Mateusz Walendzik
LAUREAT
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2019
Mateusz jest 23-letnim Polakiem, urodzonym w Paryżu w polskiej rodzinie, kultywującej ojczyste korzenie i tradycje. Muzyki uczy się od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem prestiżowego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Śpiewał jako solista w towarzystwie wybitnych polskich artystów w koncertach charytatywnych, organizowanych przez jego rodziców na rzecz dzieci z polskich domów dziecka, w ramach akcji „Podaruj Dzieciom marzenia”. Wielokrotnie występował z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Gustavo Dudamel, Marzena Diakun, Fabio Biondi, David Reiland, Christophe Rousset, Hervé Niquet), dla wielkich osobistości takich jak prezydenci Francji, były prezydent USA Barack Obama, papież Benedykt XVI. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: to kilkaset występów, w tym koncerty solistów w Notre-Dame, spektakle w teatrze Champs-Elysées, Châtelet i Théâtre de la Ville (z Anne Azéma i Boston Camerata), rola Adama w Stworzeniu Świata Haydna, Pasja według świetego Mateusza Bacha, koncerty muzyki gregoriańskiej z odnalezionych manuskryptów.
Od 2018 roku jest członkiem zespołu Opera Fuoco pod dyrekcją Davida Sterna, z którym zaśpiewał rolę Riffa w spektaklu West Side Story Bernsteina. W sezonie 2019-2020 zaśpiewa rolę Russela w operze Lady in the Dark Kurta Weilla, hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Nanni w l’Infedeltà delusa Haydna oraz Pandolfa w Kopciuszku Masseneta. W kwietniu 2020, będzie solistą w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha pod dyrekcją Stefana Mac Leoda w filharmoniach południowej Holandii.
Mathilda Milik
LAUREAT
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2020
Założycielka i właścicielka firmy Treepinature, zaopatrującej najważniejsze i wielotysięczne festiwale w naczynia jednorazowego lub wielokrotnego użytku, wykonane z materiałów łatwo nadających się do recyklingu, takich jak bambus, skrobia kukurydziana czy liście palmowe. Pod wpływem słońca zastawa stołowa Treepinature rozkłada się i wytwarza kompost w mniej niż 2 miesiące, w porównaniu z jednorazowymi plastikowymi naczyniami, których zniknięcie zajmuje setki lat. Projekt Mathildy Milik otrzymał nagrodę Fundacji Arsène.Michael Wanasz
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2020
Michał Batory
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2017
Artysta, grafik-plakacista.
Z pochodzenia łodzianin, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki, od 1987 roku mieszka i tworzy w Paryżu. Jest jednym z najbardziej cenionych plakacistów na świecie z ugruntowaną pozycją we Francji. Jego prace prezentowane były w wielu galeriach na całym świecie. W 2011 roku odbyła się indywidualna wystawa artysty w Les Arts Décoratifs w Luwrze. Jest autorem licznych projektów dla teatrów francuskich, m.in. Théâtre National de Chaillot, Théâtre de la Colline. Współpracuje również z teatrami polskimi, m.in. Teatrem Polskim w Poznaniu, Operą Wrocławską, Operą Nova w Bydgoszczy. Projektuje plakaty muzyczne, kulturalne, społeczne z okazji cyklicznych imprez, m.in. Saison Musicale, Salon du Dessin czy Letniej Akademii Jazzu w Łodzi.
czytaj więcejMichał Knot
KATEGORIA MŁODY POLAK
AUSTRIA 2015
Saksofonista.
Urodził się w 1987 roku w Jaworznie. Posiada dyplom ukończenia studiów trzech uczelni muzycznych: Akademii Muzycznej w Krakowie, którą ukończył z wyróżnieniem. Dwie kolejne uczelnie - Conservatorio Cecilia di Roma oraz Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien - ukończył z tytułem magister summa cum laude.
W ciągu kilkuletniej zaledwie działalności artystycznej wystąpił kilkadziesiąt razy na estradach całego świata, między innymi tak renomowanych instytucji muzycznych jak Konzerthaus Berlin, Musikverein Wien, Konzerthaus Wien, Walt Disney Concert Hall w Los Angeles, National Concert Hall Taipei, Gasteig München, Liederhalle Stuttgart, Sala Accademica Santa Cecilia, Pjazza Teatru Rjal Malta, Stadthalle Kassel, Teatro Comunale Bolzano.
Występował w ramach festiwali tej rangi, co Wiener Festwochen, Young Euro Classic, Idyllwild Academy Los Angeles, IGNM World New Music Days, Bolzano Festival, Vienna Saxfest, Roma Saxfest, Belgrade SAXperience, The Malta Arts Festival, Wien Modern, Allegro Vivo Kammermusik Festival, Percorsi Jazz Roma, Kultursommer Nordhessen, Mommenta Münsterland, Festival Suona Francese i Summerwinds Münster. Nagrał cztery płyty.
Jest stypendystą rządu włoskiego i polskiego oraz Fundacji Gemini w Los Angeles. W Austrii zdobył tytuł Artysty Roku, Grand Prix podczas 12. edycji konkursu Fidelio w Wiedniu, a także promującą najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia Nagrodę Rządu Austriackiego New Austrian Sound of Music.
Michał Kwiatkowski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2024
Wokalista, kompozytor, pianista i niezależny producent. Po ukończeniu konserwatorium muzycznego w Polsce, studiował literaturę współczesną i nauki ścisłe na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Michał Kwiatkowski zdobył sławę w słynnym programie telewizyjnym TF1 Star Academy w 2003 roku, a teraz wydaje swój szósty album. W 2020 roku został niezależnym producentem, zakładając własne studio nagrań i szkołę muzyczną "STUDIO MICHAL".
Michał Pietrzyk
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2016
Producent oraz montażysta filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z Discovery Channel, National Geographic Channel, Travel Channel. Dyrektor Artystyczny Polskiego Festiwalu Filmowego w Seattle. Aktywny działacz polonijny, założyciel polskiej drużyny piłkarskiej w Seattle, której zadaniem jest zbliżenie młodzieży polskiego pochodzenia do polskich korzeni.
Michał Siwiec
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2011
Przedsiębiorca, biznesmen, działacz polonijny.
Jest jednym z najbogatszych Polaków mieszkających na Wschodnim Wybrzeżu i żywym przykładem realizacji tak zwanego "Amerykańskiego Snu". Firma Phoenix Construction jest jedną z największych firm w stanie Nowy Jork, jest też miejscem pracy wielu Polaków.
Główny sponsor i założyciel pierwszej profesjonalnej szkoły piłkarskiej na Greenpoincie, która trenuje młodzież we wszystkich kategoriach grupowych.
Mikael Pfanhauser
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2012
Przedsiębiorca, właściciel firmy doradztwa finansowego specjalizującej się w obrocie nieruchomościami i ubezpieczeniach na terenie Norwegii Pfinans AS.
Monika Sokół
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2011
Naukowiec, pracownik Opplandsarkivet avd. Maihaugen w Lillehammer.
Od kilku lat prowadzi badania na temat polskiej emigracji w Norwegii. Rezultaty stara się wykorzystywać w celu przybliżenia mieszkańcom Norwegii, polskiej kultury, sztuki - największej grupy społecznej w ich kraju, a także zaznaczyć wkład Polaków w rozwój norweskiej gospodarki, kultury i sztuki. Problematykę przybliża m.in. w mediach. Ponadto stale angażuje się w koordynację polsko-norweskich wydarzeń kulturalnych.
Natalia Pujszo
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2024
Jest francusko-polską aktorką, córką aktora i reżysera Mariusza Pujszo. Swoją karierę sceniczną rozpoczęła w musicalach takich jak Śpiąca Królewna i Wróżka Sidonia. Następnie zagrała szereg ról w innych musicalach i sztukach teatralnych. W 2021 roku zagrała królową Marię Leszczyńską, a w 2023 roku Monique Bécaud w serialu Bardot i wojowniczkę wikingów Lagerthę w Wikingach.
Nicolas Caponyas
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2024
Pianista, nauczyciel, kierownik artystyczny.
Współzałożyciel i prowadzący polsko-amerykańskiego The Greenpoint Children’s Choir. Kierownik i prowadzący Chóru Jutrzenka, z którym zdobył 3. miejsce na PSAA Convention and Choir Competition w 2023. Nauczyciel gry na fortepianie w Mannes School of Music oraz w KOBO Music Studio. Akompaniator na wydziale wokalnym w Mannes School of Music. Prowadzi także zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym w St. Stanislaus Kostka Catholic Academy na Greenpoincie.
Członek Rady Dyrektorów w Children’s Smile Foundation. Wykonawca podczas charytatywnych koncertów dla Polonii z Nowego Jorku i New Jersey. Laureat licznych stypendiów i nagród, w tym honorowego wyróżnienia w konkursie Yamaha Young Performing Artists Competition.
Nina Witoszek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2011
Pisarka, filozof, historyk sztuki, dramaturg, autorka scenariuszy filmowych, profesor uniwersytetów w Oslo, Oksfordzie i Europejskim Instytucie we Florencji. Wybitna intelektualistka.
Laureatka Nagrody Wolności Słowa fundacji Fritt Ord. Związana z Centrum Rozwoju i Środowiska przy Uniwersytecie w Oslo (SUM). Autorka kilku powieści oraz kilkunastu rozpraw naukowych, opublikowanych m.in. w USA, Holandii, Szwecji i Norwegii.
Znana jako wnikliwy i kontrowersyjny komentator w norweskich mediach.
czytaj więcej
Olivier Lemasle
LAUREAT
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2021
Absolwent ESSEC Business School i Paris Dauphine University. Pierwsze kroki stawiał w firmie Procter & Gamble, a następnie rozpoczął pracę jako inżynier sprzedaży w Europejskiej siedzibie firmy Google. Po 4 latach otworzył własny biznes - dom galanterii skórzanej, któremu nadał bardzo słowiańską nazwę - Meleniewska - na cześć swojej polskiej prababci. Razem z góralem rzemieślnikiem Władysławem Kubikiem stworzyli serię torebek damskich ze znanej w Polsce naturalnej skóry, z której są produkowane m.in. góralskie Kierpce.Oliwia Nastałek
KATEGORIA MŁODY POLAK
SZKOCJA 2014
Oskar Kowalski
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2021
Przedsiębiorca, innowator, inwestor, o którym pisały amerykańskie magazyny jak Bloomberg, Yahoo! Finance, Daily News czy Associated Press. Współzałożyciel Luxemark Capital sp.j., która do dzisiaj zapewniła ponad 500 milionów finansowania biznesom różnych branż. W 2019 Luxemark Capital została wykupiona przez spółkę giełdową CCUR, której wiceprezydentem jest Oskar Kowalski. W 2020 założyciel kolejnej spółki NewCo Capital Group, która zapewniła dofinansowanie firm na 300 millionów dolarów. Założyciel Global Incubator- organizacji, która pomaga małym firmom w rozwoju działaności w sektorach krypto, nieruchomości oraz technologii. Lider w świecie kryptowalut, jest jednym z założycieli Bezowe Earth i Senior Advisor do monety Tripsters. Filantrop zasiadający w radzie fundacji pomagającej dzieciom- #99 Warren Sapp Foundation. Członek Pulaski Association of Business and Professional Men oraz Polish Association of Puerto Rico. Po wybuchu wojny w Ukrainie udostępnił swój ośrodek w Polsce 300 ukraińskim rodzinom, o czym pisał nowojorski Daily News.