Wojciech Kilar

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2010

Polski pianista, jeden z najbardziej utalentowanych i najbardziej popularnych polskich kompozytorów.

Urodził się 17 lipca 1932 we Lwowie. Jako dziecko z wielką niechęcią brał lekcje gry na fortepianie. Po przymusowym wysiedleniu ze Lwowa kontynuował naukę gry na fortepianie w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie, a następnie w Państwowym Liceum Muzycznym w Krakowie i w Katowicach, gdzie ukończył także studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W latach 1979 - 1981 pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. W 1977 został członkiem-założycielem Towarzystwa im. Karola Szymanowskiego w Zakopanem; przez dwie kolejne kadencje był wiceprezesem. Był również członkiem Związku Podhalan i członkiem Rady Patronackiej Instytutu Jagiellońskiego. Zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach.

Odniósł wielkie sukcesy w Polsce, jak i za granicą. Ponad 50 lat tworzył muzykę klasyczną i filmową. Jest autorem muzyki do ponad 130 filmów. Jego przygoda z filmem zaczęła się w 1958 r., kiedy napisał muzykę do "Narciarzy" N. Brzozowskiej. Współpracował z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, Stanisław Różewicz, Wojciech Has, Tadeusz Konwicki, Marek Piwowski, Krzysztof Kieślowski oraz Krzysztof Zanussi. W 1992 roku Wojciech Kilar trafił do Hollywood, gdzie pracował z Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim oraz Jane Campion.

 

Zobacz także:

Wojciech Kilar (1932–2013)

Wojciech Kilar (1932–2013)

Ślązak ze Lwowa, związany z Katowicami, jeden z największych polskich kompozytorów współczesnych, czołowy przedstawiciel awangardy muzycznej lat 60. XX w.  ZOBACZ WIĘCEJ

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90