Francja: Wybitni Polacy wybrani

Już po raz siódmy przedstawiciele środowiska polonijnego wybrali „Wybitnych Polaków” we Francji. W tegorocznej edycji Konkursu jury nagrodziło aż 12 osób w 5 kategoriach: Nauka, Kultura, Osobowość, Biznes i Młody Polak.

Fot. iFrancja.fr

Konkurs „Wybitny Polak” to projekt Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównym celem jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą. 

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Godła „Teraz Polska” wyłoni Laureatów tytułu „Wybitny Polak”, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Warszawie.

Laureaci VII edycji Konkursu „Wybitny Polak” we Francji:

Marcin Detyniecki (kategoria NAUKA) - dr habilitowany i profesor nadzwyczajny Instytutu Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz pracownik naukowy w Laboratorium Informatyki na Sorbonie. Ekspert z zakresu sztucznej inteligencji. Pełni funkcje Group Chief Data Scientist i Global Head of Research&Development w AXA, jednej z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Zespół pod jego kierownictwem prowadzi innowacyjne projekty w dziedzinie sztucznej inteligencji i machine learning. Członek Konsultacyjnej Grupy Ekspertów ds. Etyki Cyfrowej Europejskiego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych oraz zarządu think-tanku „Impact Artificial Intelligence”. Autor ponad 150 publikacji naukowych. 

 

Łukasz Kucharski i Jadwiga Wala (kategoria BIZNES) - założyciele i właściciele paryskiej piekarni „Maison du Pain”. Łukasz (piekarz) odpowiada za linię produkcyjną, a Jadwiga zarządza sklepem i kieruje zespołem. Wysokiej jakości wypieki powstają na bazie naturalnych składników w oparciu o pradawne, tradycyjne receptury. Na koniec dnia Jadwiga i Łukasz rozdają niesprzedane produkty potrzebującym, a podczas wielu tygodni izolacji spowodowanych pandemią koronawirusa oferowali śniadania personelowi medycznemu paryskich szpitali.

 

 

Mathilda Milik (kategoria MŁODY POLAK) - założycielka i właścicielka firmy Treepinature, zaopatrującej najważniejsze i wielotysięczne festiwale w naczynia jednorazowego lub wielokrotnego użytku, wykonane z materiałów łatwo nadających się do recyklingu, takich jak bambus, skrobia kukurydziana czy liście palmowe. Pod wpływem słońca zastawa stołowa Treepinature rozkłada się i wytwarza kompost w mniej niż 2 miesiące, w porównaniu z jednorazowymi plastikowymi naczyniami, których zniknięcie zajmuje setki lat. Projekt Mathildy Milik otrzymał nagrodę Fundacji Arsène.

 

 

Elżbieta Czerczuk (kategoria OSOBOWOŚĆ) - artystka wszechstronna. Reżyserka, aktorka, tancerka i choreografka, a także pedagożka, która od lat kształci adeptów sztuki scenicznej we Francji i Polsce. W 1992 roku założyła własny zespół teatralny, obecnie noszący nazwę "Théâtre Elizabeth Czerczuk" i szkołę teatralną „Laboratorium Ekspresji Teatralnej”. Jej spektakle gościły na festiwalach w całej Europie. Artystka otrzymała wiele wyróżnień, a w tym Platynowy Medal francuskiej Akademii Nauki, Sztuki i Literatury oraz tytuł europejskiej osobowości kulturalnej roku przyznawany przez Ambasadę RP w Paryżu.

 

 

Wyróżnieni w VII edycji Konkursu „Wybitny Polak” we Francji:

Olivier Lemasle (kategoria MŁODY POLAK) - absolwent ESSEC Business School i Paris Dauphine University. Pierwsze kroki stawiał w firmie Procter & Gamble, a następnie rozpoczął pracę jako inżynier sprzedaży w Europejskiej siedzibie firmy Google. Po 4 latach otworzył własny biznes - dom galanterii skórzanej, któremu nadał bardzo słowiańską nazwę - Meleniewska - na cześć swojej polskiej prababci. Razem z góralem rzemieślnikiem Władysławem Kubikiem stworzyli serię torebek damskich ze znanej w Polsce naturalnej skóry, z której są produkowane m.in. góralskie Kierpce.

Gilles Krowicki (kategoria OSOBOWOŚĆ) - potomek polskich emigrantów wychowany w podwójnej kulturze francusko-polskiej. Absolwent francuskiej szkoły wojskowej. Ekspert europejskiego prawa notarialnego i wykładowca akademicki. Współpracuje ze związkiem notariuszy w Polsce i we Francji. Organizuje liczne sympozja, m. in. konferencje dotyczące francuskiego prawa notarialnego na UJ i UW. Autor wielu publikacji i artykułów z dziedziny prawa notarialnego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Honorowym oraz Medalem Bene Merito.

Marek Brzeziński (kategoria KULTURA) - dziennikarz i doktor z zakresu psycholingwistyki. Wykładał antropologię, psychologię i zarządzanie na Uniwersytecie Schillera, w the European University w Paryżu oraz w polskich filiach amerykańskiego uniwersytetu Clark. Przez ponad 20 lat pracował w Radio France Internationale i był europejskim korespondentem Radio For You w Chicago. Znany autor licznych felietonów politycznych oraz reportaży podróżniczych i kulinarnych. Absolwent renomowanej paryskiej szkoły kulinarnej Le Cordon Bleu. Autor książki „Nicolas Sarkozy gwiazda polityki i mediów” oraz „Kulisy kulinarnej Akademii".

Danuta Bukszyńska – Lemoyne (kategoria OSOBOWOŚĆ) - nauczycielka języka polskiego i historii z 30-letnim stażem w Polsce i we Francji. W latach 1999-2009 pracowała w Polskiej Szkole konsularnej w Paryżu, po czym założyła społeczną szkołę polonijną im. Stanisława Leszczyńskiego w Paryżu. Działa na rzecz rozwoju dwujęzyczności oraz promocji kultury polskiej. Autorka wielu opracowań dydaktycznych oraz projektu „Dyliżans literacki Polska-Francja”. Założycielka oraz Prezeska stowarzyszenia - Macierz Społecznych Szkół Polonijnych we Francji. Odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Jadwiga (Iga) Gielniewski (kategoria KULTURA) - wybitna polska malarka i kreatorka znanych na całym świecie trójwymiarowych kompozycji ceramicznych. We Francji od 1989 r. Aktywnie działa społecznie i charytatywnie. Promotorka polskich artystów. Uczestniczka i laureatka wielu międzynarodowych wystaw i manifestacji kulturalnych. Delegatka polska w stowarzyszeniu Académie Arts, Sciences et Lettres oraz organizacji Mérite et Dévouement Français. Bardzo znana w Japonii, Ameryce Łacińskiej i krajach europejskich.

Dorota Wojdak (kategoria BIZNES) - Założycielka i właścicielka polskich delikatesów w Paryżu, o nazwie Comme en Pologne („Jak w Polsce”). Sprowadziła najlepsze polskie produkty spożywcze oraz polskie rękodzieło i rzemiosło, aby umożliwić kupno polskich specjałów nie tylko Polonii, ale również Francuzom i innym narodowościom. Jej marzeniem od zawsze było założenie instytucji, która promowałaby Polskę we Francji. Organizatorka przyjęć „jak w Polsce” dla różnych instytucji polonijnych i osób prywatnych.

Jury przyznało również dwie nagrody specjalne: 

Marc-Henri Wronski - pułkownik, oficer francuskiej Żandarmerii Narodowej. Sprawował urząd Komendanta kompanii obrony i szkolenia oraz Komendanta kompanii honorowej Gwardii Republikańskiej. Był także dowódcą kompanii żandarmerii w Vendôme oraz kierował II-gim pułkiem piechoty Gwardii Republikańskiej. Zajmował również odpowiedzialne stanowiska w zakresie modernizacji logistyki wojskowej lub propozycji wyposażenia dla policji, żandarmerii i formacji wojskowych Bezpieczeństwa Cywilnego. Odznaczony we Francji m.in. nagrodą Kawalera Legii Honorowej. Od wielu lat aktywnie i z pasją współpracuje z polską policją i wojskiem.

Janusz Matecki - wybitny architekt. Wielokrotnie nagradzany w konkursach krajowych i międzynarodowych. Pracował w Polsce i we Francji (Monaco). Od 1978 roku prowadzi własną firmę architektoniczną. Bardzo wszechstronny, projektuje plany urbanistyczne, mieszkania zbiorowe, szpitale, ośrodki wypoczynkowe, wille, rezydencje hotelowe i budynki biurowe. Jako ekspert chętnie dzieli się swoim doświadczeniem na konferencjach i często wita w swoim biurze polskich studentów lub młodych architektów, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności i mogą skorzystać z jego porady.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania.

Organizatorem Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji. Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Zobacz pełen wykaz nagrodzonych we wszystkich dotychczasowych edycjach

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90