Janusz Młynek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2020
Należy do grona najwybitniejszych trenerów szermierki w Stanach Zjednoczonych. Bardzo zaangażowany na rzecz pracy z polonijną młodzieżą. Wraz z żoną Jolantą założył Polsko-Amerykańską Szkołę Szermierczą w metropolii nowojorskiej. Podopieczni trenera to młodzież pochodzenia polskiego, która wielokrotnie wygrywała Mistrzostwa Ameryki, Puchary Świata, a dwie szablistki przywiozły medale z letniej olimpiady w Rio de Janerio. Dzięki tym sukcesom sportowym wychowankowie szkoły mieli możliwość studiowania na najlepszych uniwersytetach w USA takich jak Harvard, Princeton, Stanford czy Yale. Trener Młynek wraz z małżonką prowadzili programy szermiercze w dwóch największych organizacjach polonijnych: w Centrum Polsko-Słowiańskim w Nowym Jorku oraz w Polskiej Fundacji Kulturalnej w stanie New Jersey. Dzięki tym sukcesom sportowym Janusz Młynek przez 7 lat był głównym trenerem szermierki w New Jersey Institute of Technology oraz uczył fechtunku przyszłych oficerów armii amerykańskiej w West Point. Za wybitne osiągniecia sportowe oraz krzewienie polskiej kultury w Stanach Zjednoczonych Janusz Młynek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Janusz Skowron
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2021
Artysta malarz związany z polską grupą Emocjonalistów. Społecznik działający na wielu polonijnych płaszczyznach. Współzałożyciel lubelskiej Galerii KONT i nowojorskiej Shtooka Gallery, współorganizator i uczestnik wystaw "Entropy of Art" czy "Transformations". Brał udział w ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jest kuratorem plenerowych pokazów grupy Emocjonalistów w wielu nowojorskich lokalizacjach, w tym w Central Parku. Pracuje z polskimi seniorami i od lat charytatywnie wspiera różne aukcje. Dokumentuje życie Polonii.
Jérôme Szczur
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2023
Pianista i kompozytor, profesor w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims. Niekwestionowany promotor polskich kompozytorów za granicą: Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi otrzymał prestiżowy medal „Vermeil l'Académie des Arts- Sciences et Lettres”.
Jerzy Niziński
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2015
Naukowiec.
Pracuje od 1976 nad cyklem stacjonarnym bilansu wodnego (na poletku eksperymentalnym), nad parowaniem wodnym czyli ewapotranspiracją rzeczywistą pokryć roślinnych i lasów. Uczestniczył w badaniach dotyczących trzech głównych problemów:
Swoje prace badawcze prowadził zarówno w strefie umiarkowanej (lasy dębowe w Europie), tropikalnej wilgotnej (lasy tropikalne deszczowe w Guyanie francuskiej; plantacje eukaliptusów i sawanny w Kongo-Brazzaville; plantacje drzew kauczukowych w Ganie i na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Tajlandii i Indonezji) oraz w strefie subtropikalnej suchej (sawanna drzewiasta w Senegalu oraz plantacje pomarańczy w delcie Nilu i na Synaju w Egipcie; plantacje granatów w Tunezji środkowej).
Wszystkie badania dotyczyły cyklu obiegu wody w skali regionu, a uzyskane wyniki są wykorzystywane w modelach globalnych.
Joanna Bagniewska
WYRÓŻNIENIE
KATEGORIA NAUKA
ANGLIA, WALIA, IRLANDIA PN. 2015
Zoolog wykładająca na University of Reading, popularyzatorka nauki, laureatka FameLab 2014, współtwórczyni Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK.
Joanna Hvalen
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2011
Autorka szeregu artykułów o Polsce wydanych w prasie norweskiej, popularyzatorka polskiej kultury w Norwegii.
Absolwentka SGH w Warszawie oraz Uniwersytetu w Oslo. Interesuje ją kultura Polski i Norwegii oraz wszystkich innych krajów, do których dotarła podczas swych podróży. Do Norwegii przeniosła się kilkanaście lat temu. Na co dzień zajmuje się popularyzacją polskiej kultury w kraju fiordów, prowadząc Agencję Polskich Artystów w Norwegii Artpolonia.no.
Joanna Schmit
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2019
Jolanta i Michel Forkasiewiczowie
LAUREACI
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2019
Wiesław Forkasiewicz pełni funkcję Konsula Honorowego, ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, mieszka we Francji od 1961 r. Był zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce wodnej.
Jolanta Forkasiewicz mieszka we Francji od 1976 roku, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką Institut Européen des Hautes Etudes Internationales w Nicei. W Alpach Nadmorskich pomagają naszym rodakom mieszkającym na południu Francji, a także tym, którzy przebywają tu turystycznie w przypadkach nieszcząśliwych wypadków czy problemów administracyjnych. Przyjmują osobistosci; prezydentów Kwaśniewskiego, Dudę, Wałęsę, a także ministrów czy ambasadorów odwiedzajacych południe Francji. Utrzymują stałe kontakty z konsulami innych krajów poprzez regularne spotkania czy obchodzenie świąt narodowych.
Państwo Forkasiewiczowie działają na rzecz wymiany kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją. Cztery lata temu z ich inicjatywy utworzono Azur Club France - Pologne w celu organizowania koncertów, konferencji, targów polskich produktow itp. Dzięki ich pomocy doszło do zbliżenia Gdańska i Nicei oraz Grodziska Mazowieckiego i Carros. Organizują wymiany uczniowskie i staże zawodowe dla licealistów z liceum gastronomicznego w Grodzisku. Wraz z Wojewodą - Panem Jacques Médecin uczestniczyli w inauguracji Bulwaru im. Lecha Wałęsy w Nicei.
Udzielają wsparcia dla polskich przedsiębiorców działających w regionie i uczestniczą każdego roku w MIPIM, międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, w których biorą licznie udział duże miasta i regiony z Polski.
Otwarcie Muzeum Gombrowicza, udział w odbudowie willi pisarza w Vence, uroczysty koncert w prestiżowej Operze w Nicei z okazji 100-lecia niepodległości Polski, to kolejne przykłady ważnych akcji na rzecz propagowania interesujacego wizerunku naszego kraju.
Jolanta Wysocka
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2023
Sekretarz redakcji tygodnika "Nowy Dziennik" oraz wiceprezes ds. redakcyjnych Outwater Media Group.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku; przez 10 lat pracowała w dziale wydawnictw Politechniki Białostockiej. Do zespołu korektorskiego „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku trafiła w 1997 roku. Była jego szefową do 2011 roku, kiedy to gazeta zmieniła właściciela i przeniosła swoją siedzibę do Garfield w stanie New Jersey. Wówczas Jolanta Wysocka objęła samodzielne prowadzenie „Przeglądu Polskiego” – miesięcznego dodatku kulturalno-społecznego gazety. Prowadziła także dział Wiadomości w wydaniach weekendowych oraz współredagowała kącik poezji. Od 2014 roku pełni funkcję sekretarza redakcji. Niedługo „Nowy Dziennik” będzie obchodził 50-lecie istnienia, a Jolanta Wysocka – 25-lecie pracy w tym wydawnictwie. Jak podkreśla, praca jest jej pasją, której przyświeca idea kultywowania tożsamości historycznej Polonii.
Józef Pacyna
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2014
Dyrektor Centrum Ekonomii Ekologicznej w Norweskim Instytucie Badań Powietrza (NILU) zajmującego się badaniami powietrza i metali ciężkich.
Posiada niekwestionowany dorobek naukowy. Wydał ponad 350 publikacji naukowych, w tym 80 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz ponad 30 książek i rozdziałów książek.
W 2012 roku w Rzymie odebrał prestiżową nagrodę „Life Achievement Award” za całokształt działalności naukowej nt. wpływu metali ciężkich na stan środowiska i zdrowie ludzi.
Założyciel i dyrektor generalny polskiego oddziału Norweskiego Instytutu Badań Powietrza - NILU Polska - którego celem jest promowanie i wdrażanie technologii skandynawskiej w zakresie inżynierii i ochrony środowiska w Polsce.
Julia Jaskólska
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2018
Absolwentka Cambridge University i Massachusetts Institute of Technology. Dotychczas pracowała w Bain Consulting i McKinsey.
Mentorka wielu Polaków ubiegajacych się o przyjęcie na studia na czołowych uczelniach amerykańskich.
Julia Zuzanna Sokołowska
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2020
Justyna Cwojdzińska
KATEGORIA KULTURA
IRLANDIA 2016
Działaczka polonijna, założycielka i dyrektor artystyczna Polish Art Festival, którego celem jest prezentacja prac polskich artystów tworzących w Irlandii połączona z promocją polskiej kultury.
Wlaścicielka ELI Language School (prowadzącym kursy jezyka angielskego i polskiego) oraz Świetlicy i Centrum Edukacyjnego „Snowflakes”, które promuje język polski i polską kulturę wśród dzieci i młodzieży. Zasiada w radzie Forum Polonia zrzeszającego polskie organizacje polonijne, a ponadto jest koordynatorem Festiwalu PolskaEire na rejon Limerick.
Kaja Szulc-Nweke
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2018
Współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych i imprez okolicznościowych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP.
Kamil Olsztyński
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2016
Piłkarz, bramkarz, trener i pedagog.
Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych Bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne, wspierając fundację Kreftforeningen.
Kamil Syprzak
LAUREAT
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2021
Piłkarz ręczny, grający na pozycji obrotowego. Reprezentant Polski w mistrzostwach świata 2015 i brązowy medalista. Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Wychowanek Orlen Wisły Płock i w latach 2009–2015 zawodnik seniorskiej drużyny tego klubu. Aktualnie zawodnik centralny („pivot”) w Paris Saint-Germain.