dr Jan Jaworski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (CHICAGO) 2018
Teolog i socjolog.
Czynnie uczestniczy w życiu Polonii amerykańskiej jako członek wielu organizacji polonijnych, m.in. Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego, Związku Narodowego Polskiego, Ligii Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii.
Jest założycielem i przewodniczącym Oddziału Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Chicago.
Przez wiele lat był stałym korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej, a wcześniej Episkopatu Polski.
Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL w Chicago oraz przedstawicielem paryskiego Zakładu Biografistyki Polonijnej w USA.
Od 1969 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych w Chicago.
dr Janusz Bryzek
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2016
Światowy pionier i autorytet w branży micro-mechaniki krzemowej MEMS (Micro-Electro Mechanical Systems), który uważany jest za prekursora w dziedzinie sensorów elektronicznych (Sensors Solutions).W Dolinie Krzemowej znany jako “Ojciec Sensorów”.
Ukończył zarządzanie na kalifornijskim Uniwersytecie Stanford. W latach 70. rozpoczął pracę nad czujnikami MEMS, współpracując z Honeywell. Nagrodzony za całokształt twórczości przez Sensors Magazine oraz MANCEF.
dr Jarosław Gołębiowski
KATEGORIA KULTURA
USA (CHICAGO) 2016
Nauczyciel i kompozytor. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Fryderyka Chopina w Chicago.
Skomponował 200 utworów na orkiestrę, instrumenty solo, a także dla chóru. Jego kompozycje były prezentowane m.in. w Ambasadzie RP w Waszyngtonie, na Uniwersytecie w Chicago i w Muzeum Polskim w Ameryce.
dr Katarzyna Greco
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
AUSTRIA 2018
Urodziła się w Austrii, jej rodzice pochodzą z Polski. Ukończyła studia na kierunku marketing. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych koncernach na kierowniczych stanowiskach. W 2009 r. założyła własną firmę Katarzyna Greco Consult e.U. Zajmowała się doradztwem i konsultingiem, prowadzonym w sześciu językach.
Laureatka 10., jubileuszowej edycji konkursu Lider Biznesu Polska – Austria 2014.
Jury wyróżniło jej program doradztwa dla kobiet, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Swoją wiedzę i doświadczenie Katarzyna Greco zawarła w książce „Moms UCan”. Jako matka dwójki dzieci dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z innymi kobietami, które chcą rozwijać się zawodowo bez szkody dla rodziny. Osoba zaangażowana społecznie w działalność wielu austriackich instytucji, aktywnie udziela się w środowisku Polonii austriackiej. Obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa Wiedeńskiej Kasy Chorych.
dr Katarzyna Zyśk
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2016
Dziekan i profesor w Norwegian Defence University College w Oslo.
W 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem wielu publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej.
Ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.
dr Lidia Filus
KATEGORIA NAUKA
USA (CHICAGO) 2020
dr Maja Saraczyńska
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2024
Doktor teatrologii, polska aktorka, reżyserka, pedagog teatralna i wykładowczyni teorii i praktyki teatralnej, zaangażowaną w promocję polskiej literatury i sztuki we Francji. W latach 2008-2015 wykładała na wydziale literatury Université Paris XIII, a od kilku lat prowadzi warsztaty teatralne dla dorosłych i młodzieży. Założycielka zespołu Essentiel Théâtre; występuje w wielu teatrach we Francji oraz bierze udział we francuskojęzycznych projektach filmowych i telewizyjnych.
dr Maria Musur Grieve
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
SZKOCJA 2015
dr Piotr Jaworski
KATEGORIA NAUKA
SZKOCJA 2014
dr Stanisław Mark Borowicz
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2022
dr Tadeusz Radziłowski
KATEGORIA NAUKA
USA (CHICAGO) 2016
Prezes i współzałożyciel Instytutu Piast – placówki naukowej, której misją przewodnią jest badanie zagadnień związanych z polonią amerykańską i polskimi imigrantami w Stanach Zjednoczonych.
Doktor historii University of Michigan. W trakcie swojej kariery pracował m.in. na Uniwersytecie w Heidelbergu, Madonna College i Southwest Minnesota State University (SMSU). Jest także emerytowanym przewodniczący Kolegium Mariackiego w Orchard Lake, w stanie Michigan.
Edward Dobosiewicz
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2022
Jedna z najbardziej prominentnych postaci Polonii z Buffalo. Dziennikarz telewizyjny dla Eyewitness News, Am Buffalo, Good Morning WNY oraz prezenter programu Off Beat Cinema emitowanego przez stację ABC w 120 regionach USA. Twórca i założyciel festiwalu "Dyngus Day", jednego z największych festiwali miasta Buffalo gromadzącego rocznie około 100 000 osób. Festiwal jest też jedną z największych inicjatyw promujących Polskę i Polonię w USA, która dzięki Edwardowi i jego firmie Dyngus Day LLC, rozprzestrzeniła się także do Cleveland, Pittsburgh, Albany, Washington D.C. Houston i New Orleans. Wprodukował 7 filmów dokumentalnych zatytułowanych "Dyngus Day Diary", z których jeden został nominowany do nagrody Emmy. Jest założycielem firmy Forgotten Buffalo specjalizującej się w organizacji wycieczek po Buffalo śladami historii Polaków i nie tylko.
Elisabeth Duda
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2022
Polsko-francuska aktorka, pierwsza cudzoziemka, która ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi. W Polsce otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki za wybitną rolę w filmach "Biegnij" i "Nie oglądaj się za siebie". Jest także laureatką nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na 44 Festiwalu Teatralnym w Kaliszu oraz na 22 Festiwalu Szkół Teatralnych w Polsce. Ostatnio zdobyła 4 międzynarodowe nagrody za film "I will crush you and go to hell" oraz serial "Prisoner". Jest dziennikarką i felietonistką kilku polskich programów telewizyjnych i radiowych, autorką trzech książek, tłumaczką sztuk teatralnych, laureatką Nagrody Senatu za Obecność Francuzów za Granicą. Występowała w licznych filmach, dramatach, serialach, filmach krótkometrażowych i dokumentalnych, grając m.in. postać Cosimy Wagner czy Marii Curie. Często można ją usłyszeć w Teatrze Polskiego Radia. Od 22 września 2021 roku występuje w spektaklu Deux sur une Balançoire w Théâtre du Gymnase. Posługuje się 7 językami.
Elżbieta Czerczuk
LAUREAT
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2020
Artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.Elżbieta Wysoczańska
EDYCJA ŚWIATOWA 2016
KATEGORIA BIZNES - FRANCJA 2016
KATEGORIA BIZNES - WYRÓŻNIENIE - FRANCJA 2015
Bizneswoman. Twórczyni nagradzanych za innowacyjność, sprzedawanych na całym świecie francuskich produktów pielęgnacyjnych Visoanska. W 2015 roku została wyróżniona w kategorii "Biznes" we francuskiej edycji Konkursu "Wybitny Polak", by rok później zostać jego laureatką, a następnie sięgnąć po najwyższy laur, wygrywając światową edycję.
Stworzyła eponimiczną markę i postawiła na eksponowanie swoich korzeni, aby promować na całym świecie bogactwo polskiej tradycji kosmetycznej. Opracowała pionierskie – zarówno ekologiczne, jak i luksusowe – produkty kosmetyczne, zaawansowane technologicznie, ale wykonane wyłącznie ze składników naturalnych i przyjazne środowisku. Kosmetyki wyróżniają się na rynku przede wszystkim bezprecedensową koncentracją aktywnych składników i wysokozaawansowanym działaniem przeciwstarzeniowym. Do każdego produktu do pielęgnacji dołączony jest suplement diety, aby w nowatorski sposób i kompleksowo dbać o piękną skórę – zarówno z zewnątrz, jak i od środka. Produkty Visoanska dostępne są w luksusowych perfumeriach, domach towarowych (jak Harrods i Printemps) oraz w wyselekcjonowanych SPA. W 2014 r. marka została przyjęta do ekskluzywnego Comité Vendôme.
Absolwentka, mentorka i jurorka paryskiej ESSEC Business School na kierunku MBA in Luxury Brand Management. Zdobyła kosmetycznego Oscara we Francji w 2007 r.
czytaj więcej
Emil Albrychiewicz
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2024
Jest studentem studiów doktoranckich na Wydziale Fizyki UC Berkeley, gdzie uprzednio zdobył tytuł licencjata i magistra. Jego zainteresowania naukowe skupiają się na fizyce teoretycznej wysokich energii, a przedmiotem jego pracy badawczej jest wpływ teorii strun na zrozumienie otaczającego nas świata.
Od 3 lat prowadzi Klub Polski w Berkeley, w którym skupia wszystkich zainteresowanych kulturą polska i polskością.
Od ponad pięciu lat jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Korczewie. Na bazie swoich zainteresowań naukowych poszukuje sposobu na wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań z dziedziny fizyki do walki ze skutkami globalnego ocieplenia.
Eugenia Anisko
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2019