EDYCJA ŚWIATOWA 2012
KATEGORIA NAUKA - SINGAPUR 2011
Naukowiec, wynalazca i wizjoner; twórca atlasów mózgu.
Urodził się w 1953 w Tomaszowie Mazowieckim. Ukończył Wydział Elektroniki Politechniki Warszawskiej, doktorat z wyróżnieniem otrzymał z Politechniki Łódzkiej i habilitację z Polskiej Akademii Nauk. Ponad 20 lat pracował w Singapurze w Agencji do Spraw Nauki, Technologii i Badań. Profesor Nanyang Technological University w Singapurze, Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.
Jego działalność naukowa obejmuje m.in. atlasy mózgu, udar mózgu, stymulację mózgu, przetwarzanie obrazów medycznych, neuroinformatykę, rzeczywistość wirtualną, komputerowe wspomaganie diagnozy i leczenia oraz przyszłe kierunki w radiologii i chirurgii wspomaganej komputerowo.
Opublikował ponad 500 publikacji naukowych i zgłosił 50 wniosków patentowych - 30 patentów zostało przyznanych, w tym 14 w USA. Utworzył 3 hi-tech firmy. Skonstruował najbardziej zaawansowany trójwymiarowy atlas mózgu zawierający ponad 2000 elementów (Oscar radiologiczny 2009). Zaproponował wiele pionierskich rozwiązań dotyczących atlasów mózgu i ich zastosowań w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu i edukacji medycznej, w tym przetwarzanie obrazów medycznych wspomagane atlasem (US patent), stereotaksja śrubowa (US patent), probabilistyczny atlas funkcjonalny (US patent), probabilistyczny atlas udarowy (patent zgłoszony) i przetwarzanie obrazów udaru mózgu wspomagane atlasem (US patent). Wprowadził nowe koncepcje w neurochirurgii stereotaktycznej i funkcjonalnej wspomaganej atlasem opublikowane w licznych artykułach i rozdziałach.
Wprowadził elektroniczne atlasy mózgu do neurochirurgii. Są one wykorzystywane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach na całym świecie, m.in. w Medtronic/USA, Brainlab/Niemcy, Elekta/Szwecja.
Wielokrotnie nagradzany. Otrzymał 34 nagrody, spośród których 21 od czołowych stowarzyszeń medycznych: Magna cum Laude (Oscar radiologiczny) od Radiological Society of North America w 2009 i 2004; Magna cum Laude od European Congress of Radiology w 2000; Summa cum Laude w 2012, 2008 i 1997, oraz Magna cum Laude w 2009 i 2005 od American Society of Neuroradiology. Finalista azjatyckiego konkursu innowacyjnego Asian Innovation Award 2010 (za udar mózgu) zorganizowanego przez The Wall Street Journal i Credit Swisse.
Jego prace były prezentowane m. in. w Discovery Channel, The Wall Street Journal/Asia, Channel News Asia, TVN, Polityka.