Znamy Wybitnych Polaków w Niemczech 2022 r.

1 października w Instytucie Polskim w Dusseldorfie odbyło się wręczenie nagród Wybitny Polak w Niemczech 2022 r.

Fot. Piotr Plonka/ pepetv.eu

Uroczystość zorganizowana została we współpracy z Instytutem przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego, którą reprezentowali prezes Krzysztof Przybył i Michał Lipiński, dyrektor Konkursu "Teraz Polska".

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” i jej prezesa Krzysztofa Przybyła. - Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce – mówi Przybył. Uroczystość jest realizowana we współpracy z zagranicznymi partnerami, przedstawicielstwami dyplomatycznymi lub placówkami polonijnymi. Miniona niemiecka edycja konkursu została zorganizowana przez redakcję Pepe TV i Piotra Płonkę, Instytut Polski w Dusseldorfie oraz Konsula Generalnego RP w Berlinie i Konsula Generalnego RP w Kolonii. W uroczystości uczestniczył Konsul Generalny RP w Kolonii Jakub Wawrzyniak oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Dusseldorfie Wojciech Poczachowski.

Tytułem Wybitny Polak w Niemczech 2022 r. uhonorowane zostały następujące osoby:

W kategorii Kultura: Anetta Küchler-Mocny, artystka sztuk plastycznych

W kategorii Młody Polak: Roman Ohem, muzyk

W kategorii Osobowość: Rafał Gikiewicz, piłkarz

W kategorii Biznes: Maciej Ustjanowski, przedsiębiorca

 

Szczegółowe biogramy laureatów

ANETTA KÜCHLER-MOCNY urodziła się w Polsce i od 1995 roku mieszka w Niemczech. Studiowała malarstwo na akademii sztuki w Münster i ukończyła studia w 2004 roku z dyplomem akademii. Następnie ukończyła klasę mistrzowską. Od tego czasu pracuje jako freelancer w Berlinie i Düsseldorfie.

ROMAN OHEM urodził się we Frankfurcie nad Odrą w 1993 roku w niemiecko-polskiej rodzinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat w Miejskiej Szkole Muzycznej, był stypendystą stowarzyszenia Anima, aw 2005 roku przeszedł do Klaudyny Schulze-Broniewskiej, I koncertmistrza Brandenburskiej Orkiestry Państwowej. W 2018 roku został wybrany do zarządu Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Bremen. W 2019 roku założył w Bremie festiwal „Stadtmusikanten+” (z okazji ich 200-lecia), pracował jako kierownik produkcji w Teatrze Bremen dla Kanon V w reżyserii Levina Handschuha oraz wymyślił i wyreżyserował I Dni Kultury Polskiej w Bremie, a następnie „Złote lata 20. w Polsce” w 2020 roku w Hamburgu.

RAFAŁ GIKIEWICZ,  ur. 26 października 1987 w Olsztynie, polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza w niemieckim klubie FC Augsburg. Po udanej karierze w najlepszych polskich klubach, 17 kwietnia 2014 roku podpisał kontrakt z Eintrachtem Brunszwik, ważny do 30 lipca 2016. Na początku sierpnia 2016 został zawodnikiem SC Freiburg. Z dniem 1 lipca 2018 roku został nowym bramkarzem 1. FC Union Berlin. W sezonie 2. Bundesligi 2018/2019 rozegrał wszystkie 34 mecze swojej drużyny (14 razy zachował czyste konto). W spotkaniu przeciw 1. FC Heidenheim w ramach 9 kolejki zdobył gola głową w czwartej minucie doliczonego czasu gry (94') doprowadzając do remisu 1:1 (tym samym został dziewiątym strzelcem gola z gry jako bramkarz w historii 2. Bundesligi oraz dwunastym w historii 1. i 2. Bundesligi). W sezonie obronił jednego karnego na pięć egzekwowanych. Z Unionem zajął trzecie miejsce w 2. Bundeslidze, awansując do baraży, w których po dwumeczu przeciw VfB Stuttgart (2:2, 0:0) w dniu 27 maja 2019 uzyskał awans do Bundesligi, wywalczony po raz pierwszy w historii klubu. Dzień później Jerzy Brzęczek powołał go awaryjnie w miejsce kontuzjowanego Wojciecha Szczęsnego na zgrupowanie Reprezentacji Polski.

MACIEJ USTJANOWSKI pochodzi z Bieszczad. Wraz z bratem Mateuszem wyjechali z kraju w poszukiwaniu marzeń, i w Monachium otworzyli firmę! Zajmują się kompleksowymi remontami  nieruchomosci oraz zakupem i sprzedażą ich z zyskiem. Właściciele oddają często zrujnowane mieszkania i domy w ręce Polaków, a odbierają fantastycznie wykończone nieruchomosci ! Bracia są mistrzami w swoich zawodach Mateusz jest elektrykiem, a Maciej hydraulikiem, zaś ich ojciec technikiem stolarstwa. – Nasza firma USTR to rodzinne połączenie pasji, doświadczenia i progresywności. Wszyscy w naszej rodzinie pracowali w branży budowlanej z pasji i przekonania, a każdy z osobna wnosi tę pasję do firmy w postaci tytułów mistrzowskich w swojej specjalizacji – mówi Maciej Ustjanowski – Mamy świadomość, że obsługiwane przez nas budowy są ważnymi inwestycjami dla naszych klientów. Dlatego podczas realizacji projektów dbamy o to, aby współpraca była doskonałą przygodą, prowadzącą wprost do spełnienia marzeń, a nie bezcelową wędrówką w ciemności – dodaje. Firma Ustjanowskich została laureatem nagrody PhönixPreis w Monachium. Tworzy ona oprogramowanie ‘’intilio.creative.cloud’’ do zarządzania firmami budowlanymi oraz nieruchomościami za pomocą najnowszych technologii.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90