Edycje regionalne

prof. Krzysztof Górski
KATEGORIA NAUKA
2022
PUCHAR

prof. Krzysztof Górski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2022

prof. Krzysztof Izdebski
KATEGORIA NAUKA
2024
PUCHAR

prof. Krzysztof Izdebski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (LOS ANGELES) 2024

Jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie patofizjologii głosu, członkiem Rady Naukowej NVP, a także założycielem i prezesem fundacji Pacific Speech & Voice Foundation, organizacji non profit, zajmującej się badaniami naukowymi i terapią schorzeń strun głosowych i zaburzeń mowy (www.pvsf.org).
Urodził się w Polsce, studiował na Uniwersytecie Lund w Szwecji, a następnie na UCLA i UCSF w Stanach Zjednoczonych. Od ponad 20-tu lat przewodniczy Annual Pacific Conference Voice, dorocznemu spotkaniu ekspertów w dziedzinie głosu.
Jest współzałożycielem World Voice Consortium, międzynarodowej organizacji, skupiającej osoby i instytucje zajmujące się różnymi aspektami ludzkiego głosu.
Obecnie jest profesorem w San Francisco Conservatory of Music, doradcą naukowym na Wydziale Bioinżynierii Uniwersytetu Santa Clara i w Instytucie Plastyczności Mózgu w San Francisco oraz honorowym członkiem wielu prestiżowych organizacji, takich jak: CEIMArs - włoskiego interdyscyplinarnego ośrodka Center for Performing Arts Medicine, Austrian Voice Foundation, Socieda Mexicana d' Voz oraz Polskiego Towarzystwa Fonetycznego i Collegium Medicorum Theatri CoMeT.
Prowadzi także praktykę prywatną w San Francisco.

prof. Marek E. Jasiński
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar

prof. Marek E. Jasiński

 

KATEGORIA NAUKA

NORWEGIA 2015

Profesor w Instytucie Badań Historycznych w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii NTNU w Trondheim.

Jego specjaloność to archeologia morska. Wykładał na uczelniach w USA i Argentynie. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji naukowych. Był kierownikiem wielu międzynarodowych projektów badawczych dotyczących morskiego i podwodnego dziedzictwa kulturowego. Reprezentował Norwegię w ramach międzynarodowej współpracy naukowej min z uniwersytetami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z Polską Akademią Nauk (PAN), Rosyjską Akademią Nauk, University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii, Texas A & M University w Stanach Zjednoczonych, Institem of American Art na Uniwersytecie w Buenos Aires w Argentynie, czy Universidad Autonoma de Yucatan w Meksyku. Prowadząc badania naukowe, współpracował min. z Gubernatorem Svalbardu oraz z czołowymi norweskimi instytucjami takimi, jak Norweski Dyrektoriat ds. Dziedzictwa Kulturowego, Norweski Instytut Polarny, Norweską Radą ds. Badań Naukowych. Jego projekty naukowe były finansowane przez norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz koncerny energetyczne takie jak Shell, Norsk Hydro czy Statoil. Efekty kończyły się zawsze sukcesem.

prof. Maria Siemionow
KATEGORIA NAUKA
2011
Puchar

prof. Maria Siemionow

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2011

KATEGORIA NAUKA - NOWY JORK 2011

Wybitna chirurg i transplantolog, pracująca w USA. 

Urodziła się 1950 roku w Krotoszynie. Ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu. Po emigracji do USA przebywała na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky, gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. 

W grudniu 2008 r. dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22-godzinny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Był to najbardziej kompleksowy i rozległy przeszczep twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. 

 

 

czytaj więcej
Rafał Gikiewicz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR

Rafał Gikiewicz

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

NIEMCY 2022

Urodzony 26 października 1987 w Olsztynie, polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w niemieckim klubie FC Augsburg. Po udanej karierze w najlepszych polskich klubach, 17 kwietnia 2014 roku podpisał kontrakt z Eintrachtem Brunszwik, ważny do 30 lipca 2016. Na początku sierpnia 2016 został zawodnikiem SC Freiburg. Z dniem 1 lipca 2018 roku został nowym bramkarzem 1. FC Union Berlin. W sezonie 2. Bundesligi 2018/2019 rozegrał wszystkie 34 mecze swojej drużyny (14 razy zachował czyste konto). W spotkaniu przeciw 1. FC Heidenheim w ramach 9 kolejki zdobył gola głową w czwartej minucie doliczonego czasu gry (94') doprowadzając do remisu 1:1 (tym samym został dziewiątym strzelcem gola z gry jako bramkarz w historii 2. Bundesligi oraz dwunastym w historii 1. i 2. Bundesligi). W sezonie obronił jednego karnego na pięć egzekwowanych. Z Unionem zajął trzecie miejsce w 2. Bundeslidze, awansując do baraży, w których po dwumeczu przeciw VfB Stuttgart (2:2, 0:0) w dniu 27 maja 2019 uzyskał awans do Bundesligi, wywalczony po raz pierwszy w historii klubu. Dzień później Jerzy Brzęczek powołał go awaryjnie w miejsce kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego na zgrupowanie Reprezentacji Polski.

Rafał Olbiński
KATEGORIA KULTURA
2013
Puchar

Rafał Olbiński

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2013

KATEGORIA KULTURA - NOWY JORK 2013

Malarz, grafik i twórca plakatów. 

Urodził się w 1943 r. w Kielcach. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Paryża, a stamtąd do Nowego Jorku, gdzie wykładał w School of Visual Arts.

Zdobył ogromne uznanie na całym świecie, a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W Polsce regularnie tworzył okładki dla miesięcznika „Charaktery”. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Chile, Tajlandii i w Polsce. Można znaleźć je m.in. w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak: The National Arts CIub w Nowym Jorku, Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace. 

Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. 

W 2006 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2012 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej 

 

 

czytaj więcej
Renata Cabas-Mrozowicz
KATEGORIA NAUKA
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Renata Cabas-Mrozowicz

 

LAUREAT

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2021

Doktor nauk informatycznych, absolwentka Harvard Business School w USA, wykładowca paryskich uczelni od 2014 roku, tłumaczka, autorka wielu publikacji specjalistycznych, konferansjerka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Harvard Business School w USA. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w firmach e-commerce. Pracowała we Francji dla firmy Pixmania, Regime Coach i Showroomprive, a w Stanach Zjednoczonych dla firmy Fedex. Biegle posługuje się językiem polskim, włoskim, francuskim i angielskim. Wykładając e-commerce we Francji i w Stanach Zjednoczonych, zawsze podkreśla rolę polskiego e-handlu i dba o dobre imię Polski i Polaków poza granicami kraju. 

Richard A. Walawender
KATEGORIA BIZNES
2017
Puchar

Richard A. Walawender

 

KATEGORIA BIZNES

USA (CHICAGO) 2017

Robert Bronchard
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar

Robert Bronchard

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2017

Roman Ohem
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR

Roman Ohem

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

NIEMCY 2022

Urodził się we Frankfurcie nad Odrą w 1993 roku w niemiecko-polskiej rodzinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w Miejskiej Szkole Muzycznej, był stypendystą stowarzyszenia Anima, aw 2005 roku przeszedł do Klaudyny Schulze-Broniewskiej, I koncertmistrza Brandenburskiej Orkiestry Państwowej. W 2018 roku został wybrany do zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Bremen. W 2019 roku założył w Bremie festiwal „Stadtmusikanten+” (z okazji ich 200-lecia), pracował jako kierownik produkcji w Teatrze Bremen dla Kanon V w reżyserii Levina Handschuha oraz wymyślił i wyreżyserował I Dni Kultury Polskiej w Bremie, a następnie „Złote lata 20. w Polsce” w 2020 roku w Hamburgu.

Rylan Pozniak
KATEGORIA MŁODY POLAK
2023
PUCHAR

Rylan Pozniak

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (LOS ANGELES) 2023

Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc. 
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR. 
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie  środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall.

Ryszard Horowitz
KATEGORIA KULTURA
2012
Puchar
Fot. Marta Wojtal

Ryszard Horowitz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2012

Polski fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych, uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowych, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

Urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Kiedy cztery miesiące później naziści zaatakowali Polskę, cała jego rodzina została rozesłana do różnych obozów koncentracyjnych. Jest jedną z najmłodszych znanych osób, które przetrwały obóz w Oświęcimiu.

Ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do słynnego Pratt Institute w Brooklynie. Jeszcze jako student otrzymał stypendium na odbycie stażu u Aleksieja Brodowicza, jednej z najbardziej wpływowych postaci świata grafiki i fotografii w tym czasie. Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 r. pracował dla wielu firm zajmujących się filmem i grafiką. Był też dyrektorem artystycznym Grey Advertising.

W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio, a fotografia stała się jego pasją. Jego prace były wystawiane, publikowane i kolekcjonowane na całym świecie.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Doktor honoris causa warszawskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 


 

czytaj więcej
Sebastian Garstecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2011
Puchar

Sebastian Garstecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

NORWEGIA 2011

Pierwszy polskojęzyczny adwokat w Norwegii.

Założyciel Advokatfirma Garstecki & Torgersen AS – pierwszej, polskojęzycznej kancelarii adwokackiej w Norwegii, ukierunkowanej na obywateli polskich pracujących lub prowadzących działalność gospodarczą w Norwegii. Prowadzi obsługę prawną wielu znaczących firm z polskim kapitałem. Wielokrotnie koordynował kwestie prawne, związane z wejściem polskiego kapitału na norweski rynek. 

 

czytaj więcej
Sławomir Maciej Soja
KATEGORIA BIZNES
2023
PUCHAR

Sławomir Maciej Soja

 

KATEGORIA BIZNES

USA (CHICAGO) 2023

Sławomir Marecik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2012
Puchar
Sławomir Woźniak
KATEGORIA KULTURA
2024
PUCHAR

Sławomir Woźniak


KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2024

Tancerz, choreograf, pedagog.
Naukę baletu rozpoczął w Poznańskiej Szkole Baletowej. Jako tancerz debiutował w 1986 rolą Księcia w Kopciuszku, w choreografii Teresy Kujawy, na scenie Opery Wrocławskiej, gdzie występował jako solista do 1988 roku. W latach 1988-89 był pierwszym tancerzem Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie tańczył czołowe partie w repertuarze klasycznym i współczesnym. Pierwszą jego premierą na tej scenie był również Kopciuszek zrealizowany przez amerykańską pedagog i choreografkę, Irinę Fokinę, która później wielokrotnie zapraszała tancerza na gościnne występy w USA.
Od 1991 roku związał się na stałe z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, gdzie wykonywał wszystkie czołowe role męskie w repertuarze baletowym, a w 1998 roku zadebiutował jako choreograf baletem Tylko miłość z muzyką Tomaso Albinoniego. W 2001 roku przygotował choreografię Święto wiosny (wspólnie z Emilem Wesołowskim) oraz Komix-komedia w wieczorze baletowym Taniec według mężczyzn w 2005 roku. W 2009 roku na zaproszenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, zrealizował jako choreograf spektakl baletowy Coppelia. W roku 2000 ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku Pedagogika Baletu.
Obecnie artysta przebywa na stałe w Stanach Zjednoczonych, gdzie prowadzi prywatną szkołę tańca w Phoenix oraz angażuje się w działalność środowiska polonijnego w Arizonie.

Sonja Czesława Johansen
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Sonja Czesława Johansen

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

NORWEGIA 2016

Działaczka społeczna.

Całe swoje życie poświęciła walce o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje, pomoc najbiedniejszym w Polsce, a zwłaszcza chorym dzieciom, jest sensem jej życia. Z jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

Sophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Sophie Carabeuf

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Jest jedną z tych Polek, które po opuszczeniu kraju w 1964 roku nie tylko nie zapomniały o swoich korzeniach, a wręcz poświęciły życie, tak zawodowe jak i prywatne upowszechnianiu polskiej kultury, polskich tradycji oraz wzbudzaniu zainteresowania swą ojczyzną. W Aulnay-sous-Bois założyła Association Culturelle Franco- Polonaise « Wisła »  grupa folkloru polskiego, dla dzieci i młodzieży.

Od 1973 roku Zofia Carabeuf była sekretarzem Rady Parafialnej w Aulnay, a w 1981 roku - Prezesem. W 1998 roku stworzyła szkołę języka polskiego w Aulnay, do której aktualnie jest zapisanych 156 polsko-francuskich dzieci. Pani Sophie Carabeuf zajmuje się również pracą pedagogiczną, min. założenie, uzupełnianie wzbogacanie i powiększanie biblioteki niezbędnej do nauki języka polskiego. Dzięki niej dzisiejsza szkoła jest interdyscyplinarna. Obejmuje historię, literaturę, muzykę, sztukę, teatr i film. Szkoła jest również miejscem zapoznania się z różnymi aspektami polskiej kultury, nawiązującymi do najważniejszych wydarzeń literackich i artystycznych w Polsce.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90