Janusz Młynek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2020
Należy do grona najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych. Bardzo zaangażowany na rzecz pracy z polonijną młodzieżą. Wraz z żoną Jolantą założył Polsko-Amerykańską Szkołę Szermierczą w metropolii nowojorskiej. Podopieczni trenera to młodzież pochodzenia polskiego, która wielokrotnie wygrywała Mistrzostwa Ameryki, Puchary Świata, a dwie szablistki przywiozły medale z letniej olimpiady w Rio de Janerio. Dzięki tym sukcesom sportowym wychowankowie szkoły mieli możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach w USA takich jak Harvard, Princeton, Stanford czy Yale. Trener Młynek wraz z małżonką prowadzili programy szermiercze w dwóch największych organizacjach polonijnych: w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku oraz w Polskiej Fundacji Kulturalnej w stanie New Jersey. Dzięki tym sukcesom sportowym Janusz Młynek przez 7 lat był głównym trenerem szermierki w New Jersey Institute of Technology oraz uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point. Za wybitne osiągniecia sportowe oraz krzewienie polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych Janusz Młynek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Wojciech Szuliński
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2019
Małgorzata Majcherczyk
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2019
Andrzej Targowski
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2019
Dagmara Dominczyk
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2019
Eugenia Anisko
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2019
Zygmunt Staszewski
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2017
Teofil Lachowicz
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2017
Robert Bronchard
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2017
prof. Krzysztof Matyjaszewski
EDYCJA ŚWIATOWA 2016
KATEGORIA NAUKA - USA (NOWY JORK) 2016
Wybitny naukowiec, należy do ścisłej światowej czołówki chemików. Od kilku lat wymieniany jako jeden z najpoważniejszych kandydatów do Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.
Zanim sięgnął po najwyższe laury w Konkursie "Wybitny Polak", zostając laureatem światowej edycji, został nagrodzony w kategorii "Nauka" przez Kapitułę Konkursu w Nowym Jorku.
Od 1985 r. pracuje w Carnegie Mellon University w Pittsburghu (USA) jako J.C. Warner University Professor of Natural Sciences, a także na Politechnice Łódzkiej i w Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN. Członkami jego grupy badawczej w Carnegie Mellon było ponad stu postdoktorantów i ponad stu doktorantów. Opublikował ponad tysiąc prac naukowych i rozdziałów w książkach. Jego prace były cytowane ponad 100 tys. razy (Google Scholar, 2015).
Nagradzany za innowacje w dziedzinie chemii polimerów, przede wszystkim za opracowanie metody ATRP (polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu), pozwalającej na kontrolowaną syntezę makrocząsteczek o ściśle określonej budowie. Odkrycie to jest szeroko wykorzystywane w praktyce, m.in. przy wytwarzaniu polimerów i kopolimerów, stosowanych jako składniki farb, środki uszczelniające, kleje czy składniki kosmetyków. Prowadzone są również badania dotyczące metod ukierunkowanego podawania leków za pomocą molekularnych nośników, regeneracji kości i innych zastosowań biomedycznych oraz w dziedzinach związanych z ochroną środowiska i energią.
Ośmiokrotnie otrzymał tytuł doktora honoris causa, jest laureatem m.in. Nagrody Dreyfusa (2015), Nagrody Wolfa (2011), Prezydenckiej Nagrody Zielonej Chemii (2009), Nagrody FNP (2004) oraz Medalu Marii Curie-Skłodowskiej (2012).
Lubomir Tomaszewski
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2016
Polsko-amerykański rzeźbiarz, malarz, projektant porcelany, wykładowca i teoretyk sztuki.
Od 1966 r. mieszka i tworzyw Stanach Zjednoczonych. Absolwent Wydziału Rzeźby na ASP w Warszawie. Założyciel międzynarodowej grupy artystycznej Emocjonaliści.
Pracę artystyczną rozpoczął w latach 50. w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego, współpracował tam z takimi artystami jak Henryk Jędrasiak, Mieczysław Naruszewicz czy Hanna Orthwein. To właśnie z tamtego okresu pochodzą porcelanowe figurki, z których jest najbardziej znany. Oprócz figurek zaprojektował także dwa serwisy do kawy „Ina” i „Dorota”, które w 1963 zostały pokazane na I Międzynarodowej Wystawie Form Przestrzennych. Nazywany „rzeźbiarzem ruchu”.
Wziął udział w ponad 300 indywidualnych i zbiorowych wystawach na całym świecie. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia artystyczne. Otrzymał m.in. Złoty Medal Gloria Artis oraz nagrody Life Achievement Award, People’s Choice Award, National Sculpture Society oraz Award for Achievement in Sculpture.
Jego prace znajdują się w kolekcjach na całym świecie.
czytaj więcej
Tomasz Eider
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2016
Właściciel T&B Bakery, która osiąga ogromne sukcesy na rynku amerykańskim. Działacz polonijny.