XI edycja Konkursu „Wybitny Polak”: Świątek i Krakowski nagrodzeni

W tym roku po raz jedenasty Kapituła Godła „Teraz Polska” dokonała wyboru laureatów Konkursu „Wybitny Polak”. Zaszczytnym tytułem zostali uhonorowani przedstawiciele ze świata sportu i sztuki: tenisistka Iga Świątek oraz producent filmowy, reżyser i scenarzysta Andrzej Krakowski. Uroczyste wręczenie statuetek odbędzie się podczas Gali „Teraz Polska” w Filharmonii Narodowej.

Wielu Polaków rozsianych po całym świecie poprzez swoje dokonania zawodowe i zaangażowanie prospołeczne przyczynia się do propagowania i umacniania pozytywnego wizerunku naszego kraju. Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego postawiła sobie za cel prezentować i honorować te osobistości, które dzięki swej działalności stają się ambasadorami marki Polska.

Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.

Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali: Krzysztof Zanussi, Marcin Gortat, Andrzej Pągowski, Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, prof. Jacek Jassem, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, dr Janusz Lewandowski, prof. Marek Belka, Andrzej Wajda, dr Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Waldemar Dąbrowski, dr Irena Eris, Elżbieta Wysoczańska, prof. Krzysztof Matyjaszewski, Jan A.P. Kaczmarek, Krzysztof Pastor, prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski oraz Kamil Stoch.

Pierwszą laureatką XI edycji Konkursu „Wybitny Polak” została Iga Świątek. Pierwsza rakieta świata od 60 tygodni, najlepsza tenisistka WTA 2022 roku, sklasyfikowana na liście 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie według amerykańskiego magazynu „Time”. Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces wygrywając Roland Garros po raz drugi i  osiągnęła passę 35 wygranych meczów z rzędu. Wygrała swój trzeci tytuł wielkoszlemowy – w US Open w Nowym Jorku, a na koncie ma obecnie 12 wygranych turniejów w tourze WTA.

Kapituła Konkursu podkreśliła, że obok sukcesów sportowych, należy docenić i podkreślić działalność charytatywną i społeczną laureatki. Iga Świątek wspiera działania na rzecz zdrowia psychicznego dzieci, angażuje się w akcje charytatywne Szlachetnej Paczki i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na turnieju tenisowym zorganizowanym z jej inicjatywy w Krakowie zebrano 2,5 mln złotych na pomoc dla dzieci dotkniętych wojną w Ukrainie.

Drugim laureatem tytułu „Wybitny Polak” w 2023 roku został Andrzej Krakowski. Reżyser, scenarzysta, producent filmowy, pedagog, pisarz i rysownik. Profesor City University of New York i doktor sztuk filmowych. Studiował na Wydziale Reżyserii w łódzkiej Filmówce. W 1968 roku został pozbawiony polskiego obywatelstwa i od tego czasu mieszka i pracuje w USA. Zrealizował ponad 70 filmów i seriali telewizyjnych. Jest producentem nominowanego do Oscara filmu „California Reich”, zdobywcą dwóch nagród Emmy . Autor wielu książek, m.in. wydanej w języku polskim „Pollywood: jak stworzyliśmy Hollywood” oraz  dwujęzycznego albumu „ Polish Oscars/Polskie Oscary”.

Uroczystość wręczenia statuetek odbędzie się podczas Gali „Teraz Polska” 29 maja br. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Serdecznie gratulujemy Laureatom!

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90