Francja

Elżbieta Wysoczańska
WYRÓŻNIENIE
2015
Medal
Fot. iFrancja.fr

Elżbieta Wysoczańska

 

WYRÓŻNIENIE

FRANCJA 2015

Autorka innowacyjnej linii kosmetyków pielęgnacyjnych VISOANSKA, która bazuje tylko na naturalnych składnikach. Działalność Elżbiety Wysoczańskiej zdobyła uznanie wśród fran­cuskich klientów. Polka jest zdobywczynią nagrody francuskiego Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego i Badań Innowacyjnych dla „młodych innowacyjnych przedsiębiorstw” oraz Oskara w dziedzinie opakowań, za pojemniki próżniowe stosowane do pakowania kosmetyków. Marka VISOANSKA została również okr­zyknięta mianem „Best Beauty Buys” przez magazyn In Style w 2012 roku.

Lucyna Rys
KATEGORIA NAUKA
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Lucyna Rys

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2014

Lekarz, wybitna specjalistka medycyny geriatrycznej.

Od 30 lat mieszka we Francji. Od 15 lat pracuje w uniwersyteckich ośrodkach klinicznych. Autorka blisko 50 publikacji specjalistycznych. Jej prace naukowe dotyczą głównie badań nad chorobą Alzheimera, zaburzeń zachowania, leczenia odleżyn, leczenia paliatywnego. Jest ordynatorem oddziału interny i geriatrii w regionalnym centrum klinicznym w Voiron.

Jest także pianistką (liczne recitale m.in. muzyki Chopina, Scarlattiego) i organizatorką corocznego koncertu muzyki kameralnej i śpiewu w St. Etienne de Crossey. Regularnie koncertuje dla pacjentów w szpitalach i domach opieki społecznej.

ks. Jerzy Chorzempa
WYRÓŻNIENIE
2014
Medal
Fot. iFrancja.fr

ks. Jerzy Chorzempa

 

WYRÓŻNIENIE

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ 

FRANCJA 2014

Misjonarz, przez wiele lat kapelan Legii Cudzoziemskiej, uczestnik misji pokojowych. Kapelan w bazie lotniczej NATO we Francji.

„Dusza francuskiej polonii”, „człowiek o wielkim sercu” - mówią o nim rodacy. Przybył do Francji w 1970 roku, obejmując wówczas parafię polską w Méricourt pod Lens. Zorganizował wspólnoty polskie w 12 departamentach na Południu Francji. W 1986 roku wyjechał do Maroka, gdzie został wikariuszem. W 1992 roku został kapelanem Legii Cudzoziemskiej. Brał udział w licznych misjach wojskowych w Afryce Centralnej, Sarajewie i Czadzie. 

Od początku swej działalności uczy Polaków pielęgnować tradycje.

Kinga Miodonska-Joucaviel
KATEGORIA KULTURA
2014
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Kinga Miodonska-Joucaviel

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2014

Wykładowca, promotorka Polski, organizatorka "Tygodnia Polskiego" w Tuluzie, dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail.

Od 1989 jest mianowanym wykładowcą na uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie, kierownikiem sekcji języka polskiego na Wydziale Języków Słowiańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki i historii.

Głównym przedmiotem jej działalności pozapedagogicznej jest promocja Polski. Od dwudziestu trzech lat organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień polski” w Tuluzie, którego celem jest przybliżenie kultury polskiej społeczeństwu francuskiemu. „Tydzień Polski” promuje wszystkie dziedziny kultury: literaturę, teatr, muzykę, sztuki piękne, kino. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się nie tylko różne wydziały uniwersytetu (takie jak: muzykologia, lingwistyka, historia, historia sztuki, socjologia, anglistyka), ale także liczne francuskie instytucje kulturalne i władze miasta Tuluzy. Dzięki temu przedsięwzięciu Tuluza stała się ośrodkiem inspirującym i propagującym polską kulturę w południowej Francji.

Autorka wielu publikacji w języku francuskim dotyczących aspektów historii Polski, sztuki i historii literatury. Organizatorka licznych sesji naukowych. Od 2006 roku dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail, która promuje polską dramaturgię we Francji, tłumacząc na język francuski polskie sztuki współczesne, publikując je w wersji dwujęzycznej, a następnie prezentując w teatrach tuluzeńskich i uniwersyteckich. 

Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Danuta Kemblowska-Dupieu

 

KATEGORIA BIZNES

FRANCJA 2014

Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.

Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna. 

 

Barbara Klosowicz-Krzywicka
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2014
Puchar
Fot. iFrancja.fr

Barbara Klosowicz-Krzywicka

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2014

Prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Zajmuje się renowacją polskich pomników. Nieoceniony przewodnik po cmentarzach paryskich. Współautorka albumu "Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency".

We Francji od 1987 roku, absolwentka Politechniki Warszawskiej, do emerytury pracownik Ecole Polytechnique w Palaiseau. Członkini Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Polskich we Francji. Jest współzałożycielem Association Franco-Polonaise w Les Ulis (Essonne). Współorganizatorka cyklu konferencji "Dessine moi la Pologne - s’il te plait" oraz członek redakcji Biuletynu Towarzystwa zatytulowanego "Pamięć i Tożsamość". Od lat propaguje ideę pielęgnowania polskich miejsc we Francji wśród najmłodszego pokolenia.

Aldona Długokięcka-Kałuża
KATEGORIA MŁODY POLAK
2014
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Aldona Długokięcka-Kałuża

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2014

Działaczka polonijna, prezes i właściciel PolskaPROject, redaktor naczelna portalu StrefaPL.

Ukończyła dziennikarstwo na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołę Liderów Polonijnych. Od 2009 r. kieruje spółką konsultingową Aldona Kaluza Consulting, która wspiera podmioty gospodarcze na terenie Francji i Polski w zakresie obsługi administaracyjnej i prawnej. Od 2012 r. prowadzi również Polsko-Francuską Agencję Komunikacji „PolskaPROject”, która zarządza nowoczesnym portalem polsko-francuskim Strefapl.com, którego jest redaktorem naczelnym.  

Współtwórczyni i prezes stowarzyszenia Les Polonaises (Polki) w Tuluzie, zajmującego się aktywizacją społeczną i zawodową Polek we Francji, organizującego cykliczne seminaria szkoleniowe dla kobiet inspirujące do aktywnego działania na emigracji. Wraz z polsko-francuskim stowarzyszeniem Apolina stworzyła w Tuluzie sobotnią szkołę jężykową dla dzieci, której jest dyrektorem. Od 2013 r. członkini rady konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie.

W maju 2014 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność polonijną.

 

czytaj więcej

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90