Waldemar Dąbrowski

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2015

Animator kultury, polityk, w latach 2002–2005 minister kultury. Dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. 

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Warszawskiej, stypendysta British Council, Instytutu Goethego oraz Departamentu Stanu USA. Ukończył Executive Programme for Leaders in Development na Uniwersytecie Harvarda. 

Współzałożyciel i dyrektor Klubu Riviera-Remont (1973–1978), zastępca dyrektora Wydziału Kultury Urzędu Miasta Warszawy (1979–1981). W 1982 r. wraz z Jerzym Grzegorzewskim objął dyrekcję Centrum Sztuki Studio w Warszawie, wyprodukował ponad 70 spektakli, w tym głośną inscenizację „Tamara”. Z Franciszkiem Wybrańczykiem utworzył orkiestrę Sinfonia Varsovia, pozyskując dla niej, jako dyrektorów artystycznych, znakomitych dyrygentów – Jerzego Maksymiuka i Yehudi Menuhina. 

W 1990 r. został wiceministrem kultury i sztuki oraz szefem Komitetu Kinematografii. Sprawował ten urząd przez cztery lata, w tym czasie przeprowadził gruntowną reformę polskiej kinematografii. W latach 1994–1998 był prezesem Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. W 1998 r. po raz pierwszy objął stanowisko dyrektora naczelnego Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

W latach 2002–2005 był ministrem kultury. Do największych osiągnięć Waldemara Dąbrowskiego w tym okresie należy zaliczyć uchwalenie nowej ustawy o kinematografii, w wyniku której powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej. W 2004 r. w związku z planowanym Rokiem Chopinowskim stworzył program Chopin 2010. Nadał również nowy kształt Instytutowi Fryderyka Chopina, przypisując mu m.in. odpowiedzialność za prowadzenie Muzeum Fryderyka Chopina. W 2003 r. powołał Instytut Książki. Z jego inicjatywy powstał także Instytut Teatralny i Instytut Sztuki Audiowizualnej. 

W styczniu 2008 r. został mianowany przez ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego przewodniczącym Komitetu Obchodów Roku Chopinowskiego 2010. W uznaniu zasług za organizację jubileuszu 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Miał zasadniczy wkład w powstanie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Od października 2008 r. jest ponownie dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. 

Zobacz także:

Teatr operowy – miejsce syntezy wszystkich talentów

Teatr operowy – miejsce syntezy wszystkich talentów

O wchodzeniu polskiej kultury do dobrej, europejskiej klasy, zmianach w teatrze odpowiadających na potrzeby czasów, o kreatywności Polaków... ZOBACZ WIĘCEJ

TAGI:

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90