Francja

Ks. Eugeniusz Plater-Syberg
NAGRODA SPECJALNA
2018
Puchar

Ks. Eugeniusz Plater-Syberg

 

HONOROWY LAUREAT

FRANCJA 2018

Urodził się w 1936 r. w majątku rodzinnym Platerów w Moszkowie na Kresach Wschodnich. W 1939 r. wraz z matką Pauliną Plater-Zyberk z Wielopolskich i czwórką rodzeństwa uciekł z wywózki na Syberię. W 1947 r. dotarli do Francji. Studiował i doktoryzował się w Rzymie, gdzie w 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był związany z polskimi organizacjami niepodległościowymi i otrzymał status uchodźcy politycznego, konsekwentnie odmawiając przyjęcia obywatelstwa francuskiego. W stanie wojennym został pełnomocnikiem Episkopatu Polski do spraw pomocy charytatywnej. Współpracował ze strukturami Solidarności, w tym z Paryskim Biurem Solidarności. Do Polski jeździł, wykorzystując watykański paszport dyplomatyczny. W latach 80. był częstym gościem francuskich mediów, apelował o pomoc dla Polski. W 1983 r. współorganizował rozwieszenie wielkiego sztandaru Solidarności na Koloseum w Rzymie. Obecnie pracuje jako proboszcz parafii w St. Valerien pod Paryżem. Ks. Plater-Syberg został odznaczony m.in. za organizowanie pomocy finansowej i sprzętowej we Francji dla polskiego podziemia w latach 80. Założył we Francji ponad 360 komitetów pomocy Polsce oraz Dom Emigranta w Paryżu i specjalny fundusz stypendialny dla azylantów. Wysłał do Polski kilkaset ton pomocy humanitarnej.

 

Zofia Toriel
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL

Zofia Toriel

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W czasie studiów działała również artystycznie w kabarecie studenckim i Zespole Pieśni i Tańca „Katowice”; za działalność artystyczną była nagradzana zarówno przez uczelnię, jak i Związek Studentów Polskich. Po studiach ukończyła aplikację sędziowską i zdała egzamin sędziowski. W 2017 r. została nagrodzona przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, w kategorii Ambasador spraw polskich, za założenie i prowadzenie zespołu Polonez, w którym jest również choreografem i autorem programu.

Jacek Rewerski
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL

Jacek Rewerski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

Pochodzi z Gdańska. Jego rodzice byli uciekinierami politycznymi i osiedlili się we Francji, gdy miał kilka lat. Obecnie Jacek Rewerski jest prezesem Stowarzyszenia Anjou-Pologne i Franco-Polo z siedzibą w Angers. Stowarzyszenie Anjou-Pologne, działające od przeszło 20 lat, przekazuje i szerzy wiedzę o Polsce, organizując kursy języka polskiego, spotkania, koncerty, wystawy, konferencje oraz wyjazdy kulturoznawcze do Polski. Trzy lata temu Jacek Rewerski doprowadził do podpisania partnerstwa między miastem Angers a Toruniem. Jest również doktorem geografii, byłym wykładowcą na Uniwersytecie w Angers, byłym konsultantem przy UNESCO, autorem książek, grafikiem i malarzem. Regularnie prowadzi konferencje o Polsce oraz oprowadza po kraju francuskie grupy szkolne, jak i dorosłych. Od 40 lat działa wśród Francuzów, promując kulturę i historię Polski. W latach 80. i 90., w ramach działalności humanitarnej stowarzyszenia Solidarność Dzieci Polskich, instalował w Polsce, na Litwie i Ukrainie stacje hemodializy pediatrycznej.

Barbara Żochowska-Despiney
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL

Barbara Żochowska-Despiney

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Ekonomistka, dr hab. Uniwersytetu Paryż 1 Panthéon-Sorbonne. Urodziła się w Polsce, studia magisterskie ukończyła we Wrocławiu. Była pracownikiem naukowym w CNRS. Przybyła do Francji w 1974 r. na stypendium rządu francuskiego w Europejskim Centrum Naukowym w Nancy. Od 40 lat działa przy UNESCO, w tym jako przedstawiciel Światowego Związku Esperantystów. Od roku 2004 wiceprzewodnicząca organizacji francuskiej Bois debout en Pologne zajmującej się ratowaniem cerkwi greckokatolickich na Podkarpaciu (Piątkowa Ruska), co pozwoliło na wpisanie kilku cerkwi, a także kilku kościołów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2008 r. zorganizowała wystawę zdjęć cerkwi w siedzibie UNESCO i w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Opublikowała we francuskich mediach artykuł „Patrimoine et développement: le cas des Basses Carpates” (Dziedzictwo i rozwój. Przypadek dolnych Karpat, 1997). Jako członek Haut Comité National pour la célébration du Centenaire de la découverte de la radioactivité (Wysoki Komitet Narodowy ds. obchodów stulecia radioaktywności) zorganizowała i wzięła udział w Konferencji UNESCO „Młodzi ludzie, przyszli naukowcy”, na której wygłosiła odczyt na temat życia i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest autorką wielu publikacji naukowych, wystąpień oraz książek.

Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar

Maria Warunek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.

Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar

Maria Delaperrière

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30  książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.

Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar

Barbara Romanowicz

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.

Marcin Kokowski
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal

Marcin Kokowski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Specjalista od relacji prasowych i publicznych. Pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu, zajmując się m.in. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. Współtwórca marki luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko zdobyła uznanie krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Inicjator i organizator wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju. Wspólnie z PCCP organizowal Galę Dobroczynności w Paryżu, której dochód został przekazany Fundacji Anny Dymnej oraz Fundacji Gajusz.

Dariia Day
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal

Dariia Day

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Jako makeup artist pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Twórczyni marki naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki "by Dariia Day". 

Pracowała przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Stworzyła swoją markę naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki, które wpływają na stan skóry i włosów. Swoje produkty sprzedaje m.in. w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche. Pokochały je światowe gwiazdy i top modelki.

Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2017
Puchar

Bożena Bertaud

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2017

Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.

Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
2017
Puchar

Michał Batory

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2017

Artysta, grafik-plakacista.

Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

czytaj więcej
Alicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar

Alicja Stańska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.

W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

Elżbieta Wysoczańska
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar

Elżbieta Wysoczańska

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2016

KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016

KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015

Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska.

W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję. 

Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.

Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r. 

„Visoanska dedykuję kobietom, dla których młodość jest czymś więcej niż tylko wyglądem, które nie chcą wybierać między produktami naturalnymi i innowacyjną biotechnologią – najbardziej wymagającym spośród mi współczesnych”.

Elżbieta Wysoczańska

 

czytaj więcej
Isabelle Potocki d’Ornano
NAGRODA SPECJALNA
2016
Puchar

Isabelle Potocki d’Ornano

 

HONOROWY LAUREAT

FRANCJA 2016

Współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej luksusowej firmy kosmetycznej Sisley eksportującej produkty do 80 krajów. Mecenas polskiej kultury we Francji.

Joanna Górka
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Joanna Górka

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK 

FRANCJA 2016

Chemik, pracownik naukowy w Institut de Science des Matériaux de Mulhouse. Zajmuje się badaniami nad twardymi węglami używanymi w bateriach sodowych.

Marguerite Marcinkiewicz
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Marguerite Marcinkiewicz

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Pedagog, artystka, organizatorka i autorka wystaw promujących polską kulturę. Radna dzielnicy w Boulogne-Billancourt.

Elżbieta Czerczuk
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal

Elżbieta Czerczuk

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA 

FRANCJA 2016

Aktorka, reżyser choreograf, dyrektorka Teatru Laboratoire w Paryżu wystawiającego m.in. polskie sztuki i przedstawienia inspirowane polską kulturą.

Stefan Romecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar

Stefan Romecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2016

Kierowca wyścigowy i grafik. Zajął trzecie miejsce w wyścigu o puchar Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.

Wojciech Siudmak
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar

Wojciech Siudmak

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2016

Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.

Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. W latach 1956–1961 uczył się w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. rozpoczął studia w École des Beaux-Arts w Paryżu.

Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i mającego swoje korzenie w surrealizmie (reprezentowanym m.in. przez S. Dalego i R. Magritte’a). Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania, jakie rodzi.

Od 1988 r. trwa seria jego wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla w Paryżu, zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. Artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach w Polsce i we Francji oraz m.in. w Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, USA i Kanadzie. Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa. 

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Twórca poprzez tą inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę. 

czytaj więcej
Sophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar

Sophie Carabeuf

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Przewodnicząca organizującej występy taneczne i muzyczne Association Culturelle Franco-Polonaise Wisła, założycielka Polskiej Szkoły w Aulnay-sous-Bois.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Pangea Network USA
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90