinematografią.
Leopold Płowiecki
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2015
Inżynier Produkcji, dyrektor techniczny w przedsiębiorstwie VYGON specjalizującym się w produkcji sprzętu medycznego jednorazowego użytku w Ecouen pod Paryżem.
W 1977 roku założył własną firmę BALT Extrusion w Montmorency, która szybko wyspecjalizowała się w Neuroradiologii Interwencyjnej - nowej specjalności medycyny, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych mózgu (tętniaki, krwiaki, udary). W tej dziedzinie Balt Extrusion jest jedynym przedsiębiorstwem europejskim.
W 1980 równolegle z działalnoscią Balt Extrusion założył firmę Balton w Warszawie. Firma szybko pokryła w tej dziedzinie potrzeby rynku polskiego, a dodatkowo prowadziła eksport do krajów ościennych, jak i na inne kontynenty.
Lubomir Tomaszewski
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2016
Polsko-amerykański rzeźbiarz, malarz, projektant porcelany, wykładowca i teoretyk sztuki.
Od 1966 r. mieszka i tworzyw Stanach Zjednoczonych. Absolwent Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie. Założyciel międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonaliści.
Pracę artystyczną rozpoczął w latach 50. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, współpracował tam z takimi artystami jak Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz czy Hanna Orthwein. To właśnie z tamtego okresu pochodzą porcelanowe figurki, z których jest najbardziej znany. Oprócz figurek zaprojektował także dwa serwisy do kawy „Ina” i „Dorota”, które w 1963 zostały pokazane na I Międzynarodowej Wystawie Form Przestrzennych. Nazywany „rzeźbiarzem ruchu”.
Wziął udział w ponad 300 indywidualnych i zbiorowych wystawach na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne. Otrzymał m.in. Złoty Medal Gloria Artis oraz nagrody Life Achievement Award, People’s Choice Award, National Sculpture Society oraz Award for Achievement in Sculpture.
Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie.
czytaj więcej
Lucyna Rys
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2014
Lekarz, wybitna specjalistka medycyny geriatrycznej.
Od 30 lat mieszka we Francji. Od 15 lat pracuje w uniwersyteckich ośrodkach klinicznych. Autorka blisko 50 publikacji specjalistycznych. Jej prace naukowe dotyczą głównie badań nad chorobą Alzheimera, zaburzeń zachowania, leczenia odleżyn, leczenia paliatywnego. Jest ordynatorem oddziału interny i geriatrii w regionalnym centrum klinicznym w Voiron.
Jest także pianistką (liczne recitale m.in. muzyki Chopina, Scarlattiego) i organizatorką corocznego koncertu muzyki kameralnej i śpiewu w St. Etienne de Crossey. Regularnie koncertuje dla pacjentów w szpitalach i domach opieki społecznej.
Łukasz Kownacki
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2023
Ma 30 lat. Do USA przyjechał spod Łomży w wieku trzech lat wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wychował się w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Ukończył akademię policyjną i pracował 10 lat w policji stanowej. Rynkiem nieruchomości zainteresował go bezpośredni przełożony w policji. Założył agencję nieruchomości, którą prowadzi wspólnie z narzeczona Justyną. Przeprowadził się na Long Island. Równolegle założył agencję menedżersko-promocyjną, aby wspierać karierę pięściarską swojego brata, organizować walki pokazowe w USA i Polsce oraz promować młode talenty.
Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala
LAUREAT
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2020
Założyciele i właściciele paryskiej piekarni „Maison du Pain”. Łukasz (piekarz) odpowiada za linię produkcyjną, a Jadwiga zarządza sklepem i kieruje zespołem. Wysokiej jakości wypieki powstają na bazie naturalnych składników w oparciu o pradawne, tradycyjne receptury. Na koniec dnia Jadwiga i Łukasz rozdają niesprzedane produkty potrzebującym, a podczas wielu tygodni izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa oferowali śniadania personelowi medycznemu paryskich szpitali.Łukasz Obolewicz
KATEGORIA BIZNES
NORWEGIA 2011
Przedsiębiorca, biznesmen, właściciel firmy Tinn Lys.
Produkuje świece parafinowe z rzeźbioną aplikacją popularnych miejsc w Norwegii. Poprzez połączenie parafiny i mikrokwasów otrzymuje się lampion z rzeźbą. Dzięki temu świeca podczas spalania wyświetla rzeźbioną aplikację. Po wypaleniu zewnętrzna warstwa może być użyta ponownie, jako element dekoracyjny lub lampion. Projekt ten jest jedynym takim projektem na świecie.