Jerzy Niziński
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2015
Naukowiec.
Pracuje od 1976 nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku eksperymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych i lasów. Uczestniczył w badaniach dotyczących trzech głównych problemów:
Swoje prace badawcze prowadził zarówno w strefie umiarkowanej (lasy dębowe w Europie), tropikalnej wilgotnej (lasy tropikalne deszczowe w Guyanie francuskiej; plantacje eukaliptusów i sawanny w Kongo-Brazzaville; plantacje drzew kauczukowych w Ganie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Tajlandii i Indonezji) oraz w strefie subtropikalnej suchej (sawanna drzewiasta w Senegalu oraz plantacje pomarańczy w delcie Nilu i na Synaju w Egipcie; plantacje granatów w Tunezji środkowej).
Wszystkie badania dotyczyły cyklu obiegu wody w skali regionu, a uzyskane wyniki są wykorzystywane w modelach globalnych.
Maciej Morawski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2015
Polski dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny. Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Od lat pracuje na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego. Jest postacią legendarną polskiej emigracji politycznej w Paryżu. Początkowo działał w Międzynarodówce Młodych Chrześcijan Demokratów. Następnie był wieloletnim paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. W 1965 r. stał się posiadaczem karty prasowej wydanej przez monachijską radiostację Wolnej Europy.
Przez lata działał na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją. Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny".
Zaliczano go do grona najlepszych korespondentów. Dostarczał informacje o tym, co zachodzi w Polsce, m.in. o walkach frakcyjnych wewnątrz PZPR i o sporach, jakie toczyły się na szczytach partii. Był bliskim współpracownikiem paryskiej „Kultury” i wielu innych polskich i francuskich instytucji, np. Biblioteki Polskiej w Paryżu.
Obecnie kieruje Polskim Funduszem Humanitarnym, który przy poparciu rządu francuskiego pozyskał środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, o który polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej w celu utworzenia domu opieki dla weteranów wojny pozostjących na emigracji.
Lucyna Rys
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2014
Lekarz, wybitna specjalistka medycyny geriatrycznej.
Od 30 lat mieszka we Francji. Od 15 lat pracuje w uniwersyteckich ośrodkach klinicznych. Autorka blisko 50 publikacji specjalistycznych. Jej prace naukowe dotyczą głównie badań nad chorobą Alzheimera, zaburzeń zachowania, leczenia odleżyn, leczenia paliatywnego. Jest ordynatorem oddziału interny i geriatrii w regionalnym centrum klinicznym w Voiron.
Jest także pianistką (liczne recitale m.in. muzyki Chopina, Scarlattiego) i organizatorką corocznego koncertu muzyki kameralnej i śpiewu w St. Etienne de Crossey. Regularnie koncertuje dla pacjentów w szpitalach i domach opieki społecznej.
Kinga Miodonska-Joucaviel
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2014
Wykładowca, promotorka Polski, organizatorka "Tygodnia Polskiego" w Tuluzie, dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail.
Od 1989 jest mianowanym wykładowcą na uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie, kierownikiem sekcji języka polskiego na Wydziale Języków Słowiańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki i historii.
Głównym przedmiotem jej działalności pozapedagogicznej jest promocja Polski. Od dwudziestu trzech lat organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień polski” w Tuluzie, którego celem jest przybliżenie kultury polskiej społeczeństwu francuskiemu. „Tydzień Polski” promuje wszystkie dziedziny kultury: literaturę, teatr, muzykę, sztuki piękne, kino. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się nie tylko różne wydziały uniwersytetu (takie jak: muzykologia, lingwistyka, historia, historia sztuki, socjologia, anglistyka), ale także liczne francuskie instytucje kulturalne i władze miasta Tuluzy. Dzięki temu przedsięwzięciu Tuluza stała się ośrodkiem inspirującym i propagującym polską kulturę w południowej Francji.
Autorka wielu publikacji w języku francuskim dotyczących aspektów historii Polski, sztuki i historii literatury. Organizatorka licznych sesji naukowych. Od 2006 roku dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail, która promuje polską dramaturgię we Francji, tłumacząc na język francuski polskie sztuki współczesne, publikując je w wersji dwujęzycznej, a następnie prezentując w teatrach tuluzeńskich i uniwersyteckich.
Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2014
Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.
Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna.
Barbara Klosowicz-Krzywicka
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2014
Prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Zajmuje się renowacją polskich pomników. Nieoceniony przewodnik po cmentarzach paryskich. Współautorka albumu "Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency".
We Francji od 1987 roku, absolwentka Politechniki Warszawskiej, do emerytury pracownik Ecole Polytechnique w Palaiseau. Członkini Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Polskich we Francji. Jest współzałożycielem Association Franco-Polonaise w Les Ulis (Essonne). Współorganizatorka cyklu konferencji "Dessine moi la Pologne - s’il te plait" oraz członek redakcji Biuletynu Towarzystwa zatytulowanego "Pamięć i Tożsamość". Od lat propaguje ideę pielęgnowania polskich miejsc we Francji wśród najmłodszego pokolenia.
Aldona Długokięcka-Kałuża
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2014
Działaczka polonijna, prezes i właściciel PolskaPROject, redaktor naczelna portalu StrefaPL.
Ukończyła dziennikarstwo na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołę Liderów Polonijnych. Od 2009 r. kieruje spółką konsultingową Aldona Kaluza Consulting, która wspiera podmioty gospodarcze na terenie Francji i Polski w zakresie obsługi administaracyjnej i prawnej. Od 2012 r. prowadzi również Polsko-Francuską Agencję Komunikacji „PolskaPROject”, która zarządza nowoczesnym portalem polsko-francuskim Strefapl.com, którego jest redaktorem naczelnym.
Współtwórczyni i prezes stowarzyszenia Les Polonaises (Polki) w Tuluzie, zajmującego się aktywizacją społeczną i zawodową Polek we Francji, organizującego cykliczne seminaria szkoleniowe dla kobiet inspirujące do aktywnego działania na emigracji. Wraz z polsko-francuskim stowarzyszeniem Apolina stworzyła w Tuluzie sobotnią szkołę jężykową dla dzieci, której jest dyrektorem. Od 2013 r. członkini rady konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie.
W maju 2014 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność polonijną.
czytaj więcej