Waldemar Dąbrowski

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2015

Animator kultury, polityk, w latach 2002–2005 minister kultury. Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. 

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, stypendysta British Council, Instytutu Goethego oraz Departamentu Stanu USA. Ukończył Executive Programme for Leaders in Development na Uniwersytecie Harvarda. 

Współzałożyciel i dyrektor Klubu Riviera-Remont (1973–1978), zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Warszawy (1979–1981). W 1982 r. wraz z Jerzym Grzegorzewskim objął dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie, wyprodukował ponad 70 spektakli, w tym głośną inscenizację „Tamara”. Z Franciszkiem Wybrańczykiem utworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia, pozyskując dla niej, jako dyrektorów artystycznych, znakomitych dyrygentów – Jerzego Maksymiuka i Yehudi Menuhina. 

W 1990 r. został wiceministrem kultury i sztuki oraz szefem Komitetu Kinematografii. Sprawował ten urząd przez cztery lata, w tym czasie przeprowadził gruntowną reformę polskiej kinematografii. W latach 1994–1998 był prezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. W 1998 r. po raz pierwszy objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

W latach 2002–2005 był ministrem kultury. Do największych osiągnięć Waldemara Dąbrowskiego w tym okresie należy zaliczyć uchwalenie nowej ustawy o kinematografii, w wyniku której powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2004 r. w związku z planowanym Rokiem Chopinowskim stworzył program Chopin 2010. Nadał również nowy kształt Instytutowi Fryderyka Chopina, przypisując mu m.in. odpowiedzialność za prowadzenie Muzeum Fryderyka Chopina. W 2003 r. powołał Instytut Książki. Z jego inicjatywy powstał także Instytut Teatralny i Instytut Sztuki Audiowizualnej. 

W styczniu 2008 r. został mianowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010. W uznaniu zasług za organizację jubileuszu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miał zasadniczy wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od października 2008 r. jest ponownie dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

Zobacz także:

Teatr operowy – miejsce syntezy wszystkich talentów

Teatr operowy – miejsce syntezy wszystkich talentów

O wchodzeniu polskiej kultury do dobrej, europejskiej klasy, zmianach w teatrze odpowiadających na potrzeby czasów, o kreatywności Polaków... ZOBACZ WIĘCEJ

TAGI:

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90