Elżbieta Czerczuk
LAUREAT
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2020
Artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala
LAUREAT
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2020
Założyciele i właściciele paryskiej piekarni „Maison du Pain”. Łukasz (piekarz) odpowiada za linię produkcyjną, a Jadwiga zarządza sklepem i kieruje zespołem. Wysokiej jakości wypieki powstają na bazie naturalnych składników w oparciu o pradawne, tradycyjne receptury. Na koniec dnia Jadwiga i Łukasz rozdają niesprzedane produkty potrzebującym, a podczas wielu tygodni izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa oferowali śniadania personelowi medycznemu paryskich szpitali.Marcin Detyniecki
LAUREAT
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2020
Dr habilitowany i profesor nadzwyczajny Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracownik naukowy w Laboratorium Informatyki na Sorbonie. Ekspert z zakresu sztucznej inteligencji. Pełni funkcje Group Chief Data Scientist i Global Head of Research&Development w AXA, jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Zespół pod jego kierownictwem prowadzi innowacyjne projekty w dziedzinie sztucznej inteligencji i machine learning. Członek Konsultacyjnej Grupy Ekspertów ds. Etyki Cyfrowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz zarządu think-tanku „Impact Artificial Intelligence”. Autor ponad 150 publikacji naukowych.Piotr Stokłosa
LAUREAT
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2019
Urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Digital Practices na Norwich University of the Arts w Wielkiej Brytanii. To fotograf piękna. Inspiruje go szeroko pojęta tradycja sztuki, na styku z perfekcjonizmem cyfrowej technologii. Świetny warsztat, bardzo dobre oko i energia sprawiają, że Piotr Stokłosa to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów mody. Życie zawodowe związał z Paryżem. Współpracuje z luksusowymi domami mody i markami takimi jak: Armani, Berlutti, Carolina Herrera, Celine, Chanel, Dior, Dom Pérignon, Dr Irena Eris, Hugo Boss, YSL. Lubi pracować na planie z martwą naturą i nikt tak jak on nie potrafi wydobyć energii z każdego przedmiotu. Stokłosa udowadnia, że w fotografii mody nie chodzi tylko o modelkę, ale również o sam produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach, albumach i magazynach na całym świecie, m.in.: Vogue, Narcisse Magazine, Harper’s Bazaar, Elle. Fotografował wiele znanych postaci, m. in. Karla Lagelferda, Pierre Hermé i Romana Polańskiego. Jest także autorem zdjęć do Kalendarza Ambasady RP w Paryżu.
Publiczność mogła zapoznać się z pracami Piotra Stokłosy przy okazji licznych wystaw zorganizowanych w ciagu ostatnich kilkunastu lat w Paryżu, Krakowie czy Warszawie.
Mateusz Walendzik
LAUREAT
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2019
Mateusz jest 23-letnim Polakiem, urodzonym w Paryżu w polskiej rodzinie, kultywującej ojczyste korzenie i tradycje. Muzyki uczy się od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem prestiżowego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Śpiewał jako solista w towarzystwie wybitnych polskich artystów w koncertach charytatywnych, organizowanych przez jego rodziców na rzecz dzieci z polskich domów dziecka, w ramach akcji „Podaruj Dzieciom marzenia”. Wielokrotnie występował z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Gustavo Dudamel, Marzena Diakun, Fabio Biondi, David Reiland, Christophe Rousset, Hervé Niquet), dla wielkich osobistości takich jak prezydenci Francji, były prezydent USA Barack Obama, papież Benedykt XVI. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: to kilkaset występów, w tym koncerty solistów w Notre-Dame, spektakle w teatrze Champs-Elysées, Châtelet i Théâtre de la Ville (z Anne Azéma i Boston Camerata), rola Adama w Stworzeniu Świata Haydna, Pasja według świetego Mateusza Bacha, koncerty muzyki gregoriańskiej z odnalezionych manuskryptów.
Od 2018 roku jest członkiem zespołu Opera Fuoco pod dyrekcją Davida Sterna, z którym zaśpiewał rolę Riffa w spektaklu West Side Story Bernsteina. W sezonie 2019-2020 zaśpiewa rolę Russela w operze Lady in the Dark Kurta Weilla, hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Nanni w l’Infedeltà delusa Haydna oraz Pandolfa w Kopciuszku Masseneta. W kwietniu 2020, będzie solistą w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha pod dyrekcją Stefana Mac Leoda w filharmoniach południowej Holandii.
Jolanta i Michel Forkasiewiczowie
LAUREACI
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2019
Wiesław Forkasiewicz pełni funkcję Konsula Honorowego, ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, mieszka we Francji od 1961 r. Był zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce wodnej.
Jolanta Forkasiewicz mieszka we Francji od 1976 roku, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką Institut Européen des Hautes Etudes Internationales w Nicei. W Alpach Nadmorskich pomagają naszym rodakom mieszkającym na południu Francji, a także tym, którzy przebywają tu turystycznie w przypadkach nieszcząśliwych wypadków czy problemów administracyjnych. Przyjmują osobistosci; prezydentów Kwaśniewskiego, Dudę, Wałęsę, a także ministrów czy ambasadorów odwiedzajacych południe Francji. Utrzymują stałe kontakty z konsulami innych krajów poprzez regularne spotkania czy obchodzenie świąt narodowych.
Państwo Forkasiewiczowie działają na rzecz wymiany kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją. Cztery lata temu z ich inicjatywy utworzono Azur Club France - Pologne w celu organizowania koncertów, konferencji, targów polskich produktow itp. Dzięki ich pomocy doszło do zbliżenia Gdańska i Nicei oraz Grodziska Mazowieckiego i Carros. Organizują wymiany uczniowskie i staże zawodowe dla licealistów z liceum gastronomicznego w Grodzisku. Wraz z Wojewodą - Panem Jacques Médecin uczestniczyli w inauguracji Bulwaru im. Lecha Wałęsy w Nicei.
Udzielają wsparcia dla polskich przedsiębiorców działających w regionie i uczestniczą każdego roku w MIPIM, międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, w których biorą licznie udział duże miasta i regiony z Polski.
Otwarcie Muzeum Gombrowicza, udział w odbudowie willi pisarza w Vence, uroczysty koncert w prestiżowej Operze w Nicei z okazji 100-lecia niepodległości Polski, to kolejne przykłady ważnych akcji na rzecz propagowania interesujacego wizerunku naszego kraju.
Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2018
To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.
Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2018
Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30 książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.
Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2018
Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.
Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2017
Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.
Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.
Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2017
Artysta, grafik-plakacista.
Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.
czytaj więcejAlicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2017
Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.
W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą.
Elżbieta Wysoczańska
EDYCJA ŚWIATOWA 2016
KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016
KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015
Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska. W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję.
Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.
Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r.
czytaj więcej
Stefan Romecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2016
Kierowca wyścigowy i grafik. Zajął trzecie miejsce w wyścigu o puchar Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.
Kiedy miał 5 lat pierwszy raz zasiadł za kierownicą gokarta. Jako dziecko spędzał na torze wyścigowym kilka godzin dziennie. Nie przeszkadzało mu to w osiąganiu dobrych i bardzo dobrych wyników w szkole. Od 2005 roku Stefan startował w 105 wyścigach, 48 z nich zakończył na podium, aż 9 razy stanął na najwyższym stopniu.
Pod patronatem konsulatu RP w Paryżu Stefan Romecki realizował jesienią 2014 wraz ze stowarzyszeniem Cosmopolite Village warsztaty artystyczne, których celem była promocja polskiej techniki we Francji pt. „Historia Citroena zaczyna się w Polsce”.
Stefan Romecki jest kierowcą Automobil-klubu Polski i zawsze podkreśla swoje polskie korzenie. Na samochodach, którymi się ściga zawsze widnieje biało-czerwony Orzeł.
Wojciech Siudmak
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2016
Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.
Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. W latach 1956–1961 uczył się w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. rozpoczął studia w École des Beaux-Arts w Paryżu.
Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i mającego swoje korzenie w surrealizmie (reprezentowanym m.in. przez S. Dalego i R. Magritte’a). Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania, jakie rodzi.
Od 1988 r. trwa seria jego wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla w Paryżu, zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. Artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach w Polsce i we Francji oraz m.in. w Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, USA i Kanadzie. Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa.
Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Twórca poprzez tą inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę.
czytaj więcejSophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2016
Jest jedną z tych Polek, które po opuszczeniu kraju w 1964 roku nie tylko nie zapomniały o swoich korzeniach, a wręcz poświęciły życie, tak zawodowe jak i prywatne upowszechnianiu polskiej kultury, polskich tradycji oraz wzbudzaniu zainteresowania swą ojczyzną. W Aulnay-sous-Bois założyła Association Culturelle Franco- Polonaise « Wisła » grupa folkloru polskiego, dla dzieci i młodzieży.
Od 1973 roku Zofia Carabeuf była sekretarzem Rady Parafialnej w Aulnay, a w 1981 roku - Prezesem. W 1998 roku stworzyła szkołę języka polskiego w Aulnay, do której aktualnie jest zapisanych 156 polsko-francuskich dzieci. Pani Sophie Carabeuf zajmuje się również pracą pedagogiczną, min. założenie, uzupełnianie wzbogacanie i powiększanie biblioteki niezbędnej do nauki języka polskiego. Dzięki niej dzisiejsza szkoła jest interdyscyplinarna. Obejmuje historię, literaturę, muzykę, sztukę, teatr i film. Szkoła jest również miejscem zapoznania się z różnymi aspektami polskiej kultury, nawiązującymi do najważniejszych wydarzeń literackich i artystycznych w Polsce.
Tomasz Krysiński
KATEGORIA NAUKA
Wiceprezydent grupy lotniczej Airbus Helicopteres / Airbus, odpowiedzialny w niej za badania i rozwój. Naczelny konstruktor najszybszego helikoptera świata X3. Współtwórca europejskiego helikoptera bojowego TIGER. Współprojektant helikoptera CARCAL. Konstruktor pojazdów lotniczych oraz wybitny specjalista-teoretyk konstrukcji helikopterów. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej i Ecole National Superieur d’Art et Metiers. W 1986 roku podjął prace w Aerospatiale, następnie w Eurocopter i w Airbus Helicopteres. W latach 2011-14 pracował jako szef laboratorium innowacji firmy PSA Peugeot Citroen. Podjął współprace z polskimi uczelniami technicznymi w Łodzi, Radomiu, Dolinie Lotniczej koło Rzeszowa z myślą o wykorzystaniu ogromnego potencjału i talentów polskich młodych inżynierów, którzy już opracowali szereg unikalnych rozwiązań technicznych o wysokiej jakości i dotąd niespotykanych w przemyśle helikopterów. Jest autorem kilkudziesięciu ważnych patentów w tej dziedzinie oraz autorem trzech książek na temat teorii lotów helikopterów, oraz technologii ich budowy, wydanych we Francji, USA & Wielkiej Brytanii.
Artur Ciesielski
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2015
Chemik.
W ciągu niespełna dekady od zdania egzaminu dojrzałości, zdobył uznanie najwybitniejszych uczonych w kraju, miedzy innymi prof. Bogdana Marcińca, czĿonka rzeczywistego PAN i laureata Polskiego Nobla. Sukcesy we Francji zapewniła mu m.in. współpraca z prof.Jean-Marie Lehnem, laureatem Nagrody Nobla z 1987 r oraz odkrycia naukowe, których dokonał w słynnym laboratorium ISIS w Strasburgu, gdzie jest aktualnie zatrudniony i niezwykle ceniony.
Uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu, współpracuje z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi, współdziała z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi i z liderami europejskiej gospodarki. Jest laureatem prestiżowej Prix Jean Kepler za najlepszą rozprawę doktorską, a światowe autorytety naukowe wskazały go jako następcę, zapraszając na elitarne Lindau Nobel Meeting Chemistry.
Leopold Płowiecki
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2015
Inżynier Produkcji, dyrektor techniczny w przedsiębiorstwie VYGON specjalizującym się w produkcji sprzętu medycznego jednorazowego użytku w Ecouen pod Paryżem.
W 1977 roku założył własną firmę BALT Extrusion w Montmorency, która szybko wyspecjalizowała się w Neuroradiologii Interwencyjnej - nowej specjalności medycyny, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych mózgu (tętniaki, krwiaki, udary). W tej dziedzinie Balt Extrusion jest jedynym przedsiębiorstwem europejskim.
W 1980 równolegle z działalnoscią Balt Extrusion założył firmę Balton w Warszawie. Firma szybko pokryła w tej dziedzinie potrzeby rynku polskiego, a dodatkowo prowadziła eksport do krajów ościennych, jak i na inne kontynenty.
Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2015
Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.
58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.
Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel.