Francja

Claudine Kieda
NAGRODA AMBASADORA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Claudine Kieda

 

NAGRODA AMBASADORA

FRANCJA 2019

Wybitna specjalistka z dziedziny biologii i fizjologii molekularnej, związana z Centre de biophysique moléculaire Centre national de la recherche scientifique (CBM CNRS) w Orleanie, obecnie również kierująca Laboratorium Onkologii Molekularnej Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Szczególnym obszarem zainteresowań badawczych prof. Claudine Kieda są procesy angiogenezy.

Piotr Witt
NAGRODA SPECJALNA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Piotr Witt

 

NAGRODA SPECJALNA

FRANCJA 2020

Historyk sztuki, eseista, pisarz, publicysta. Komentator polityczny Radia Wolna Europa od lat 80. do końca istnienia rozgłośni. Od początku lat 80. ubiegłego wieku mieszka w Paryżu. W Polsce prowadził dział sztuki dawnej w czasopiśmie "Sztuka". Opublikował kilkadziesiąt esejów o sztuce XVII-XX w. Współpracownik Radia Wnet, gdzie komentuje bieżące wydarzenia. Autor comiesięcznych felietonów w "Kurierze Wnet".
Andrzej Pawlak
NAGRODA SPECJALNA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Andrzej Pawlak

 

NAGRODA SPECJALNA

FRANCJA 2019

Doktor nauk medycznych, specjalista w ginekologii i położnictwie. Autor licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych. Został nagrodzony dyplomem Honoris Causa za całokształt pracy zawodowej i naukowej przez Światowe Towarzystwo Ginekologii (FIGO).

Honorowy członek Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Organizator i przewodniczący międzynarodowych Sesji z udziałem kolegów z Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Szwecji, Zimbabwe na Światowych Kongresach Lekarzy Polskich oraz Kongresach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Zorganizował około 20 spotkań francusko-polskich w Polsce i we Francji, poświęconych nowotworom i technikom operacyjnym w ginekologii i położnictwie.  

Jego liczne badania naukowe odbijają się szerokim echem w środowisku polskich ginekologów i onkologów, z którymi chętnie dzieli się doświadczeniami.

Wiktor Zamojski
WYRÓŻNIENIE
2019
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Wiktor Zamojski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2019

Z wyróżnieniem ukończył Université Catholique de Lyon (ESTRI-Wyższa Szkoła Tłumaczenia i Stosunków Międzynarodowych) i Université de Lyon II (licencjat). Dyrektor Gabinetu Jego Ekscelencji Jean-Michel'a di Falco Léandri, współpracownik „Agenda 21”. Jako tłumacz wykonywał tłumaczenia na rzecz miast połączonych: Sanary-sur-Mer we Francji i Kościerzyny w Polsce, w tym tłumaczenia publiczne w czasie spotkań i zgromadzeń. Pracował m.in. w Konsulacie Republiki Francuskiej w Warszawie, w Ambasadzie Francji w Warszawie oraz w Parlamencie Europejskim.

Renata Cabas
WYRÓŻNIENIE
2019
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Renata Cabas

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2019

Absolwentka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Harvard Business School w USA. 
Posiada ponad piętnastoletnie doświadczenie w firmach e-commerce, od 2014 roku wykłada na Université Sorbonne, Université Paris 8 i Ecole Louis Lumières. Pracowała we Francji dla firmy Pixmania, Regime Coach i Showroomprive, a w Stanach Zjednoczonych dla firmy Fedex. Biegle posługuje się językiem polskim, włoskim, francuskim i angielskim. Wykładając e-commerce we Francji i w Stanach Zjednoczonych, zawsze podkreśla rolę polskiego e-handlu dbając o dobre imię Polski i Polaków poza granicami kraju.

Barbara Sikorowska-Geber
WYRÓŻNIENIE
2019
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Sikorowska-Geber

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2019

Karierę naukową zaczęła jako pracownik Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie oraz krytyk literacki. W latach dziewięćdziesiątych rozpoczęła pracę dydaktyczną oraz szeroko pojętą działalność na rzecz krzewienia kultury polskiej we Francji, w Strasburgu. Pani Barbara Sikorowska-Geber to zasłużony nauczyciel i wychowawca. Przez wiele lat była dyrektorem oraz polonistą w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym. Z jej inicjatywy w roku 2000 w Strasburgu otwarta została Sekcja Polska, która umożliwiła polskojęzycznym dzieciom uczenie się języka i kultury polskiej w szkołach francuskich, działających w systemie sekcji międzynarodowych. Od niemal 20 lat pełni funkcję Koordynatora Sekcji - będąc jednocześnie aktywnym i zaangażowanym polonistą oraz egzaminatorem. W roku 2010 została także członkiem Rady Oświaty Polonijnej, by móc tym lepiej wspierać i podtrzymywać rozwój polskiej edukacji za granicą.
Od lat działa na rzecz wspierania dwujęzyczności, m.in. aktywnie uczestnicząc w licznych konferencjach naukowych. Jest również propagatorem polskości w środowisku lokalnym: zainicjowane przez nią projekty, wystawy i wydarzenia niejednokrotnie przyczyniły się do popularyzacji polskiej kultury w Strasburgu i poza nim. Od zawsze zaangażowana była w bliską współpracę z Ambasadą RP w Paryżu oraz Stałym Przedstawicielstwem RP przy Radzie Europy w Strasburgu.

Grażyna Pawlikowski
WYRÓŻNIENIE
2019
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Grażyna Pawlikowski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2019

Artystka, założycielka grupy „Est-Ouest”, wokalistka o porywającym głosie, absolwentka wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, urodziła się 1 marca 1961 roku w Katowicach. Wychowywała się w rodzinie o głębokich tradycjach śpiewaczych, w wieku lat 10 została członkiem i wkrótce solistką Reprezentacyjnego Zespołu Katowickiej Chorągwi ZHP „Słoneczni”, z którym przez 14 lat występowała na polskich i europejskich scenach, brała udział w festiwalach oraz programach telewizyjnych i radiowych, między innymi w cyklicznej audycji „Śpiewaj z nami”. W roku 1977 wystąpiła we Francji na Międzynarodowym Festiwalu Dzieci i Młodzieży w Paryżu. Otrzymała od zespołu honorową odznakę „Przyjaciołom Słoneczni”. Po przyjeździe do Francji w roku 1991 została zatrudniona w pracowni Laurent Plet, w której pracuje do dnia dzisiejszego przy konserwacji organów. W 2003 roku rozpoczęła naukę śpiewu lirycznego w klasie Profesor Christine Raphaël, później jazzu w klasie Ludovica de Preissac w Konserwatorium im. Marcela Landowskiego w Troyes, gdzie otrzymała Certyfikat Ukończenia Studiów Muzycznych. Tam właśnie spotkała Aurélien Quignarda, Jean Louis Charlasa, Nadine Charnot, Serga Mouraux i Thierry Descampsa - artystów zafascynowanych muzyką Wschodniej Europy. Zauroczeni jej wrażliwością i talentem zakochali się w polskiej piosence i wkrótce powstała, z inicjatywy Grażyny Pawlikowski, grupa „Est-Ouest” (Wschód-Zachód). Obecnie koncertuje, propagując i promując polską muzykę i kulturę, zarówno w swoim regionie, jak i na terenie całej Francji. W ramach wspierania polsko francuskich kontaktów i wymiany kulturalnej między obu państwami współpracuje z Konsulem Honorowym RP Panem Jean Baptiste Rouganem de Chanteloup oraz z Polskim Towarzystwem Kulturalnym w Troyes, a także ze Stowarzyszeniem „Kulturalna Europa” w Paryżu, zajmującym się promocją polskich artystów. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet w marcu 2019 roku została zaliczona w poczet Utalentowanych Mieszkanek Troyes, zasłużonych dla rozwoju regionu.

Piotr Stokłosa
KATEGORIA KULTURA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Piotr Stokłosa

 

LAUREAT

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2019

Urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Digital Practices na Norwich University of the Arts w Wielkiej Brytanii. To fotograf piękna. Inspiruje go szeroko pojęta tradycja sztuki, na styku z perfekcjonizmem cyfrowej technologii. Świetny warsztat, bardzo dobre oko i  energia sprawiają, że Piotr Stokłosa to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów mody. Życie zawodowe związał z Paryżem. Współpracuje z luksusowymi domami mody i markami takimi jak: Armani, Berlutti, Carolina Herrera, Celine, Chanel, Dior, Dom Pérignon, Dr Irena Eris, Hugo Boss, YSL. Lubi pracować na planie z martwą naturą i nikt tak jak on nie potrafi wydobyć energii z każdego przedmiotu. Stokłosa udowadnia, że w fotografii mody nie chodzi tylko o modelkę, ale również o sam produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach, albumach i magazynach na całym świecie, m.in.: Vogue, Narcisse Magazine, Harper’s Bazaar, Elle. Fotografował wiele znanych postaci, m. in. Karla Lagelferda, Pierre Hermé i Romana Polańskiego. Jest także autorem zdjęć do Kalendarza Ambasady RP w Paryżu.
Publiczność mogła zapoznać się z pracami Piotra Stokłosy przy okazji licznych wystaw zorganizowanych w ciagu ostatnich kilkunastu lat w Paryżu, Krakowie czy Warszawie.

Mateusz Walendzik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Mateusz Walendzik

 

LAUREAT

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2019

Mateusz jest 23-letnim Polakiem, urodzonym w Paryżu w polskiej rodzinie, kultywującej ojczyste korzenie i tradycje. Muzyki uczy się od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem prestiżowego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Śpiewał jako solista w towarzystwie wybitnych polskich artystów w koncertach charytatywnych, organizowanych przez jego rodziców na rzecz dzieci z polskich domów dziecka, w ramach akcji „Podaruj Dzieciom marzenia”. Wielokrotnie występował z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Gustavo Dudamel, Marzena Diakun, Fabio Biondi, David Reiland, Christophe Rousset, Hervé Niquet), dla wielkich osobistości takich jak prezydenci Francji, były prezydent USA Barack Obama, papież Benedykt XVI. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: to kilkaset występów, w tym koncerty solistów w Notre-Dame, spektakle w teatrze Champs-Elysées, Châtelet i Théâtre de la Ville (z Anne Azéma i Boston Camerata), rola Adama w Stworzeniu Świata Haydna, Pasja według świetego Mateusza Bacha, koncerty muzyki gregoriańskiej z odnalezionych manuskryptów. 
Od 2018 roku jest członkiem zespołu Opera Fuoco pod dyrekcją Davida Sterna, z którym zaśpiewał rolę Riffa w spektaklu West Side Story Bernsteina. W sezonie 2019-2020 zaśpiewa rolę Russela w operze Lady in the Dark Kurta Weilla, hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Nanni w l’Infedeltà delusa Haydna oraz Pandolfa w Kopciuszku Masseneta. W kwietniu 2020, będzie solistą w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha pod dyrekcją Stefana Mac Leoda w filharmoniach południowej Holandii.

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie

 

LAUREACI

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2019

Wiesław Forkasiewicz pełni funkcję Konsula Honorowego, ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, mieszka we Francji od 1961 r. Był zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce wodnej.
Jolanta Forkasiewicz mieszka we Francji od 1976 roku, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie  Warszawskim, jest również absolwentką Institut Européen des Hautes Etudes Internationales w Nicei. W Alpach Nadmorskich pomagają naszym rodakom mieszkającym na południu Francji, a także tym, którzy przebywają tu turystycznie w przypadkach nieszcząśliwych wypadków czy problemów administracyjnych. Przyjmują osobistosci; prezydentów Kwaśniewskiego, Dudę, Wałęsę, a także ministrów czy ambasadorów odwiedzajacych południe Francji. Utrzymują stałe kontakty z konsulami innych krajów poprzez regularne spotkania czy obchodzenie świąt narodowych.

Państwo Forkasiewiczowie działają na rzecz wymiany kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją. Cztery lata temu z ich inicjatywy utworzono Azur Club France - Pologne w celu organizowania koncertów, konferencji, targów polskich produktow itp. Dzięki ich pomocy doszło do zbliżenia Gdańska i Nicei oraz Grodziska Mazowieckiego i Carros. Organizują wymiany uczniowskie i staże zawodowe dla licealistów z liceum gastronomicznego w Grodzisku. Wraz z Wojewodą - Panem Jacques Médecin uczestniczyli w inauguracji Bulwaru im. Lecha Wałęsy w Nicei. 

Udzielają wsparcia dla polskich przedsiębiorców działających w regionie i uczestniczą każdego roku w MIPIM, międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, w których biorą licznie udział duże miasta i regiony z Polski.
Otwarcie Muzeum Gombrowicza, udział w odbudowie willi pisarza w Vence, uroczysty koncert w prestiżowej Operze w Nicei z okazji 100-lecia niepodległości Polski, to kolejne przykłady ważnych akcji na rzecz propagowania interesujacego wizerunku naszego kraju.

dr hab. Artur Ciesielski
NAGRODA SPECJALNA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

dr hab. Artur Ciesielski

 

NAGRODA SPECJALNA

FRANCJA 2019

Chemik, dr hab. Uniwersytetu Strasburskiego. Pochodzi ze Środy Wielkopolskiej, ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest pracownikiem CNRS w Institut de Science et d'Ingénierie Supramoléculaires przy Université de Strasbourg. W trakcie studiów magisterskich otrzymał szansę pracy w laboratorium jednego z najznamienitszych naukowców na świecie, noblisty prof. Jean-Marie Lehna w Strasbourgu. Tu znalazł inspiracje i uznanie dla swych prac badawczych, co pozwoliło mu na zrobienie doktoratu w grupie prof. Paolo Samorì i otrzymanie habilitacji. W ciągu ostatnich kilku lat nawiązał efektywną współpracę z wieloma światowej sławy specjalistami z USA, Niemiec czy Włoch, oraz ze znanymi firmami jak BASF czy Nokia. W 2013 r. znalazł się w rankingu najbardziej obiecujących 30 młodych naukowców na świecie, opublikowanym w renomowanym czasopiśmie Scientific American. Obecnie zajmuje sie projektowaniem układów supramolekularnych,   samoorganizacją nanopatrunków oraz produkcją i modyfikacją chemiczną materiałów 2D takich jak grafen w kierunku ich zastosowań w wykrywaniu gazów, monitorowaniu zdrowia i magazynowaniu energii (superkondensatory i baterie). Jest również profesorem w Centrum Zaawansowanych Technologii na UAM, gdzie wraz ze swoim zespołem zajmuje się wykorzystywaniem chemii supramolekularnej do modulowania właściwości fizykochemicznych materiałów dwuwymiarowych i nadawanie im charakteru wielofunkcjonalnego. 
Artur Ciesielki otrzymał 3 lata temu tytuł Wybitnego „Mlodego Polaka” za działalność naukową i za inicjatywy na rzecz promowania polskiej nauki. Ten tytuł zachęcił go do dalszych działań na rzecz szerszej wymiany doświadczeń miedzy uczelniami w Polsce i we Francji.

Ks. Eugeniusz Plater-Syberg
NAGRODA SPECJALNA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Ks. Eugeniusz Plater-Syberg

 

HONOROWY LAUREAT

FRANCJA 2018

Urodził się w 1936 r. w majątku rodzinnym Platerów w Moszkowie na Kresach Wschodnich. W 1939 r. wraz z matką Pauliną Plater-Zyberk z Wielopolskich i czwórką rodzeństwa uciekł z wywózki na Syberię. W 1947 r. dotarli do Francji. Studiował i doktoryzował się w Rzymie, gdzie w 1961 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Był związany z polskimi organizacjami niepodległościowymi i otrzymał status uchodźcy politycznego, konsekwentnie odmawiając przyjęcia obywatelstwa francuskiego. W stanie wojennym został pełnomocnikiem Episkopatu Polski do spraw pomocy charytatywnej. Współpracował ze strukturami Solidarności, w tym z Paryskim Biurem Solidarności. Do Polski jeździł, wykorzystując watykański paszport dyplomatyczny. W latach 80. był częstym gościem francuskich mediów, apelował o pomoc dla Polski. W 1983 r. współorganizował rozwieszenie wielkiego sztandaru Solidarności na Koloseum w Rzymie. Obecnie pracuje jako proboszcz parafii w St. Valerien pod Paryżem. Ks. Plater-Syberg został odznaczony m.in. za organizowanie pomocy finansowej i sprzętowej we Francji dla polskiego podziemia w latach 80. Założył we Francji ponad 360 komitetów pomocy Polsce oraz Dom Emigranta w Paryżu i specjalny fundusz stypendialny dla azylantów. Wysłał do Polski kilkaset ton pomocy humanitarnej.

 

Zofia Toriel
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL
Fot. Archiwum Laureata

Zofia Toriel

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W czasie studiów działała również artystycznie w kabarecie studenckim i Zespole Pieśni i Tańca „Katowice”; za działalność artystyczną była nagradzana zarówno przez uczelnię, jak i Związek Studentów Polskich. Po studiach ukończyła aplikację sędziowską i zdała egzamin sędziowski. W 2017 r. została nagrodzona przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach, w kategorii Ambasador spraw polskich, za założenie i prowadzenie zespołu Polonez, w którym jest również choreografem i autorem programu.

Jacek Rewerski
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL
Fot. Archiwum Laureata

Jacek Rewerski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

Pochodzi z Gdańska. Jego rodzice byli uciekinierami politycznymi i osiedlili się we Francji, gdy miał kilka lat. Obecnie Jacek Rewerski jest prezesem Stowarzyszenia Anjou-Pologne i Franco-Polo z siedzibą w Angers. Stowarzyszenie Anjou-Pologne, działające od przeszło 20 lat, przekazuje i szerzy wiedzę o Polsce, organizując kursy języka polskiego, spotkania, koncerty, wystawy, konferencje oraz wyjazdy kulturoznawcze do Polski. Trzy lata temu Jacek Rewerski doprowadził do podpisania partnerstwa między miastem Angers a Toruniem. Jest również doktorem geografii, byłym wykładowcą na Uniwersytecie w Angers, byłym konsultantem przy UNESCO, autorem książek, grafikiem i malarzem. Regularnie prowadzi konferencje o Polsce oraz oprowadza po kraju francuskie grupy szkolne, jak i dorosłych. Od 40 lat działa wśród Francuzów, promując kulturę i historię Polski. W latach 80. i 90., w ramach działalności humanitarnej stowarzyszenia Solidarność Dzieci Polskich, instalował w Polsce, na Litwie i Ukrainie stacje hemodializy pediatrycznej.

Barbara Żochowska-Despiney
WYRÓŻNIENIE
2018
MEDAL
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Żochowska-Despiney

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Ekonomistka, dr hab. Uniwersytetu Paryż 1 Panthéon-Sorbonne. Urodziła się w Polsce, studia magisterskie ukończyła we Wrocławiu. Była pracownikiem naukowym w CNRS. Przybyła do Francji w 1974 r. na stypendium rządu francuskiego w Europejskim Centrum Naukowym w Nancy. Od 40 lat działa przy UNESCO, w tym jako przedstawiciel Światowego Związku Esperantystów. Od roku 2004 wiceprzewodnicząca organizacji francuskiej Bois debout en Pologne zajmującej się ratowaniem cerkwi greckokatolickich na Podkarpaciu (Piątkowa Ruska), co pozwoliło na wpisanie kilku cerkwi, a także kilku kościołów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W 2008 r. zorganizowała wystawę zdjęć cerkwi w siedzibie UNESCO i w Bibliotece Polskiej w Paryżu. Opublikowała we francuskich mediach artykuł „Patrimoine et développement: le cas des Basses Carpates” (Dziedzictwo i rozwój. Przypadek dolnych Karpat, 1997). Jako członek Haut Comité National pour la célébration du Centenaire de la découverte de la radioactivité (Wysoki Komitet Narodowy ds. obchodów stulecia radioaktywności) zorganizowała i wzięła udział w Konferencji UNESCO „Młodzi ludzie, przyszli naukowcy”, na której wygłosiła odczyt na temat życia i pracy Marii Skłodowskiej-Curie. Jest autorką wielu publikacji naukowych, wystąpień oraz książek.

Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Warunek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.

Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Delaperrière

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30  książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.

Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Romanowicz

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.

Marcin Kokowski
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Marcin Kokowski

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Specjalista od relacji prasowych i publicznych. Pracował dla grupy L’Oréal w Londynie i w Paryżu, zajmując się m.in. międzynarodową strategią komunikacji marek luksusowych perfum. Współtwórca marki luksusowych mebli Rue Monsieur Paris, która szybko zdobyła uznanie krytyków designu, prasy i klienteli międzynarodowej. Inicjator i organizator wraz Instytutem Polskim Polish Fashion Now największej prezentacji polskiej mody poza granicami kraju. Wspólnie z PCCP organizowal Galę Dobroczynności w Paryżu, której dochód został przekazany Fundacji Anny Dymnej oraz Fundacji Gajusz.

Dariia Day
WYRÓŻNIENIE
2017
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Dariia Day

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Jako makeup artist pracuje dla największych domów mody jak Dior, Armani, Dolce&Gabanna, Louis Vuitton czy Chanel. Twórczyni marki naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki "by Dariia Day". 

Pracowała przy wszystkich największych pokazach mody, jej prace widnieją na okładkach najbardziej prestiżowych magazynów jak Vogue, Vanity Fair, Elle czy Harper’s Bazaar. Stworzyła swoją markę naturalnych jedwabnych poszewek na poduszki, które wpływają na stan skóry i włosów. Swoje produkty sprzedaje m.in. w prestiżowym Le Bon Marche Rive Gauche. Pokochały je światowe gwiazdy i top modelki.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90