Francja

Marcin Kokowski
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal

Marcin Kokowski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Specjalista od relacji prasowych i publicznych. Pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu, zajmując się m.in. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. Współtwórca marki luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko zdobyła uznanie krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Inicjator i organizator wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju. Wspólnie z PCCP organizowal Galę Dobroczynności w Paryżu, której dochód został przekazany Fundacji Anny Dymnej oraz Fundacji Gajusz.

Dariia Day
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal

Dariia Day

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Jako makeup artist pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Twórczyni marki naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki "by Dariia Day". 

Pracowała przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Stworzyła swoją markę naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki, które wpływają na stan skóry i włosów. Swoje produkty sprzedaje m.in. w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche. Pokochały je światowe gwiazdy i top modelki.

Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2017
Puchar

Bożena Bertaud

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2017

Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.

Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
2017
Puchar

Michał Batory

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2017

Artysta, grafik-plakacista.

Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

czytaj więcej
Alicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar

Alicja Stańska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.

W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

Elżbieta Wysoczańska
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar

Elżbieta Wysoczańska

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2016

KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016

KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015

Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska.

W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję. 

Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.

Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r. 

„Visoanska dedykuję kobietom, dla których młodość jest czymś więcej niż tylko wyglądem, które nie chcą wybierać między produktami naturalnymi i innowacyjną biotechnologią – najbardziej wymagającym spośród mi współczesnych”.

Elżbieta Wysoczańska

 

czytaj więcej
Isabelle Potocki d’Ornano
NAGRODA SPECJALNA
2016
Puchar

Isabelle Potocki d’Ornano

 

HONOROWY LAUREAT

FRANCJA 2016

Współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej luksusowej firmy kosmetycznej Sisley eksportującej produkty do 80 krajów. Mecenas polskiej kultury we Francji.

Joanna Górka
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Joanna Górka

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK 

FRANCJA 2016

Chemik, pracownik naukowy w Institut de Science des Matériaux de Mulhouse. Zajmuje się badaniami nad twardymi węglami używanymi w bateriach sodowych.

Marguerite Marcinkiewicz
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Marguerite Marcinkiewicz

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Pedagog, artystka, organizatorka i autorka wystaw promujących polską kulturę. Radna dzielnicy w Boulogne-Billancourt.

Elżbieta Czerczuk
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Elżbieta Czerczuk

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA 

FRANCJA 2016

Aktorka, reżyser choreograf, dyrektorka Teatru Laboratoire w Paryżu wystawiającego m.in. polskie sztuki i przedstawienia inspirowane polską kulturą.

Stefan Romecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar

Stefan Romecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2016

Kierowca wyścigowy i grafik. Zajął trzecie miejsce w wyścigu o puchar Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.

Wojciech Siudmak
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar

Wojciech Siudmak

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2016

Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.

Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. W latach 1956–1961 uczył się w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. rozpoczął studia w École des Beaux-Arts w Paryżu.

Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i mającego swoje korzenie w surrealizmie (reprezentowanym m.in. przez S. Dalego i R. Magritte’a). Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania, jakie rodzi.

Od 1988 r. trwa seria jego wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla w Paryżu, zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. Artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach w Polsce i we Francji oraz m.in. w Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, USA i Kanadzie. Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa. 

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Twórca poprzez tą inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę. 

czytaj więcej
Sophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar

Sophie Carabeuf

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Przewodnicząca organizującej występy taneczne i muzyczne Association Culturelle Franco-Polonaise Wisła, założycielka Polskiej Szkoły w Aulnay-sous-Bois.

Tomasz Krysiński
KATEGORIA NAUKA
2016
Puchar

Tomasz Krysiński

 

KATEGORIA NAUKA

Wiceprezes Airbus Helicopters, naczelny konstruktor najszybszego helikoptera świata X3. Przyczynił się również do powstania śmigłowców Tiger i Caracal.

Artur Ciesieleski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2015
Puchar

Artur Ciesieleski

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2015

Chemik.

W ciągu niespełna dekady od zdania egzaminu dojrzałości, zdobył uznanie najwybitniejszych uczonych w kraju, miedzy innymi prof. Bogdana Marcińca, czĿonka rzeczywistego PAN i laureata Polskiego Nobla. Sukcesy we Francji zapewniła mu m.in. współpraca z prof.Jean-Marie Lehnem, laureatem Nagrody Nobla z 1987 r oraz odkrycia naukowe, których dokonał w słynnym laboratorium ISIS w Strasburgu, gdzie jest aktualnie zatrudniony i niezwykle ceniony.

Uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu, współpracuje z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi, współdziała z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi i z liderami europejskiej gospodarki. Jest laureatem prestiżowej Prix Jean Kepler za najlepszą rozprawę doktorską, a światowe autorytety naukowe wskazały go jako następcę, zapraszając na elitarne Lindau Nobel Meeting Chemistry.  

Leopold Plowiecki
KATEGORIA BIZNES
2015
Puchar

Leopold Plowiecki

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2015

Inżynier Produkcji, dyrektor techniczny w przedsiębiorstwie VYGON specjalizującym się w produkcji sprzętu medycznego jednorazowego użytku w Ecouen pod Paryżem.

W 1977 roku założył własną firmę BALT Extrusion w Montmorency, która szybko wyspecjalizowała się w Neuroradiologii Interwencyjnej - nowej specjalności medycyny, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych mózgu (tętniaki, krwiaki, udary). W tej dziedzinie Balt Extrusion jest jedynym przedsiębiorstwem europejskim.

W 1980 równolegle z działalnoscią Balt Extrusion założył firmę Balton w Warszawie. Firma szybko pokryła w tej dziedzinie potrzeby rynku polskiego, a dodatkowo prowadziła eksport do krajów ościennych, jak i na inne kontynenty.

Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar

Marian Blicharz

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2015

Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.

58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.

Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel. 

Jerzy Niziński
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar

Jerzy Niziński

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2015

Naukowiec.

Pracuje od 1976 nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku eksperymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych i lasów. Uczestniczył w badaniach dotyczących trzech głównych problemów:

  • analiza determinizmu przepływów w systemie Gleba – Roślina – Atmosfera, SPAC, analiza systemów regulacji tych przepływów (modele fenologiczne, modele oporów szparkowych, modele absorpcji wody przez korzenie);
  • wpływ zmian pokryć roślinnych (wyrąb i zadrzewianie) na ewapotranspirację i ich wpływ na klimat regionalny;
  • wpływ wody i energii jako czynników ograniczających produkcję roślinną. 

Swoje prace badawcze prowadził zarówno w strefie umiarkowanej (lasy dębowe w Europie), tropikalnej wilgotnej (lasy tropikalne deszczowe w Guyanie francuskiej; plantacje eukaliptusów i sawanny w Kongo-Brazzaville; plantacje drzew kauczukowych w Ganie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Tajlandii i Indonezji) oraz w strefie subtropikalnej suchej (sawanna drzewiasta w Senegalu oraz plantacje pomarańczy w delcie Nilu i na Synaju w Egipcie; plantacje granatów w Tunezji środkowej). 

Wszystkie badania dotyczyły cyklu obiegu wody w skali regionu, a uzyskane wyniki są wykorzystywane w modelach globalnych.

Maciej Morawski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2015
Puchar

Maciej Morawski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2015

Polski dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny. Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Od lat pracuje na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego. Jest postacią legendarną polskiej emigracji politycznej w Paryżu. Początkowo działał w Międzynarodówce Młodych Chrześcijan Demokratów. Następnie był wieloletnim paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. W 1965 r. stał się posiadaczem karty prasowej wydanej przez monachijską radiostację Wolnej Europy.

Przez lata działał na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją. Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny". 

Zaliczano go do grona najlepszych korespondentów. Dostarczał informacje o tym, co zachodzi w Polsce, m.in. o walkach frakcyjnych wewnątrz PZPR i o sporach, jakie toczyły się na szczytach partii. Był bliskim współpracownikiem paryskiej „Kultury” i wielu innych polskich i francuskich instytucji, np. Biblioteki Polskiej w Paryżu. 

Obecnie kieruje Polskim Funduszem Humanitarnym, który przy poparciu rządu francuskiego pozyskał środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, o który polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej w celu utworzenia domu opieki dla weteranów wojny pozostjących na emigracji.

Gilles Krowicki
WYRÓŻNIENIE
2015
Medal

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Pangea Network USA
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Anna Siedlińska
Manager ds. Komunikacji
a.siedlinska@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 93