Marcin Kulik
KATEGORIA BIZNES
IRLANDIA 2017
Przedsiębiorca z doświadczeniem w wielu obszarach biznesu, sponsor polskiej grupy teatralnej oraz nagród multi-kulturalnych MAMA Awards. Z zamiłowania wielki promotor Polski.
Z wykształcenia inżynier informatyki w zarządzaniu (Politechnika Szczecińska) oraz innowacji modelu biznesowego (Cambridge, Anglia). Uhonorany m.in. jako Młody Biznesmen Roku Irlandii 2016 Regionu Fingal (Ireland's Best Young Enterpreneur 2016), zdobywca srebra w globalnym konkursie DELL loT Awards. Jego start-up SmartTrace Software zwyciężył w konkursie na Polonijny Produkt Roku 2015 oraz zdobył srebro w Bank of Ireland Start-up Awards.
Marcin Piotrowski
KATEGORIA MŁODY POLAK
IRLANDIA 2016
Animator kultury i społecznik, członek-założyciel dwóch stowarzyszeń: Stowarzyszenia Animacji Kultury Pogranicza Folkowisko (Polska) i Polish Irish Association (Irlandia). Właściciel ośrodka Chutor Gorajec (Polska) w Irlandii.
Z wykształcenia socjolog, z zamiłowania historyk regionalista. Organizator i dyrektor festiwali, koordynator kampanii społecznych i współpracy międzynarodowej pomiędzy organizacjami z Polski, Irlandii i Ukrainy. Jego terenem działania jest głównie prowincja, tereny defaworyzowane (małe miasteczka i wieś). Swoje życie dzieli pomiędzy Polskę i Irlandię, w obu krajach równolegle prowadząc działalność społeczną i kulturalną.
Marek Brzeziński
LAUREAT
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2021
Dziennikarz i doktor z zakresu psycholingwistyki. Wykładał antropologię, psychologię i zarządzanie na Uniwersytecie Schillera, w the European University w Paryżu oraz w polskich filiach amerykańskiego uniwersytetu Clark. Przez ponad 20 lat pracował w Radio France Internationale i był europejskim korespondentem Radio For You w Chicago. Znany autor licznych felietonów politycznych oraz reportaży podróżniczych i kulinarnych. Absolwent renomowanej paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu. Autor książki „Nicolas Sarkozy gwiazda polityki i mediów” oraz „Kulisy kulinarnej Akademii".Marek Probosz
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2023
Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA.
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood , gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze. W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.
Marek Żebrowski
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2022
Marek Żywno
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2024
Jest absolwentem Politechniki Gdańskiej, którą ukończył z dyplomem inżyniera mechanika.
Jako inżynier pracuje od ponad 40 lat. Związany z wieloma czołowymi firmami mechaniki optycznej w Kalifornii. Swoją karierę rozpoczął w Nanometrics i KLA-Instruments, aby w 1995 roku dołączyć do Electroglas jako kierownik ds. systemów ruchu. W 1998 roku przeszedł do Etec Systems, gdzie pełnił funkcję kierownika ds. systemów precyzyjnych w dziale elektronowej wiązki laserowej. Do KLA-Tencor dołączył w 2001 roku jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej, a następnie dyrektor ds. systemów precyzyjnych w dziale litografii z odbiciem wiązki elektronów. W 2014 roku został ekspertem ds. inżynierii precyzyjnej w Keysight Technologies. Jako inżynier kierował zespołem wdrażającym najnowsze rozwiązania w zakresie laserowej aparatury medycznej. Obecnie posiada 16 amerykańskich patentów w mechanice precyzyjnej.
Od 2019 roku pracował jako dyrektor ds. inżynierii mechanicznej i główny inżynier w Cutera, Inc., a w 2023 roku został głównym inżynierem w Atomic Machines.
Od 2009 roku jest prezesem Polsko-Amerykańskiego Klubu Inżynierów w Dolinie Krzemowej, a w 2014 r. został mianowany dyrektorem Polsko-Amerykańskiej Rady Handlowej.
Jako inwestor i konsultant w Silicon Valley Ventures, od 2013 roku aktywnie wspiera polskie firmy, poszukujące strategicznych partnerów w Dolinie Krzemowej. Obecnie pełni funkcję wicekomandora polskiego Yacht Klubu w San Francisco.
Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2018
Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30 książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.
Maria Fuglevaag Warsinska Varsi
KATEGORIA KULTURA
NORWEGIA 2015
Dziennikarka, fotograf i reżyser filmowy.
Jest córką polskiego malarza Ryszarda Warsińskiego i norweskiej artystki Britt Fuglevaag. Jej przodkowie ze strony matki byli Samami.
Ukończyła legendarną szkołę filmową w Łodzi na wydziale reżyserii. Nakręciła 15 filmów, za które była wielokrotnie nagradzana. Prowadziła wykłady w uniwersytetach w Norwegii, USA i w Kosowie. Do 2012 r. była konsultantem ds. filmów dokumentalnych w Norweskim Instytucie Filmowym. Obecnie pracuje jako mentor w Międzynarodowym Centrum Filmowym Sami w Kautukeino. Jest także dziennikarką (w 1999 r. Norweskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało jej tytuł najlepszego dziennikarza freelancera), kuratorem wystaw oraz aktywnym działaczem politycznym i społecznym. W 2015 r. zorganizowała w gminie Nesodden, obchody Narodowego Dnia Samów.
Maria Kozłowska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
SZKOCJA 2014
Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2018
To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.
Marian Blicharz
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2015
Muzyk, kompozytor i dyrygent mieszkający we Francji od 1957 roku.
58 lat swego pobytu na emigracji poświęcił rozpowszechnieniu we Francji muzyki i kultury polskiej. W latach sześćdziesiątych w Argenteuil założył chór „Wici”, a następnie w 1988 w Paryżu chór „Piast”, którym kieruje do chwili obecnej. Nagrał kilkanaście płyt z polską muzyką ludową w największych firmach francuskich. Współorganizował liczne wystawy i koncerty propagujące polską muzykę i kulturę we Francji.
Skomponował muzykę do poezji Karola Wojtyły, Norwida i Leśmiana. Na zamówienie Instytutu Dziedzictwa Narodowego napisał muzykę do „Psalmu w Hebronie” z okazji uroczystości związanych z przewiezieniem prochów Norwida na Wawel.
Mariusz Kołodziej
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2012
Marta Gardolińska
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2022
Jedna z najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat i jedna z nielicznych na świecie kobiet – dyrygentów. Absolwentka wydziału dyrygentury symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kontynuowała naukę na Akademii Muzyki i Sztuk Spektaklu w Wiedniu. Oprócz dyrygentury specjalizowała się także w śpiewie chóralnym i grze na flecie traversalnym. W Wiedniu studiowała również fizjologię muzyki.
Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, po swoich początkach we Francji w 2020 r.
W 2021 roku mianowana na stanowisko dyrektora muzycznego Narodowej Opery Lotaryngii w Nancy. Jest jedną z trzech kobiet zajmujących to stanowisko w całej Francji. Współpracuje z największymi orkiestrami świata, w tym z Philharmonic Los Angeles, słynnymi orkiestrami wiedeńskimi, Orkiestrą Symfoniczną w Szwecji, Royal National Orchestra w Szkocji, BBC National Orchestra of Wales, Operą Narodową Renu, Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie. Nagrała płytę z maestro Gustavo Dudamel. W 2016 roku została laureatką w dziedzinie kultury w konkursie Wybitny Polak w Austrii.
Marta Gardolińska
KATEGORIA KULTURA
AUSTRIA 2016
Wielokrotnie nagradzana młoda dyrygent prowadząca wiedeńską orkiestrę Uniwersytetu Technicznego oraz regularnie występująca m.in. z Akademischer Orchesterverein i Orchesterverein der Gesellschaft der Musikfreunde Wien.
Urodziła się w Warszawie. Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury.
W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce.
Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry.
Marta Radwańska
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2017
Harcerka, założycielka pierwszej Polskiej Gromady Zuchowej w Norwegii.
Urodzona w Bielsku-Białej studentka drugiego roku zarządzania w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie jest jednocześnie instruktorem Związku Harcerstwa Polskiego w stopniu podharcmistrza. Jako harcerka pełni funkcję członka zespołu do spraw promocji w Hufcu Beskidzkich ZHP, instruktora ds. pracy z kadrą w tymże hufcu oraz komendantki Kręgu Instruktorskiego „Drogowskaz”.
W Norwegii pracuje głównie z dziećmi polskich imigrantów. W tym zadaniu stawia sobie za cel uczenie zaradności i aktywizowanie do zaangażowania społecznego przy jednoczesnym pielęgnowaniu polskiej tradycji, kultury i historii.