Wybitni Polacy w Irlandii wybrani już po raz piąty

Pomimo obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa udało się wyłonić Laureatów V edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii. Wszyscy Laureaci swoimi dotychczasowymi osiągnięciami budują pozytywny wizerunek naszego kraju.

Fot. iFrancja.fr

Jury V edycji Konkursu, w skład którego wchodzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało Laureatów w czterech kategoriach: Kultura, Nauka, Biznes i Osobowość. Dotychczas, w pięciu edycjach Konkursu w Irlandii wyłoniono łącznie: 20 Laureatów i przyznano 8 wyróżnień.

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Godła „Teraz Polska” wyłoni Laureatów tytułu „Wybitny Polak”, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Warszawie.

Laureaci V edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii:

Aleksander Miednik (kategoria KULTURA) – artysta, twórca wyrobów ze skóry, organizator i uczestnik wielu spotkań Polaków i Irlandczyków. Współorganizował I edycję WOŚP w Limerick w 2010r., Kupala Night’s, Dożynki. Wspierał grupę taneczną Inisowiaków na licznych występach, marszach i paradach św. Patryka. Brał udział w PolskaEire Festival oraz w wielu uroczystościach organizowanych przez polskie szkoły na terenie hrabstwa Clare i Limerick. Jego znakiem rozpoznawczym jest charakterystyczny strój szlachecki, który sam zaprojektował i wykonał.

 

Jakub Kacprzak (kategoria NAUKA) – archeolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. W Irlandii od 2005r.  Organizuje badania terenowe dla firm archeologicznych. Organizator Festiwalu Polskiego w Ennis. Prelegent na wielu imprezach polonijnych (m.in. PolskaFire Festival)  i podczas spotkań rocznicowych. Współpracuje z organizacjami polonijnymi oraz irlandzkimi przy promocji polskiej i irlandzkiej kultury oraz sztuki, jak również na rzecz szeroko pojętej integracji.  Od 2019r.  przygotowuje wykłady z zakresu archeologii i historii. Jest także autorem książki o kamiennych toporach z Irlandii.

 

Marek Szepietowski (kategoria BIZNES) – gdańszczanin, w Irlandii od 2001r. Swoją pierwszą firmę wydawniczą założył i prowadził w Polsce w latach dziewięćdziesiątych. Wykorzystując doświadczenie wydawnicze oraz zdobytą w Irlandii wiedzę z zakresu BHP założył firmę wydawniczą Health and Safety Publications Ltd, wielokrotnie nagradzaną na różnych konkursach biznesowych  o zasięgu lokalnym i krajowym. Aktualnie rozszerzył działalność wydawniczą o literaturę dziecięcą. Prowadzi drukarnie w Irlandii i w Polsce. Zasiada w radzie nadzorczej gdyńskiego studia filmowego Panika. 

 

Sławomir Głaz (kategoria OSOBOWOŚĆ) – pomysłodawca i współtwórca Polish Run Team, pierwszej polskiej grupy wsparcia dla biegaczy. Inicjatywa ta, z małej lokalnej grupy zrzeszającej Polaków z okolic Dublina, rozrosła się do ogólnoirlandzkiej grupy biegowej, która propaguje aktywność fizyczną wśród Polonii, prowadzi zajęcia integracyjne i uczestniczy w życiu sportowym Irlandii. Laureat jest również pomysłodawcą, inicjatorem i współorganizatorem Irish-Polish Friendship Parkrun z udziałem Jerzego Skarżyńskiego. Wydarzenie to zostało uznane przez irlandzkie środowisko biegowe za najlepszy parkrun w Irlandii w 2018r. Stało się cykliczną imprezą integracyjną, prezentującą Irlandczykom polskich mistrzów olimpijskich, polską kulturę i kulinaria. 24 godzinny bieg dookoła Dublina, zorganizowany jako wkład dla WOŚP, odbił się szerokim echem w świecie biegowym Irlandii. Na jego II edycji gośćmi byli Robert Korzeniowski i Robert Heffernan.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania.

Organizatorem Konkursu "Wybitny Polak" w Irlandii jest Klub Twórczego Myślenia w Limerick. 

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90