Wybitni Polacy z Nowego Jorku nagrodzeni!

3 maja br. w Konsulacie Generalnym RP Nowym Jorku, USA odbyła się uroczystość wręczenia statuetek  „Wybitny Polak” z udziałem Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, Konsula Gneralnego RP w Nowym Jorku Adriana Kubickiego oraz Prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztofa Przybyła.

Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku z  inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Konkurs odbywa się w wielu regionach na całym świecie, przy współudziale organizacji polonijnych i placówek dyplomatycznych RP.

Laureaci tytułu Wybitny Polak w USA 2023, edycja Nowy Jork

Kategoria  Kultura – JOLANTA WYSOCKA
Sekretarz redakcji tygodnika "Nowy Dziennik" oraz wiceprezes ds. redakcyjnych Outwater Media Group.
Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, filia w Białymstoku; przez 10 lat pracowała w dziale wydawnictw Politechniki Białostockiej. Do zespołu korektorskiego „Nowego Dziennika” w Nowym Jorku trafiła w 1997 roku. Była jego szefową do 2011 roku, kiedy  to gazeta zmieniła właściciela i przeniosła swoją siedzibę do Garfield w stanie New Jersey. Wówczas Jolanta Wysocka objęła samodzielne prowadzenie „Przeglądu Polskiego” – miesięcznego dodatku kulturalno-społecznego gazety. Prowadziła także dział Wiadomości w wydaniach weekendowych oraz współredagowała kącik poezji. Od 2014 roku pełni funkcję sekretarza redakcji.  Niedługo „Nowy Dziennik” będzie obchodził 50-lecie istnienia, a Jolanta Wysocka – 25-lecie pracy w tym wydawnictwie. Jak podkreśla, praca jest jej pasją, której przyświeca idea kultywowania tożsamości historycznej Polonii.

Kategoria Nauka – CZESŁAW KARKOWSKI
Urodzony we Wrocławiu, amerykańsko-polski filozof, dziennikarz, tłumacz . Studiował polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktoryzował się w dziedzinie filozofii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wykładał filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1982 wyjechał do Berlina Zachodniego, a w 1984 wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Tam pracował najpierw w redakcji Radia Wolna Europa, a potem został dyrektorem Instytutu Piłsudskiego oraz członkiem redakcji i redaktorem naczelnym „Nowego Dziennika”, największej gazety polonijnej w Nowym Jorku. Wykłada filozofię i socjologię w Mercy College w Debbs Ferry NY oraz jest kierownikiem polskiego programu w Department of Classical and Oriental Languages w Hunter College. Jest autorem dwudziestu publikacji, w tym dwóch powieści i dwóch tłumaczeń. Jako prelegent uczestniczy w konferencjach w USA i Polsce.
Karkowski angażuje się w pracę na rzecz nowojorskiej Polonii – wspiera instytucje takie jak: Fundacja Kościuszkowska, Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Historyczne, Polski Instytut Sztuki i Nauki Józefa Piłsudskiego. Jego artykuły, recenzje i komentarze regularnie ukazują się w czołowych polskich gazetach Nowego Jorku, takich jak „Nowy Dziennik” i „Kurier Plus”, a także w polskojęzycznych magazynach „Kultura” i „Archiwum Emigracji”.

Kategoria Biznes – DARIUSZ KNAPIK
Przedsiębiorca, prezes jednej z największych polskich firm budowlanych w Nowym Jorku - Victoria Consulting and Development  LLC. Aktywny członek społeczności polonijnej. W 2011 roku został marszałkiem Parady Pułaskiego. Był odpowiedzialny za sfinansowanie Pomnika Kościuszki w Greenpoint, NYC . Podejmował wiele inicjatyw służących dobru Polonii, wykonując charytatywnie wiele prac na rzecz polskich organizacji czy obiektów. Jego sukces jako przedsiębiorcy dowodzi odpowiedzialności społecznej biznesu.

Kategoria Osobowość –  GRAŻYNA MICHALSKA
Legendarna aktywistka polonijna, która już od 1969 służy nowojorskiej Polonii. Nauczycielka języka polskiego, członkini Instytutu Piłsudskiego, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskiego Muzeum w Chicago, Zjednoczenia Polsko-Narodowego. Jest wiceprezeską Kongresu Polonii Amerykańskiej na dolny stan NY. Nagrodzona Medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania młodzieży polonijnej. Ponadto otrzymała: Honoris Gratia miasta Krakowa za współpracę między szkołami, Złoty Medal od Wspólnoty Polskiej za promowanie kultury polskiej oraz wyróżnienie i statuetkę im. Janiny Igielskiej za zasługi dla polonijnej oświaty od prezesa Centrali Polskich Szkół w Nowym Jorku.

Kategoria Młody Polak – ŁUKASZ KOWNACKI
Ma 30 lat. Do USA przyjechał spod Łomży w wieku trzech lat wraz z rodzicami i dwoma braćmi. Wychował się w nowojorskiej dzielnicy Greenpoint. Ukończył akademię policyjną i pracował 10 lat w policji stanowej. Rynkiem nieruchomości zainteresował go bezpośredni przełożony w policji. Założył agencję nieruchomości, którą prowadzi wspólnie z narzeczona Justyną. Przeprowadził się na Long Island. Równolegle założył agencję menedżersko-promocyjną, aby wspierać karierę pięściarską swojego brata, organizować walki pokazowe w USA i Polsce oraz promować młode talenty.

  

 

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90