Edycje regionalne

Marcin Kulik
KATEGORIA BIZNES
2017
Puchar

Marcin Kulik

 

KATEGORIA BIZNES

IRLANDIA 2017

Przedsiębiorca z doświadczeniem w wielu obszarach biznesu, sponsor polskiej grupy teatralnej oraz nagród multi-kulturalnych MAMA Awards. Z zamiłowania wielki promotor Polski.

Z wykształcenia inżynier informatyki w zarządzaniu (Politechnika Szczecińska) oraz innowacji modelu biznesowego (Cambridge, Anglia). Uhonorany m.in. jako Młody Biznesmen Roku Irlandii 2016 Regionu Fingal (Ireland's Best Young Enterpreneur 2016), zdobywca srebra w globalnym konkursie DELL loT Awards. Jego start-up SmartTrace Software zwyciężył w konkursie na Polonijny Produkt Roku 2015 oraz zdobył srebro w Bank of Ireland Start-up Awards. 

Marcin Piotrowski
KATEGORIA MŁODY POLAK
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marcin Piotrowski

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

IRLANDIA 2016

Animator kultury i społecznik, członek-założyciel dwóch stowarzyszeń: Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko (Polska) i Polish Irish Association (Irlandia). Właściciel ośrodka Chutor Gorajec (Polska) w Irlandii.

Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania historyk regionalista. Organizator i dyrektor festiwali, koordynator kampanii społecznych i współpracy międzynarodowej pomiędzy organizacjami z Polski, Irlandii i Ukrainy. Jego terenem działania jest głównie prowincja, tereny defaworyzowane (małe miasteczka i wieś). Swoje życie dzieli pomiędzy Polskę i Irlandię, w obu krajach równolegle prowadząc działalność społeczną i kulturalną.

Marek Brzeziński
KATEGORIA KULTURA
2021
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marek Brzeziński

 

LAUREAT

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2021

Dziennikarz i doktor z zakresu psycholingwistyki. Wykładał antropologię, psychologię i zarządzanie na Uniwersytecie Schillera, w the European University w Paryżu oraz w polskich filiach amerykańskiego uniwersytetu Clark. Przez ponad 20 lat pracował w Radio France Internationale i był europejskim korespondentem Radio For You w Chicago. Znany autor licznych felietonów politycznych oraz reportaży podróżniczych i kulinarnych. Absolwent renomowanej paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu. Autor książki „Nicolas Sarkozy gwiazda polityki i mediów” oraz „Kulisy kulinarnej Akademii".
Marek Dollar
KATEGORIA NAUKA
2013
Puchar
Marek Jan Chodakiewicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Marek Probosz
KATEGORIA KULTURA
2023
PUCHAR

Marek Probosz

 

KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2023

Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA. 
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood , gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze.  W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.

Marek Rudnicki
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2012
Puchar
Marek Żebrowski
KATEGORIA KULTURA
2022
PUCHAR

Marek Żebrowski

 

KATEGORIA KULTURA

USA (LOS ANGELES) 2022

Marek Żywno
KATEGORIA BIZNES
2024
PUCHAR

Marek Żywno

 

KATEGORIA BIZNES

USA (LOS ANGELES) 2024

Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera mechanika.
Jako inżynier pracuje od ponad 40 lat. Związany z wieloma czołowymi firmami mechaniki optycznej w Kalifornii. Swoją karierę rozpoczął w Nanometrics i KLA-Instruments, aby w 1995 roku dołączyć do Electroglas jako kierownik ds. systemów ruchu. W 1998 roku przeszedł do Etec Systems, gdzie pełnił funkcję kierownika ds. systemów precyzyjnych w dziale elektronowej wiązki laserowej. Do KLA-Tencor dołączył w 2001 roku jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej, a następnie dyrektor ds. systemów precyzyjnych w dziale litografii z odbiciem wiązki elektronów. W 2014 roku został ekspertem ds. inżynierii precyzyjnej w Keysight Technologies. Jako inżynier kierował zespołem wdrażającym najnowsze rozwiązania w zakresie laserowej aparatury medycznej. Obecnie posiada 16 amerykańskich patentów w mechanice precyzyjnej.
Od 2019 roku pracował jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej i główny inżynier w Cutera, Inc., a w 2023 roku został głównym inżynierem w Atomic Machines.
Od 2009 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Inżynierów w Dolinie Krzemowej, a w 2014 r. został mianowany dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Rady Handlowej.
Jako inwestor i konsultant w Silicon Valley Ventures, od 2013 roku aktywnie wspiera polskie firmy, poszukujące strategicznych partnerów w Dolinie Krzemowej. Obecnie pełni funkcję wicekomandora polskiego Yacht Klubu w San Francisco.

Maria Bielska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2014
Puchar
Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Delaperrière

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30  książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.

Maria Fuglevaag Warsinska Varsi
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar

Maria Fuglevaag Warsinska Varsi

 

KATEGORIA KULTURA

NORWEGIA 2015

Dziennikarka, fotograf i reżyser filmowy.

Jest córką polskiego malarza Ryszarda Warsińskiego i norweskiej artystki Britt Fuglevaag. Jej przodkowie ze strony matki byli Samami.

Ukończyła legendarną szkołę filmową w Łodzi na wydziale reżyserii. Nakręciła 15 filmów, za które była wielokrotnie nagradzana. Prowadziła wykłady w uniwersytetach w Norwegii, USA i w Kosowie. Do 2012 r. była konsultantem ds. filmów dokumentalnych w Norweskim Instytucie Filmowym. Obecnie pracuje jako mentor w Międzynarodowym Centrum Filmowym Sami w Kautukeino. Jest także dziennikarką (w 1999 r. Norweskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało jej tytuł najlepszego dziennikarza freelancera), kuratorem wystaw oraz aktywnym działaczem politycznym i społecznym. W 2015 r. zorganizowała w gminie Nesodden, obchody Narodowego Dnia Samów.

Maria Kozłowska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2014
Puchar

Maria Kozłowska

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

SZKOCJA 2014

Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Warunek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.

Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
2015
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Marian Blicharz

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2015

Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.

58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.

Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel. 

Mariusz Kołodziej
KATEGORIA BIZNES
2012
Puchar

Mariusz Kołodziej

 

KATEGORIA BIZNES

USA (NOWY JORK) 2012

Mark Dobrzycki
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2019
Puchar
Marta Gardolińska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2022
PUCHAR
Archiwum Laureata

Marta Gardolińska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2022

Jedna z najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat i jedna z nielicznych na świecie kobiet – dyrygentów. Absolwentka wydziału dyrygentury symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kontynuowała naukę na Akademii Muzyki i Sztuk Spektaklu w Wiedniu. Oprócz dyrygentury specjalizowała się także w śpiewie chóralnym i grze na flecie traversalnym. W Wiedniu studiowała również fizjologię muzyki. 
Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, po swoich początkach we Francji w 2020 r. 
W 2021 roku mianowana na stanowisko dyrektora muzycznego Narodowej Opery Lotaryngii w Nancy. Jest jedną z trzech kobiet zajmujących to stanowisko w całej Francji. Współpracuje z największymi orkiestrami świata, w tym z Philharmonic Los Angeles, słynnymi orkiestrami wiedeńskimi, Orkiestrą Symfoniczną w Szwecji, Royal National Orchestra w Szkocji, BBC National Orchestra of Wales, Operą Narodową Renu, Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie. Nagrała płytę z maestro Gustavo Dudamel. W 2016 roku została laureatką w dziedzinie kultury w konkursie Wybitny Polak w Austrii. 

Marta Gardolińska
KATEGORIA KULTURA
2016
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Marta Gardolińska

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2016

Wielokrotnie nagradzana młoda dyrygent prowadząca wiedeńską orkiestrę Uniwersytetu Technicznego oraz regularnie występująca m.in. z Akademischer Orchesterverein i Orchesterverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien. 

Urodziła się w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury.

W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce.

Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry. 

Marta Radwańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
2017
Puchar

Marta Radwańska

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

NORWEGIA 2017

Harcerka, założycielka pierwszej Polskiej Gromady Zuchowej w Norwegii.

Urodzona w Bielsku-Białej studentka drugiego roku zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie jest jednocześnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza. Jako harcerka pełni funkcję członka zespołu do spraw promocji w Hufcu Beskidzkich ZHP, instruktora ds. pracy z kadrą w tymże hufcu oraz komendantki Kręgu Instruktorskiego „Drogowskaz”.

W Norwegii pracuje głównie z dziećmi polskich imigrantów. W tym zadaniu stawia sobie za cel uczenie zaradności i aktywizowanie do zaangażowania społecznego przy jednoczesnym pielęgnowaniu polskiej tradycji, kultury i historii. 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90