Francja

Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Bożena Bertaud

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2017

Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.

Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Michał Batory

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2017

Artysta, grafik-plakacista.

Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.

czytaj więcej
Alicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Alicja Stańska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2017

Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.

W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą. 

Kazimierz Pierre Zaleski
NAGRODA SPECJALNA
2017
Puchar
Fot. PAP/Jacek Turczyk

Kazimierz Pierre Zaleski

 

NAGRODA AMBASADORA

FRANCJA 2017

Kazimierz Pierre Zaleski pochodzi z dużej rodziny polskiej arystokracji. Absolwent politechniki Warszawskiej, kontynuowal studia w Paryżu: Faculté des sciences de Paris l'Institut du radium pod dyrekcja Irène Joliot-Curie.

W 1950r. został zatrudniony jako naukowiec w CEA, następnie w 1968 r.  jako Profesor w UCLA. W latach 1977-1981 był specjalistą do spraw nuklearnych przy Ambasadzie Francji w USA. W latach 80-tych był jednym z liderów Krajowego Stowarzyszenia Badań Technicznych (ANRT). Jest autorem licznych publikacji naukowych i technicznych oraz członkiem brzeskich stowarzyszeń naukowych.

W czasie swojej kariery C. Pierre Zaleski otrzymał liczne wyróżnienia naukowe i honorowe, wymienimy tylko kilka:

  • Order Kawalerii Virtuti Militari
  • Francuski Medal Pamiątkowy 1939-1945 z barem "Wyzwolenie".
  • Gloria Artis Polski Medal Zasługi Kulturalnej
  • Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  • Kawaler Legii Honorowej

Aktualnie Kazimierz Pierre Zaleski jest prezesem Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego (SHLP) w Paryżu.

Elżbieta Wysoczańska
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Elżbieta Wysoczańska

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2016

KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016

KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015

Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska. W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję. 

Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.

Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r. 

 

czytaj więcej
Isabelle Potocki d’Ornano
NAGRODA SPECJALNA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Isabelle Potocki d’Ornano

 

HONOROWY LAUREAT

FRANCJA 2016

Współzałożycielka i przewodnicząca rady nadzorczej luksusowej firmy kosmetycznej Sisley eksportującej produkty do 80 krajów. 

Mecenas polskiej kultury we Francji. Mimo wychowania pięcioro dzieci zawsze była bardzo aktywna na polu zawodowym i w życiu społecznym. Za promocję swojej ojczyzny została odznaczona krzyżem Orderu Odrodzenia Polski.

W 2007 r. wraz z mężem założyli Fundacje Sisley-d'Ornano. Jego celem jest wspieranie dużych lub małych projektów, które mają pozytywny wpływ na społeczeństwo i jego środowisko. 

Joanna Górka
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Joanna Górka

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA MŁODY POLAK 

FRANCJA 2016

Chemiczka, absolwentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studia doktoranckie odbyła w grupie badawczej prof. Mieczysława Jaronca na Kent State University (USA). Po obronie rozprawy doktorskiej w 2010 roku została zaangażowana jako adiunkt (postdoctoral associate) w Oak Ridge National Laboratory - największej jednostce badawczej sponso­rowanej przez Ministerstwo Energii w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie pracuje w Institut de Science des Materiaux de Mulhouse, gdzie zajmuje się badaniami w zakresie tzw. twardych węgli używanych w bateriach sodowych - nowej technologii mającej potencjał zastąpić obecnie używane baterie litowe. Historia jej dokonań badawczych jest imponującą i obejmuje m.in. 2 patenty, 36 prac naukowych, 2 rozdziały w książkach oraz liczne prezentacje na międzynarodowych konferencjach. Jej artykuły były publikowane w najbardziej renomowanych czasopismach.

Nie nalezy zapominać, ze dr Górka, poza wybitnymi osiągnięciami naukowymi, angażuje się w życie lokalnych społeczności polonijnych, organizując liczne wydarzenia kulturalne integrujące ro­daków.

Marguerite Marcinkiewicz
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Marguerite Marcinkiewicz

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Pedagog, artystka, organizatorka i autorka wystaw promujących polską kulturę. Radna dzielnicy w Boulogne-Billancourt.

W 1990 roku przybyła do Paryża zaproszona przez Rząd Francuski na stypendium jako laureatka konkursu w Polsce na najlepszy dyplom roku, by kontynuować swoje poszukiwania artystyczne w pracowni znanego rzezbiarza polskiego pochodzenia Georges Jeanclos i następnie Jana Kowalskiego na Paryskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ten właśnie krok stał się początkiem drogi, by poprzez sztukę, kulturę, działalność woluntarystyczną i naukę przybliżać Francuzom kulturę polską i jednoczyć Polonię we Francji.

Zawodowo jest nauczycielem w szkolnictwie francuskim z ramienia Ministerstwa Francuskiej Edu­kacji Narodowej. W ramach programu swych zajęć tematycznych uczy o sztuce polskiej i jej znac­zeniu w historii tworzenia kultury europejskiej. Przyczynia się do krzewienia kultury polskiej w Boulogne-Billancourt, Paryżu i w regionie paryskim wśród młodzieży francuskiej, także tej o pols­kich korzeniach. Organizatorka i twórca wystaw, na przykład na temat tradycji ludowych świat Bożego Narodzenia i Wielkanocy czy prac polskich artystów zrzeszonych w stowarzyszeniu. Intensywnie rozwija działalność w Boulogne-Billancourt, jednym ze strategicznych kulturalnie miast regionu paryskiego, bogatego w pamiątki artystyczne i historyczne Polaków. Swoją bardzo zróżnicowaną działalnością jest otwarta na wszystkich i sukcesywnie zdobywa dla swych realizacji co raz większy rozgłos i wsparcie.

Elżbieta Czerczuk
WYRÓŻNIENIE
2016
Medal
Fot. Archiwum Laureata

Elżbieta Czerczuk

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA KULTURA 

FRANCJA 2016

Artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.

Stefan Romecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Stefan Romecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2016

Kierowca wyścigowy i grafik. Zajął trzecie miejsce w wyścigu o puchar Francji Formuły Renault 2.0. Autor ilustrowanej książki „Zwierzęta i samochody”.

Kiedy miał 5 lat pierwszy raz zasiadł za kierownicą gokarta. Jako dziecko spędzał na torze wyścigowym kilka godzin dziennie. Nie przeszkadzało mu to w osiąganiu dobrych i bardzo dobrych wyników w szkole. Od 2005 roku Stefan startował w 105 wyścigach, 48 z nich zakończył na podium, aż 9 razy stanął na najwyższym stopniu. 

Pod patronatem konsulatu RP w Paryżu Stefan Romecki realizował jesienią 2014 wraz ze stowarzyszeniem Cosmopolite Village warsztaty artystyczne, których celem była promocja polskiej techniki we Francji pt. „Historia Citroena zaczyna się w Polsce”.

Stefan Romecki jest kierowcą Automobil-klubu Polski i zawsze podkreśla swoje polskie korzenie. Na samochodach, którymi się ściga zawsze widnieje biało-czerwony Orzeł. 

Wojciech Siudmak
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Wojciech Siudmak

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2016

Światowej sławy artysta malarz i rzeźbiarz, przedstawiciel realizmu fantastycznego. Jego dzieła były wystawiane m.in. na wieży Eiffla, w Futuroscope i na fasadzie świątyni Ramzesa III.

Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. W latach 1956–1961 uczył się w warszawskim Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. We wrześniu 1966 r. rozpoczął studia w École des Beaux-Arts w Paryżu.

Jest uważany za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego, łączącego nadrealną wizję ze sztuką naturalistyczną i mającego swoje korzenie w surrealizmie (reprezentowanym m.in. przez S. Dalego i R. Magritte’a). Uważa się za kontynuatora i spadkobiercę wielkiej tradycji sztuki fantastycznej. Pytany o inspiracje twierdzi, że fascynuje go Wszechświat i pytania, jakie rodzi.

Od 1988 r. trwa seria jego wystaw retrospektywnych. Szczególnie prestiżowym pokazem była oficjalna wystawa na wieży Eiffla w Paryżu, zorganizowana z okazji wejścia w trzecie tysiąclecie. Artysta prezentował swoje prace w wielu muzeach w Polsce i we Francji oraz m.in. w Egipcie, Szwajcarii, Niemczech, USA i Kanadzie. Jego dzieła są wykorzystywane do plakatów muzycznych, teatralnych i filmowych. Stały się symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Obrazy artysty pojawiają się od wielu lat na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej we Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. W Polsce znany jest czytelnikom miesięcznika Fantastyka, który przez wiele lat reprodukował jego prace, a od 2004 r. miłośnikom twórczości Franka Herberta, Philipa. K. Dicka i Cervantesa. 

Z inicjatywy Wojciecha Siudmaka powstała w 2002 r. Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym Artysta roku stworzył Światowy Projekt Pokoju. W 2012 r. artysta ufundował Nagrodę Pokoju - Wieczna Miłość. Twórca poprzez tą inicjatywę zwraca uwagę na stałe niebezpieczeństwa grożące naszej cywilizacji i na konieczność dążenia do porozumienia i tolerancji. Wzniesiony pomnik „Wieczna Miłość” - symbol piękna, pokoju i harmonii, stał się początkiem prowadzonej przez Fundację, międzynarodowej współpracy w zakresie rozwijania i umacniania idei pokojowego współistnienia poprzez sztukę. 

czytaj więcej
Sophie Carabeuf
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2016
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Sophie Carabeuf

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2016

Jest jedną z tych Polek, które po opuszczeniu kraju w 1964 roku nie tylko nie zapomniały o swoich korzeniach, a wręcz poświęciły życie, tak zawodowe jak i prywatne upowszechnianiu polskiej kultury, polskich tradycji oraz wzbudzaniu zainteresowania swą ojczyzną. W Aulnay-sous-Bois założyła Association Culturelle Franco- Polonaise « Wisła »  grupa folkloru polskiego, dla dzieci i młodzieży.

Od 1973 roku Zofia Carabeuf była sekretarzem Rady Parafialnej w Aulnay, a w 1981 roku - Prezesem. W 1998 roku stworzyła szkołę języka polskiego w Aulnay, do której aktualnie jest zapisanych 156 polsko-francuskich dzieci. Pani Sophie Carabeuf zajmuje się również pracą pedagogiczną, min. założenie, uzupełnianie wzbogacanie i powiększanie biblioteki niezbędnej do nauki języka polskiego. Dzięki niej dzisiejsza szkoła jest interdyscyplinarna. Obejmuje historię, literaturę, muzykę, sztukę, teatr i film. Szkoła jest również miejscem zapoznania się z różnymi aspektami polskiej kultury, nawiązującymi do najważniejszych wydarzeń literackich i artystycznych w Polsce.

Tomasz Krysiński
KATEGORIA NAUKA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Tomasz Krysiński

 

KATEGORIA NAUKA

Wiceprezydent grupy lotniczej Airbus Helicopteres / Airbus, odpowiedzialny w niej za badania i rozwój. Naczelny konstruktor najszybszego helikoptera świata X3. Współtwórca europejskiego helikoptera bojowego TIGER. Współprojektant helikoptera CARCAL. Konstruktor pojazdów lotniczych oraz wybitny specjalista-teoretyk konstrukcji helikopterów. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej i Ecole National Superieur d’Art et Metiers.

W 1986 roku podjął prace w Aerospatiale, następnie w Eurocopter i w Airbus Helicopteres. W latach 2011-14 pracował jako szef laboratorium innowacji firmy PSA Peugeot Citroen. Podjął współprace z polskimi uczelniami technicznymi w Łodzi, Radomiu, Dolinie Lotniczej koło Rzeszowa z myślą o wykorzystaniu ogromnego potencjału i talentów polskich młodych inżynierów, którzy już opracowali szereg unikalnych rozwiązań technicznych o wysokiej jakości i dotąd niespotykanych w przemyśle helikopterów. Jest autorem kilkudziesięciu ważnych patentów w tej dziedzinie oraz autorem trzech książek na temat teorii lotów helikopterów, oraz technologii ich budowy, wydanych we Francji, USA & Wielkiej Brytanii.

Artur Ciesielski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Artur Ciesielski

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2015

Chemik.

W ciągu niespełna dekady od zdania egzaminu dojrzałości, zdobył uznanie najwybitniejszych uczonych w kraju, miedzy innymi prof. Bogdana Marcińca, czĿonka rzeczywistego PAN i laureata Polskiego Nobla. Sukcesy we Francji zapewniła mu m.in. współpraca z prof.Jean-Marie Lehnem, laureatem Nagrody Nobla z 1987 r oraz odkrycia naukowe, których dokonał w słynnym laboratorium ISIS w Strasburgu, gdzie jest aktualnie zatrudniony i niezwykle ceniony.

Uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu, współpracuje z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi, współdziała z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi i z liderami europejskiej gospodarki. Jest laureatem prestiżowej Prix Jean Kepler za najlepszą rozprawę doktorską, a światowe autorytety naukowe wskazały go jako następcę, zapraszając na elitarne Lindau Nobel Meeting Chemistry.  

Leopold Płowiecki
KATEGORIA BIZNES
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Leopold Płowiecki

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2015

Inżynier Produkcji, dyrektor techniczny w przedsiębiorstwie VYGON specjalizującym się w produkcji sprzętu medycznego jednorazowego użytku w Ecouen pod Paryżem.

W 1977 roku założył własną firmę BALT Extrusion w Montmorency, która szybko wyspecjalizowała się w Neuroradiologii Interwencyjnej - nowej specjalności medycyny, zajmującej się leczeniem chorób naczyń krwionośnych mózgu (tętniaki, krwiaki, udary). W tej dziedzinie Balt Extrusion jest jedynym przedsiębiorstwem europejskim.

W 1980 równolegle z działalnoscią Balt Extrusion założył firmę Balton w Warszawie. Firma szybko pokryła w tej dziedzinie potrzeby rynku polskiego, a dodatkowo prowadziła eksport do krajów ościennych, jak i na inne kontynenty.

Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Marian Blicharz

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2015

Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.

58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.

Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel. 

Jerzy Niziński
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Jerzy Niziński

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2015

Naukowiec.

Pracuje od 1976 nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku eksperymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych i lasów. Uczestniczył w badaniach dotyczących trzech głównych problemów:

  • analiza determinizmu przepływów w systemie Gleba – Roślina – Atmosfera, SPAC, analiza systemów regulacji tych przepływów (modele fenologiczne, modele oporów szparkowych, modele absorpcji wody przez korzenie);
  • wpływ zmian pokryć roślinnych (wyrąb i zadrzewianie) na ewapotranspirację i ich wpływ na klimat regionalny;
  • wpływ wody i energii jako czynników ograniczających produkcję roślinną. 

Swoje prace badawcze prowadził zarówno w strefie umiarkowanej (lasy dębowe w Europie), tropikalnej wilgotnej (lasy tropikalne deszczowe w Guyanie francuskiej; plantacje eukaliptusów i sawanny w Kongo-Brazzaville; plantacje drzew kauczukowych w Ganie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Tajlandii i Indonezji) oraz w strefie subtropikalnej suchej (sawanna drzewiasta w Senegalu oraz plantacje pomarańczy w delcie Nilu i na Synaju w Egipcie; plantacje granatów w Tunezji środkowej). 

Wszystkie badania dotyczyły cyklu obiegu wody w skali regionu, a uzyskane wyniki są wykorzystywane w modelach globalnych.

Maciej Morawski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Maciej Morawski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2015

Polski dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny. Wieloletni paryski korespondent Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

Od lat pracuje na rzecz zbliżenia polsko-francuskiego. Jest postacią legendarną polskiej emigracji politycznej w Paryżu. Początkowo działał w Międzynarodówce Młodych Chrześcijan Demokratów. Następnie był wieloletnim paryskim korespondentem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, jednym z najlepszych polskich dziennikarzy informacyjnych RWE. W 1965 r. stał się posiadaczem karty prasowej wydanej przez monachijską radiostację Wolnej Europy.

Przez lata działał na rzecz porozumienia ponad podziałami. Rzecznik współpracy i dialogu pomiędzy Polską i Francją. Nazywany "weteranem wojny i zimnej wojny". 

Zaliczano go do grona najlepszych korespondentów. Dostarczał informacje o tym, co zachodzi w Polsce, m.in. o walkach frakcyjnych wewnątrz PZPR i o sporach, jakie toczyły się na szczytach partii. Był bliskim współpracownikiem paryskiej „Kultury” i wielu innych polskich i francuskich instytucji, np. Biblioteki Polskiej w Paryżu. 

Obecnie kieruje Polskim Funduszem Humanitarnym, który przy poparciu rządu francuskiego pozyskał środki finansowe na zakup zamku Fontpertuis, o który polskie organizacje uchodźcze i kombatanckie we Francji zabiegały po II wojnie światowej w celu utworzenia domu opieki dla weteranów wojny pozostjących na emigracji.

Gilles Krowicki
WYRÓŻNIENIE
2015
Medal
Fot. iFrancja.fr

Gilles Krowicki

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2015

Notariusz, który oprócz kwestii prawnych jest także wybitnym specjalistą w dziedzinie sto­sunków międzynarodowych, od lat aktywnie działa na rzecz polsko-francuskiej współpracy notarialnej. Jest on delegatem Naczelnej Rady Notarialnej dla Polski, odpowiada za relacje polskich notariuszy z Rzeszowa z prawnikami z Seine et Marne, działa z misjami w Libanie i w Serbii w celu reformy tamtejszych organów sprawiedliwości.

Gilles Krowicki jest również aktywnym członkiem wielu instytucji, takich jak Międzyna­rodowa Unia Notariuszy, Stowarzyszenie Notariuszy Francuskojęzycznych oraz misji Międzynarodowej Naczelnej Rady Notarialnej. Swoją obszerną wiedzę w zakresie prawa Gilles Krowicki przekazuje dalej - wykłada między innymi na Uniwersytecie Notarialnym dla licznych międzynarodowych delegacji czy Uni­wersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

ks. infułat Stanisław Jeż
NAGRODA SPECJALNA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

ks. infułat Stanisław Jeż

 

NAGRODA SPECJALNA AMBASADORA

FRANCJA 2015

W 2015 roku Jego Ekscelencja Ambasador RP we Francji Andrzej Byrt postanowił przyznać nagrodę spec­jalną za zasługi dla Polonii i Polaków we Francji.

Od XIX w. działa najstarsza Polska Misja Katolicka z siedzibą w Paryżu, założona jeszcze przez takich wieszczów narodowych jak Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki, którzy byli zmuszeni wyemigrować po powstaniu listopadowym do Francji. Ks. Stanisław Jeż był rektorem PMK we Francji w latach 1985-2015.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90