W Ambasadzie RP w Paryżu wręczono nagrody „Wybitny Polak we Francji”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetki trafiły do uczonych, działaczy społecznych, ludzi kultury.
Konkurs „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach, to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce. Podczas uroczystości w Paryżu nagrody wręczyli Tomasz Młynarski, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej we Francji, i Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, organizatora Konkursu „Teraz Polska” i Konkursu „Wybitny Polak”. Fundację reprezentował również Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.
6. edycja konkursu „Wybitny Polak we Francji” zakończyła się uroczystą galą, która odbyła się we wtorek, 3 grudnia 2019 r. w Pałacu Monaco w Paryżu – siedzibie Ambasady RP. Po raz kolejny uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji. Wśród nagrodzonych byli uczeni, artyści, politycy, lekarze i działacze społeczni.
Laureatami konkursu w tym roku zostali m.in.: w kategorii Nauka – prof. Artur Ciesielski – wybitny chemik, pracownik CNRS i współpracownik noblisty, prof. Jean-Marie Lehna; w kategorii Kultura - Piotr Stokłosa, fotograf współpracujący z luksusowymi domami mody i markami, jak: Armani, Dior, Chanel, YSL, Hugo Boss; w kategorii Osobowość – Jolanta i Michel Forkasiewicz (konsul honorowy RP), działacze społeczni, którzy pomagają polskim firmom zdobywać rynek francuski, a francuskim przedsiębiorcom inwestować w Polsce. W kategorii Młody Polak nagrodzony został Mateusz Walendzik, który był uczniem elitarnej szkoły śpiewu Maîtrise Notre-Dame de Paris, a od pięciu lat, jako jedyny w historii Polak, jest jej solistą. Występował wielokrotnie z najwybitniejszymi dyrygentami z całego świata. Wyróżnieni zostali: w kategorii Kultura – Grażyna Pawlikowski; w kategorii Osobowość – Barbara Sikorowska-Geber; w kategorii Nauka – Renata Cabas; w kategorii Młody Polak – Wiktor Zamojski.
Nagrodę specjalną ambasadora RP we Francji Tomasza Młynarskiego otrzymała prof. Claudine Kieda, biochemik, dyrektor ds. badań w prestiżowym paryskim CNRS (Narodowym Centrum Badań Naukowych). Nagrody Specjalne Kapituły konkursu otrzymali doktor nauk medycznych Andrzej Pawlak nagrodzony również dyplomem Honoris Causa za całokształt pracy zawodowej i naukowej przez Światowe Towarzystwo Ginekologii oraz wybitny historyk, pisarz i dziennikarz Piotr Witt – komentator polityczny Radia Wolna Europa od lat 80. do końca istnienia rozgłośni.
Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 roku, a w 2011 konkurs został rozszerzony na inne kraje. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i Francji. Po raz pierwszy Tytuł „Wybitnego Polaka” w Francji został nadany w 2014. Edycja francuska konkursu odbywa się pod Patronatem Ambasadora RP we Francji. Galę uświetniły występy solisty Mateusza Walendzika i wyróżnionej w konkursie Grażyny Pawlikowski oraz recital fortepianowy Justyny Chmielowiec.
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego od niemal 30 lat organizuje Konkurs „Teraz Polska”. W ramach tej inicjatywy wyróżniono setki polskich firm oferujących najlepsze produkty i usługi, które dzięki swoim walorom jakościowym, technologicznym i użytkowym wyróżniają się na rynku. Od ponad 10 lat Fundacja organizuje także Konkurs „Wybitny Polak”. Celem wszystkich działań Fundacji jest promocja najlepszych polskich marek oraz wybitnych Polaków działających na rzecz promocji kraju poza jego granicami, a także wzmacnianie marki Polska w Europie i na świecie.
Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.