Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2018
Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.
Bartek Szymański
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2021
Polsko-amerykański aktor i działacz polonijny. W 2019 roku wystąpił w znanym amerykańskim serialu "Chicago PD" na kanale NBC, a także w filmie "The Farthest Apple from the Tree", który został nominowany do nagrody festiwalu filmowego w Cannes. Jest członkiem Polskiego Instytutu Teatralnego oraz wiceprezesem Polskiego Stowarzyszenia Młodzieży. Jest też pierwszym Polakiem, który został przewodniczącym samorządu studenckiego na Pace University, a także najmłodszym członkiem Komitetu Parady Pułaskiego w NYC.
Bartosz Piasecki
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2013
Szermierz, zawodnik Bygdø Fekteklubb z Oslo.
Na igrzyskach olimpijskich w Londynie w 2012 roku, gdzie reprezentował Norwegię, zdobył srebrny medal. Jest to pierwszy i dotąd jedyny medal olimpijski zdobyty kiedykolwiek w konkurencji szermierczej przez zawodnika norweskiego.
Bartosz Zdrojowy
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2018
Zaangażowany w działania na rzecz polskiej społeczności poprzez m.in. organizację Polskiej Wioski na corocznym festiwalu Winterval – najpopularniejszym bożonarodzeniowym festiwalu w Irlandii, działa w Polskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym; jest maszynistą-wolontariuszem w Turystycznej Kolejce w Kilmeadan – atrakcji turystycznej okolic Waterford.Basia Zarzycka
KATEGORIA BIZNES
WIELKA BRYTANIA 2016
Właścicielka wyjątkowego butiku, gdzie w sposób magiczny zaciera granicę między rzeczywistością a światem wyobraźni. Jej oryginalne, fantazyjne rękodzieła: kostiumy, ozdoby, biżuteria, dekoracje znalazły uznanie u wielu osób publicznych, aktorów i celebrytów.
Wspiera wiele organizacji charytatywnych oraz prowadzi warsztaty z rękodzieła dla dzieci i osób starszych.
Beata Poźniak
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2024
Aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Urodziła się w Gdańsku. Aktorstwo studiowała w łódzkiej PWSFTviT. Na trzecim roku studiów zadebiutowała w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku rolą Justyny w Vatzlavie Mrożka. Z okazji 40-lecie pracy scenicznej Tadeusza Gwiazdowskiego została zaproszona do zagrania jego córki, Helenki w Panu Damazym Józefa Blizińskiego, wyreżyserowanym przez Jerzego Afanasjewa.
Po studiach zadebiutowała w Teatrze Współczesnym w Warszawie w sztuce Alana Ayckbourna Jak się kochają, partnerując Wiesławowi Michnikowskiemu, Czesławowi Wołłejce, Zofii Kucównie i Krzysztofowi Kowalewskiemu.
Na drugim roku studiów w PWSFTviT zadebiutowała w telewizji rolą Teodozji, w serialu Życie Kamila Kuranta z Krzysztofem Pieczyńskim, w reżyserii Grzegorza Warchoła. W 1983 roku zagrała dziewczynę, próbującą łamać stereotypy w Szczęśliwym brzegu z Jerzym Bińczyckim, Stanisławą Celińską i Wojciechem Pokorą. Grała również w musicalach m.in. Rozrywka po staropolsku w reżyserii Wojciecha Pokory, Niech no tylko zakwitną jabłonie Agnieszki Osieckiej oraz śpiewała poezje Gałczyńskiego z Michałem Bajorem do muzyki Marka Grechuty i Władysława Szpilmana w programie Deszcz, reżyserowanym przez Barbarę Borys-Damięcką.
W 1985 roku zagrała w filmie Kronika wypadków miłosnych Andrzeja Wajdy oraz w spektaklu telewizyjnym Przedstawienie Hamleta we wsi Głucha Dolna jako Andzia, u boku Janusza Gajosa i Stanisławy Celińskiej. Inscenizacja ta została zaliczona do Złotej Setki Teatru TV.
W roku 1985 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie zadebiutowała w nominowanym do Oscara filmie Olivera Stone’a JFK, rolą Mariny Oswald, u boku Gary’ego Oldman’a.
Beata Poźniak ma na swoim koncie rolę rewolucjonistki w Kronikach młodego Indiany Jonesa, czy lekarki, poślubiającej homoseksualistę w serialu Melrose Place. Aktorka wcieliła się także w rolę podwójnej agentki, CIA i izraelskiego Mossadu, w serialu JAG Wojskowe Biuro Śledcze, a także wystąpiła gościnnie w serialu komediowym Szaleję za tobą z Helen Hunt i Paulem Reiserem.
Beata Poźniak zasiadała w jury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w Los Angeles, przyznającej nagrodę Emmy.
Aktorka jest także aktywistką społeczną, prekursorką uchwalenia ustawy wprowadzającej uznanie Dnia Kobiet w Stanach Zjednoczonych jako oficjalnego święta. W 1997 roku została uhonorowana przez burmistrza Los Angeles za działalność na rzecz praw kobiet. Została wyróżniona przez Kongres USA i wiceprezydent Kamalę Harris, a także otrzymała nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej.
W Polsce została odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bogusław Jerzy Marcinkowski
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2023
Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech. Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji.
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)
Bożena Bertaud
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2017
Działaczka polonijna, w 2005r. założycielka Union Franco-Polonaise IdF - stowarzyszenia użyteczności publicznej, stawiającego sobie za cel promocję Polski oraz polskiej kultury we Francji.
Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. współpracuje z miastem w organizacji wymian kulturalnych młodzieży polskiej czy koncertow polskich artystow. Przyczyniła się do upamiętnienia setnej rocznicy nadania nagrody Nobla Henrykowi Sienkiewiczowi uwiecznionej tablicą pamiątkową w Saint-Maur. Wspołorganizowała ekspozycje dokumentow i fotografii związanych z pobytem polskiego Noblisty nad Marną, a także kilkakrotnie organizowała Bale Sienkiewiczowskie na cześć pisarza. Współpracuje również z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami. Pomaga Domowi Dziecka „DOM”. Wielką wagę przywiązuje do bezplatnej pomocy osobom defaworyzowanym w sprawach administracyjnych.
Brian Rusk
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2022
Jeden z najbardziej zasłużonych dla Polski i Polonii działaczy z Buffalo. W czasach Solidarności sam pomógł zebrać blisko milion dolarów na pomoc Polsce, a pracując jako wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej pomógł zebrać blisko 100 milionów dolarów na jedzenie, ubrania, lekarstwa dla pogrążonej w walce z komunizmem Polski. Przez ponad 32 lata był prezesem komitetu Parady Pułaskiego w Buffalo, dla której to zebrał ponad 400 tysięcy dolarów i rozbudował do jednej z najtrwalszych tradycji polonijnych tego regionu. Dziennikarz radiowy prowadzący swój własny program "The Rusk Report" na ESPN. Przewodniczący partii republikańskiej w mieście Amherst, hrabstwie Erie oraz członek stanowej rady Partii Republikańskiej godnie reprezentujący Polonię w polityce amerykańskiej. Prezes oraz członek wielu fundacji i stowarzyszeń, były radny hrabstwa Erie County. Pomógł zorganizować ponad 3000 operacji dla dzieci z Polski i ze świata.
Claudia Kottal
KATEGORIA KULTURA
AUSTRIA 2018
Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.
W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.
Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.
Czesław Karkowski
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2023
Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.
Dagmara Dominczyk
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2019
Daniel Kurzyna
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2022
Aktywny szef Gabinetu radnego miasta Nowy Jork, Roberta Holdena, i zarazem jeden z niewielu Polaków obecnych w nowojorskiej polityce. W biurze radnego Roberta Holdena jest także rzecznikiem. Wcześniej pracował w Kongresie Stanów Zjednoczonych. Studiował w NYU gdzie był m.in. redaktorem Economics-Review Journal i Journal of Political Inquiry. Był też członkiem rady NYU International Relations and Politics Association.
Daniel Pogorzelski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (CHICAGO) 2022
Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2014
Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.
Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna.
Darek Oleszkiewicz
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2016
Kontrabasista jazzowy.
Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA znany jest pod pseudonimem Oles. Brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 był nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.