USA (Nowy Jork)

Janusz Szlechta
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2012
Puchar
prof. Maria Siemionow
KATEGORIA NAUKA
2011
Puchar

prof. Maria Siemionow

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2011

KATEGORIA NAUKA - NOWY JORK 2011

Wybitna chirurg i transplantolog, pracująca w USA. 

Urodziła się 1950 roku w Krotoszynie. Ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu. Po emigracji do USA przebywała na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky, gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym. 

W grudniu 2008 r. dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22-godzinny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Był to najbardziej kompleksowy i rozległy przeszczep twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia. 

 

 

czytaj więcej
Janusz Kapusta
KATEGORIA KULTURA
2011
Puchar

Janusz Kapusta

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2011

Rysownik, malarz i scenograf.

Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Od 1981 mieszka w Nowym Jorku. Współpracuje z takimi pismami jak "The New York Times", "The Wall Street Journal", "The Washington Post", "The Boston Globe", "Graphis", "Print" i "Rzeczpospolita".

To wyjątkowa osobowość artystyczna, wyraźnie obecna i rozpoznawalna w międzynarodowym środowisku artystów - grafików oraz wynalazców w Nowym Jorku. Pełni funkcję prezesa K - Dron Universe INC, jest także członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń artystycznych i naukowych.

Jego prace znajdują się między innymi w kolekcjach Museum of Modern Art w Nowym Jorku i IBM Collection. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród artystycznych. Otrzymał m.in. Grand Prix na konkursie w Ankarze w 2004 roku oraz pierwszą nagrodę na konkursach w Sintrze (Portugalia) i Teheranie (Iran).

Jest autorem niezliczonej ilości projektów, ilustracji i koncepcji projektowych oraz wynalazcą koncepcji K-Dron - jedenastościennej bryły.

Michał Siwiec
KATEGORIA BIZNES
2011
Puchar

Michał Siwiec

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2011

Przedsiębiorca, biznesmen, działacz polonijny.

Jest jednym z najbogatszych Polaków mieszkających na Wschodnim Wybrzeżu i żywym przykładem realizacji tak zwanego "Amerykańskiego Snu". Firma Phoenix Construction jest jedną z największych firm w stanie Nowy Jork, jest też miejscem pracy wielu Polaków.

Główny sponsor i założyciel pierwszej profesjonalnej szkoły piłkarskiej na Greenpoincie, która trenuje młodzież we wszystkich kategoriach grupowych. 

Piotr Sikora
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2011
Puchar

Piotr Sikora

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2011

Jeden z najlepiej sprzedających się fotografów w Stanach Zjednoczonych.

Robi zdjęcia do najlepszych magazynów, projektuje okładki płyt muzycznych oraz wykonuje zdjęcia sportowe. Jego fotografie charakteryzują się dużym kontrastem oraz dynamiką. Jak twierdzi, nie uważa się za artystę, jedynie bawi się fotografią i czuje to co robi. Obecnie poza fotografią zajmuje się również (społecznie) wychowywaniem trudnej młodzieży. 

 

Agnieszka Wójtowicz
KATEGORIA MŁODY POLAK
2011
Puchar

Agnieszka Wójtowicz

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2011

Reżyserka filmowa i pisarka.

Studiowała reżyserię w Tish School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Ukończyła studia w 2004 roku uhonorowana prestiżową nagrodą Wassermana za osiągnięcia reżyserskie. Jej pierwszy krótki film, pt. "Pâté" ("Pasztet") miał premierę na festiwalu w Sundance i wzbudził zachwyt krytyków. Film pokazywany był na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, otrzymując szereg prestiżowych nagród, m.in. Grand Jury Prize Houston International Film Festival, Nagrodę za doskonałość artystyczną New York Magazine (NY Magazine Award of Excellence), Kodak's Special Jury Prize, Feuille d'Or na Beverly Hills Film Festival i Special Jury Prize Atlanta Film Festival. Magazyn "Filmmaker" zaliczył Agnieszkę do "25 nowych twarzy kina niezależnego", a jej film określił jako wizualne tour de force, które zapewniło Wójtowicz obecność w branży filmowej.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90