Francja

Fryderyk Sitnik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2023
PUCHAR
Archiwum Laureata

Fryderyk Sitnik

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2023

Absolwent II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a obecnie student Ecole Polytechnique w Paryżu na kierunkach matematyka i informatyka. Założyciel Fundacji TeenCrunch, która pomaga utalentowanej europejskiej młodzieży w budowaniu innowacyjnych firm w przestrzeni web3, a także w zakładaniu start-upów. Współzałożyciel PointSwitch, platformy do programów lojalnościowych, na której użytkownicy mogą wymieniać benefity lojalnościowe. Członek globalnego stowarzyszenia SigmaSquared zrzeszającego młodych, ambitnych przedsiębiorców. 

Jérôme Szczur
KATEGORIA KULTURA
2023
PUCHAR
Archiwum Laureata

Jérôme Szczur

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2023

Pianista i kompozytor, profesor w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims. Niekwestionowany promotor polskich kompozytorów za granicą: Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi otrzymał prestiżowy medal „Vermeil l'Académie des Arts- Sciences et Lettres”.

Prof. Barbara Erazmus
KATEGORIA NAUKA
2023
PUCHAR
Archiwum Laureata

Prof. Barbara Erazmus

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2023

Światowej klasy naukowczyni w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła prestiżowe funkcje w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych. Inicjatorka wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi wieloletniej współpracy miedzy Politechniką Warszawską i Ecole des Mines de Nantes. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Uhonorowana w 2006 roku tytułem „Palmes Académiques”, a w 2016 roku „Legion d’Honneur”. 

Stanisław Fiszer
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2023
PUCHAR
Archiwum Laureata

Stanisław Fiszer

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2023

Architekt wykształcony w Polsce, od lat 60. pracujący głównie za granicą, a od 1972 roku we Francji. Laureat Honorowej Nagrody SARP, uchodzącej za najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Polsce. Odznaczony we Francji tytułem Komandora Orderu Sztuki i Literatury. Był profesorem tytularnym w L‘école nationale supérieure d'architecture de Nancy. Jak sam mówi o swojej działalności: „We Francji staram się popularyzować polską architekturę”.

Marta Gardolińska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

Marta Gardolińska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2022

Jedna z najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat i jedna z nielicznych na świecie kobiet – dyrygentów. Absolwentka wydziału dyrygentury symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kontynuowała naukę na Akademii Muzyki i Sztuk Spektaklu w Wiedniu. Oprócz dyrygentury specjalizowała się także w śpiewie chóralnym i grze na flecie traversalnym. W Wiedniu studiowała również fizjologię muzyki. 
Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, po swoich początkach we Francji w 2020 r. 
W 2021 roku mianowana na stanowisko dyrektora muzycznego Narodowej Opery Lotaryngii w Nancy. Jest jedną z trzech kobiet zajmujących to stanowisko w całej Francji. Współpracuje z największymi orkiestrami świata, w tym z Philharmonic Los Angeles, słynnymi orkiestrami wiedeńskimi, Orkiestrą Symfoniczną w Szwecji, Royal National Orchestra w Szkocji, BBC National Orchestra of Wales, Operą Narodową Renu, Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie. Nagrała płytę z maestro Gustavo Dudamel. W 2016 roku została laureatką w dziedzinie kultury w konkursie Wybitny Polak w Austrii. 

Anne Météyer-Pauter
KATEGORIA BIZNES
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

Anne Météyer-Pauter

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2022

Absolwentka warszawskiej Akademi Teatralnej. Przyjechała do kraju Moliera, aby pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie teatru. Paryskie studia kontynuowała na Sorbonie, na Wydziale Art & Spectacle. Pracując w teatrach w Polsce i we Francji, dla DRAC i w instytucjach kultury, nic nie wskazywało na to, jakie niespodzianki zgotuje jej los… W 1999 roku Anna poznała swojego przyszłego męża i przeprowadziła się do Trélou-sur-Marne. W 2015 roku Champagne Météyer Père et Fils otrzymał jako jeden z pierwszych w regionie label „Vignobles et Découverte”. W 2017 roku Champagne Météyer zostaje PIERWSZYM Winiarzem, który otrzymał od Misji Coteaux, Maisons et Caves de la Champagne de l'UNESCO indywidualną nagrodę, za autentyczność, tradycje i wyrafinowanie. W 2019 roku firma wzbogaciła się o przynależność do marki „La champagne–art de vivre” i w tym samym roku misja UNESCO nagrodziła dzialalność turystyczną firmy labelem „Découverte Insolite”. Apogeum było otrzymanie w 2020 roku Trofeum Turystyki Winniczej, umieszczając rodzinną eksploatację pośród  najlepszych adresów turystyki winiarskiej we Francji! W dziedzinach biznesu, promocji i marketingu Anna jest autodydaktem. Jej artystyczne wykształcenie pozwala nadać nietypowy profil tej rodzinnej firmie, która szybko zyskuje rozgłos. Champagne Météyer rozwija się na rynku francuskim i międzynarodowym. W 2019 roku Anna wnosi do firmy nowe trofeum, zostając Laureatem Leadexportu w kategorii „Pépite”. Dzięki swoim działaniom, dynamizmowi i uczestnictwu w życiu winiarskim, Anna nie tylko rozwija własną firmę, ale jest również doskonałym ambasadorem Regionu.
W uznaniu zasług Minister Julien Denormandie nadaje Annie Météyer dekretem z dnia 30 września 2020 stopień Kawalera Orderu Zasług Rolniczych. W 2021 roku Anna Météyer zostaje zwycięzcą Trophées Champenois w kategorii packaging, gdzie jej ekologiczne podejście przekonało jury.

Elisabeth Duda
KATEGORIA KULTURA
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

Elisabeth Duda

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2022

Polsko-francuska aktorka, pierwsza cudzoziemka, która ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi. W Polsce otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki za wybitną rolę w filmach "Biegnij" i "Nie oglądaj się za siebie". Jest także laureatką nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na 44 Festiwalu Teatralnym w Kaliszu oraz na 22 Festiwalu Szkół Teatralnych w Polsce. Ostatnio zdobyła 4 międzynarodowe nagrody za film "I will crush you and go to hell" oraz serial "Prisoner". Jest dziennikarką i felietonistką kilku polskich programów telewizyjnych i radiowych, autorką trzech książek, tłumaczką sztuk teatralnych, laureatką Nagrody Senatu za Obecność Francuzów za Granicą. Występowała w licznych filmach, dramatach, serialach, filmach krótkometrażowych i dokumentalnych, grając m.in. postać Cosimy Wagner czy Marii Curie. Często można ją usłyszeć w Teatrze Polskiego Radia. Od 22 września 2021 roku występuje w spektaklu Deux sur une Balançoire w Théâtre du Gymnase. Posługuje się 7 językami.

dr hab. Jolanta Światowska
KATEGORIA NAUKA
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

dr hab. Jolanta Światowska

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2022

Pracuje na stanowisku Directrice de recherche w Centre National de la Recherche Scientifique w Institut de Recherche de Chimie Paris w Wyższej Szkole Chemicznej od 2008 roku. Od roku 2021 pełni również funkcję wicedyrektora szkoły doktorskiej Chemii Fizycznej i Chemii Analitycznej ED 388 Uniwersytetu PSL. W latach 2003-2005 była zatrudniona jako adiunkt na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1997 otrzymała dyplom magistra inżyniera, a w 2003 doktora nauk technicznych. W 2016 roku obroniła pracę habilitacyjną na Université Pierre et Marie Curie. W okresie studiów doktoranckich w 2000 roku pracowała również jako pracownik naukowy na Uniwersytecie w Gent, w Belgii. Jej główną dziedziną badań jest chemia materiałów a dokładnie fizykochemia powierzchni materiałów oraz poszukiwanie relacji pomiędzy ich składem chemicznym, morfologią, strukturą a właściwościami fizykochemicznymi i nowymi możliwościami ich zastosowań. Badania te wykonywane są przy współpracy z największymi firmami francuskimi z branży samochodowej, lotniczej czy metalurgicznej. Oprócz pracy naukowej dr Światowska prowadzi wykłady z dziedziny chemii materiałów stosowanych w akumulatorach i ogniwach, elektrochemii, korozji na ENSCP, Paris-Science & Lettres, na Politechnice (Ecole Polytechnique), Ecole de Mines de Paris oraz na University of Sciences & Technology Huazhong (HUST, Chiny). Jej pracę naukową można podsumować bogatą listą publikacji: ponad 90 artykułów  oraz ponad 120 prezentacji konferencyjnych na całym świecie niejednokrotnie nagradzanych. W 2012 oraz 2018 roku dr Światowska została wyróżniona przez CNRS otrzymując premię naukową PES (Prime excellence scientifique).

Dr Elżbieta Koślacz-Virol
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

Dr Elżbieta Koślacz-Virol

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2022

Jest doktorem historii teatru, aktorką i tłumaczką. Grała na kilku scenach w Polsce, w radiu i w telewizji. Od 1966 roku mieszka w Paryżu. Występuje jako aktorka grając w dwóch językach: polskim i francuskim. Od wielu lat prowadziła prace pedagogiczne we francuskich szkołach podstawowych i liceach, opierając się na repertuarze z klasyki francuskiej. Opublikowała i przetłumaczyła wiele artykułów poświęconych Gabrieli Zapolskiej w pismach polskich i we francuskich wydawnictwach książkowych. Brała udział w seminariach poświęconych Gabrieli Zapolskiej : w Polskiej Akademii Nauk i w Bibliotece Polskiej w Paryżu, na Uniwersytecie w Białymstoku i w Warszawie i w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

Kamil Syprzak
KATEGORIA MŁODY POLAK
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Kamil Syprzak

 

LAUREAT

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2021

Piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego. Reprezentant Polski w mistrzostwach świata 2015 i brązowy medalista. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wychowanek Orlen Wisły Płock i w latach 2009–2015 zawodnik seniorskiej drużyny tego klubu. Aktualnie zawodnik centralny („pivot”) w Paris Saint-Germain.
Olivier Lemasle
KATEGORIA BIZNES
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Olivier Lemasle

 

LAUREAT

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2021

Absolwent ESSEC Business School i Paris Dauphine University. Pierwsze kroki stawiał w firmie Procter & Gamble, a następnie rozpoczął pracę jako inżynier sprzedaży w Europejskiej siedzibie firmy Google. Po 4 latach otworzył własny biznes - dom galanterii skórzanej, któremu nadał bardzo słowiańską nazwę - Meleniewska - na cześć swojej polskiej prababci. Razem z góralem rzemieślnikiem Władysławem Kubikiem stworzyli serię torebek damskich ze znanej w Polsce naturalnej skóry, z której są produkowane m.in. góralskie Kierpce.
Marek Brzeziński
KATEGORIA KULTURA
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marek Brzeziński

 

LAUREAT

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2021

Dziennikarz i doktor z zakresu psycholingwistyki. Wykładał antropologię, psychologię i zarządzanie na Uniwersytecie Schillera, w the European University w Paryżu oraz w polskich filiach amerykańskiego uniwersytetu Clark. Przez ponad 20 lat pracował w Radio France Internationale i był europejskim korespondentem Radio For You w Chicago. Znany autor licznych felietonów politycznych oraz reportaży podróżniczych i kulinarnych. Absolwent renomowanej paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu. Autor książki „Nicolas Sarkozy gwiazda polityki i mediów” oraz „Kulisy kulinarnej Akademii".
Renata Cabas-Mrozowicz
KATEGORIA NAUKA
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Renata Cabas-Mrozowicz

 

LAUREAT

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2021

Doktor nauk informatycznych, absolwentka Harvard Business School w USA, wykładowca paryskich uczelni od 2014 roku, tłumaczka, autorka wielu publikacji specjalistycznych, konferansjerka. Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Harvard Business School w USA. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w firmach e-commerce. Pracowała we Francji dla firmy Pixmania, Regime Coach i Showroomprive, a w Stanach Zjednoczonych dla firmy Fedex. Biegle posługuje się językiem polskim, włoskim, francuskim i angielskim. Wykładając e-commerce we Francji i w Stanach Zjednoczonych, zawsze podkreśla rolę polskiego e-handlu i dba o dobre imię Polski i Polaków poza granicami kraju. 

Stanislaw Paczynski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Stanislaw Paczynski

 

LAUREAT

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2021

Słynny perkusista jazzowy i kompozytor. Doktor literatury i nauk humanistycznych, były profesor nadzwyczajny w Konserwatorium w Lyon. Autor książek specjalistycznych o historii perkusji.
Mathilda Milik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2020
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Mathilda Milik

 

LAUREAT

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2020

Założycielka i właścicielka firmy Treepinature, zaopatrującej najważniejsze i wielotysięczne festiwale w naczynia jednorazowego lub wielokrotnego użytku, wykonane z materiałów łatwo nadających się do recyklingu, takich jak bambus, skrobia kukurydziana czy liście palmowe. Pod wpływem słońca zastawa stołowa Treepinature rozkłada się i wytwarza kompost w mniej niż 2 miesiące, w porównaniu z jednorazowymi plastikowymi naczyniami, których zniknięcie zajmuje setki lat. Projekt Mathildy Milik otrzymał nagrodę Fundacji Arsène.
Elżbieta Czerczuk
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2020
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Elżbieta Czerczuk

 

LAUREAT

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2020

Artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.
Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala
KATEGORIA BIZNES
2020
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala

 

LAUREAT

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2020

Założyciele i właściciele paryskiej piekarni „Maison du Pain”. Łukasz (piekarz) odpowiada za linię produkcyjną, a Jadwiga zarządza sklepem i kieruje zespołem. Wysokiej jakości wypieki powstają na bazie naturalnych składników w oparciu o pradawne, tradycyjne receptury. Na koniec dnia Jadwiga i Łukasz rozdają niesprzedane produkty potrzebującym, a podczas wielu tygodni izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa oferowali śniadania personelowi medycznemu paryskich szpitali.
Marcin Detyniecki
KATEGORIA NAUKA
2020
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marcin Detyniecki

 

LAUREAT

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2020

Dr habilitowany i profesor nadzwyczajny Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracownik naukowy w Laboratorium Informatyki na Sorbonie. Ekspert z zakresu sztucznej inteligencji. Pełni funkcje Group Chief Data Scientist i Global Head of Research&Development w AXA, jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Zespół pod jego kierownictwem prowadzi innowacyjne projekty w dziedzinie sztucznej inteligencji i machine learning. Członek Konsultacyjnej Grupy Ekspertów ds. Etyki Cyfrowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz zarządu think-tanku „Impact Artificial Intelligence”. Autor ponad 150 publikacji naukowych.
Piotr Stokłosa
KATEGORIA KULTURA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Piotr Stokłosa

 

LAUREAT

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2019

Urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Digital Practices na Norwich University of the Arts w Wielkiej Brytanii. To fotograf piękna. Inspiruje go szeroko pojęta tradycja sztuki, na styku z perfekcjonizmem cyfrowej technologii. Świetny warsztat, bardzo dobre oko i  energia sprawiają, że Piotr Stokłosa to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów mody. Życie zawodowe związał z Paryżem. Współpracuje z luksusowymi domami mody i markami takimi jak: Armani, Berlutti, Carolina Herrera, Celine, Chanel, Dior, Dom Pérignon, Dr Irena Eris, Hugo Boss, YSL. Lubi pracować na planie z martwą naturą i nikt tak jak on nie potrafi wydobyć energii z każdego przedmiotu. Stokłosa udowadnia, że w fotografii mody nie chodzi tylko o modelkę, ale również o sam produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach, albumach i magazynach na całym świecie, m.in.: Vogue, Narcisse Magazine, Harper’s Bazaar, Elle. Fotografował wiele znanych postaci, m. in. Karla Lagelferda, Pierre Hermé i Romana Polańskiego. Jest także autorem zdjęć do Kalendarza Ambasady RP w Paryżu.
Publiczność mogła zapoznać się z pracami Piotra Stokłosy przy okazji licznych wystaw zorganizowanych w ciagu ostatnich kilkunastu lat w Paryżu, Krakowie czy Warszawie.

Mateusz Walendzik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Mateusz Walendzik

 

LAUREAT

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2019

Mateusz jest 23-letnim Polakiem, urodzonym w Paryżu w polskiej rodzinie, kultywującej ojczyste korzenie i tradycje. Muzyki uczy się od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem prestiżowego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Śpiewał jako solista w towarzystwie wybitnych polskich artystów w koncertach charytatywnych, organizowanych przez jego rodziców na rzecz dzieci z polskich domów dziecka, w ramach akcji „Podaruj Dzieciom marzenia”. Wielokrotnie występował z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Gustavo Dudamel, Marzena Diakun, Fabio Biondi, David Reiland, Christophe Rousset, Hervé Niquet), dla wielkich osobistości takich jak prezydenci Francji, były prezydent USA Barack Obama, papież Benedykt XVI. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: to kilkaset występów, w tym koncerty solistów w Notre-Dame, spektakle w teatrze Champs-Elysées, Châtelet i Théâtre de la Ville (z Anne Azéma i Boston Camerata), rola Adama w Stworzeniu Świata Haydna, Pasja według świetego Mateusza Bacha, koncerty muzyki gregoriańskiej z odnalezionych manuskryptów. 
Od 2018 roku jest członkiem zespołu Opera Fuoco pod dyrekcją Davida Sterna, z którym zaśpiewał rolę Riffa w spektaklu West Side Story Bernsteina. W sezonie 2019-2020 zaśpiewa rolę Russela w operze Lady in the Dark Kurta Weilla, hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Nanni w l’Infedeltà delusa Haydna oraz Pandolfa w Kopciuszku Masseneta. W kwietniu 2020, będzie solistą w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha pod dyrekcją Stefana Mac Leoda w filharmoniach południowej Holandii.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90