Wojciech Kostka
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2022
Działacz polonijny, założyciel oraz aktywny członek Polish-Irish Educational Assocciation, którego celem jest promocja polskiej i europejskiej kultury oraz wielojęzyczności z naciskiem na integrację środowisk polonijnych z lokalną społecznością irlandzką.
Dyrektor artystyczny kolejnych edycji Festiwalu PolskaÉire w Rudzie Śląskiej w latach 2017-2021, promujący pozytywne związki pomiędzy Polską i Irlandią. Jeden z nauczycieli w Polskiej Szkole Weekendowej „Kleks” w Arklow, County Wicklow, w której, jako wolontariusz, od lat uczy dzieci lokalnej Polonii.
Zawodowo związany z Europejską Fundacją na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy, unijną agencją w Dublinie, gdzie odpowiada za koordynację zamówień publicznych. Jednocześnie współpracuje z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach jako wykładowca specjalizujący się w tematyce integracji europejskiej.
Marcin Szulc
KATEGORIA BIZNES
IRLANDIA 2022
Założyciel i właściciel kancelarii Rostra Solicitors, działającej od 2013 roku.
Kancelaria Rostra Solicitors zatrudnia 10 osób, w tym pięcioro wykwalifikowanych prawników i zajmuje się: sporami cywilnymi, prawem handlowym i biznesowym, wypadkami i obrażeniami osobistymi, prawem pracy, nieruchomościami, prawem spadkowym i testamentami.
Jeden z pierwszych Polaków, którzy zdobyli w Irlandii prawo wykonywania zawodu „solicitor”, który jest odpowiednikiem polskiego „adwokata” lub „radcy prawnego”.
Na liście „solicitorów” od 2012 roku. Wcześniej, bo od 2006 pracował w Irlandii w kancelariach, z których wyniósł doświadczenie w dziedzinie obrażeń osobistych i praktyki prawa karnego. Absolwent Wydziału Prawa Uniwersytetu im. Adam Mickiewicza w Poznaniu w 2001 roku. W Irlandii od 2003 roku. Autor wielu artykułów prawniczych drukowanych we wszystkich chyba gazetach polonijnych ukazujących się w Irlandii. Poza tym autor książki „Irlandia albo frytki z octem”.
Przede wszystkim mąż i ojciec. Marcin jest poza tym również mistrzem taekwondo i prowadzi mały klub sztuk walki na północy Dublina.
dr Joanna Michalina Jurek
KATEGORIA NAUKA
IRLANDIA 2022
(1996) dr nauk biomedycznych, specjalista w dziedzinie żywienia człowieka i dietoterapii w profilaktyce chorób przewlekłych o podłożu zapalnym i zaburzeń psychicznych. Absolwentka studiów licencjackich i doktoranckich na kierunku nauk biomedycznych na Ulster University w Wielkiej Brytanii w instytucie Nutrition Innovation Centre for Food and Health (NICHE), gdzie zajmowała się badaniem roli spożycia ryb i związanej z tym ekspozycji na metylek rtęci (MeHg) na zdrowie człowieka oraz ryzyko chorów autoimmunolgicznych, prowadzonego w ramach międzynarodowego projektu badawczego „Seychelles Development Study ”.
Joanna jest także autorką wielu cennych publikacji naukowych, popularnonaukowych oraz tekstów do magazynów dietetycznych jak Food Forum (PL), Współczesna Dietetyka (PL), INDI (IRL) oraz Clinical Nutrition (UK), a także książki-poradnika ‘Ryby w zdrowej diecie’, w której podzieliła się wynikami swojej pracy naukowej w przystępny i praktyczny dla czytelnika sposób. Joanna jest doświadczonym edukatorem żywieniowym, mówcą TEDx i gościem wielu podcastów w tym Wittalna podcast, z wyróżnieniem w rankingu Forbes i McKinsey & Company – 25under25 (2020), Cosmopolitan (edycja US) (2018), a także Financial Times (2017).
Swoimi pasjami dzieli się na koncie instagram @nutrii.jj
Facebook: https://www.facebook.com/asia.jurek.7/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/joannajurek/
Ryby w zdrowej diecie (na podstawie mojego doktoratu) - https://www.empik.com/ryby-w-zdrowej-diecie-joanna-michalina-jurek,p1366799854,ebooki-i-mp3-p
Najskuteczniejsze diety odchudzające - https://www.empik.com/najskuteczniejsze-diety-odchudzajace-joanna-michalina-jurek,p1367901535,ksiazka-p
Paweł Jasiński
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2022
Artysta, który od lat tworzy obrazy niepowtarzalne, pełne koloru i dynamiki. Urodził się i kształcił w Polsce, obecnie mieszka w Dublinie, gdzie współpracuje z Galerią The Icon Factory.
Trudno jednoznacznie określić tego artystę, gdyż - jak sam twierdzi - cały czas eksploruje świat malarstwa i nie zamyka się na jeden styl czy tematykę.
Swoje prace wystawiał w wielu krajach Europy. W jego malarstwie można znaleźć: ciepłe pejzaże, surrealistyczne wizerunki kobiet, klasyczne akty męskie czy dynamiczne kompozycje abstrakcyjne. W 2017 roku The Hunt Museum w Limerick uznało jego obraz „Kobieta na Temple Bar” za obraz miesiąca. Jasiński współpracuje od lat z Ambasadą Polską w Dublinie, między innymi projektując przedmioty promujące Polskę za granicą. W samym Dublinie znany jest jako autor wielu realizacji „street art”. Na zamówienie miasta Dublina, w projekcie zwanym Dublincanvas, umieszcza od lat swoje projekty na skrzynkach elektrycznych w centrum stolicy.
- To wspaniała przygoda móc patrzeć w przyszłość i wyobrażać sobie, ile jeszcze obrazów czeka na namalowanie. Przekazane talenty należy rozwijać niezależnie od okoliczności. Każdy talent jest jak balon lub koło ratunkowe. Kiedy czujesz, że wokół ciebie dzieje się coś złego, kiedy czujesz, że toniesz, powinieneś chwycić ten balon, a on nie pozwoli ci utonąć – mówi artysta.
Aleksander Miednik
KATEGORIA KULTURA
IRLANDIA 2020
Artysta, twórca wyrobów ze skóry, organizator I edycji WOŚP w Limerick w 2010r., Kupala Night’s, Dożynki. Wspierał grupę taneczną Inisowiaków na licznych występach, marszach i paradach św. Patryka. Brał udział w PolskaEire Festival oraz w wielu uroczystościach organizowanych przez polskie szkoły na terenie hrabstwa Clare i Limerick. Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny strój szlachecki, który sam zaprojektował i wykonał.Marek Szepietowski
KATEGORIA BIZNES
IRLANDIA 2020
Gdańszczanin, w Irlandii od 2001r. Swoją pierwszą firmę wydawniczą założył i prowadził w Polsce w latach 90. Wykorzystując doświadczenie wydawnicze oraz zdobytą w Irlandii wiedzę z zakresu BHP założył firmę wydawniczą Health and Safety Publications Ltd, wielokrotnie nagradzaną na różnych konkursach biznesowych o zasięgu lokalnym i krajowym. Zasiada w radzie nadzorczej gdyńskiego studia filmowego Panika.Jakub Kacprzak
KATEGORIA NAUKA
IRLANDIA 2020
Archeolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W Irlandii od 2005r. Organizuje badania terenowe dla firm archeologicznych i Festiwal Polski w Ennis. Współpracuje z organizacjami polonijnymi i irlandzkimi przy promocji kultury oraz sztuki. Od 2019r. przygotowuje wykłady z zakresu archeologii i historii. Jest także autorem książki o kamiennych toporach z Irlandii.Sławomir Głaz
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2020
Pomysłodawca i współtwórca Polish Run Team, pierwszej polskiej grupy wsparcia dla biegaczy oraz pomysłodawca, inicjator i współorganizator Irish-Polish Friendship Parkrun z udziałem Jerzego Skarżyńskiego. Wydarzenie to zostało uznane przez irlandzkie środowisko biegowe za najlepszy parkrun w Irlandii w 2018r.Paulina Pietroń
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2019
Instruktorka tańca trzech dziecięcych grup, które prowadzi od 2016 roku. W 2018 roku uzyskała uprawnienia instruktora Slavica Dance Fitness wprowadzając tę innowacyjną formę rozrywki ruchowej na irlandzki rynek.
Jacek Jaszczyk
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2019
Dziennikarz, radiowiec, poeta, społecznik, wolontariusz. Do Irlandii przyleciał w 2005 r. Od samego początku pobytu na Zielonej Wyspie, aktywnie uczestniczy w życiu Polonii. Zaangażowany w integrację Polonii w irlandzkiej rzeczywistości oraz w życie kulturalne rodaków na wielu płaszczyznach i poziomach.
Maciej Neumann-Kochański
KATEGORIA KULTURA
IRLANDIA 2019
Pracownik Ministerstwa Wydatków Publicznych i Reform w Departamencie NSSO w Irlandii. W 2015 roku był jednym z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, organizacji non-profit, której jest prezesem.
Piotr Mach
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2018
Architekt, autor wielu projektów wyróżnianych w prestiżowych krajowych konkursach w Irlandii, doceniony m.in. przez "Fit Out Awards" i nominowany do tytułu „Młody Projektant Roku 2017". Wolontaryjnie współpracuje z młodzieżą polonijną w Sobotniej Polskiej Szkole im. Janusza Korczaka oraz harcerstwie, przekazując młodszemu pokoleniu swoją wiedzę i pasję do projektowania.Bartosz Zdrojowy
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2018
Zaangażowany w działania na rzecz polskiej społeczności poprzez m.in. organizację Polskiej Wioski na corocznym festiwalu Winterval – najpopularniejszym bożonarodzeniowym festiwalu w Irlandii, działa w Polskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym; jest maszynistą-wolontariuszem w Turystycznej Kolejce w Kilmeadan – atrakcji turystycznej okolic Waterford.Dominika Sikora
KATEGORIA BIZNES
IRLANDIA 2018
Nauczycielka i społecznik, twórca marki Avo-Cafe (Avo-Chemist) promującej zdrowy styl życia, docenianej przez irlandzkich pacjentów i lekarzy z Waterford Health Park.Ewa Kotuła
KATEGORIA KULTURA
IRLANDIA 2018
Niezależna artystka i choreograf, współzałożycielka Slavic inspiration i organizator Kupala Night, regularnie współpracuje przy organizacji Limerick Mental Health Festival oraz wielu innych lokalnych wydarzeń, pracuje z młodzieżą w SPK Limerick.Ewa Ikwanty
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2017
Związana jest z organizacją Centrum Together-Razem w Cork. Fantastyczna organizatorka wielu eventów polsko-irlandzkich, wolontariuszka podczas dwóch edycji festiwalu PolskaEire w Cork. Od listopada 2016 prowadzi i koordynuje jeden z większych projektów europejskich "Bez granic", polegającym na organizowaniu praktyk zawodowych dla młodych ludzi z Polski.
Adrian Szejka
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2017
Nauczyciel w Sobotniej Polskiej Szkole w Limerick. Prowadzi zajęcia taneczno-aktorskie dla dzieci. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczności. Współpracuje z Teatrm Polskim w Limerick oraz chórem Cantate Deo.
Małgorzata Dulny
KATEGORIA KULTURA
IRLANDIA 2017
Założycielka, choreograf i instruktor Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Koniczyna”, który od 2009 roku jest ambasadorem polskiej kultury. Pomysłodawczyni dziecięcego zespołu, który od 2015 roku promuje kulturę polską wśród młodego pokolenia Polaków mieszkających na emigracji.
Marcin Kulik
KATEGORIA BIZNES
IRLANDIA 2017
Przedsiębiorca z doświadczeniem w wielu obszarach biznesu, sponsor polskiej grupy teatralnej oraz nagród multi-kulturalnych MAMA Awards. Z zamiłowania wielki promotor Polski.
Z wykształcenia inżynier informatyki w zarządzaniu (Politechnika Szczecińska) oraz innowacji modelu biznesowego (Cambridge, Anglia). Uhonorany m.in. jako Młody Biznesmen Roku Irlandii 2016 Regionu Fingal (Ireland's Best Young Enterpreneur 2016), zdobywca srebra w globalnym konkursie DELL loT Awards. Jego start-up SmartTrace Software zwyciężył w konkursie na Polonijny Produkt Roku 2015 oraz zdobył srebro w Bank of Ireland Start-up Awards.
Agnieszka Wieczorkowska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2016
Działaczka społeczna, członek Komitetu Sterującego Forum Polonia w Irlandii oraz zarządu ZHP w Irlandii. Współzałożycielka jednostki harcerskiej - Gromadki Skrzatów ZHP o nazwie "SMARTUSIE" w Dublinie.
Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. Festiwalu Polska Eire w Irlandii; organizatorka "S for Solidarity". Wcześniej wspierała działalność BIBLARY w Dublinie oraz Ballymun Intercultural Group, gdzie w latach 2012-2014 organizowała coroczny Dzień Kultur w Dublinie. Koordynator projektów mających na celu zwiększenie partycypacji Polonii w życiu społecznym i politycznym. W 2014 roku była niezależną kandydatką do władz samorządowych w Irlandii, uzyskując najwyższy wynik wśród polskich kandydatów do władz lokalnych.