Edycje regionalne

Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Romanowicz

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.

Bartek Szymański
KATEGORIA MŁODY POLAK
2021
PUCHAR

Bartek Szymański

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2021

Polsko-amerykański aktor i działacz polonijny. W 2019 roku wystąpił w znanym amerykańskim serialu "Chicago PD" na kanale NBC, a także w filmie "The Farthest Apple from the Tree", który został nominowany do nagrody festiwalu filmowego w Cannes. Jest członkiem Polskiego Instytutu Teatralnego oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest też pierwszym Polakiem, który został przewodniczącym samorządu studenckiego na Pace University, a także najmłodszym członkiem Komitetu Parady Pułaskiego w NYC.

Bartosz Piasecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
2013
Puchar

Bartosz Piasecki

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

NORWEGIA 2013

Szermierz, zawodnik Bygdø Fekteklubb z Oslo.

Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku, gdzie reprezentował Norwegię, zdobył srebrny medal. Jest to pierwszy i dotąd jedyny medal olimpijski zdobyty kiedykolwiek w konkurencji szermierczej przez zawodnika norweskiego.

Bartosz Zdrojowy
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Bartosz Zdrojowy

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

IRLANDIA 2018

Zaangażowany w działania na rzecz polskiej społeczności poprzez m.in. organizację Polskiej Wioski na corocznym festiwalu Winterval – najpopularniejszym bożonarodzeniowym festiwalu w Irlandii, działa w Polskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym; jest maszynistą-wolontariuszem w Turystycznej Kolejce w Kilmeadan – atrakcji turystycznej okolic Waterford.
Basia Zarzycka
KATEGORIA BIZNES
2016
Puchar

Basia Zarzycka

 

KATEGORIA BIZNES

WIELKA BRYTANIA 2016

Właścicielka wyjątkowego butiku, gdzie w sposób magiczny zaciera granicę między rzeczywistością a światem wyobraźni. Jej oryginalne, fantazyjne rękodzieła: kostiumy, ozdoby, biżuteria, dekoracje znalazły uznanie u wielu osób publicznych, aktorów i celebrytów.

Wspiera wiele organizacji charytatywnych oraz prowadzi warsztaty z rękodzieła dla dzieci i osób starszych.

Beata Poźniak
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2024
PUCHAR

Beata Poźniak

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (LOS ANGELES) 2024

Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Gdańsku. Aktorstwo studiowała w łódzkiej PWSFTviT. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rolą Justyny w Vatzlavie Mrożka. Z okazji 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w Panu Damazym Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.
Po studiach zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu.
Na drugim roku studiów w PWSFTviT zadebiutowała w telewizji rolą Teodozji, w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W 1983 roku zagrała dziewczynę, próbującą łamać stereotypy w Szczęśliwym brzegu z Jerzym Bińczyckim, Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. Grała również w musicalach m.in. Rozrywka po staropolsku w reżyserii Wojciecha Pokory, Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej oraz śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie Deszcz, reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką.
W 1985 roku zagrała w filmie Kronika wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy oraz w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W roku 1985 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała w nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a JFK, rolą Mariny Oswald, u boku Gary’ego Oldman’a.
Beata Poźniak ma na swoim koncie rolę rewolucjonistki w Kronikach młodego Indiany Jonesa, czy lekarki, poślubiającej homoseksualistę w serialu Melrose Place. Aktorka wcieliła się także w rolę podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a także wystąpiła gościnnie w serialu komediowym Szaleję za tobą z Helen Hunt i Paulem Reiserem.
Beata Poźniak zasiadała w jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, przyznającej nagrodę Emmy.
Aktorka jest także aktywistką społeczną, prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych jako oficjalnego święta. W 1997 roku została uhonorowana przez burmistrza Los Angeles za działalność na rzecz praw kobiet. Została wyróżniona przez Kongres USA i wiceprezydent Kamalę Harris, a także  otrzymała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
W Polsce została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bogusław Jerzy Marcinkowski
KATEGORIA BIZNES
2023
PUCHAR

Bogusław Jerzy Marcinkowski

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2023

Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech.  Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji. 
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)

Bozena Nowicka McLees
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2017
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Bożena Bertaud

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2017

Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.

Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.

Brian Rusk
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR

Brian Rusk

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (NOWY JORK) 2022

Jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski i Polonii działaczy z Buffalo. W czasach Solidarności sam pomógł zebrać blisko milion dolarów na pomoc Polsce, a pracując jako wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej pomógł zebrać blisko 100 milionów dolarów na jedzenie, ubrania, lekarstwa dla pogrążonej w walce z komunizmem Polski. Przez ponad 32 lata był prezesem komitetu Parady Pułaskiego w Buffalo, dla której to zebrał ponad 400 tysięcy dolarów i rozbudował do jednej z najtrwalszych tradycji polonijnych tego regionu. Dziennikarz radiowy prowadzący swój własny program "The Rusk Report" na ESPN. Przewodniczący partii republikańskiej w mieście Amherst, hrabstwie Erie oraz członek stanowej rady Partii Republikańskiej godnie reprezentujący Polonię w polityce amerykańskiej. Prezes oraz członek wielu fundacji i stowarzyszeń, były radny hrabstwa Erie County. Pomógł zorganizować ponad 3000 operacji dla dzieci z Polski i ze świata.

Carla Knorowski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2013
Puchar
Claudia Kottal
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Claudia Kottal

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2018

Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.

W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.

Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce  w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.

Czesław Karkowski
KATEGORIA NAUKA
2023
PUCHAR

Czesław Karkowski

 

KATEGORIA NAUKA

USA (NOWY JORK) 2023

Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.

Czesława Kolak
KATEGORIA KULTURA
2019
Puchar
Dagmara Dominczyk
KATEGORIA KULTURA
2019
Puchar

Dagmara Dominczyk

 

KATEGORIA KULTURA

USA (NOWY JORK) 2019

Dagmara Woźniak
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar
Daniel Kurzyna
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR

Daniel Kurzyna

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (NOWY JORK) 2022

Aktywny szef Gabinetu radnego miasta Nowy Jork, Roberta Holdena, i zarazem jeden z niewielu Polaków obecnych w nowojorskiej polityce. W biurze radnego Roberta Holdena jest także rzecznikiem. Wcześniej pracował w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Studiował w NYU gdzie był m.in. redaktorem Economics-Review Journal i Journal of Political Inquiry. Był też członkiem rady NYU International Relations and Politics Association.

Daniel Pogorzelski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2022
PUCHAR

Daniel Pogorzelski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (CHICAGO) 2022

Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Danuta Kemblowska-Dupieu

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2014

Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.

Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna. 

 

Darek Oleszkiewicz
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar

Darek Oleszkiewicz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2016

Kontrabasista jazzowy.

Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA znany jest pod pseudonimem Oles. Brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 był nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90