Joanna Schmit
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2019
Ivona Kaminska-Bowlby
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2019
Warren Winiarski
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2019
Julia Jaskólska
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2018
Absolwentka Cambridge University i Massachusetts Institute of Technology. Dotychczas pracowała w Bain Consulting i McKinsey.
Mentorka wielu Polaków ubiegajacych się o przyjęcie na studia na czołowych uczelniach amerykańskich.
Andrzej Sochnacki
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2018
podróżnik ekstraordynaryjny, propagator Polski.
Agnieszka Holland
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2018
Reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa. Jej otatni film "Pokot" był oficjalnym polskim kandydatem do Oscara. Reżyser kilku odcinków serialu "House of Cards“. Dla „Netlixa“ realizuje pierwszy serial w języku polskim, z przeznaczeniem do globalnej dystrubucji.
dr Jan Iwanczyk
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2018
fizyk, twórca szeregu firm technologicznych na terenie Stanów Zjednoczonych, zwłaszcza w dziedzinie detektorów. Konsultant rządu USA.
prof. Jerzy Kupiec-Węgliński
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2018
Wybitny transplantolog, szef chirurgii w David Geffen School of Medicine w UCLA. Jego 21-letnią karierę w Los Angeles poprzedziła wieloletnia profesura na Uniwersytecie Harvarda.
prof. Jan Mycielski
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2017
Agnieszka Winkler
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES)
Jan A.P. Kaczmarek
EDYCJA ŚWIATOWA 2017
KATEGORIA KULTURA - USA (LOS ANGELES) 2017
Laureat Oscara® za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeden z najwybitniejszych w świecie kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność od zawsze związana była także z ambitną sceną teatralną. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.
Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki w Teatrze Ósmego Dnia i w stworzonej przez siebie Orkiestrze Ósmego Dnia. W 1982 r., po tournée w USA, nagrał swój pierwszy album – „Music for the End”. W 1989 r., po licznych koncertach w Europie i wydaniu trzech kolejnych albumów, pozostał na stałe w USA. Jest autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli czołowych polskich i amerykańskich teatrów. W 1992 r. otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk, przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu JoAnne Akalaitis „'Tis Pity She's a Whore”, wystawionego w Public Theater (The New York Shakespeare Festival).
Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły to: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Färberböcka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Gość” Toma McCarthy’ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lassego Hallströma i „Marzyciel” Marca Forstera.
Jana Kaczmarek skomponował również „Kantatę o wolności” na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku i „Oratorio 1956” na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. Inne prace koncertowe kompozytora to: „Koncert Jankiela”, „Otwarte okno” i „Fanfara A2”. 10 maja 2014 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się światowa premiera opery „Universa – opera otwarta”, napisanej z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 2016 r. prapremierę miała „Emigra – symfonia bez końca”, skomponowana na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni.
Nagrywał płyty m.in. dla wytwórni Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan, EMI, Rounder i Universal. Koncertuje zarówno w USA, jak i w Europie. Twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.
czytaj więcej
Michał Pietrzyk
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2016
Producent oraz montażysta filmów dokumentalnych. Współpracował m.in. z Discovery Channel, National Geographic Channel, Travel Channel. Dyrektor Artystyczny Polskiego Festiwalu Filmowego w Seattle. Aktywny działacz polonijny, założyciel polskiej drużyny piłkarskiej w Seattle, której zadaniem jest zbliżenie młodzieży polskiego pochodzenia do polskich korzeni.
dr Janusz Bryzek
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2016
Światowy pionier i autorytet w branży micro-mechaniki krzemowej MEMS (Micro-Electro Mechanical Systems), który uważany jest za prekursora w dziedzinie sensorów elektronicznych (Sensors Solutions).W Dolinie Krzemowej znany jako “Ojciec Sensorów”.
Ukończył zarządzanie na kalifornijskim Uniwersytecie Stanford. W latach 70. rozpoczął pracę nad czujnikami MEMS, współpracując z Honeywell. Nagrodzony za całokształt twórczości przez Sensors Magazine oraz MANCEF.
Zenon Neumark
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2016
We wrześniu 1939 uciekł z Łodzi i trafił do getta tomaszowskiego, a następnie do obozu pracy w Tomaszowie Mazowieckim. W przededniu likwidacji obozu uciekł i przedostał się do Warszawy. Tam, otrzymawszy fałszywe dokumenty, ukrywając się pod pseudonimem Zenon Matysiak, działał jako konspirator w organizacjach podziemnych, głównie Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Był świadkiem najważniejszych wydarzeń okupacyjnych. Po powstaniu warszawskim trafił do obozu w Pruszkowie, a stamtąd do obozu pracy w Wiedniu. Tam też doczekał zakończenia wojny.
Swoje wspomnienia z czasów okupacji hitlerowskiej i holokaustu opisał w książce „Jawnie w ukryciu. Niezwykłe losy młodego uciekiniera z hitlerowskiego obozu”.
Darek Oleszkiewicz
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2016
Kontrabasista jazzowy.
Współpracował m.in. z Janem Ptaszynem Wróblewskim. Jest członkiem Wydziału Jazzu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. W USA znany jest pod pseudonimem Oles. Brał udział w realizacji blisko 100 albumów muzycznych. W 2003 był nominowany do Fryderyka w kategorii Jazzowy Muzyk Roku.
prof. Grażyna Odyniec
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES 2016)
Profesor nauk fizycznych, członek Wydziału Nauk Jądrowych w Lawrence Berkeley National Laboratory w Berkeley w Kalifornii.
Jest pionierem relatywistycznej fizyki zderzeń ciężkich jonów oraz autorką ponad 300 publikacji naukowych. Współpracuje z kilkoma polskimi uczelniami, między innymi z Politechniką Warszawską.