Rafał Olbiński
EDYCJA ŚWIATOWA 2013
KATEGORIA KULTURA - NOWY JORK 2013
Malarz, grafik i twórca plakatów.
Urodził się w 1943 r. w Kielcach. Ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. W 1981 r. wyemigrował do Paryża, a stamtąd do Nowego Jorku, gdzie wykładał w School of Visual Arts.
Zdobył ogromne uznanie na całym świecie, a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak: „Newsweek”, „Time”, „Business Week”, „New York Times”, „New Yorker”. Na swoim koncie ma liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia „Don Giovanni” w Filadelfii. W Polsce regularnie tworzył okładki dla miesięcznika „Charaktery”. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Francji, Niemczech, Włoszech, Meksyku, Chile, Tajlandii i w Polsce. Można znaleźć je m.in. w kolekcjach tak prestiżowych instytucji jak: The National Arts CIub w Nowym Jorku, Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace.
Za swoje prace otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz Towarzystwo Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
W 2006 r. otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2012 r. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla kultury polskiej i światowej
czytaj więcej
prof. Maria Siemionow
EDYCJA ŚWIATOWA 2011
KATEGORIA NAUKA - NOWY JORK 2011
Wybitna chirurg i transplantolog, pracująca w USA.
Urodziła się 1950 roku w Krotoszynie. Ukończyła studia medyczne w Akademii Medycznej w Poznaniu. Po emigracji do USA przebywała na stypendium naukowym w Instytucie Christine Kleinert w Louisville w stanie Kentucky, gdzie specjalizowała się w zakresie chirurgii ręki. Od 1995 kieruje oddziałem chirurgii plastycznej i mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland w stanie Ohio; od 2005 jest profesorem na tamtejszym wydziale chirurgicznym.
W grudniu 2008 r. dokonała pierwszej w USA udanej operacji przeszczepienia twarzy. Podczas trwającej 22-godzinny operacji ośmioosobowy zespół pod jej kierunkiem przeszczepił kobiecie będącej ofiarą postrzelenia ok. 80% powierzchni twarzy pochodzącej od zmarłej dawczyni. Był to najbardziej kompleksowy i rozległy przeszczep twarzy. Operacja wymagała połączenia licznych kości, mięśni, nerwów i naczyń krwionośnych. Dzięki przeszczepowi pacjentka odzyskała utraconą w wyniku wypadku szczękę wraz z podniebieniem, górną wargę, policzki, nos, powieki dolne, a także odzyskała zdolność samodzielnego oddychania, mówienia i jedzenia.
czytaj więcej