Paweł Wierzbicki
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2020
Jeden z najwybitniejszych polonijnych talentów prawniczych i pierwszy w historii Polak pracujący dla prestiżowej nowojorskiej firmy prawniczej Block O'Toole Murphy. Posiada dwa fakultety prawne, jeden z Uniwersytetu Warszawskiego, drugi z University of Florida, gdzie został wyróżniony prestiżową nagrodą "Book Award from the Dean" za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce ze wszystkich absolwentów uniwersytetu podczas testów TORT. Za swoje wyniki w nauce został wyróżniony także nagrodą Pulaski Scholarship for Advanced Studies przez American Council for Polish Culture. Mecenas Wierzbicki hojnie wspiera polską społeczność sponsorując polonijne wydarzenia kulturalne, sport oraz będąc głównym sponsorem boksera Adama Kownackiego i sekcji GS JUDO, w której trenuje setki polonijnych dzieci.
Aleksandra Ziółkowska Boehm
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2020
Wybitna pisarka, autorka wielu książek i publikacji. Członkini wielu prestiżowych organizacji jak np.: Stowarzyszenie autorów ZAIKS w Warszawie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Fundacja Kościuszkowska czy Polski Instytut Naukowy w Ameryce. Dr Ziółkowska-Boehm była także niejednokrotnie wyróżniona przez szereg organizacji, w tym odznaczona brązowym krzyżem "Zasłużonych Kulturze Gloria Artis" w 2015 roku.
dr Danuta Piątkowska
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2020
Autorka ponad 100 publikacji i książek w większości dotyczących Polonii, w tym: "Polskie kościoły w Nowym Jorku", "Wyspa wiary", "Od polskiej do amerykańskiej Częstochowy", "Polonijny Nowy Jork", "Droga bez powrotu- emigracyjny szlak Tomasza Drewniaka" i wiele innych.
Jej Książki są bezcennym źródłem wiedzy o "starej" Polonii w USA, jej wkładzie w historię i kulturę Ameryki, a także o śladach Polonii w nowojorskiej metropolii, które już niestety często zanikają.
Krzysztof Galik
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2020
Wybitnie uzdolniony inżynier, który w 1997 roku założył w Newington CT swoją własną firmę Polamer Precisions zajmującą się produkcją technologii i urządzeń branży lotniczej. Dzisiaj firma posiada w New Britain fabrykę wielkości 200 000 stóp kwadratowych i zatrudnia 230 pracowników. Klientami Polamer Precisions są światowe konglomeraty: Pratt & Whitney, Hanwha Techwin, GE Aviation i inni liderzy branżowi. Polamer Precisions wspiera Polonię, wydarzenia polonijne a w fabryce większość zatrudnionych pracowników to Polacy.
Wojciech Szuliński
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2019
Małgorzata Majcherczyk
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2019
Andrzej Targowski
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2019
Dagmara Dominczyk
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2019
Eugenia Anisko
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2019
Zygmunt Staszewski
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2017
Teofil Lachowicz
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2017
Robert Bronchard
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2017
prof. Krzysztof Matyjaszewski
EDYCJA ŚWIATOWA 2016
KATEGORIA NAUKA - USA (NOWY JORK) 2016
Wybitny naukowiec, należy do ścisłej światowej czołówki chemików. Od kilku lat wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Zanim sięgnął po najwyższe laury w Konkursie "Wybitny Polak", zostając laureatem światowej edycji, został nagrodzony w kategorii "Nauka" przez Kapitułę Konkursu w Nowym Jorku.
Od 1985 r. pracuje w Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA) jako J.C. Warner University Professor of Natural Sciences, a także na Politechnice Łódzkiej i w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Członkami jego grupy badawczej w Carnegie Mellon było ponad stu postdoktorantów i ponad stu doktorantów. Opublikował ponad tysiąc prac naukowych i rozdziałów w książkach. Jego prace były cytowane ponad 100 tys. razy (Google Scholar, 2015).
Nagradzany za innowacje w dziedzinie chemii polimerów, przede wszystkim za opracowanie metody ATRP (polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Odkrycie to jest szeroko wykorzystywane w praktyce, m.in. przy wytwarzaniu polimerów i kopolimerów, stosowanych jako składniki farb, środki uszczelniające, kleje czy składniki kosmetyków. Prowadzone są również badania dotyczące metod ukierunkowanego podawania leków za pomocą molekularnych nośników, regeneracji kości i innych zastosowań biomedycznych oraz w dziedzinach związanych z ochroną środowiska i energią.
Ośmiokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa, jest laureatem m.in. Nagrody Dreyfusa (2015), Nagrody Wolfa (2011), Prezydenckiej Nagrody Zielonej Chemii (2009), Nagrody FNP (2004) oraz Medalu Marii Curie-Skłodowskiej (2012).