Adrian Szejka
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2017
Nauczyciel w Sobotniej Polskiej Szkole w Limerick. Prowadzi zajęcia taneczno-aktorskie dla dzieci. Aktywnie uczestniczy w życiu społeczności. Współpracuje z Teatrm Polskim w Limerick oraz chórem Cantate Deo.
Agnes Banach
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2014
Lektor języka polskiego na Uniwersytecie w Oslo oraz znana i ceniona tłumaczka polskiej literatury.
Uznanie dla jej działalności rozciąga się daleko poza środowisko literackie, a jej praca w znaczący sposób przyczynia się do popularyzacji polskiej kultury w Norwegii.
W 2013 roku otrzymała "Kritikerprisen" - nagrodę krytyków za najlepsze tłumaczenie na język norweski "Dziennika" Witolda Gombrowicza "1953-1958".
Agnieszka Ford
KATEGORIA BIZNES
SZKOCJA 2015
Agnieszka Holland
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2018
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa. Jej otatni film "Pokot" był oficjalnym polskim kandydatem do Oscara. Reżyser kilku odcinków serialu "House of Cards“. Dla „Netlixa“ realizuje pierwszy serial w języku polskim, z przeznaczeniem do globalnej dystrubucji.
Agnieszka Wieczorkowska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
IRLANDIA 2016
Działaczka społeczna, członek Komitetu Sterującego Forum Polonia w Irlandii oraz zarządu ZHP w Irlandii. Współzałożycielka jednostki harcerskiej - Gromadki Skrzatów ZHP o nazwie "SMARTUSIE" w Dublinie.
Zaangażowana w wiele projektów społecznych, m.in. Festiwalu Polska Eire w Irlandii; organizatorka "S for Solidarity". Wcześniej wspierała działalność BIBLARY w Dublinie oraz Ballymun Intercultural Group, gdzie w latach 2012-2014 organizowała coroczny Dzień Kultur w Dublinie. Koordynator projektów mających na celu zwiększenie partycypacji Polonii w życiu społecznym i politycznym. W 2014 roku była niezależną kandydatką do władz samorządowych w Irlandii, uzyskując najwyższy wynik wśród polskich kandydatów do władz lokalnych.
Agnieszka Winkler
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES)
Agnieszka Wójtowicz
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2011
Reżyserka filmowa i pisarka.
Studiowała reżyserię w Tish School of the Arts na Uniwersytecie Nowojorskim. Ukończyła studia w 2004 roku uhonorowana prestiżową nagrodą Wassermana za osiągnięcia reżyserskie. Jej pierwszy krótki film, pt. "Pâté" ("Pasztet") miał premierę na festiwalu w Sundance i wzbudził zachwyt krytyków. Film pokazywany był na wszystkich najważniejszych festiwalach na świecie, otrzymując szereg prestiżowych nagród, m.in. Grand Jury Prize Houston International Film Festival, Nagrodę za doskonałość artystyczną New York Magazine (NY Magazine Award of Excellence), Kodak's Special Jury Prize, Feuille d'Or na Beverly Hills Film Festival i Special Jury Prize Atlanta Film Festival. Magazyn "Filmmaker" zaliczył Agnieszkę do "25 nowych twarzy kina niezależnego", a jej film określił jako wizualne tour de force, które zapewniło Wójtowicz obecność w branży filmowej.
Albert Fret
KATEGORIA BIZNES
SZKOCJA 2014
Aldona Długokięcka-Kałuża
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2014
Działaczka polonijna, prezes i właściciel PolskaPROject, redaktor naczelna portalu StrefaPL.
Ukończyła dziennikarstwo na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołę Liderów Polonijnych. Od 2009 r. kieruje spółką konsultingową Aldona Kaluza Consulting, która wspiera podmioty gospodarcze na terenie Francji i Polski w zakresie obsługi administaracyjnej i prawnej. Od 2012 r. prowadzi również Polsko-Francuską Agencję Komunikacji „PolskaPROject”, która zarządza nowoczesnym portalem polsko-francuskim Strefapl.com, którego jest redaktorem naczelnym.
Współtwórczyni i prezes stowarzyszenia Les Polonaises (Polki) w Tuluzie, zajmującego się aktywizacją społeczną i zawodową Polek we Francji, organizującego cykliczne seminaria szkoleniowe dla kobiet inspirujące do aktywnego działania na emigracji. Wraz z polsko-francuskim stowarzyszeniem Apolina stworzyła w Tuluzie sobotnią szkołę jężykową dla dzieci, której jest dyrektorem. Od 2013 r. członkini rady konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie.
W maju 2014 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność polonijną.
czytaj więcej
Aleksandra Ziółkowska Boehm
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2020
Wybitna pisarka, autorka wielu książek i publikacji. Członkini wielu prestiżowych organizacji jak np.: Stowarzyszenie autorów ZAIKS w Warszawie, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie, Fundacja Kościuszkowska czy Polski Instytut Naukowy w Ameryce. Dr Ziółkowska-Boehm była także niejednokrotnie wyróżniona przez szereg organizacji, w tym odznaczona brązowym krzyżem "Zasłużonych Kulturze Gloria Artis" w 2015 roku.
Alicja Otap
KATEGORIA KULTURA
USA (CHICAGO) 2020
Alicja Stańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2017
Pierwszą i jak do tej pory jedyna Polka, która ukończyła Ecole Lesage - prestiżową szkołę ręcznego haftu należącą do domu mody Chanel.
W Paryżu pod okiem najsłynniejszych mistrzów rękodzieła poszerzała wiedzę i zgłębiała tajniki haftu Luneville oraz inne metody ręcznego zdobienia tkanin metodami haute couture będące sztuką użytkową najwyższej próby i na najwyższym, światowym poziomie. Traktuje sztukę jak misję. Haftowanie jest pretekstem do zabrania ważnego głosu w sprawie współczesnego niewolnictwa, wykorzystywania dzieci i kobiet w zakładach tekstylnych i pracowniach hafciarskich na całym świecie oraz „narzędziem“, które artystka wykorzystuje w swoich happeningach w Polsce i zagranicą.
Andrzej Dąbrowa
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2022
Andrzej Fonfara
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (CHICAGO) 2018
Polski bokser, były mistrz świata IBO w wadze półciężkiej.
Andrzej Krakowski
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2022
Twórca ponad 45 filmów (reżyser i scenograf), z których dwa wygrały nagrody Emmy, a jeden był nominowany do Oskara.
Autor książek promujących Polskie dokonania w Hollywood oraz mówiących o historii Polski: "Pollywood: How Poles Created Hollywood", "Pollywood II: Escapees In Paradise", "Bronislaw Kaper: From The Beginning to The End", "The World Through The Eye of a Screenwriter", "Polish Oscars: What, Who, How Many, How and Why?", a także współautor bestsellera New York Times " No Better Friend".
Dr Krakowski naucza kinematografii, reżyserii, produkcji i pisania scenariuszy w Łódzkiej Szkole Filmowej, State University of New York, The School of Visual Arts w Nowym Jorku oraz University of California.
Jest autorem wysoko ocenianych w USA i w Unii Europejskiej programów nauczania, które z wielkim sukcesem realizuje Łódzka Szkoła Filmowa oraz State University of New York. Produkcje, które zrealizował wraz ze swoimi uczniami zdobyły 5 Oskarów studenckich.