Grażyna Skierkowska
KATEGORIA BIZNES
NORWEGIA 2018
Szefowa pierwszej polskiej restauracji w Stavanger „Grażka Gotuje”. Żywiołowa szefowa polskiej kuchni z pomysłem promująca rodzime przysmaki w lokalnym środowisku. Organizatorka Wigilii Polonijnych, chętnie uczestnicząca w życiu polonijnym i akcjach charytatywnych.
Barbara Anna Zielonka
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2018
Nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad znakomita, doceniana i lubiana przez uczniów pedagog. Jedna z 10 finalistek prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Global Teacher Prize 2018” zwanego „Nauczycielskim Noblem”, do którego rokrocznie zgłasza się około 30 tysięcy kandydatur z całego świata.
Ambasadorka kilku fundacji, autorka międzynarodowych projektów edukacyjnych.
Anna Sienkiewicz
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2018
Animatorka kultury muzycznej, kierownik produkcji, współorganizatorka festiwali, koncertów i wydarzeń promujących polską i zagraniczną kulturę. Osoba kreatywna, wszechstronna i zaangażowana w swoją pracę. Od 15 lat związana ze znaną sceną muzyczną „Cosmopolite” w Oslo organizującą każdego roku około 150 wydarzeń muzycznych. Wśród występujących tam artystów znaleźli się między innymi: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek czy Kapela ze Wsi Warszawa.
Dominik Cybulski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2018
Współzałożyciel prężnego i działającego z rozmachem stowarzyszenia Love Dance Help łączącego realizowanie szczytnych celów charytatywnych z dobrą zabawą. Sprawny organizator i człowiek wielkiego serca, inicjator oraz pomysłodawca wielu polonijnych wydarzeń łączących ludzi z różnych środowisk.
Kaja Szulc-Nweke
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2018
Współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych i imprez okolicznościowych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP.
Krzysztof Frymarkiewicz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2017
Muzyk, współzałożyciel pierwszej w Norwegii polskiej grupy hip-hopowej „EMG”, twórca wielu docenionych w Norwegii i zagranicą utworów muzycznych, w tym na przykład: „300 mil do nieba”, „Droga na szczyt” czy „Walka o byt”. W swojej twórczości skupia się na tematach związanych z codziennym życiem Polaków w Norwegii, w przystępny sposób opisując cienie i blaski emigracji.
Działacz społeczny. Bierze udział w przedsięwzięciach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na terenie Norwegii.
dr inż. Elżbieta Pacyna
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2017
Pracownik naukowy i główny specjalista od oceny skutków ekonomicznych zmian w środowisku Norweskiego Instytutu Badań Powietrza (NILU) badającego wpływ zanieczyszczeń środowiska oraz zmian klimatycznych na życie ludzi oraz rozwój ekonomiczny. Założycielka i konsultant naukowy NILU Polska w Krakowie.
Brała udział w 21 naukowych projektach unijnych i 6 projektach ONZ, jak również w projektach polsko-norweskich w ramach EEA Grants. Na jej koncie jest ponad 100 publikacji, w tym w najważniejszych czasopismach naukowych.
Jej rozprawa doktorska z roku 2010 stała się podstawą do negocjacji na temat powołania nowej konwencji ONZ do spraw redukcji i narażenia środowiska na zanieczyszczenia rtęcią w skali globalnej. Konwencję powstałą w ramach ONZ w roku 2013, zwaną „Konwencją Minamata”, uznaje się za jedno z jej najważniejszych osiągnięć naukowych.
Dominika Minkacz-Sira
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2017
Aktorka, założycielka teatru Open Window w Bergen. Nauczycielka, animatorka kultury.
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu na wydziale aktorskim. Wieloletnia pracownica Askøy Kulturskole, gdzie nauczała teatru dzieci w wieku od 8 do 15 lat. Współpracowała m.in. z nagradzanym na arenie międzynarodowej norweskim reżyserem Petterem Næssem.
Dariusz Bobko
KATEGORIA BIZNES
NORWEGIA 2017
Przedsiębiorca, założyciel pierwszego w Norwegii składu budowlanego powstałego z myślą o polskich wykonawcach. Promotor polskich marek i polskiej jakości.
Marta Radwańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2017
Harcerka, założycielka pierwszej Polskiej Gromady Zuchowej w Norwegii.
Urodzona w Bielsku-Białej studentka drugiego roku zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie jest jednocześnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza. Jako harcerka pełni funkcję członka zespołu do spraw promocji w Hufcu Beskidzkich ZHP, instruktora ds. pracy z kadrą w tymże hufcu oraz komendantki Kręgu Instruktorskiego „Drogowskaz”.
W Norwegii pracuje głównie z dziećmi polskich imigrantów. W tym zadaniu stawia sobie za cel uczenie zaradności i aktywizowanie do zaangażowania społecznego przy jednoczesnym pielęgnowaniu polskiej tradycji, kultury i historii.
Małgorzata Piotrowska
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2016
Czterokrotna stypendystka Norsk Ilustrasjonsfond, uważana jest za jedną z czołowych norweskich rysowniczek. Jej ilustracje zdobią ponad 70 książek, także dla dzieci. Do lokalnej kultury wniosła świeży powiew środkowoeuropejskiej sztuki i wyobraźni.
Łukasz Tokarski
KATEGORIA BIZNES
NORWEGIA 2016
Specjalista do spraw kontraktów międzynarodowych w koncernie Skanska.
Najmłodszy Polak, który otrzymał tak wysokie stanowisko w norweskim sektorze prywatnym w branży nieruchomości komercyjnych. Rezultatem jego działań są liczne kontrakty, także z polskimi przedsiębiorcami, oraz projekty realizowane w Polsce.
Kamil Olsztyński
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2016
Piłkarz, bramkarz, trener i pedagog.
Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych Bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne, wspierając fundację Kreftforeningen.
dr Katarzyna Zyśk
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2016
Dziekan i profesor w Norwegian Defence University College w Oslo.
W 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej.
Ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.
Sonja Czesława Johansen
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2016
Działaczka społeczna.
Całe swoje życie poświęciła walce o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje, pomoc najbiedniejszym w Polsce, a zwłaszcza chorym dzieciom, jest sensem jej życia. Z jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.
Andrzej Tomaszewicz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2015
Naukowiec, działacz polonijny.
Jest autorem ponad 150 raportów naukowo-badawczych i publikacji z dziedziny budownictwa oraz współautorem książki „Mosty w Norwegii” opisującej historię norweskiego mostownictwa. Rezultaty prowadzonych przez niego badań naukowych stały się podstawą zastosowania nowoczesnych rozwiązań budowlanych w Norwegii i znalazły zastosowanie m.in. w budownictwie podstaw platform wiertniczych i mostów. Od 2003 r. jest doradcą naukowym przy Norweskim Związku Inżynierów w Oslo.
Mieszkając w Norwegii, angażuje się w sprawy Polonii i pomoc Polakom w kraju. Jest m.in. współzałożycielem radia i organizacji "Solidaritet Norge-Polen", która w latach 1981-1989 wspierała demokratyczną opozycję w Polsce. Współpracował z Sobotnią Szkołą w Oslo" i "Klubem Myśli Feliksa Konecznego". Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce i za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został oznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Maria Fuglevaag Warsinska Varsi
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2015
Dziennikarka, fotograf i reżyser filmowy.
Jest córką polskiego malarza Ryszarda Warsińskiego i norweskiej artystki Britt Fuglevaag. Jej przodkowie ze strony matki byli Samami.
Ukończyła legendarną szkołę filmową w Łodzi na wydziale reżyserii. Nakręciła 15 filmów, za które była wielokrotnie nagradzana. Prowadziła wykłady w uniwersytetach w Norwegii, USA i w Kosowie. Do 2012 r. była konsultantem ds. filmów dokumentalnych w Norweskim Instytucie Filmowym. Obecnie pracuje jako mentor w Międzynarodowym Centrum Filmowym Sami w Kautukeino. Jest także dziennikarką (w 1999 r. Norweskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało jej tytuł najlepszego dziennikarza freelancera), kuratorem wystaw oraz aktywnym działaczem politycznym i społecznym. W 2015 r. zorganizowała w gminie Nesodden, obchody Narodowego Dnia Samów.
prof. Marek E. Jasiński
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2015
Profesor w Instytucie Badań Historycznych w Norweskim Uniwersytecie Nauki i Technologii NTNU w Trondheim.
Jego specjaloność to archeologia morska. Wykładał na uczelniach w USA i Argentynie. Ma na swoim koncie ponad 200 publikacji naukowych. Był kierownikiem wielu międzynarodowych projektów badawczych dotyczących morskiego i podwodnego dziedzictwa kulturowego. Reprezentował Norwegię w ramach międzynarodowej współpracy naukowej min z uniwersytetami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, z Polską Akademią Nauk (PAN), Rosyjską Akademią Nauk, University College London (UCL) w Wielkiej Brytanii, Texas A & M University w Stanach Zjednoczonych, Institem of American Art na Uniwersytecie w Buenos Aires w Argentynie, czy Universidad Autonoma de Yucatan w Meksyku. Prowadząc badania naukowe, współpracował min. z Gubernatorem Svalbardu oraz z czołowymi norweskimi instytucjami takimi, jak Norweski Dyrektoriat ds. Dziedzictwa Kulturowego, Norweski Instytut Polarny, Norweską Radą ds. Badań Naukowych. Jego projekty naukowe były finansowane przez norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz koncerny energetyczne takie jak Shell, Norsk Hydro czy Statoil. Efekty kończyły się zawsze sukcesem.
Józef Pacyna
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2014
Dyrektor Centrum Ekonomii Ekologicznej w Norweskim Instytucie Badań Powietrza (NILU) zajmującego się badaniami powietrza i metali ciężkich.
Posiada niekwestionowany dorobek naukowy. Wydał ponad 350 publikacji naukowych, w tym 80 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz ponad 30 książek i rozdziałów książek.
W 2012 roku w Rzymie odebrał prestiżową nagrodę „Life Achievement Award” za całokształt działalności naukowej nt. wpływu metali ciężkich na stan środowiska i zdrowie ludzi.
Założyciel i dyrektor generalny polskiego oddziału Norweskiego Instytutu Badań Powietrza - NILU Polska - którego celem jest promowanie i wdrażanie technologii skandynawskiej w zakresie inżynierii i ochrony środowiska w Polsce.
Anja Øverdahl
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2014
Działaczka społeczna, artystka, pisarka.
W latach 80-tych i 90-tych pomagała przybywającym do Norwegii polskim imigrantom. Swoje życie opisała w autobiografii "Hitler, Stalin i Mała Anja". Państwowa norweska stacja telewizyjna NRK o jej historii życia nakręciła dwa dokumentalne filmy.