Francja: wręczenie statuetek Wybitny Polak

Już po raz dziewiąty w Ambasadzie RP w Paryżu wręczono statuetki „Wybitny Polak” we Francji.

Fot. Teraz Polska

Przedstawiciele środowiska polonijnego przyznali dwanaście nagród w pięciu kategoriach: osobowość, nauka, kultura, biznes i Młody Polak oraz trzy nagrody specjalne. Nagrodę Ambasadora RP Jana Emeryka Rościszewskiego za szczególny wkład w rozwój współpracy polsko-francuskiej otrzymał Michel Dorin, konsul honorowy RP w Rennes.

Konkurs „Wybitny Polak” to projekt Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, którego głównymi celami są wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i za granicą. - Konkurs to również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce - mówi Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

9. edycja konkursu „Wybitny Polak” we Francji zakończyła się uroczystą galą, która odbyła się w 7 października 2022 roku w Ambasadzie RP. Po raz kolejny uhonorowano wybitnych rodaków wyróżniających się swoją działalnością i promujących Polskę we Francji.

Laureatami konkursu w 2022 roku zostali:

dr Elżbieta KOŚLACZ-VIROL (kategoria osobowość)
dr hab. Jolanta ŚWIATOWSKA (kategoria nauka)
Elisabeth DUDA (kategoria kultura)
Anne MÉTÉYER-PAUTER (kategoria biznes)
Marta GARDOLIŃSKA (kategoria Młody Polak)

Dr Elżbieta Koślacz-Virol jest dr. historii teatru, aktorką i tłumaczką. Od 1966 roku mieszka w Paryżu. Na scenie gra w dwóch językach: polskim i francuskim. Opublikowała i przetłumaczyła wiele artykułów poświęconych Gabrieli Zapolskiej w pismach polskich i we francuskich wydawnictwach książkowych.

Dr hab. Jolanta Światowska pracuje od 2008 roku na stanowisku Directrice de recherche w Centre National de la Recherche Scientifique w Institut de Recherche de Chimie Paris w Wyższej Szkole Chemicznej. Od roku 2021 pełni również funkcję wicedyrektora szkoły doktorskiej Chemii Fizycznej i Chemii Analitycznej ED 388 Uniwersytetu PSL.  

Elisabeth Duda to wielokrotnie nagradzana polsko-francuska aktorka. Jest dziennikarką i felietonistką w kilku polskich programach telewizyjnych i radiowych, autorką trzech książek, tłumaczką sztuk teatralnych oraz laureatką Nagrody Senatu za Obecność Francuzów za Granicą.

Anne Météyer-Pauter to właścicielka wielokrotnie nagradzanej winnicy Champagne Météyer.  Odznaczona we Francji stopniem Kawalera Orderu Zasług Rolniczych. Laureatka tytułu „Wybitny Polak” nie tylko rozwija własną firmę, ale jest również doskonałym ambasadorem Regionu.                                                 

Dyrygentka Marta Gardolińska należy do wąskiego grona najwybitniejszych osobowości świata muzyki klasycznej ostatnich lat. W 2021 roku mianowana na stanowisko dyrektora muzycznego Narodowej Opery Lotaryngii w Nancy. Jest jedną z trzech kobiet zajmujących to stanowisko w całej Francji.

Podczas uroczystości wręczono również siedem wyróżnień. Kategoria osobowość: Henryk Witkowski, Czesław Lebelt. Kategoria kultura: Christine Bernard. Kategoria Młody Polak: Felicja Lamprecht, Tomasz Drozdowicz. Kategoria nauka: dr Daniel Pietrasz, Jean-Luc Sochacki.

W tegorocznej edycji Jury Konkursu przyznało trzy Nagrody Specjalne. Otrzymali je: Édouard Papalski, Anna Woźniak i Daniel Tadeusz Curylo.  

Nagrodę Ambasadora Pana Jana Emeryka Rościszewskiego otrzymał Michel Dorin, były biznesmen, a obecnie konsul honorowy RP w Rennes. Michel Dorin prowadził kilka programów europejskich stymulujących prywatyzację i rozwój wolnego rynku w Polsce. Jest jednym z członków założycieli i byłym prezesem Stowarzyszenia Bretania-Polonia, które koordynuje współpracę regionalną między Bretanią i Wielkopolską. Jako przewodniczący Maison d'Europe w Rennes jest wielkim promotorem europejskiej solidarności i spójności.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorem Konkursu jest Komitet Organizacyjny Konkursu „Wybitny Polak” we Francji.

Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 roku, a w 2011 konkurs został rozszerzony na inne kraje. Po raz pierwszy tytuł „Wybitnego Polaka” we Francji został nadany w 2014 roku. Edycja francuska konkursu odbywa się pod Patronatem Ambasadora RP.

Materiał zrealizowany przez: PepeTV Telewizja Polonijna Na Świecie.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90