USA (Nowy Jork)

Łukasz Kownacki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2023
PUCHAR

Łukasz Kownacki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2023

Ma 30 lat. Do USA przyjechał spod Łomży w wieku trzech lat wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wychował się w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Ukończył akademię policyjną i pracował 10 lat w policji stanowej. Rynkiem nieruchomości zainteresował go bezpośredni przełożony w policji. Założył agencję nieruchomości, którą prowadzi wspólnie z narzeczona Justyną. Przeprowadził się na Long Island. Równolegle założył agencję menedżersko-promocyjną, aby wspierać karierę pięściarską swojego brata, organizować walki pokazowe w USA i Polsce oraz promować młode talenty.

Grażyna Michalska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2023
PUCHAR

Grażyna Michalska

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2023

Legendarna aktywistka polonijna, która już od 1969 służy nowojorskiej Polonii. Nauczycielka języka polskiego, członkini Instytutu Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskiego Muzeum w Chicago, Zjednoczenia Polsko-Narodowego. Jest wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan NY. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania młodzieży polonijnej. Ponadto otrzymała: Honoris Gratia miasta Krakowa za współpracę między szkołami, Złoty Medal od Wspólnoty Polskiej za promowanie kultury polskiej oraz wyróżnienie i statuetkę im. Janiny Igielskiej za zasługi dla polonijnej oświaty od prezesa Centrali Polskich Szkół w Nowym Jorku.

Dariusz Knapik
KATEGORIA BIZNES
2023
PUCHAR

Dariusz Knapik

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2023

Przedsiębiorca, prezes jednej z największych polskich firm budowlanych w Nowym Jorku - Victoria Consulting and Development  LLC. Aktywny członek społeczności polonijnej. W 2011 roku został marszałkiem Parady Pułaskiego. Był odpowiedzialny za sfinansowanie Pomnika Kościuszki w Greenpoint, NYC . Podejmował wiele inicjatyw służących dobru Polonii, wykonując charytatywnie wiele prac na rzecz polskich organizacji czy obiektów. Jego sukces jako przedsiębiorcy dowodzi odpowiedzialności społecznej biznesu.

Czesław Karkowski
KATEGORIA NAUKA
2023
PUCHAR

Czesław Karkowski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (NOWY JORK) 2023

Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.

Jolanta Wysocka
KATEGORIA KULTURA
2023
PUCHAR

Jolanta Wysocka

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2023

Sekretarz redakcji tygodnika "Nowy Dziennik" oraz wiceprezes ds. redakcyjnych Outwater Media Group.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku; przez 10 lat pracowała w dziale wydawnictw Politechniki Białostockiej. Do zespołu korektorskiego „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku trafiła w 1997 roku. Była jego szefową do 2011 roku, kiedy  to gazeta zmieniła właściciela i przeniosła swoją siedzibę do Garfield w stanie New Jersey. Wówczas Jolanta Wysocka objęła samodzielne prowadzenie „Przeglądu Polskiego” – miesięcznego dodatku kulturalno-społecznego gazety. Prowadziła także dział Wiadomości w wydaniach weekendowych oraz współredagowała kącik poezji. Od 2014 roku pełni funkcję sekretarza redakcji.  Niedługo „Nowy Dziennik” będzie obchodził 50-lecie istnienia, a Jolanta Wysocka – 25-lecie pracy w tym wydawnictwie. Jak podkreśla, praca jest jej pasją, której przyświeca idea kultywowania tożsamości historycznej Polonii.

Daniel Kurzyna
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR

Daniel Kurzyna

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2022

Aktywny szef Gabinetu radnego miasta Nowy Jork, Roberta Holdena, i zarazem jeden z niewielu Polaków obecnych w nowojorskiej polityce. W biurze radnego Roberta Holdena jest także rzecznikiem. Wcześniej pracował w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Studiował w NYU gdzie był m.in. redaktorem Economics-Review Journal i Journal of Political Inquiry. Był też członkiem rady NYU International Relations and Politics Association.

Grzegorz Wiśniewski
KATEGORIA BIZNES
2022
PUCHAR

Grzegorz Wiśniewski

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2022

Założyciel firmy Integrate Comfort Systems, którą prowadzi razem z synem w stanie New Jersey. Firma zatrudnia ponad 60 pracowników i zajmuje się produkcją metali. Aktywny członek nowojorskiej Polonii, został wybrany człowiekiem roku w 2019 przez Pulaski Asscoiation of Business and Professional Men.

Edward Dobosiewicz
KATEGORIA KULTURA
2022
PUCHAR

Edward Dobosiewicz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2022

Jedna z najbardziej prominentnych postaci Polonii z Buffalo. Dziennikarz telewizyjny dla Eyewitness News, Am Buffalo, Good Morning WNY oraz prezenter programu Off Beat Cinema emitowanego przez stację ABC w 120 regionach USA. Twórca i założyciel festiwalu "Dyngus Day", jednego z największych festiwali miasta Buffalo gromadzącego rocznie około 100 000 osób. Festiwal jest też jedną z największych inicjatyw promujących Polskę i Polonię w USA, która dzięki Edwardowi i jego firmie Dyngus Day LLC, rozprzestrzeniła się także do Cleveland, Pittsburgh, Albany, Washington D.C. Houston i New Orleans. Wprodukował 7 filmów dokumentalnych zatytułowanych "Dyngus Day Diary", z których jeden został nominowany do nagrody Emmy. Jest założycielem firmy Forgotten Buffalo specjalizującej się w organizacji wycieczek po Buffalo śladami historii Polaków i nie tylko. 

Andrzej Krakowski
KATEGORIA NAUKA
2022
PUCHAR

Andrzej Krakowski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (NOWY JORK) 2022

Twórca ponad 45 filmów (reżyser i scenograf), z których dwa wygrały nagrody Emmy, a jeden był nominowany do Oskara. 
Autor książek promujących Polskie dokonania w Hollywood oraz mówiących o historii Polski: "Pollywood: How Poles Created Hollywood", "Pollywood II: Escapees In Paradise", "Bronislaw Kaper: From The Beginning to The End", "The World Through The Eye of a Screenwriter", "Polish Oscars: What, Who, How Many, How and Why?", a także współautor bestsellera New York Times " No Better Friend".
Dr Krakowski naucza kinematografii, reżyserii, produkcji i pisania scenariuszy  w Łódzkiej Szkole Filmowej, State University of New York, The School of Visual Arts w Nowym Jorku oraz University of California.
Jest autorem wysoko ocenianych w USA i w Unii Europejskiej programów nauczania, które z wielkim sukcesem realizuje Łódzka Szkoła Filmowa oraz State University of New York. Produkcje, które zrealizował wraz ze swoimi uczniami zdobyły 5 Oskarów studenckich. 

Brian Rusk
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR

Brian Rusk

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2022

Jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski i Polonii działaczy z Buffalo. W czasach Solidarności sam pomógł zebrać blisko milion dolarów na pomoc Polsce, a pracując jako wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej pomógł zebrać blisko 100 milionów dolarów na jedzenie, ubrania, lekarstwa dla pogrążonej w walce z komunizmem Polski. Przez ponad 32 lata był prezesem komitetu Parady Pułaskiego w Buffalo, dla której to zebrał ponad 400 tysięcy dolarów i rozbudował do jednej z najtrwalszych tradycji polonijnych tego regionu. Dziennikarz radiowy prowadzący swój własny program "The Rusk Report" na ESPN. Przewodniczący partii republikańskiej w mieście Amherst, hrabstwie Erie oraz członek stanowej rady Partii Republikańskiej godnie reprezentujący Polonię w polityce amerykańskiej. Prezes oraz członek wielu fundacji i stowarzyszeń, były radny hrabstwa Erie County. Pomógł zorganizować ponad 3000 operacji dla dzieci z Polski i ze świata.

Bartek Szymański
KATEGORIA MŁODY POLAK
2021
PUCHAR

Bartek Szymański

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2021

Polsko-amerykański aktor i działacz polonijny. W 2019 roku wystąpił w znanym amerykańskim serialu "Chicago PD" na kanale NBC, a także w filmie "The Farthest Apple from the Tree", który został nominowany do nagrody festiwalu filmowego w Cannes. Jest członkiem Polskiego Instytutu Teatralnego oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest też pierwszym Polakiem, który został przewodniczącym samorządu studenckiego na Pace University, a także najmłodszym członkiem Komitetu Parady Pułaskiego w NYC.

Janusz Gilewicz
KATEGORIA KULTURA
2021
PUCHAR

Janusz Gilewicz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2021

Malarz, wychowanek Jerzego "Trutt" Trutkowskiego. Jako malarz pracował we Włoszech, USA i Japonii. Był instruktorem amerykańskiego aktora John Law, któremu pomagał wcielić się w rolę artysty do jednego z filmów. Uznany artysta techniki 4D rozpoznawany jako malarz wnętrz techniką " Golden Fish Pond". 

Janusz Skowron
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2021
PUCHAR

Janusz Skowron

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2021

Artysta malarz związany z polską grupą Emocjonalistów. Społecznik działający na wielu polonijnych płaszczyznach. Współzałożyciel lubelskiej Galerii KONT i nowojorskiej Shtooka Gallery, współorganizator i uczestnik wystaw "Entropy of Art" czy "Transformations". Brał udział w ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest kuratorem plenerowych pokazów grupy Emocjonalistów w wielu nowojorskich lokalizacjach, w tym w Central Parku. Pracuje z polskimi seniorami i od lat charytatywnie wspiera różne aukcje. Dokumentuje życie Polonii. 

Oskar Kowalski
KATEGORIA BIZNES
2021
PUCHAR

Oskar Kowalski

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2021

Przedsiębiorca, innowator, inwestor, o którym pisały amerykańskie magazyny jak Bloomberg, Yahoo! Finance, Daily News czy Associated Press. Współzałożyciel Luxemark Capital sp.j., która do dzisiaj zapewniła ponad 500 milionów finansowania biznesom różnych branż. W 2019 Luxemark Capital została wykupiona przez spółkę giełdową CCUR, której wiceprezydentem jest Oskar Kowalski. W 2020 założyciel kolejnej spółki NewCo Capital Group, która zapewniła dofinansowanie firm na 300 millionów dolarów. Założyciel Global Incubator- organizacji, która pomaga małym firmom w rozwoju działaności w sektorach krypto, nieruchomości oraz technologii. Lider w świecie kryptowalut, jest jednym z założycieli Bezowe Earth i Senior Advisor do monety Tripsters. Filantrop zasiadający w radzie fundacji pomagającej dzieciom- #99 Warren Sapp Foundation. Członek Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Polish Association of Puerto Rico. Po wybuchu wojny w Ukrainie udostępnił swój ośrodek w Polsce 300 ukraińskim rodzinom, o czym pisał nowojorski Daily News. 

Janusz Młynek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2020
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Janusz Młynek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2020

Należy do grona najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych. Bardzo zaangażowany na rzecz pracy z polonijną młodzieżą. Wraz z żoną Jolantą założył Polsko-Amerykańską Szkołę Szermierczą w metropolii nowojorskiej. Podopieczni trenera to młodzież pochodzenia polskiego, która wielokrotnie wygrywała Mistrzostwa Ameryki, Puchary Świata, a dwie szablistki przywiozły medale z letniej olimpiady w Rio de Janerio. Dzięki tym sukcesom sportowym wychowankowie szkoły mieli możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach w USA takich jak Harvard, Princeton, Stanford czy Yale. Trener Młynek wraz z małżonką prowadzili programy szermiercze w dwóch największych organizacjach polonijnych: w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku oraz w Polskiej Fundacji Kulturalnej w stanie New Jersey. Dzięki tym sukcesom sportowym Janusz Młynek przez 7 lat był głównym trenerem szermierki w New Jersey Institute of Technology oraz uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point. Za wybitne osiągniecia sportowe oraz krzewienie polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych Janusz Młynek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Paweł Wierzbicki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2020
PUCHAR

Paweł Wierzbicki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2020

Jeden z najwybitniejszych polonijnych talentów prawniczych i pierwszy w historii Polak pracujący dla prestiżowej nowojorskiej firmy prawniczej Block O'Toole Murphy. Posiada dwa fakultety prawne, jeden z Uniwersytetu Warszawskiego, drugi z University of Florida, gdzie został wyróżniony prestiżową nagrodą "Book Award from the Dean" za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce ze wszystkich absolwentów uniwersytetu podczas testów TORT. Za swoje wyniki w nauce został wyróżniony także nagrodą Pulaski Scholarship for Advanced Studies przez American Council for Polish Culture. Mecenas Wierzbicki hojnie wspiera polską społeczność sponsorując polonijne wydarzenia kulturalne, sport oraz będąc głównym sponsorem boksera Adama Kownackiego i sekcji GS JUDO, w której trenuje setki polonijnych dzieci.

Aleksandra Ziółkowska Boehm
KATEGORIA KULTURA
2020
PUCHAR

Aleksandra Ziółkowska Boehm

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2020

Wybitna pisarka, autorka wielu książek i publikacji. Członkini wielu prestiżowych organizacji jak np.: Stowarzyszenie autorów ZAIKS w Warszawie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Fundacja Kościuszkowska czy Polski Instytut Naukowy w Ameryce. Dr Ziółkowska-Boehm była także niejednokrotnie wyróżniona przez szereg organizacji, w tym odznaczona brązowym krzyżem "Zasłużonych Kulturze Gloria Artis" w 2015 roku.

dr Danuta Piątkowska
KATEGORIA NAUKA
2020
PUCHAR

dr Danuta Piątkowska

 

KATEGORIA NAUKA

USA (NOWY JORK) 2020

Autorka ponad 100 publikacji i książek w większości dotyczących Polonii, w tym: "Polskie kościoły w Nowym Jorku", "Wyspa wiary", "Od polskiej do amerykańskiej Częstochowy", "Polonijny Nowy Jork", "Droga bez powrotu- emigracyjny szlak Tomasza Drewniaka" i wiele innych.

Jej Książki są bezcennym źródłem wiedzy o "starej" Polonii w USA, jej wkładzie w historię i kulturę Ameryki, a także o śladach Polonii w nowojorskiej metropolii, które już niestety często zanikają. 

Krzysztof Galik
KATEGORIA BIZNES
2020
PUCHAR

Krzysztof Galik

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2020

Wybitnie uzdolniony inżynier, który w 1997 roku założył w Newington CT swoją własną firmę Polamer Precisions zajmującą się produkcją technologii i urządzeń branży lotniczej. Dzisiaj firma posiada w New Britain fabrykę wielkości 200 000 stóp kwadratowych i zatrudnia 230 pracowników. Klientami Polamer Precisions są światowe konglomeraty: Pratt & Whitney, Hanwha Techwin, GE Aviation i inni liderzy branżowi. Polamer Precisions wspiera Polonię, wydarzenia polonijne a w fabryce większość zatrudnionych  pracowników to Polacy.

Wojciech Szuliński
KATEGORIA MŁODY POLAK
2019
Puchar

Wojciech Szuliński

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2019

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90