Wybitni Polacy z Francji nagrodzeni

Już po raz ósmy w Ambasadzie RP w Paryżu wręczono statuetki „Wybitny Polak” we Francji. Przedstawiciele środowiska polonijnego przyznali nagrody w pięciu kategoriach: osobowość, nauka, kultura, biznes i Młody Polak.
Fot. Atelie Moskal

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
- Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce – mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

8. edycja konkursu „Wybitny Polak” we Francji zakończyła się uroczystą galą, która odbyła się w 3 grudnia 2021 roku w Pałacu Monaco w Paryżu, siedzibie Ambasady RP. Po raz kolejny uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji.

Laureatami konkursu w tym roku zostali:

  • Stanislaw Paczynski (kategoria osobowość)
  • Renata Cabas-Mrozowicz (kategoria nauka)
  • Marek Brzeziński (kategoria kultura)
  • Olivier Lemasle (kategoria biznes)
  • Kamil Syprzak (kategoria Młody Polak)

Nagrodę Ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego w podziękowaniu za działalność na rzecz Polonii otrzymał ks. Krystian Gawron.

Dodatkowo jury konkursu przyznało nagrodę specjalną za zasługi na rzecz potrzebującym Christine Metelski, znanej jako Siostra Miriam.

Poznaj życiorysy laureatów

Podczas tegorocznej gali wręczono także statuetki laureatom tytułu „Wybitny Polak” z 2020 roku. W zeszłym roku ze względu na pandemię koronawirusa uroczystość nie odbyła się. Nagrody odebrali: Elisabeth Czerczuk (kategoria osobowość), Marcin Detyniecki (kategoria nauka), Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala (kategoria biznes), Janusz Matecki (nagroda specjalna), Marc Henri Wroński (nagroda specjalna), Mathilda Milik (kategoria Młody Polak), Henri Rogowski (nagroda Ambasadora RP).

Wyróżnienie zostali: Jadwiga Gielniewski (kategoria kultura), Marek Brzeziński (kategoria kultura), Dorota Wojdak (kategoria biznes), Olivier Lemasle (kategoria Młody Polak), Gilles Krowicki (kategoria osobowość), Danuta Bukszyńska – Lemoyne (kategoria osobowość).

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania.

Organizatorem Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji.

Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 roku, a w 2011 konkurs został rozszerzony na inne kraje. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i Francji. Po raz pierwszy Tytuł „Wybitnego Polaka” w Francji został nadany w 2014. Edycja francuska konkursu odbywa się pod Patronatem Ambasadora RP we Francji.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Fot. Atelie Moskal

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90