Paulina Pietroń
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2019
Instruktorka tańca trzech dziecięcych grup, które prowadzi od 2016 roku. W 2018 roku uzyskała uprawnienia instruktora Slavica Dance Fitness wprowadzając tę innowacyjną formę rozrywki ruchowej na irlandzki rynek.
Paweł Kozłowski
KATEGORIA MŁODY POLAK
AUSTRIA 2016
Sportowiec, mistrz Polski i Austrii w brazylijskim jiu jitsu.
Urodził się w 1992 roku w Gnieźnie. Z wykształcenia jest optykiem, ale jego pasją był zawsze sport: najpierw piłka nożna, a potem sporty walki. Od 2010 roku trenuje brazylijskie jiu jitsu. Już w 2011 roku przyszły pierwsze sukcesy: mistrzostwo Austrii, potem tytuł World Pro Jiu-Jitsu Trial, w kolejnych latach wicemistrzostwo i mistrzostwo Europy, a także kilkadziesiąt wygranych walk na różnych turniejach.
W 2016 roku Paweł Kozłowski został mistrzem Polski i Austrii w brazylijskim jiu jitsu. Na Mistrzostwach Świata w Jiu-Jitsu we Włoszech zdobył tytuł wicemistrza świata w formule Sanda oraz brązowy medal w formule MMA. Wygrał też kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędą się w Abu Dhabi.
Portal BJJ Fantics wymienia go wśród trzech najlepszych zawodników BJJ z Polski za rok 2016. W lipcu 2016 roku otworzył klub Alpha Jiu Jitsu Academy. W 2014 roku włączył się w wiedeńską edycję akcji charytatywnej „Mistrza nie zatrzymasz – Sportowcy Dzieciom”.
Paweł Wierzbicki
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2020
Jeden z najwybitniejszych polonijnych talentów prawniczych i pierwszy w historii Polak pracujący dla prestiżowej nowojorskiej firmy prawniczej Block O'Toole Murphy. Posiada dwa fakultety prawne, jeden z Uniwersytetu Warszawskiego, drugi z University of Florida, gdzie został wyróżniony prestiżową nagrodą "Book Award from the Dean" za osiągnięcie najlepszych wyników w nauce ze wszystkich absolwentów uniwersytetu podczas testów TORT. Za swoje wyniki w nauce został wyróżniony także nagrodą Pulaski Scholarship for Advanced Studies przez American Council for Polish Culture. Mecenas Wierzbicki hojnie wspiera polską społeczność sponsorując polonijne wydarzenia kulturalne, sport oraz będąc głównym sponsorem boksera Adama Kownackiego i sekcji GS JUDO, w której trenuje setki polonijnych dzieci.
Piotr Fetela
KATEGORIA MŁODY POLAK
CHICAGO 2017
Piotr Leciejewski
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2014
Bramkarz pierwszoligowego zespołu piłkarskiego Brann w Bergen.
Jako piłkarz popularny i lubiany przez kibiców zbiera liczne nagrody i dowody uznania od ekspertów, kolegów i dziennikarzy. W 2012 i 2013 przez lokalny dziennik "Bergens Tidende" został wybrany najlepszym zawodnikiem. W 2013 norweski dziennik "Dagbladet" wybrał go najlepszym bramkarzem. Uznanie dla jego wyników sportowych przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Norwegii.
Piotr Mach
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2018
Architekt, autor wielu projektów wyróżnianych w prestiżowych krajowych konkursach w Irlandii, doceniony m.in. przez "Fit Out Awards" i nominowany do tytułu „Młody Projektant Roku 2017". Wolontaryjnie współpracuje z młodzieżą polonijną w Sobotniej Polskiej Szkole im. Janusza Korczaka oraz harcerstwie, przekazując młodszemu pokoleniu swoją wiedzę i pasję do projektowania.Piotr Sikora
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2011
Jeden z najlepiej sprzedających się fotografów w Stanach Zjednoczonych.
Robi zdjęcia do najlepszych magazynów, projektuje okładki płyt muzycznych oraz wykonuje zdjęcia sportowe. Jego fotografie charakteryzują się dużym kontrastem oraz dynamiką. Jak twierdzi, nie uważa się za artystę, jedynie bawi się fotografią i czuje to co robi. Obecnie poza fotografią zajmuje się również (społecznie) wychowywaniem trudnej młodzieży.
Piotr Stokłosa
LAUREAT
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2019
Urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Digital Practices na Norwich University of the Arts w Wielkiej Brytanii. To fotograf piękna. Inspiruje go szeroko pojęta tradycja sztuki, na styku z perfekcjonizmem cyfrowej technologii. Świetny warsztat, bardzo dobre oko i energia sprawiają, że Piotr Stokłosa to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów mody. Życie zawodowe związał z Paryżem. Współpracuje z luksusowymi domami mody i markami takimi jak: Armani, Berlutti, Carolina Herrera, Celine, Chanel, Dior, Dom Pérignon, Dr Irena Eris, Hugo Boss, YSL. Lubi pracować na planie z martwą naturą i nikt tak jak on nie potrafi wydobyć energii z każdego przedmiotu. Stokłosa udowadnia, że w fotografii mody nie chodzi tylko o modelkę, ale również o sam produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach, albumach i magazynach na całym świecie, m.in.: Vogue, Narcisse Magazine, Harper’s Bazaar, Elle. Fotografował wiele znanych postaci, m. in. Karla Lagelferda, Pierre Hermé i Romana Polańskiego. Jest także autorem zdjęć do Kalendarza Ambasady RP w Paryżu.
Publiczność mogła zapoznać się z pracami Piotra Stokłosy przy okazji licznych wystaw zorganizowanych w ciagu ostatnich kilkunastu lat w Paryżu, Krakowie czy Warszawie.
prof. Anna Badora
KATEGORIA KULTURA
AUSTRIA 2015
Polsko-austriacka reżyser i kierownik artystyczny teatrów w krajach niemieckojęzycznych.
Urodziła się w Częstochowie. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Jako pierwsza kobieta studiowała na Wydziale Reżyserii Max-Reinhardt-Seminar w Wiedniu. Studia te ukończyła z wyróżnieniem. Jako samodzielny reżyser pracowała w Niemczech (w Kolonii, Essen, Ulm, Monachium i Darmstadcie), w Szwajcarii (w Bazylei) oraz w Austrii (w Wiedniu). Była wieloletnim dyrektorem dwóch renomowanych teatrów niemieckich: Staatstheater w Moguncji i Schauspielhaus w Düsseldorfie. Następnie przez prawie 10 lat była dyrektorem Schauspielhaus w Grazu. Od sezonu 2015/2016 jest dyrektorem artystycznym Volkstheater w Wiedniu.
Jej działalność została wielokrotnie doceniona w Austrii. W 2011 roku w konkursie organizowanym przez Die Presse przyznano jej tytuł Austriaczki roku w kategorii Menedżer Kultury. W następnym roku za spektakl w jej reżyserii (Geister in Princeton Daniela Kehlmanna) otrzymała nagrodę Nestroya za najlepszą inscenizację roku austriackich krajów związkowych. W 2012 roku została laureatką nagrody im. Josefa-Krainera oraz wybrana została człowiekiem roku miasta Graz w kategorii Kultura. W 2014 roku odznaczona została Wielką Odznaką Honorową kraju związkowego Styrii.
prof. Barbara Erazmus
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2023
Światowej klasy naukowczyni w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła prestiżowe funkcje w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych. Inicjatorka wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi wieloletniej współpracy miedzy Politechniką Warszawską i Ecole des Mines de Nantes. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Uhonorowana w 2006 roku tytułem „Palmes Académiques”, a w 2016 roku „Legion d’Honneur”.
prof. Bohdan Oppenheim
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2023
Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.
prof. dr hab. inż. Janusz Romański
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2024
Naukowiec z zakresu inżynierii materiałowej, działacz polonijny.
Urodzony 14 marca 1943 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej, na której uzyskał tytuł doktora habilitowanego z inżynierii mechanicznej w 1978.
Zajmował się działalnością dydaktyczną oraz naukową na: Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Drexela w Filadelfii oraz Uniwersytecie Widener. Prowadził także badania jako starszy inżynier konstrukcji w Piasecki Aircraft Corporation.
W swoim dorobku ma ponad 60 publikacji naukowych z zakresu własności materiałów i ich charakterystyki w zastosowaniu dla śmigłowców wojskowych. Jest współautorem kilku projektów przemysłowych i badawczych dla Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych i Marynarki Wojennej USA, finansowanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
Uczestnik seminariów i konferencji w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA. Posiada tytuł rzeczoznawcy w zakresie technologii spawania i wytrzymałości materiałów. W latach 1979-1984 był członkiem Rady Redakcyjnej „Przeglądu Spawalniczego” oraz „Shipbuilding”. Jako ekspert w dziedzinie naprężeń materiałów przeprowadził kilka projektów branżowych i badawczych dotyczących modyfikacji i unowocześnienia śmigłowców wojskowych. Jest wieloletnim dyrektorem w Radzie Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim, medalem Wojska Polskiego, medalami Pro Patria, medalem Ignacego Paderewskiego, medalem Tadeusza Kościuszki, Złotą Odznaką Polonia Technica.
prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński
KATEGORIA NAUKA
AUSTRIA 2018
Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.
Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów.
W klinice AMEOS w Bad Aussee skompletował polskojęzyczny zespół i stworzył specjalny oddział, na którym prowadzona jest psychoterapia w języku polskim dla polskich emigrantów w Austrii. Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury.
Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.
Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.
prof. Edward Zienkowski
KATEGORIA NAUKA
AUSTRIA 2015
Wybitny polski skrzypek, pierwszy polski muzyk orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyrekcją Herberta von Karajana. Twórca tzw. polskiej szkoły skrzypcowej w Wiedniu.
Urodził się w Lublinie. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku i uczelni muzycznych w Hanowerze i Brukseli. Laureat ważnych międzynarodowych konkursów skrzypcowych, m.in. Konkursu im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu, Konkursu im. Paganiniego w Genui, Konkursu im. Mendelssohna-Bartholdyego w Berlinie Zachodnim oraz Konkursu Budapeszteńskiego.
Prof. Edward Zienkowski był pierwszym polskim muzykiem orkiestry Berliner Philharmoniker pod dyr. Herberta von Karajana. Był koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej WDR w Kolonii i koncertmistrzem Bayreuther Festspielorchester na Festiwalu Wagnerowskim w Bayreuth.
W 1990 roku został profesorem kolońskiej Wyższej Szkoły Muzycznej, a od 1990 prowadzi klasę koncertową skrzypiec na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu. Od pewnego czasu mówi się, ze stworzył w Wiedniu "polską szkołę skrzypcową". Edward Zienkowski prowadzi liczne kursy mistrzowskie na całym świecie. Jest także członkiem jury konkursów muzycznych. Odznaczony Austriackim Krzyżem Honorowym oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi RP.
prof. Grażyna Odyniec
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES 2016)
Profesor nauk fizycznych, członek Wydziału Nauk Jądrowych w Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley w Kalifornii.
Jest pionierem relatywistycznej fizyki zderzeń ciężkich jonów oraz autorką ponad 300 publikacji naukowych. Współpracuje z kilkoma polskimi uczelniami, między innymi z Politechniką Warszawską.
prof. Jan Mycielski
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2017
prof. Jerzy Kupiec-Węgliński
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2018
Wybitny transplantolog, szef chirurgii w David Geffen School of Medicine w UCLA. Jego 21-letnią karierę w Los Angeles poprzedziła wieloletnia profesura na Uniwersytecie Harvarda.
prof. Jerzy Rozenblit
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2020