USA (Nowy Jork)

Kinga Augustyn
KATEGORIA MŁODY POLAK
2015
Puchar
Adam Szala
KATEGORIA BIZNES
2015
Puchar
dr Jerzy Król
KATEGORIA NAUKA
2015
Puchar
Antoni Chrościelewski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2015
Puchar
Andrzej Pityński
KATEGORIA KULTURA
2014
Puchar
Anna Kaczmarski i Patryk Płoszaj
KATEGORIA MŁODY POLAK
2014
Puchar
Maria Bielska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2014
Puchar
dr Zbigniew Darzynkiewicz
KATEGORIA NAUKA
2014
Puchar
Rafał Olbiński
KATEGORIA KULTURA
2013
Puchar

Rafał Olbiński

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2013

KATEGORIA KULTURA - NOWY JORK 2013

Malarz, grafik i twórca plakatów. 

Urodził się w 1943 r. w Kielcach. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Paryża, a stamtąd do Nowego Jorku, gdzie wykładał w School of Visual Arts.

Zdobył ogromne uznanie na całym świecie, a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W Polsce regularnie tworzył okładki dla miesięcznika „Charaktery”. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Chile, Tajlandii i w Polsce. Można znaleźć je m.in. w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak: The National Arts CIub w Nowym Jorku, Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace. 

Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles. 

W 2006 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2012 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej 

 

 

czytaj więcej
Zofia Kłopotowska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2013
Puchar
Wojciech Inglot
KATEGORIA BIZNES
2013
Puchar
Oskar Kowalski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2013
Puchar
dr Jan Krasoń
KATEGORIA NAUKA
2013
Puchar
Wacław Szybalski
KATEGORIA NAUKA
2012
Puchar
Ryszard Horowitz
KATEGORIA KULTURA
2012
Puchar
Fot. Marta Wojtal

Ryszard Horowitz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2012

Polski fotografik tworzący w Stanach Zjednoczonych, uznawany za pioniera efektów specjalnych w fotografii przed powstaniem obrazów cyfrowych, współzałożyciel amerykańskiego Stowarzyszenia Fotografików Reklamowych APA.

Urodził się 5 maja 1939 r. w Krakowie. Kiedy cztery miesiące później naziści zaatakowali Polskę, cała jego rodzina została rozesłana do różnych obozów koncentracyjnych. Jest jedną z najmłodszych znanych osób, które przetrwały obóz w Oświęcimiu.

Ukończył liceum plastyczne, a następnie Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1959 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie zapisał się do słynnego Pratt Institute w Brooklynie. Jeszcze jako student otrzymał stypendium na odbycie stażu u Aleksieja Brodowicza, jednej z najbardziej wpływowych postaci świata grafiki i fotografii w tym czasie. Po uzyskaniu dyplomu w Pratt Institute w 1963 r. pracował dla wielu firm zajmujących się filmem i grafiką. Był też dyrektorem artystycznym Grey Advertising.

W listopadzie 1967 r. otworzył własne studio, a fotografia stała się jego pasją. Jego prace były wystawiane, publikowane i kolekcjonowane na całym świecie.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Doktor honoris causa warszawskiej i wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz Honorowy Obywatel Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

 


 

czytaj więcej
Mariusz Kołodziej
KATEGORIA BIZNES
2012
Puchar

Mariusz Kołodziej

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2012

Magdalena Baczewska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2012
Puchar
Janusz Szlechta
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2012
Puchar
prof. Maria Siemionow
KATEGORIA NAUKA
2011
Puchar

prof. Maria Siemionow

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2011

KATEGORIA NAUKA - NOWY JORK 2011

Wybitna chirurg i transplantolog, pracująca w USA. 

Urodziła się 1950 roku w Krotoszynie. Ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu. Po emigracji do USA przebywała na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky, gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. 

W grudniu 2008 r. dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22-godzinny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Był to najbardziej kompleksowy i rozległy przeszczep twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. 

 

 

czytaj więcej
Janusz Kapusta
KATEGORIA KULTURA
2011
Puchar

Janusz Kapusta

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2011

Rysownik, malarz i scenograf.

Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphis", "Print" i "Rzeczpospolita".

To wyjątkowa osobowość artystyczna, wyraźnie obecna i rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku artystów - grafików oraz wynalazców w Nowym Jorku. Pełni funkcję prezesa K - Dron Universe INC, jest także członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych i naukowych.

Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku i IBM Collection. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród artystycznych. Otrzymał m.in. Grand Prix na konkursie w Ankarze w 2004 roku oraz pierwszą nagrodę na konkursach w Sintrze (Portugalia) i Teheranie (Iran).

Jest autorem niezliczonej ilości projektów, ilustracji i koncepcji projektowych oraz wynalazcą koncepcji K-Dron - jedenastościennej bryły.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90