Wybitni Polacy z Los Angeles nagrodzeni!

30 kwietnia br. w Konsulacie RP w Los Angeles, USA odbyła się uroczystość wręczenia statuetek  „Wybitny Polak” z udziałem wicemarszałek Sejmu RP Małgorzaty Gosiewskiej, konsul RP Marty Wolańskiej oraz prezesa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” Krzysztofa Przybyła. 

fot. FB Konsulat Generalny RP w Los Angeles

Konkurs „Wybitny Polak” powstał w 2010 roku z  inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a jego głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Konkurs odbywa się w wielu regionach na całym świecie, przy współudziale organizacji polonijnych i placówek dyplomatycznych RP.

Laureaci tytułu Wybitny Polak w USA 2023, edycja Los Angeles

Kategoria Kultura- MAREK PROBOSZ
Aktor, reżyser, scenarzysta, pisarz, producent filmowy, wykładowca sztuki teatralnej w UCLA. 
W 1983 ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi i rozpoczął w kraju karierę aktorską w filmie i teatrze. Pod koniec lat 80. wyjechał do Hollywood , gdzie początkowo pisał opowiadania i scenariusze.  W 1993 ukończył studia na wydziale reżyserii filmowej w The American Film Institute w Los Angeles. Jest wykładowcą aktorstwa na Wydziale Teatralnym Uniwersytetu Kalifornijskiego. Cały czas jest aktywnym aktorem w polskim filmie kinowym i telewizyjnym. Wielokrotnie wyróżniany na międzynarodowych festiwalach filmowych i teatralnych ( w 2022 r. otrzymał nagrodę za przedstawienie „Powrót Norwida”). Odtwórca wielu znaczących ról, miedzy innymi roli rotmistrza Witolda Pileckiego w filmie fabularnym Ryszarda Bugajskiego.

Kategoria Nauka- prof. BOHDAN OPPENHEIM
Wykładowca Loyola Marymount University i Kaiser Permanente School of Medicine , ekspert w dziedzinie inżynierii systemów i lotnictwa, współpracował z firmami jak Boeing, Northtop Grumann, Rayethon Airbus, obecnie SpaceX. Autor dwóch książek. Współpracuje z polskimi uczelniami.

Kategoria Biznes- BOGUSŁAW JERZY MARCINKOWSKI
Twórca i prezydent Calmax Technology Inc., specjalizującej się w mechanice precyzyjnej na potrzeby przemysłu komputerowego, lotniczego czy biomedycznego. Wśród klientów Calmax Technology jest NASA, armia amerykańska i firmy hi-tech.  Aktywny działacz środowiska polonijnego, szczególnie wspierający polskich artystów, stawiających pierwsze kroki na emigracji. 
Sam przyleciał do USA bez znajomości języka, bez grosza przy duszy i znajomych, którzy mogliby ułatwić start. – W tym pierwszym okresie chodziłem od firmy do firmy i oferowałem to, co mogłem na tamtym etapie zaoferować, czyli proste usługi tokarsko–ślusarskie – wspomina. – Jak sobie radziłem? Na sto firm, które odwiedzałem, dostawałem jedno zlecenie. Jedno! Marcinkowski starał się nie zrażać i często wracał w te same miejsca po kilka razy, mając nadzieję, że zmienił się układ lub zmienili się decydenci. Powoli kształtował sobie bazę klientów, którzy potrafili docenić solidność i pracowitość polskiego rzemieślnika. – Pracowałem na okrągło, bo chciałem każde zadanie wykonać jak najlepiej. Opłaciło się – opowiada. – A potem udało mi się zrealizować wielkie marzenie. Założyłem firmę! – tak wspomina swoje początki w USA Bogusław Marcinkowski w wywiadzie dla Rzeczpospolitej (2015)

Kategoria Osobowość- WITOLD FRĄCZEK
Niestrudzony społecznik, aktywny działacz środowiska polonijnego w Riverside. Nauczyciel w Centrum Jana Pawła II i w szkole w Yorba Linda. Organizator pomocy dla Ukrainy. Obecnie przygotowuje wyprawę do Ugandy w celu budowy systemu studni.

Kategoria Młody Polak- RYLAN POZNIAK
Wielokrotnie nagradzany twórca rozszerzonej rzeczywistości i futurysta.
Rylan współpracował z NASA, Apple, Stanford University, Snapchat, Google i Niantic nad rozwojem XR – rozszerzonej rzeczywistości i działa w celu jest bezpłatnego udostępnienia. Rylan przewodził zespołowi wybranemu przez NASA do opracowania skafandra kosmicznego wyposażonego w rozszerzoną rzeczywistość dla astronautów udających się na Księżyc w ramach misji Artemis, pierwszej od ponad 50 lat misji załogowej na Księżyc. 
W 2019 roku Rylan współpracował z Alexem McDowellem, scenografem Spielberg’s Minority Report, nad stworzeniem wizualizacji AR pływającego miasta. Była to bezpośrednia odpowiedź na prognozę, że do 2050 roku miliony ludzi na całym świecie zostaną przesiedlone w wyniku zmian klimatu. W 2018 roku Snapchat zaprosił Rylana do stworzenia jednego z pierwszych obiektywów AR dla Lens Studio, narzędzia programistycznego Snap AR. 
Rylan jest także kompozytorem muzycznym, stypendystą Los Angeles Philharmonic Composer Fellow. Jego oryginalne utwory, integrujące w nowatorskie  środowisko dźwięku i klasyczne utwory (np. Preludia Chopina) były prezentowane przez LA Phil Orchestra i LA Master Chorale w Walt Disney Concert Hall. 

 

 

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90