Francja

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie

 

LAUREACI

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2019

Wiesław Forkasiewicz pełni funkcję Konsula Honorowego, ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, mieszka we Francji od 1961 r. Był zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce wodnej.
Jolanta Forkasiewicz mieszka we Francji od 1976 roku, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie  Warszawskim, jest również absolwentką Institut Européen des Hautes Etudes Internationales w Nicei. W Alpach Nadmorskich pomagają naszym rodakom mieszkającym na południu Francji, a także tym, którzy przebywają tu turystycznie w przypadkach nieszcząśliwych wypadków czy problemów administracyjnych. Przyjmują osobistosci; prezydentów Kwaśniewskiego, Dudę, Wałęsę, a także ministrów czy ambasadorów odwiedzajacych południe Francji. Utrzymują stałe kontakty z konsulami innych krajów poprzez regularne spotkania czy obchodzenie świąt narodowych.

Państwo Forkasiewiczowie działają na rzecz wymiany kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją. Cztery lata temu z ich inicjatywy utworzono Azur Club France - Pologne w celu organizowania koncertów, konferencji, targów polskich produktow itp. Dzięki ich pomocy doszło do zbliżenia Gdańska i Nicei oraz Grodziska Mazowieckiego i Carros. Organizują wymiany uczniowskie i staże zawodowe dla licealistów z liceum gastronomicznego w Grodzisku. Wraz z Wojewodą - Panem Jacques Médecin uczestniczyli w inauguracji Bulwaru im. Lecha Wałęsy w Nicei. 

Udzielają wsparcia dla polskich przedsiębiorców działających w regionie i uczestniczą każdego roku w MIPIM, międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, w których biorą licznie udział duże miasta i regiony z Polski.
Otwarcie Muzeum Gombrowicza, udział w odbudowie willi pisarza w Vence, uroczysty koncert w prestiżowej Operze w Nicei z okazji 100-lecia niepodległości Polski, to kolejne przykłady ważnych akcji na rzecz propagowania interesujacego wizerunku naszego kraju.

Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Warunek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.

Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Delaperrière

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30  książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.

Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Romanowicz

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.

Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Bożena Bertaud

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2017

Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.

Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Michał Batory

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2017

Artysta, grafik-plakacista.

Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

czytaj więcej
Alicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Alicja Stańska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.

W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

Elżbieta Wysoczańska
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Elżbieta Wysoczańska

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2016

KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016

KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015

Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska. W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję. 

Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.

Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r. 

 

czytaj więcej
Stefan Romecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Stefan Romecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2016

Kierowca wyścigowy i grafik. Zajął trzecie miejsce w wyścigu o puchar Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.

Kiedy miał 5 lat pierwszy raz zasiadł za kierownicą gokarta. Jako dziecko spędzał na torze wyścigowym kilka godzin dziennie. Nie przeszkadzało mu to w osiąganiu dobrych i bardzo dobrych wyników w szkole. Od 2005 roku Stefan startował w 105 wyścigach, 48 z nich zakończył na podium, aż 9 razy stanął na najwyższym stopniu. 

Pod patronatem konsulatu RP w Paryżu Stefan Romecki realizował jesienią 2014 wraz ze stowarzyszeniem Cosmopolite Village warsztaty artystyczne, których celem była promocja polskiej techniki we Francji pt. „Historia Citroena zaczyna się w Polsce”.

Stefan Romecki jest kierowcą Automobil-klubu Polski i zawsze podkreśla swoje polskie korzenie. Na samochodach, którymi się ściga zawsze widnieje biało-czerwony Orzeł. 

Wojciech Siudmak
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Wojciech Siudmak

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2016

Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.

Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. W latach 1956–1961 uczył się w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. rozpoczął studia w École des Beaux-Arts w Paryżu.

Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i mającego swoje korzenie w surrealizmie (reprezentowanym m.in. przez S. Dalego i R. Magritte’a). Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania, jakie rodzi.

Od 1988 r. trwa seria jego wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla w Paryżu, zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. Artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach w Polsce i we Francji oraz m.in. w Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, USA i Kanadzie. Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa. 

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Twórca poprzez tą inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę. 

czytaj więcej
Sophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Sophie Carabeuf

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Jest jedną z tych Polek, które po opuszczeniu kraju w 1964 roku nie tylko nie zapomniały o swoich korzeniach, a wręcz poświęciły życie, tak zawodowe jak i prywatne upowszechnianiu polskiej kultury, polskich tradycji oraz wzbudzaniu zainteresowania swą ojczyzną. W Aulnay-sous-Bois założyła Association Culturelle Franco- Polonaise « Wisła »  grupa folkloru polskiego, dla dzieci i młodzieży.

Od 1973 roku Zofia Carabeuf była sekretarzem Rady Parafialnej w Aulnay, a w 1981 roku - Prezesem. W 1998 roku stworzyła szkołę języka polskiego w Aulnay, do której aktualnie jest zapisanych 156 polsko-francuskich dzieci. Pani Sophie Carabeuf zajmuje się również pracą pedagogiczną, min. założenie, uzupełnianie wzbogacanie i powiększanie biblioteki niezbędnej do nauki języka polskiego. Dzięki niej dzisiejsza szkoła jest interdyscyplinarna. Obejmuje historię, literaturę, muzykę, sztukę, teatr i film. Szkoła jest również miejscem zapoznania się z różnymi aspektami polskiej kultury, nawiązującymi do najważniejszych wydarzeń literackich i artystycznych w Polsce.

Tomasz Krysiński
KATEGORIA NAUKA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Tomasz Krysiński

 

KATEGORIA NAUKA

Wiceprezydent grupy lotniczej Airbus Helicopteres / Airbus, odpowiedzialny w niej za badania i rozwój. Naczelny konstruktor najszybszego helikoptera świata X3. Współtwórca europejskiego helikoptera bojowego TIGER. Współprojektant helikoptera CARCAL. Konstruktor pojazdów lotniczych oraz wybitny specjalista-teoretyk konstrukcji helikopterów. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej i Ecole National Superieur d’Art et Metiers.

W 1986 roku podjął prace w Aerospatiale, następnie w Eurocopter i w Airbus Helicopteres. W latach 2011-14 pracował jako szef laboratorium innowacji firmy PSA Peugeot Citroen. Podjął współprace z polskimi uczelniami technicznymi w Łodzi, Radomiu, Dolinie Lotniczej koło Rzeszowa z myślą o wykorzystaniu ogromnego potencjału i talentów polskich młodych inżynierów, którzy już opracowali szereg unikalnych rozwiązań technicznych o wysokiej jakości i dotąd niespotykanych w przemyśle helikopterów. Jest autorem kilkudziesięciu ważnych patentów w tej dziedzinie oraz autorem trzech książek na temat teorii lotów helikopterów, oraz technologii ich budowy, wydanych we Francji, USA & Wielkiej Brytanii.

Artur Ciesielski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Artur Ciesielski

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2015

Chemik.

W ciągu niespełna dekady od zdania egzaminu dojrzałości, zdobył uznanie najwybitniejszych uczonych w kraju, miedzy innymi prof. Bogdana Marcińca, czĿonka rzeczywistego PAN i laureata Polskiego Nobla. Sukcesy we Francji zapewniła mu m.in. współpraca z prof.Jean-Marie Lehnem, laureatem Nagrody Nobla z 1987 r oraz odkrycia naukowe, których dokonał w słynnym laboratorium ISIS w Strasburgu, gdzie jest aktualnie zatrudniony i niezwykle ceniony.

Uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu, współpracuje z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi, współdziała z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi i z liderami europejskiej gospodarki. Jest laureatem prestiżowej Prix Jean Kepler za najlepszą rozprawę doktorską, a światowe autorytety naukowe wskazały go jako następcę, zapraszając na elitarne Lindau Nobel Meeting Chemistry.  

Leopold Płowiecki
KATEGORIA BIZNES
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Leopold Płowiecki

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2015

Inżynier Produkcji, dyrektor techniczny w przedsiębiorstwie VYGON specjalizującym się w produkcji sprzętu medycznego jednorazowego użytku w Ecouen pod Paryżem.

W 1977 roku założył własną firmę BALT Extrusion w Montmorency, która szybko wyspecjalizowała się w Neuroradiologii Interwencyjnej - nowej specjalności medycyny, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych mózgu (tętniaki, krwiaki, udary). W tej dziedzinie Balt Extrusion jest jedynym przedsiębiorstwem europejskim.

W 1980 równolegle z działalnoscią Balt Extrusion założył firmę Balton w Warszawie. Firma szybko pokryła w tej dziedzinie potrzeby rynku polskiego, a dodatkowo prowadziła eksport do krajów ościennych, jak i na inne kontynenty.

Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Marian Blicharz

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2015

Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.

58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.

Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel. 

Jerzy Niziński
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Jerzy Niziński

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2015

Naukowiec.

Pracuje od 1976 nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku eksperymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych i lasów. Uczestniczył w badaniach dotyczących trzech głównych problemów:

  • analiza determinizmu przepływów w systemie Gleba – Roślina – Atmosfera, SPAC, analiza systemów regulacji tych przepływów (modele fenologiczne, modele oporów szparkowych, modele absorpcji wody przez korzenie);
  • wpływ zmian pokryć roślinnych (wyrąb i zadrzewianie) na ewapotranspirację i ich wpływ na klimat regionalny;
  • wpływ wody i energii jako czynników ograniczających produkcję roślinną. 

Swoje prace badawcze prowadził zarówno w strefie umiarkowanej (lasy dębowe w Europie), tropikalnej wilgotnej (lasy tropikalne deszczowe w Guyanie francuskiej; plantacje eukaliptusów i sawanny w Kongo-Brazzaville; plantacje drzew kauczukowych w Ganie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Tajlandii i Indonezji) oraz w strefie subtropikalnej suchej (sawanna drzewiasta w Senegalu oraz plantacje pomarańczy w delcie Nilu i na Synaju w Egipcie; plantacje granatów w Tunezji środkowej). 

Wszystkie badania dotyczyły cyklu obiegu wody w skali regionu, a uzyskane wyniki są wykorzystywane w modelach globalnych.

Maciej Morawski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Maciej Morawski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2015

Polski dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny. Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Od lat pracuje na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego. Jest postacią legendarną polskiej emigracji politycznej w Paryżu. Początkowo działał w Międzynarodówce Młodych Chrześcijan Demokratów. Następnie był wieloletnim paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. W 1965 r. stał się posiadaczem karty prasowej wydanej przez monachijską radiostację Wolnej Europy.

Przez lata działał na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją. Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny". 

Zaliczano go do grona najlepszych korespondentów. Dostarczał informacje o tym, co zachodzi w Polsce, m.in. o walkach frakcyjnych wewnątrz PZPR i o sporach, jakie toczyły się na szczytach partii. Był bliskim współpracownikiem paryskiej „Kultury” i wielu innych polskich i francuskich instytucji, np. Biblioteki Polskiej w Paryżu. 

Obecnie kieruje Polskim Funduszem Humanitarnym, który przy poparciu rządu francuskiego pozyskał środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, o który polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej w celu utworzenia domu opieki dla weteranów wojny pozostjących na emigracji.

Lucyna Rys
KATEGORIA NAUKA
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Lucyna Rys

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2014

Lekarz, wybitna specjalistka medycyny geriatrycznej.

Od 30 lat mieszka we Francji. Od 15 lat pracuje w uniwersyteckich ośrodkach klinicznych. Autorka blisko 50 publikacji specjalistycznych. Jej prace naukowe dotyczą głównie badań nad chorobą Alzheimera, zaburzeń zachowania, leczenia odleżyn, leczenia paliatywnego. Jest ordynatorem oddziału interny i geriatrii w regionalnym centrum klinicznym w Voiron.

Jest także pianistką (liczne recitale m.in. muzyki Chopina, Scarlattiego) i organizatorką corocznego koncertu muzyki kameralnej i śpiewu w St. Etienne de Crossey. Regularnie koncertuje dla pacjentów w szpitalach i domach opieki społecznej.

Kinga Miodonska-Joucaviel
KATEGORIA KULTURA
2014
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Kinga Miodonska-Joucaviel

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2014

Wykładowca, promotorka Polski, organizatorka "Tygodnia Polskiego" w Tuluzie, dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail.

Od 1989 jest mianowanym wykładowcą na uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie, kierownikiem sekcji języka polskiego na Wydziale Języków Słowiańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki i historii.

Głównym przedmiotem jej działalności pozapedagogicznej jest promocja Polski. Od dwudziestu trzech lat organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień polski” w Tuluzie, którego celem jest przybliżenie kultury polskiej społeczeństwu francuskiemu. „Tydzień Polski” promuje wszystkie dziedziny kultury: literaturę, teatr, muzykę, sztuki piękne, kino. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się nie tylko różne wydziały uniwersytetu (takie jak: muzykologia, lingwistyka, historia, historia sztuki, socjologia, anglistyka), ale także liczne francuskie instytucje kulturalne i władze miasta Tuluzy. Dzięki temu przedsięwzięciu Tuluza stała się ośrodkiem inspirującym i propagującym polską kulturę w południowej Francji.

Autorka wielu publikacji w języku francuskim dotyczących aspektów historii Polski, sztuki i historii literatury. Organizatorka licznych sesji naukowych. Od 2006 roku dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail, która promuje polską dramaturgię we Francji, tłumacząc na język francuski polskie sztuki współczesne, publikując je w wersji dwujęzycznej, a następnie prezentując w teatrach tuluzeńskich i uniwersyteckich. 

Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Danuta Kemblowska-Dupieu

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2014

Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.

Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna. 

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90