prof. Wiesław L. Nowiński

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2012

KATEGORIA NAUKA - SINGAPUR 2011

Naukowiec, wynalazca i wizjoner; twórca atlasów mózgu. 

Urodził się w 1953 w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, doktorat z wyróżnieniem otrzymał z Politechniki Łódzkiej i habilitację z Polskiej Akademii Nauk. Ponad 20 lat pracował w Singapurze w Agencji do Spraw Nauki, Technologii i Badań. Profesor Nanyang Technological University w Singapurze, Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.

Jego działalność naukowa obejmuje m.in. atlasy mózgu, udar mózgu, stymulację mózgu, przetwarzanie obrazów medycznych, neuroinformatykę, rzeczywistość wirtualną, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenia oraz przyszłe kierunki w radiologii i chirurgii wspomaganej komputerowo.

Opublikował ponad 500 publikacji naukowych i zgłosił 50 wniosków patentowych - 30 patentów zostało przyznanych, w tym 14 w USA. Utworzył 3 hi-tech firmy. Skonstruował najbardziej zaawansowany trójwymiarowy atlas mózgu zawierający ponad 2000 elementów (Oscar radiologiczny 2009). Zaproponował wiele pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu i edukacji medycznej, w tym przetwarzanie obrazów medycznych wspomagane atlasem (US patent), stereotaksja śrubowa (US patent), probabilistyczny atlas funkcjonalny (US patent), probabilistyczny atlas udarowy (patent zgłoszony) i przetwarzanie obrazów udaru mózgu wspomagane atlasem (US patent). Wprowadził nowe koncepcje w neurochirurgii stereotaktycznej i funkcjonalnej wspomaganej atlasem opublikowane w licznych artykułach i rozdziałach.

Wprowadził elektroniczne atlasy mózgu do neurochirurgii. Są one wykorzystywane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na całym świecie, m.in. w Medtronic/USA, Brainlab/Niemcy, Elekta/Szwecja. 

Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał 34 nagrody, spośród których 21 od czołowych stowarzyszeń medycznych: Magna cum Laude (Oscar radiologiczny) od Radiological Society of North America w 2009 i 2004; Magna cum Laude od European Congress of Radiology w 2000; Summa cum Laude w 2012, 2008 i 1997, oraz Magna cum Laude w 2009 i 2005 od American Society of Neuroradiology. Finalista azjatyckiego konkursu innowacyjnego Asian Innovation Award 2010 (za udar mózgu) zorganizowanego przez The Wall Street Journal i Credit Swisse. 

Jego prace były prezentowane m. in. w Discovery Channel, The Wall Street Journal/Asia, Channel News Asia, TVN, Polityka. 

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Pangea Network USA
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90