Wybitni Polacy w Irlandii wybrani

Tegoroczni laureaci konkursu "Wybitny Polak" w Irlandii swoimi dotychczasowymi osiągnięciami budują pozytywny wizerunek naszego kraju poza jego granicami. W III edycji irlandziej edycji konkursu wyłoniono 4 laureatów i przyznano 2 wyróżnienia.

Konkurs „Wybitny Polak” ma na celu wyłonienie osób, których działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. To także znakomita okoliczność, by przedstawić naszych rodaków, którzy znani i szanowani na emigracji, pozostają zupełnie anonimowi dla nas – Polaków mieszkających w kraju. 

Regionalne edycje konkursu odbywają się m.in. we Francji, Norwegii i Stanach Zjednoczonych. W Irlandii Wybitni Polacy zostali wybrani po raz trzeci. Irlandzkie jury, które tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało laureatów w czterech kategoriach: Młody Polak, Biznes, Kultura i Osobowość. Przyznano także dwa wyróżnienia. 

Tegoroczni laureaci:

  • kategoria BIZNES - Dominika Sikora - nauczycielka i społecznik, twórca marki Avo-Cafe (Avo-Chemist)  promującej zdrowy styl życia, docenianej przez irlandzkich pacjentów i lekarzy z Waterford Health Park;
  • kategoria KULTURA - Ewa Kotula - niezależna artystka i choreograf, współzałożycielka Slavic inspiration i organizator Kupala Night, regularnie współpracuje przy organizacji Limerick Mental Health Festival oraz wielu innych lokalnych wydarzeń, pracuje z młodzieżą w SPK Limerick;
  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Bartosz Zdrojowy – zaangażowany w działania na rzecz polskiej społeczności  poprzez m.in. organizację Polskiej Wioski na corocznym festiwalu Winterval – najpopularniejszym bożonarodzeniowym festiwalu w Irlandii, działa w Polskim Stowarzyszeniu Edukacyjnym; jest maszynistą-wolontariuszem w Turystycznej Kolejce w Kilmeadan – atrakcji turystycznej okolic Waterford;
  • kategoria MŁODY POLAK - Piotr Mach - architekt, autor wielu projekt w wyróżnianych w prestiżowych krajowych konkursach w Irlandii, doceniony m.in. przez "Fit Out Awards" i nominowany do tytu u „Młody Projektant Roku 2017"; wolontaryjnie współpracuje z młodzieżą polonijną w Sobotniej Polskiej Szkole im. Janusza Korczaka oraz harcerstwie, przekazując młodszemu pokoleniu swoją wiedzę i pasję do projektowania.

Jury przynało także 2 wyróżnienia: 

  • Annie Hurkowskiej – fotografce-pasjonatce, wolontariuszce działającej na rzecz promocji Polski m.in. poprzez organizację Polish Art Festival, WOŚP, Kupala Night; 
  • Sylwii Rusek – działaczce polonijnej, współzałożycielce Homeless Gallery Ennis, członkini Clare Voulunteer Center, grupy folklorystycznej „Inisowiacy”, WOŚP oraz World BBQ Accociate Championship.

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Konkursu „Teraz Polska” podejmie decyzję o przyznaniu tytułu „Wybitny Polak” osobom, które - w opinii jury – w największym stopniu przyczyniły się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej gali "Teraz Polska" w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90