Małgorzata Brady
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
ANGLIA, WALIA, IRLANDIA PN. 2015
Inicjatorka wielu projektów, założycielka unikalnej organizacji Merseyside Polonia, komentatorka tematyki migracji i Polonii w mediach.
Łukasz Samek
KATEGORIA MŁODY POLAK
ANGLIA, WALIA, IRLANDIA PN. 2015
Dyrektor Middlesbrough Futsal Club, autor licznych publikacji w mediach polonijnych, czynny działacz Round Table, Darlington Town Twinning Association oraz Arthur Wharton Foundation, zaangażowany w akcje charytatywne i promocję kultury polskiej.
Joanna Bagniewska
WYRÓŻNIENIE
KATEGORIA NAUKA
ANGLIA, WALIA, IRLANDIA PN. 2015
Zoolog wykładająca na University of Reading, popularyzatorka nauki, laureatka FameLab 2014, współtwórczyni Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w UK.
Zofia Wierzbowicz-Fraser
KATEGORIA KULTURA
SZKOCJA 2015
dr Maria Musur Grieve
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
SZKOCJA 2015
Diana Nowak-Zegadło
KATEGORIA MŁODY POLAK
SZKOCJA 2015
Agnieszka Ford
KATEGORIA BIZNES
SZKOCJA 2015
Lucyna Rys
KATEGORIA NAUKA
FRANCJA 2014
Lekarz, wybitna specjalistka medycyny geriatrycznej.
Od 30 lat mieszka we Francji. Od 15 lat pracuje w uniwersyteckich ośrodkach klinicznych. Autorka blisko 50 publikacji specjalistycznych. Jej prace naukowe dotyczą głównie badań nad chorobą Alzheimera, zaburzeń zachowania, leczenia odleżyn, leczenia paliatywnego. Jest ordynatorem oddziału interny i geriatrii w regionalnym centrum klinicznym w Voiron.
Jest także pianistką (liczne recitale m.in. muzyki Chopina, Scarlattiego) i organizatorką corocznego koncertu muzyki kameralnej i śpiewu w St. Etienne de Crossey. Regularnie koncertuje dla pacjentów w szpitalach i domach opieki społecznej.
Kinga Miodonska-Joucaviel
KATEGORIA KULTURA
FRANCJA 2014
Wykładowca, promotorka Polski, organizatorka "Tygodnia Polskiego" w Tuluzie, dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail.
Od 1989 jest mianowanym wykładowcą na uniwersytecie Le Mirail w Tuluzie, kierownikiem sekcji języka polskiego na Wydziale Języków Słowiańskich, gdzie prowadzi zajęcia m.in. z gramatyki i historii.
Głównym przedmiotem jej działalności pozapedagogicznej jest promocja Polski. Od dwudziestu trzech lat organizuje wydarzenie pod nazwą „Tydzień polski” w Tuluzie, którego celem jest przybliżenie kultury polskiej społeczeństwu francuskiemu. „Tydzień Polski” promuje wszystkie dziedziny kultury: literaturę, teatr, muzykę, sztuki piękne, kino. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowały się nie tylko różne wydziały uniwersytetu (takie jak: muzykologia, lingwistyka, historia, historia sztuki, socjologia, anglistyka), ale także liczne francuskie instytucje kulturalne i władze miasta Tuluzy. Dzięki temu przedsięwzięciu Tuluza stała się ośrodkiem inspirującym i propagującym polską kulturę w południowej Francji.
Autorka wielu publikacji w języku francuskim dotyczących aspektów historii Polski, sztuki i historii literatury. Organizatorka licznych sesji naukowych. Od 2006 roku dyrektor kolekcji „Nouvelles scènes” w wydawnictwie Presses Universitaires du Mirail, która promuje polską dramaturgię we Francji, tłumacząc na język francuski polskie sztuki współczesne, publikując je w wersji dwujęzycznej, a następnie prezentując w teatrach tuluzeńskich i uniwersyteckich.
Józef Pacyna
KATEGORIA NAUKA
NORWEGIA 2014
Dyrektor Centrum Ekonomii Ekologicznej w Norweskim Instytucie Badań Powietrza (NILU) zajmującego się badaniami powietrza i metali ciężkich.
Posiada niekwestionowany dorobek naukowy. Wydał ponad 350 publikacji naukowych, w tym 80 artykułów w recenzowanych czasopismach oraz ponad 30 książek i rozdziałów książek.
W 2012 roku w Rzymie odebrał prestiżową nagrodę „Life Achievement Award” za całokształt działalności naukowej nt. wpływu metali ciężkich na stan środowiska i zdrowie ludzi.
Założyciel i dyrektor generalny polskiego oddziału Norweskiego Instytutu Badań Powietrza - NILU Polska - którego celem jest promowanie i wdrażanie technologii skandynawskiej w zakresie inżynierii i ochrony środowiska w Polsce.
Danuta Kemblowska-Dupieu
KATEGORIA BIZNES
FRANCJA 2014
Dyrektor firmy SYSTRA w Bordeaux.
Podczas studiów na Politechnice Łódzkiej wyjechała - w ramach wymiany między uczelniami - do Marsylii. Po uzyskaniu dyplomu, kontynuowała we Francji studia m.in. w dziedzinie projektowania mostów. Po zakończeniu edukacji rozpoczęła pracę w firmie SYSTRA jako projektant, a później dyrektor projektów. Jest autorką projektów mostów w Asuanie, Istambule i Warszawie (most Krasińskiego), kolei dużych prędkości oraz linii metra w Istambule, Dubaju i Ghimae. Kierowała też projektem nowego dworca Łódź Fabryczna.
Barbara Klosowicz-Krzywicka
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
FRANCJA 2014
Prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Zajmuje się renowacją polskich pomników. Nieoceniony przewodnik po cmentarzach paryskich. Współautorka albumu "Na obcej ziemi - groby polskie na cmentarzach paryskich i w Montmorency".
We Francji od 1987 roku, absolwentka Politechniki Warszawskiej, do emerytury pracownik Ecole Polytechnique w Palaiseau. Członkini Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu oraz Stowarzyszenia Inzynierów i Techników Polskich we Francji. Jest współzałożycielem Association Franco-Polonaise w Les Ulis (Essonne). Współorganizatorka cyklu konferencji "Dessine moi la Pologne - s’il te plait" oraz członek redakcji Biuletynu Towarzystwa zatytulowanego "Pamięć i Tożsamość". Od lat propaguje ideę pielęgnowania polskich miejsc we Francji wśród najmłodszego pokolenia.
Anja Øverdahl
KATEGORIA OSOBOWOŚĆ
NORWEGIA 2014
Działaczka społeczna, artystka, pisarka.
W latach 80-tych i 90-tych pomagała przybywającym do Norwegii polskim imigrantom. Swoje życie opisała w autobiografii "Hitler, Stalin i Mała Anja". Państwowa norweska stacja telewizyjna NRK o jej historii życia nakręciła dwa dokumentalne filmy.
Piotr Leciejewski
KATEGORIA MŁODY POLAK
NORWEGIA 2014
Bramkarz pierwszoligowego zespołu piłkarskiego Brann w Bergen.
Jako piłkarz popularny i lubiany przez kibiców zbiera liczne nagrody i dowody uznania od ekspertów, kolegów i dziennikarzy. W 2012 i 2013 przez lokalny dziennik "Bergens Tidende" został wybrany najlepszym zawodnikiem. W 2013 norweski dziennik "Dagbladet" wybrał go najlepszym bramkarzem. Uznanie dla jego wyników sportowych przekłada się na budowanie pozytywnego wizerunku Polaków w Norwegii.
Aldona Długokięcka-Kałuża
KATEGORIA MŁODY POLAK
FRANCJA 2014
Działaczka polonijna, prezes i właściciel PolskaPROject, redaktor naczelna portalu StrefaPL.
Ukończyła dziennikarstwo na Wydziale Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku oraz Szkołę Liderów Polonijnych. Od 2009 r. kieruje spółką konsultingową Aldona Kaluza Consulting, która wspiera podmioty gospodarcze na terenie Francji i Polski w zakresie obsługi administaracyjnej i prawnej. Od 2012 r. prowadzi również Polsko-Francuską Agencję Komunikacji „PolskaPROject”, która zarządza nowoczesnym portalem polsko-francuskim Strefapl.com, którego jest redaktorem naczelnym.
Współtwórczyni i prezes stowarzyszenia Les Polonaises (Polki) w Tuluzie, zajmującego się aktywizacją społeczną i zawodową Polek we Francji, organizującego cykliczne seminaria szkoleniowe dla kobiet inspirujące do aktywnego działania na emigracji. Wraz z polsko-francuskim stowarzyszeniem Apolina stworzyła w Tuluzie sobotnią szkołę jężykową dla dzieci, której jest dyrektorem. Od 2013 r. członkini rady konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Lyonie.
W maju 2014 r. została odznaczona przez prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi za działalność polonijną.
czytaj więcej