Edycje regionalne

Piotr Stokłosa
KATEGORIA KULTURA
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Piotr Stokłosa

 

LAUREAT

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2019

Urodził się w Krakowie. Jest absolwentem Filologii Hiszpańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Digital Practices na Norwich University of the Arts w Wielkiej Brytanii. To fotograf piękna. Inspiruje go szeroko pojęta tradycja sztuki, na styku z perfekcjonizmem cyfrowej technologii. Świetny warsztat, bardzo dobre oko i  energia sprawiają, że Piotr Stokłosa to jeden z najbardziej utalentowanych fotografów mody. Życie zawodowe związał z Paryżem. Współpracuje z luksusowymi domami mody i markami takimi jak: Armani, Berlutti, Carolina Herrera, Celine, Chanel, Dior, Dom Pérignon, Dr Irena Eris, Hugo Boss, YSL. Lubi pracować na planie z martwą naturą i nikt tak jak on nie potrafi wydobyć energii z każdego przedmiotu. Stokłosa udowadnia, że w fotografii mody nie chodzi tylko o modelkę, ale również o sam produkt. To on ostatecznie ma być obiektem pożądania i staje się nim na każdej fotografii Stokłosy. Jego zdjęcia ukazały się w wielu książkach, albumach i magazynach na całym świecie, m.in.: Vogue, Narcisse Magazine, Harper’s Bazaar, Elle. Fotografował wiele znanych postaci, m. in. Karla Lagelferda, Pierre Hermé i Romana Polańskiego. Jest także autorem zdjęć do Kalendarza Ambasady RP w Paryżu.
Publiczność mogła zapoznać się z pracami Piotra Stokłosy przy okazji licznych wystaw zorganizowanych w ciagu ostatnich kilkunastu lat w Paryżu, Krakowie czy Warszawie.

Mateusz Walendzik
KATEGORIA MŁODY POLAK
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Mateusz Walendzik

 

LAUREAT

KATEGORIA MŁODY POLAK

FRANCJA 2019

Mateusz jest 23-letnim Polakiem, urodzonym w Paryżu w polskiej rodzinie, kultywującej ojczyste korzenie i tradycje. Muzyki uczy się od czwartego roku życia. Obecnie jest studentem prestiżowego Conservatoire National Supérieur de Musique de Paris. Śpiewał jako solista w towarzystwie wybitnych polskich artystów w koncertach charytatywnych, organizowanych przez jego rodziców na rzecz dzieci z polskich domów dziecka, w ramach akcji „Podaruj Dzieciom marzenia”. Wielokrotnie występował z najwybitniejszymi dyrygentami świata (Gustavo Dudamel, Marzena Diakun, Fabio Biondi, David Reiland, Christophe Rousset, Hervé Niquet), dla wielkich osobistości takich jak prezydenci Francji, były prezydent USA Barack Obama, papież Benedykt XVI. Jego dorobek artystyczny jest imponujący: to kilkaset występów, w tym koncerty solistów w Notre-Dame, spektakle w teatrze Champs-Elysées, Châtelet i Théâtre de la Ville (z Anne Azéma i Boston Camerata), rola Adama w Stworzeniu Świata Haydna, Pasja według świetego Mateusza Bacha, koncerty muzyki gregoriańskiej z odnalezionych manuskryptów. 
Od 2018 roku jest członkiem zespołu Opera Fuoco pod dyrekcją Davida Sterna, z którym zaśpiewał rolę Riffa w spektaklu West Side Story Bernsteina. W sezonie 2019-2020 zaśpiewa rolę Russela w operze Lady in the Dark Kurta Weilla, hrabiego Almavivy w Weselu Figara Mozarta, Nanni w l’Infedeltà delusa Haydna oraz Pandolfa w Kopciuszku Masseneta. W kwietniu 2020, będzie solistą w Pasji wg św. Mateusza J.S.Bacha pod dyrekcją Stefana Mac Leoda w filharmoniach południowej Holandii.

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2019
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Jolanta i Michel Forkasiewiczowie

 

LAUREACI

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2019

Wiesław Forkasiewicz pełni funkcję Konsula Honorowego, ukończył studia wyższe na Politechnice Warszawskiej, mieszka we Francji od 1961 r. Był zawodnikiem reprezentacji Polski w piłce wodnej.
Jolanta Forkasiewicz mieszka we Francji od 1976 roku, ukończyła Filologię Polską na Uniwersytecie  Warszawskim, jest również absolwentką Institut Européen des Hautes Etudes Internationales w Nicei. W Alpach Nadmorskich pomagają naszym rodakom mieszkającym na południu Francji, a także tym, którzy przebywają tu turystycznie w przypadkach nieszcząśliwych wypadków czy problemów administracyjnych. Przyjmują osobistosci; prezydentów Kwaśniewskiego, Dudę, Wałęsę, a także ministrów czy ambasadorów odwiedzajacych południe Francji. Utrzymują stałe kontakty z konsulami innych krajów poprzez regularne spotkania czy obchodzenie świąt narodowych.

Państwo Forkasiewiczowie działają na rzecz wymiany kulturalnej i gospodarczej pomiędzy Polską i Francją. Cztery lata temu z ich inicjatywy utworzono Azur Club France - Pologne w celu organizowania koncertów, konferencji, targów polskich produktow itp. Dzięki ich pomocy doszło do zbliżenia Gdańska i Nicei oraz Grodziska Mazowieckiego i Carros. Organizują wymiany uczniowskie i staże zawodowe dla licealistów z liceum gastronomicznego w Grodzisku. Wraz z Wojewodą - Panem Jacques Médecin uczestniczyli w inauguracji Bulwaru im. Lecha Wałęsy w Nicei. 

Udzielają wsparcia dla polskich przedsiębiorców działających w regionie i uczestniczą każdego roku w MIPIM, międzynarodowych targach inwestycyjnych w Cannes, w których biorą licznie udział duże miasta i regiony z Polski.
Otwarcie Muzeum Gombrowicza, udział w odbudowie willi pisarza w Vence, uroczysty koncert w prestiżowej Operze w Nicei z okazji 100-lecia niepodległości Polski, to kolejne przykłady ważnych akcji na rzecz propagowania interesujacego wizerunku naszego kraju.

Maria Warunek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Warunek

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

FRANCJA 2018

To osoba wielkiego serca, oddana potrzebującym. Całą swą energię wkłada w pracę z bezdomnymi polskiego pochodzenia we Francji, znajdującymi się w bardzo trudnych warunkach i sytuacjach życiowych. Pomaga im w walce z nałogiem alkoholowym, nie ocenia ani nie narzuca gotowych planów, lecz wspiera w poszukiwaniu indywidualnych rozwiązań. Po otrzymaniu dyplomu pomocy medyczno-socjalnej rozpoczęła pracę z osobami niepełnosprawnymi w Foyer d'Accueil Médicalisé. Wielką wagę przywiązuje również do bezpłatnej pomocy w sprawach administracyjnych osobom wykluczonym. Warto w tym miejscu wspomnieć o wszystkich osobach zaangażowanych w pracę Stowarzyszenia „Pomost-Passerelle”, którego Maria Warunek jest filarem.

Maria Delaperrière
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Maria Delaperrière

 

KATEGORIA KULTURA

FRANCJA 2018

Pochodzi z Krakowa, ukończyła Uniwersytet Jagielloński. Profesor dr hab., badaczka literatury i kultury XIX i XX w., komparatystka. Przez wiele lat kierowała Wydziałem Polonistyki oraz Ośrodkiem Badań nad Europą Środkową w Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu. Otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod jej redakcją ukazało się ok. 30  książek poświęconych literaturze polskiej i środkowoeuropejskiej. W latach 1985–2009 kierowała sekcją języka polskiego w INALCO. Obecnie pełni funkcję sekretarza generalnego Polskiego Towarzystwa Historyczno-Literackiego. Nadal bierze udział w licznych sesjach międzynarodowych i organizuje konferencje poświęcone m.in. polsko-francuskim relacjom kulturalnym oraz literaturze polskiej w kontekście europejskim.

Barbara Romanowicz
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Romanowicz

 

KATEGORIA NAUKA

FRANCJA 2018

Urodziła się we Francji, jej rodzice pochodzą z Polski. Ojciec, Zygmunt Romanowicz, był księgarzem i wydawcą, a matka, Zofia Romanowicz (pochodząca z Radomia) – pisarką. Barbara Romanowicz studiowała czystą matematykę w ENS w Sèvres, a następnie uzyskała doktorat w zakresie astronomii na Uniwersytecie Paryż VI, zaś w 1979 r. doktorat (Doctorat d'Etat) z geofizyki na Uniwersytecie Paryż 7. Jako badacz w CNRS związana z Institut de Physique du Globe de Paris, w latach 1981–1991 zbudowała pionierską globalną sieć sejsmologiczną – program GEOSCOPE. Od 1991 r. jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, gdzie prowadziła Uniwersyteckie Laboratorium Sejsmologii (od 1991 do 2011 r.). Przez te 20 lat zbudowała system powiadamiania i szacowania w czasie rzeczywistym trzęsień ziemi w Karolinie Północnej, współpracując z US Geological Survey. W 2003 r. utworzyła i do dziś prowadzi instytut zajmujący się multidyscyplinarnymi studiami w zakresie nauk o głębokim wnętrzu Ziemi. Od 2011 r. posiada tytuł przewodniczącej katedry Physique de l'Interieur de la Terre w Collège de France.

dr Katarzyna Greco
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

dr Katarzyna Greco

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

AUSTRIA 2018

Urodziła się w Austrii, jej rodzice pochodzą z Polski. Ukończyła studia na kierunku marketing. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych koncernach na kierowniczych stanowiskach. W 2009 r. założyła własną firmę Katarzyna Greco Consult e.U. Zajmowała się doradztwem i konsultingiem, prowadzonym w sześciu językach.

Laureatka 10., jubileuszowej edycji konkursu Lider Biznesu Polska – Austria 2014.

Jury wyróżniło jej program doradztwa dla kobiet, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Swoją wiedzę i doświadczenie Katarzyna Greco zawarła w książce „Moms UCan”. Jako matka dwójki dzieci dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z innymi kobietami, które chcą rozwijać się zawodowo bez szkody dla rodziny. Osoba zaangażowana społecznie w działalność wielu austriackich instytucji, aktywnie udziela się w środowisku Polonii austriackiej. Obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa Wiedeńskiej Kasy Chorych.

Thomas Zajac
KATEGORIA MŁODY POLAK
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Thomas Zajac

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

AUSTRIA 2018

Thomas Zajac, reprezentant Austrii w żeglarstwie, zdobył na olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 r. w klasie Nacra 17 – wraz z Austriaczką Tanją Frank – jedyny medal (brąz) dla tego kraju. 
Jest z pochodzenia Polakiem, synem Jana Bartosika, który również reprezentował Polskę w żeglarstwie – na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Urodził się w 1985 r. w Wiedniu, utrzymuje kontakt z Polonią austriacką. Jego rodzice wyemigrowali do Austrii niezależnie od siebie i tam się poznali. Jego mama pochodzi z Warszawy, ojciec ze Szczecina. W 2010 r. Thomas Zajac otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii. W 2016 r. wraz z Tanją Frank został w Austrii wybrany Sportowcem Roku.

Nagrodę odebrała jego mama, pani Grażyna Rybnik, która powiedziała „W imieniu mojego syna i moim własnym bardzo serdecznie dziękuje za tak zaszczytne wyróżnienie. Tomek rozpoczął swoją karierę żeglarską w wieku 6 lat i kontynuował ją pomimo tragicznej śmierci ojca – miał wtedy 10 lat. Wieloletnia praca i zaangażowanie Tomka zostały przypieczętowane zdobyciem przez niego medalu na olimpiadzie Rio 2016. Obecnie Tomek przebywa w Japonii gdzie przygotowuje się do olimpiady Tokio 2020, dlatego nie może być w tej chwili z nami. Jestem bardzo dumna z mojego syna.” 

Claudia Kottal
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Claudia Kottal

 

KATEGORIA KULTURA

AUSTRIA 2018

Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.

W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.

Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce  w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.

prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński

 

KATEGORIA NAUKA

AUSTRIA 2018

Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.

Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów.

W klinice AMEOS w Bad Aussee skompletował polskojęzyczny zespół i stworzył specjalny oddział, na którym prowadzona jest psychoterapia w języku polskim dla polskich emigrantów w Austrii. Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury.

Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.

Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.

Grażyna Skierkowska
KATEGORIA BIZNES
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Grażyna Skierkowska

 

KATEGORIA BIZNES

NORWEGIA 2018

Szefowa pierwszej polskiej restauracji w Stavanger „Grażka Gotuje”. Żywiołowa szefowa polskiej kuchni z pomysłem promująca rodzime przysmaki w lokalnym środowisku. Organizatorka Wigilii Polonijnych, chętnie uczestnicząca w życiu polonijnym i akcjach charytatywnych. 

 

Barbara Anna Zielonka
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Barbara Anna Zielonka

 

KATEGORIA NAUKA

NORWEGIA 2018

Nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad znakomita, doceniana i lubiana przez uczniów pedagog. Jedna z 10 finalistek prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Global Teacher Prize 2018” zwanego „Nauczycielskim Noblem”, do którego rokrocznie zgłasza się około 30 tysięcy kandydatur z całego świata. 

Ambasadorka kilku fundacji, autorka międzynarodowych projektów edukacyjnych. 

 

Anna Sienkiewicz
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar

Anna Sienkiewicz

 

KATEGORIA KULTURA

NORWEGIA 2018

Animatorka kultury muzycznej, kierownik produkcji, współorganizatorka festiwali, koncertów i wydarzeń promujących polską i zagraniczną kulturę. Osoba kreatywna, wszechstronna i zaangażowana w swoją pracę. Od 15 lat związana ze znaną sceną muzyczną „Cosmopolite” w Oslo organizującą każdego roku około 150 wydarzeń muzycznych. Wśród występujących tam artystów znaleźli się między innymi: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek czy Kapela ze Wsi Warszawa.
 

Dominik Cybulski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Dominik Cybulski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

NORWEGIA 2018

Współzałożyciel prężnego i działającego z rozmachem stowarzyszenia Love Dance Help łączącego realizowanie szczytnych celów charytatywnych z dobrą zabawą. Sprawny organizator i człowiek wielkiego serca, inicjator oraz pomysłodawca wielu polonijnych wydarzeń łączących ludzi z różnych środowisk. 

 

Kaja Szulc-Nweke
KATEGORIA MŁODY POLAK
2018
Puchar
Fot. Archiwum Laureata

Kaja Szulc-Nweke

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

NORWEGIA 2018

Współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych i imprez okolicznościowych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP. 

Andrzej Fonfara
KATEGORIA MŁODY POLAK
2018
Puchar

Andrzej Fonfara

 

KATEGORIA MŁODY POLAK

USA (CHICAGO) 2018

Polski bokser, były mistrz świata IBO w wadze półciężkiej.

Bozena Nowicka McLees
KATEGORIA NAUKA
2018
Puchar
dr Jan Jaworski
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
2018
Puchar

dr Jan Jaworski

 

KATEGORIA OSOBOWOŚĆ

USA (CHICAGO) 2018

Teolog i socjolog. 

Czynnie uczestniczy w życiu Polonii amerykańskiej jako członek wielu organizacji polonijnych, m.in. Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego, Związku Narodowego Polskiego, Ligii Katolickiej Pomocy Religijnej Polsce i Polonii. 

Jest założycielem i przewodniczącym Oddziału Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się" w Chicago. 

Przez wiele lat był stałym korespondentem Katolickiej Agencji Informacyjnej, a wcześniej Episkopatu Polski. 

Był współzałożycielem i wieloletnim prezesem Oddziału Towarzystwa Przyjaciół KUL w Chicago oraz przedstawicielem paryskiego Zakładu Biografistyki Polonijnej w USA.

Od 1969 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych w Chicago. 

Wojciech Niewrzol
KATEGORIA KULTURA
2018
Puchar
dr Alicja Karlic
KATEGORIA BIZNES
2018
Puchar

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90