Wybitni Polacy w Austrii

13 września 2018r. w Sali Barokowej Starego Ratusza w Wiedniu wręczono nagrody „Wybitny Polak w Austrii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” we współpracy z redakcją portalu Polonika.at.

13 września 2018r. w Sali Barokowej Starego Ratusza w Wiedniu wręczono nagrody „Wybitny Polak w Austrii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” we współpracy z redakcją portalu Polonika.at. Statuetki odebrali: prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (w kategorii Nauka), Claudia Kottal (w kategorii Kultura), dr Katarzyna Greco (w kategorii Osobowość) i Thomas Zajac (w kategorii Młody Polak).

Konkurs „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach, to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce. Podczas uroczystości w Wiedniu nagrody wręczyli Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, oraz Michał Lipiński, dyrektor Konkursu „Teraz Polska”.

Laureaci III edycji Konkursu „Wybitny Polak” w Austrii

Kategoria Nauka: prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński (naukowiec)

Pracuje na stanowisku dyrektora medycznego Kliniki Medycyny Psychosomatycznej i Psychoterapii AMEOS w Bad Aussee. Powstała ona przed jedenastoma laty. Prof. dr hab. Marius Nickel-Palczyński przyjechał do Austrii z Niemiec, aby ją stworzyć. Do 2006 r. był dyrektorem kliniki AMEOS w Bawarii.

Do jego głównych obowiązków jako dyrektora kliniki należą: organizacja leczenia i stanowisk pracy, koncepcyjne opracowanie kierunków leczenia, kształcenie studentów Uniwersytetu Medycznego w Grazu (pracuje również jako rektor na Uniwersytecie Medycznym w Grazu), prowadzenie doktorantów.

W klinice AMEOS w Bad Aussee skompletował polskojęzyczny zespół i stworzył specjalny oddział, na którym prowadzona jest psychoterapia w języku polskim dla polskich emigrantów w Austrii. Urodził się w Żywcu, studiował medycynę w Krakowie, a po studiach wyjechał do Berlina Zachodniego. W Niemczech zrobił specjalizacje: chirurgię, internę, medycynę ogólną, psychosomatykę, psychiatrię. Habilitował się dwa razy, ma dwie różne profesury.

Autor wielu publikacji naukowych, głównie z zakresu psychosomatyki.

Rząd austriacki nadał mu honorowe obywatelstwo austriackie – „im besonderen Interesse der Republik Österreich”. Posiada również obywatelstwo polskie.

Kategoria Kultura: Claudia Kottal (aktorka)

Absolwentka austriackiej szkoły artystycznej Konservatorium Wien. Występuje na wiedeńskich scenach teatralnych i w telewizji. Urodziła się w 1981 r. w Wiedniu, ale ma polskie korzenie – jej mama jest Polką. Jest dwujęzyczna.

W 2004 r. otrzymała nagrodę Fidelio Nachwuchs-Preis, w 2011 r. Outstanding Artist Award für Darstellende Kunst przyznaną przez Ministerstwo Nauki, Sztuki i Kultury, w 2016 r. została odznaczona nagrodą „Outstanding Artist Award“ jako najlepsza w Austrii aktorka młodego pokolenia.

Claudia Kottal, aktualnie przebywająca na planie kolejnego filmu, nie mogła osobiście odebrać wyróżnienia. Dlatego zostało ono przekazane na ręce prof. Bogusława Dybasia, dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, który przekaże je Laureatce  w dniu 20 października, podczas III edycji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności w Wiedniu.  

Kategoria Młody Polak: Thomas Zajac (sportowiec)

Thomas Zajac, reprezentant Austrii w żeglarstwie, zdobył na olimpiadzie w Rio de Janeiro w 2016 r. w klasie Nacra 17 – wraz z Austriaczką Tanją Frank – jedyny medal (brąz) dla tego kraju. 
Jest z pochodzenia Polakiem, synem Jana Bartosika, który również reprezentował Polskę w żeglarstwie – na igrzyskach olimpijskich w Moskwie w 1980 r. Urodził się w 1985 r. w Wiedniu, utrzymuje kontakt z Polonią austriacką. Jego rodzice wyemigrowali do Austrii niezależnie od siebie i tam się poznali. Jego mama pochodzi z Warszawy, ojciec ze Szczecina. W 2010 r. Thomas Zajac otrzymał Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Republiki Austrii. W 2016 r. wraz z Tanją Frank został w Austrii wybrany Sportowcem Roku.

Nagrodę odebrała jego mama, pani Grażyna Rybnik, która powiedziała „W imieniu mojego syna i moim własnym bardzo serdecznie dziękuje za tak zaszczytne wyróżnienie. Tomek rozpoczął swoją karierę żeglarską w wieku 6 lat i kontynuował ją pomimo tragicznej śmierci ojca – miał wtedy 10 lat. Wieloletnia praca i zaangażowanie Tomka zostały przypieczętowane zdobyciem przez niego medalu na olimpiadzie Rio 2016. Obecnie Tomek przebywa w Japonii gdzie przygotowuje się do olimpiady Tokio 2020, dlatego nie może być w tej chwili z nami. Jestem bardzo dumna z mojego syna.”  

Kategoria Osobowość: dr Katarzyna Greco (osoba zaangażowana społecznie)

Urodziła się w Austrii, jej rodzice pochodzą z Polski. Ukończyła studia na kierunku marketing. Doświadczenie zawodowe zdobywała w międzynarodowych koncernach na kierowniczych stanowiskach. W 2009 r. założyła własną firmę Katarzyna Greco Consult e.U. Zajmowała się doradztwem i konsultingiem, prowadzonym w sześciu językach.

Laureatka 10., jubileuszowej edycji konkursu Lider Biznesu Polska – Austria 2014.

Jury wyróżniło jej program doradztwa dla kobiet, które chcą połączyć wychowanie dzieci z pracą zawodową. Swoją wiedzę i doświadczenie Katarzyna Greco zawarła w książce „Moms UCan”. Jako matka dwójki dzieci dzieli się w niej swoimi doświadczeniami z innymi kobietami, które chcą rozwijać się zawodowo bez szkody dla rodziny. Osoba zaangażowana społecznie w działalność wielu austriackich instytucji, aktywnie udziela się w środowisku Polonii austriackiej. Obecnie zajmuje stanowisko wiceprezesa Wiedeńskiej Kasy Chorych.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90