- Konkurs „Wybitny Polak” to doskonała okazja do zaprezentowania dokonań Polaków oraz wyróżnienie i promocja tych osób, które potrafiły odnieść sukces w kraju i poza jego granicami. Istnieje bowiem wielka potrzeba promocji działań wybitnych osobistości, które poprzez swoje dokonania i zaangażowanie promują Polskę i Polaków na świecie, stając się przez to ambasadorami marki „Polska” - mówi Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”.
Do tej pory tytuł Wybitnego Polaka otrzymali m.in. Wojciech Kilar, Hilary Koprowski, prof. Maria Siemionow, Adam Małysz, prof. Wiesław L. Nowiński, prof. Henryk Skarżyński, Rafał Olbiński, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, dr Irena Eris, Jan A. P. Kaczmarek i Krzysztof Pastor.
Nominacje w konkursie przyznawane są przez członków Kapituły Konkursu „Teraz Polska” oraz Rady Fundacji. Tradycyjnie już otrzymują je także laureaci regionalnych edycji konkursu „Wybitny Polak”, które odbywają się w USA (Nowy Jork, Los Angeles i Chicago), Norwegii, Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii, Irlandii i w Niemczech.
Spośród wszystkich nominowanych Kapituła Konkursu podjęła decyzję o przyznaniu tytułów Wybitnego Polaka przedstawicielom świata sportu, sztuki i nauki.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:
Tegoroczni Laureaci konkursu "Wybitny Polak" (od lewej: ks. prof. Michał Heller, Jerzy Skolimowski, Kamil Stoch)
- ks. prof. Michał Heller - kosmolog, filozof i teolog, pierwszy Polak – laureat Nagrody Templetona, przyznawanej za pokonywanie barier między nauką a religią;
- Jerzy Skolimowski - reżyser, scenarzysta i aktor filmowy, malarz, poeta, wielokrotnie nagradzany podczas festiwali filmowych m.in. w Berlinie, w Cannes, w Wenecji, czy w Tokio;
- Kamil Stoch - najbardziej utytułowany polski skoczek narciarski, m.in. trzykrotny indywidualny mistrz olimpijski, drużynowy brązowy medalista olimpijski, indywidualny i drużynowy mistrz świata, dwukrotny zdobywca Pucharu Świata, zwycięzca 65. i 66. Turnieju Czterech Skoczni.
- Sama idea konkursu „Teraz Polska” związana jest z promocją Polski, wskazywaniem tego, co możemy pokazać światu. Bardzo dobrze, że Kapituła zdecydowała o przyznawaniu tytułu Wybitnego Polaka. Nie tylko krajowe produkty i usługi, ale także wielu naszych rodaków warto wyróżnić. Wśród nich jest właśnie ks. prof. Michał Heller, znany na świecie, jednak powinien być znany jeszcze szerzej i kojarzony z naszą ojczyzną. W nominacji ks. prof. Hellera widzę też pozytywny, piękny wymiar troski o ludzi, którzy z Polski pochodzą i zajmują znaczące miejsce w kulturze i nauce – europejskiej i światowej – mówi kardynał Kazimierz Nycz. - Warto pokazać osobę ks. prof. Hellera, przy całej swej wielkości naukowej, niezwykle „zwyczajnego”, wspaniałego człowieka i księdza. Jest to niewątpliwie człowiek pogranicza nauk, dyscyplin, dziedzin naukowych, ale także człowiek otwarty na świat – podsumowuje.
- Hasło „Teraz Polska” kojarzy mi się z małym, biało-czerwonym znakiem na różnych produktach, zwiastującym, że są to produkty dobrej jakości. Nigdy nie przypuszczałem, że znak ten pojawi się na produktach mojej myśli – mówi ks. prof. Michał Heller. - Będę się starał nie zawieść tych, którzy w swoich wyborach kierują się tym znakiem – dodaje.
- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować Kapitule Konkursu "Wybitny Polak" za to ogromne wyróżnienie – mówi Kamil Stoch. - Moim zdaniem „Mazurek Dąbrowskiego” to jeden z najpiękniejszych, a może i najpiękniejszy hymn państwowy. Proszę mi wierzyć, że nie poznałem nic bardziej wzniosłego niż śpiewanie polskiego hymnu podczas konkursów Pucharu Świata w Zakopanem, gdy z kilkudziesięciu tysięcy gardeł płyną słowa „Mazurka Dąbrowskiego”. Jestem dumny z bycia Polakiem, uważam, że mamy piękny kraj, pracowitych obywateli i dużo ambicji, aby wspólnie budować i rozsławiać dobre imię Polski – dodał na łamach magazynu „Teraz Polska”.
- Polska nauka i sport to silne marki. Podobnie jest z kulturą. Jest ona rozpoznawalną na świecie, bardzo silną marką, która pełni rolę forpoczty polskiej gospodarki. Widzę więc ogromną potrzebę wyróżniana jej twórców. Tym bardziej, gdy po licznych sukcesach i latach życia na emigracji, nie zapominają o swojej ojczyźnie, a nawet do niej wracają tak, jak Jerzy Skolimowski tegoroczny laureat - podsumowuje Krzysztof Przybył, prezes zarządu Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.
Sam reżyser tak mówi o swoim powrocie do kraju:
- Mieszkałem w Kalifornii przez 22 lata i obserwowałem, jak bardzo zmieniała się Ameryka. Niestety, nie na lepsze. Zmieniali się przede wszystkim ludzie, z którymi coraz trudniej przychodziło mi się porozumieć. W 2006 r. przeniosłem się z Kalifornii do Polski, do poniemieckiej leśniczówki w mazurskich lasach. Właśnie na Mazurach powstał mój pierwszy film po 17 latach przerwy: „Cztery noce z Anną”. Moje malowanie też nie ucierpiało na przeprowadzce… - wyznał Jerzy Skolimowski na łamach magazynu „Teraz Polska“.
Ceremonia wręczenia statuetek „Wybitny Polak” odbyła się 18 czerwca br. w trakcie wieczornej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.
Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.