Sławomir Maciej Soja
KATEGORIA BIZNES
USA (CHICAGO) 2023
Fryderyk Sitnik
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2023
Absolwent II Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, a obecnie student Ecole Polytechnique w Paryżu na kierunkach matematyka i informatyka. Założyciel Fundacji TeenCrunch, która pomaga utalentowanej europejskiej młodzieży w budowaniu innowacyjnych firm w przestrzeni web3, a także w zakładaniu start-upów. Współzałożyciel PointSwitch, platformy do programów lojalnościowych, na której użytkownicy mogą wymieniać benefity lojalnościowe. Członek globalnego stowarzyszenia SigmaSquared zrzeszającego młodych, ambitnych przedsiębiorców.
Jérôme Szczur
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2023
Pianista i kompozytor, profesor w Międzynarodowym Konserwatorium Muzycznym w Paryżu. Założyciel i dyrektor artystyczny Europejskiego Konserwatorium Muzycznego w Reims. Niekwestionowany promotor polskich kompozytorów za granicą: Fryderyka Chopina i Krzysztofa Pendereckiego. Za swoje zasługi otrzymał prestiżowy medal „Vermeil l'Académie des Arts- Sciences et Lettres”.
prof. Barbara Erazmus
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2023
Światowej klasy naukowczyni w dziedzinie fizyki jądrowej. Pełniła prestiżowe funkcje w Narodowym Centrum Badań Naukowych we Francji oraz w Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych. Koordynatorka międzynarodowych projektów badawczych. Inicjatorka wielu programów badawczych z polskimi ośrodkami naukowymi, między innymi wieloletniej współpracy miedzy Politechniką Warszawską i Ecole des Mines de Nantes. Wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia naukowe. Uhonorowana w 2006 roku tytułem „Palmes Académiques”, a w 2016 roku „Legion d’Honneur”.
Stanisław Fiszer
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2023
Architekt wykształcony w Polsce, od lat 60. pracujący głównie za granicą, a od 1972 roku we Francji. Laureat Honorowej Nagrody SARP, uchodzącej za najbardziej prestiżową nagrodę architektoniczną w Polsce. Odznaczony we Francji tytułem Komandora Orderu Sztuki i Literatury. Był profesorem tytularnym w L‘école nationale supérieure d'architecture de Nancy. Jak sam mówi o swojej działalności: „We Francji staram się popularyzować polską architekturę”.
Łukasz Kownacki
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (NOWY JORK) 2023
Ma 30 lat. Do USA przyjechał spod Łomży w wieku trzech lat wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wychował się w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Ukończył akademię policyjną i pracował 10 lat w policji stanowej. Rynkiem nieruchomości zainteresował go bezpośredni przełożony w policji. Założył agencję nieruchomości, którą prowadzi wspólnie z narzeczona Justyną. Przeprowadził się na Long Island. Równolegle założył agencję menedżersko-promocyjną, aby wspierać karierę pięściarską swojego brata, organizować walki pokazowe w USA i Polsce oraz promować młode talenty.
Grażyna Michalska
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (NOWY JORK) 2023
Legendarna aktywistka polonijna, która już od 1969 służy nowojorskiej Polonii. Nauczycielka języka polskiego, członkini Instytutu Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskiego Muzeum w Chicago, Zjednoczenia Polsko-Narodowego. Jest wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan NY. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania młodzieży polonijnej. Ponadto otrzymała: Honoris Gratia miasta Krakowa za współpracę między szkołami, Złoty Medal od Wspólnoty Polskiej za promowanie kultury polskiej oraz wyróżnienie i statuetkę im. Janiny Igielskiej za zasługi dla polonijnej oświaty od prezesa Centrali Polskich Szkół w Nowym Jorku.
Dariusz Knapik
KATEGORIA BIZNES
USA (NOWY JORK) 2023
Przedsiębiorca, prezes jednej z największych polskich firm budowlanych w Nowym Jorku - Victoria Consulting and Development LLC. Aktywny członek społeczności polonijnej. W 2011 roku został marszałkiem Parady Pułaskiego. Był odpowiedzialny za sfinansowanie Pomnika Kościuszki w Greenpoint, NYC . Podejmował wiele inicjatyw służących dobru Polonii, wykonując charytatywnie wiele prac na rzecz polskich organizacji czy obiektów. Jego sukces jako przedsiębiorcy dowodzi odpowiedzialności społecznej biznesu.
Czesław Karkowski
KATEGORIA NAUKA
USA (NOWY JORK) 2023
Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.
Jolanta Wysocka
KATEGORIA KULTURA
USA (NOWY JORK) 2023
Sekretarz redakcji tygodnika "Nowy Dziennik" oraz wiceprezes ds. redakcyjnych Outwater Media Group.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku; przez 10 lat pracowała w dziale wydawnictw Politechniki Białostockiej. Do zespołu korektorskiego „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku trafiła w 1997 roku. Była jego szefową do 2011 roku, kiedy to gazeta zmieniła właściciela i przeniosła swoją siedzibę do Garfield w stanie New Jersey. Wówczas Jolanta Wysocka objęła samodzielne prowadzenie „Przeglądu Polskiego” – miesięcznego dodatku kulturalno-społecznego gazety. Prowadziła także dział Wiadomości w wydaniach weekendowych oraz współredagowała kącik poezji. Od 2014 roku pełni funkcję sekretarza redakcji. Niedługo „Nowy Dziennik” będzie obchodził 50-lecie istnienia, a Jolanta Wysocka – 25-lecie pracy w tym wydawnictwie. Jak podkreśla, praca jest jej pasją, której przyświeca idea kultywowania tożsamości historycznej Polonii.
Rylan Pozniak
KATEGORIA MŁODY POLAK
USA (LOS ANGELES) 2023
Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc.
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR.
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall.
Witold Frączek
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
USA (LOS ANGELES) 2023
Niestrudzony społecznik, aktywny działacz środowiska polonijnego w Riverside. Nauczyciel w Centrum Jana Pawła II i w szkole w Yorba Linda. Organizator pomocy dla Ukrainy. Obecnie przygotowuje wyprawę do Ugandy w celu budowy systemu studni.
Bogusław Jerzy Marcinkowski
KATEGORIA BIZNES
USA (LOS ANGELES) 2023
Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech. Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji.
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)
prof. Bohdan Oppenheim
KATEGORIA NAUKA
USA (LOS ANGELES) 2023
Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.
Marek Probosz
KATEGORIA KULTURA
USA (LOS ANGELES) 2023
Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA.
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood , gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze. W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.
Marta Gardolińska
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2022
Jedna z najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat i jedna z nielicznych na świecie kobiet – dyrygentów. Absolwentka wydziału dyrygentury symfonicznej Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, kontynuowała naukę na Akademii Muzyki i Sztuk Spektaklu w Wiedniu. Oprócz dyrygentury specjalizowała się także w śpiewie chóralnym i grze na flecie traversalnym. W Wiedniu studiowała również fizjologię muzyki.
Zdobywczyni wielu nagród i wyróżnień na międzynarodowych konkursach, po swoich początkach we Francji w 2020 r.
W 2021 roku mianowana na stanowisko dyrektora muzycznego Narodowej Opery Lotaryngii w Nancy. Jest jedną z trzech kobiet zajmujących to stanowisko w całej Francji. Współpracuje z największymi orkiestrami świata, w tym z Philharmonic Los Angeles, słynnymi orkiestrami wiedeńskimi, Orkiestrą Symfoniczną w Szwecji, Royal National Orchestra w Szkocji, BBC National Orchestra of Wales, Operą Narodową Renu, Orkiestrą Symfoniczną w Barcelonie. Nagrała płytę z maestro Gustavo Dudamel. W 2016 roku została laureatką w dziedzinie kultury w konkursie Wybitny Polak w Austrii.
Anne Météyer-Pauter
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2022
Absolwentka warszawskiej Akademi Teatralnej. Przyjechała do kraju Moliera, aby pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie teatru. Paryskie studia kontynuowała na Sorbonie, na Wydziale Art & Spectacle. Pracując w teatrach w Polsce i we Francji, dla DRAC i w instytucjach kultury, nic nie wskazywało na to, jakie niespodzianki zgotuje jej los… W 1999 roku Anna poznała swojego przyszłego męża i przeprowadziła się do Trélou-sur-Marne. W 2015 roku Champagne Météyer Père et Fils otrzymał jako jeden z pierwszych w regionie label „Vignobles et Découverte”. W 2017 roku Champagne Météyer zostaje PIERWSZYM Winiarzem, który otrzymał od Misji Coteaux, Maisons et Caves de la Champagne de l'UNESCO indywidualną nagrodę, za autentyczność, tradycje i wyrafinowanie. W 2019 roku firma wzbogaciła się o przynależność do marki „La champagne–art de vivre” i w tym samym roku misja UNESCO nagrodziła dzialalność turystyczną firmy labelem „Découverte Insolite”. Apogeum było otrzymanie w 2020 roku Trofeum Turystyki Winniczej, umieszczając rodzinną eksploatację pośród najlepszych adresów turystyki winiarskiej we Francji! W dziedzinach biznesu, promocji i marketingu Anna jest autodydaktem. Jej artystyczne wykształcenie pozwala nadać nietypowy profil tej rodzinnej firmie, która szybko zyskuje rozgłos. Champagne Météyer rozwija się na rynku francuskim i międzynarodowym. W 2019 roku Anna wnosi do firmy nowe trofeum, zostając Laureatem Leadexportu w kategorii „Pépite”. Dzięki swoim działaniom, dynamizmowi i uczestnictwu w życiu winiarskim, Anna nie tylko rozwija własną firmę, ale jest również doskonałym ambasadorem Regionu.
W uznaniu zasług Minister Julien Denormandie nadaje Annie Météyer dekretem z dnia 30 września 2020 stopień Kawalera Orderu Zasług Rolniczych. W 2021 roku Anna Météyer zostaje zwycięzcą Trophées Champenois w kategorii packaging, gdzie jej ekologiczne podejście przekonało jury.
Elisabeth Duda
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2022
Polsko-francuska aktorka, pierwsza cudzoziemka, która ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową i Teatralną w Łodzi. W Polsce otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki za wybitną rolę w filmach "Biegnij" i "Nie oglądaj się za siebie". Jest także laureatką nagrody dla najlepszej aktorki drugoplanowej na 44 Festiwalu Teatralnym w Kaliszu oraz na 22 Festiwalu Szkół Teatralnych w Polsce. Ostatnio zdobyła 4 międzynarodowe nagrody za film "I will crush you and go to hell" oraz serial "Prisoner". Jest dziennikarką i felietonistką kilku polskich programów telewizyjnych i radiowych, autorką trzech książek, tłumaczką sztuk teatralnych, laureatką Nagrody Senatu za Obecność Francuzów za Granicą. Występowała w licznych filmach, dramatach, serialach, filmach krótkometrażowych i dokumentalnych, grając m.in. postać Cosimy Wagner czy Marii Curie. Często można ją usłyszeć w Teatrze Polskiego Radia. Od 22 września 2021 roku występuje w spektaklu Deux sur une Balançoire w Théâtre du Gymnase. Posługuje się 7 językami.
dr hab. Jolanta Światowska
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2022
Pracuje na stanowisku Directrice de recherche w Centre National de la Recherche Scientifique w Institut de Recherche de Chimie Paris w Wyższej Szkole Chemicznej od 2008 roku. Od roku 2021 pełni również funkcję wicedyrektora szkoły doktorskiej Chemii Fizycznej i Chemii Analitycznej ED 388 Uniwersytetu PSL. W latach 2003-2005 była zatrudniona jako adiunkt na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1997 otrzymała dyplom magistra inżyniera, a w 2003 doktora nauk technicznych. W 2016 roku obroniła pracę habilitacyjną na Université Pierre et Marie Curie. W okresie studiów doktoranckich w 2000 roku pracowała również jako pracownik naukowy na Uniwersytecie w Gent, w Belgii. Jej główną dziedziną badań jest chemia materiałów a dokładnie fizykochemia powierzchni materiałów oraz poszukiwanie relacji pomiędzy ich składem chemicznym, morfologią, strukturą a właściwościami fizykochemicznymi i nowymi możliwościami ich zastosowań. Badania te wykonywane są przy współpracy z największymi firmami francuskimi z branży samochodowej, lotniczej czy metalurgicznej. Oprócz pracy naukowej dr Światowska prowadzi wykłady z dziedziny chemii materiałów stosowanych w akumulatorach i ogniwach, elektrochemii, korozji na ENSCP, Paris-Science & Lettres, na Politechnice (Ecole Polytechnique), Ecole de Mines de Paris oraz na University of Sciences & Technology Huazhong (HUST, Chiny). Jej pracę naukową można podsumować bogatą listą publikacji: ponad 90 artykułów oraz ponad 120 prezentacji konferencyjnych na całym świecie niejednokrotnie nagradzanych. W 2012 oraz 2018 roku dr Światowska została wyróżniona przez CNRS otrzymując premię naukową PES (Prime excellence scientifique).
dr Elżbieta Koślacz-Virol
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2022
Jest doktorem historii teatru, aktorką i tłumaczką. Grała na kilku scenach w Polsce, w radiu i w telewizji. Od 1966 roku mieszka w Paryżu. Występuje jako aktorka grając w dwóch językach: polskim i francuskim. Od wielu lat prowadziła prace pedagogiczne we francuskich szkołach podstawowych i liceach, opierając się na repertuarze z klasyki francuskiej. Opublikowała i przetłumaczyła wiele artykułów poświęconych Gabrieli Zapolskiej w pismach polskich i we francuskich wydawnictwach książkowych. Brała udział w seminariach poświęconych Gabrieli Zapolskiej : w Polskiej Akademii Nauk i w Bibliotece Polskiej w Paryżu, na Uniwersytecie w Białymstoku i w Warszawie i w Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.