Wybitni Polacy w Norwegii nagrodzeni

26 maja 2018 r. w Gamle Logen w Oslo odbyła się gala konkursu "Wybitny Polak" w Norwegii. Wieczór uświetnił występ Krzysztofa Kiljańskiego. 

Tegoroczni laureaci:

  • kategoria KULTURA - Anna Sienkiewicz 

Animatorka kultury muzycznej, kierownik produkcji, współorganizatorka festiwali, koncertów i wydarzeń promujących polską i zagraniczną kulturę. Osoba kreatywna, wszechstronna i zaangażowana w swoją pracę. Od 15 lat związana ze znaną sceną muzyczną „Cosmopolite” w Oslo organizującą każdego roku około 150 wydarzeń muzycznych. Wśród występujących tam artystów znaleźli się między innymi: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek czy Kapela ze Wsi Warszawa.

  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Dominik Cybulski 

Współzałożyciel prężnego i działającego z rozmachem stowarzyszenia Love Dance Help łączącego realizowanie szczytnych celów charytatywnych z dobrą zabawą. Sprawny organizator i człowiek wielkiego serca, inicjator oraz pomysłodawca wielu polonijnych wydarzeń łączących ludzi z różnych środowisk. 

  • kategoria NAUKA - Barbara Anna Zielonka 

Nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad znakomita, doceniana i lubiana przez uczniów pedagog. Jedna z 10 finalistek prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Global Teacher Prize 2018” zwanego „Nauczycielskim Noblem”, do którego rokrocznie zgłasza się około 30 tysięcy kandydatur z całego świata. Ambasadorka kilku fundacji, autorka międzynarodowych projektów edukacyjnych. 

  • kategoria BIZNES - Grażyna Skierkowska  

Szefowa pierwszej polskiej restauracji w Stavanger „Grażka Gotuje”. Żywiołowa szefowa polskiej kuchni z pomysłem promująca rodzime przysmaki w lokalnym środowisku. Organizatorka Wigilii Polonijnych, chętnie uczestnicząca w życiu polonijnym i akcjach charytatywnych. 

  • kategoria MŁODY POLAK - Kaja Szulc-Nweke 

Współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych i imprez okolicznościowych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP. 

W tym roku przyznano także 3 wyróżnienia:

  • w kategorii OSOBOWOŚĆ - Joanna Słysz-Kałuża 

Zaangażowana społeczniczka i osoba ciesząca się dużym autorytetem w środowisku polonijnym. Od wielu lat związana z Polską Katolicką Szkołą Sobotnią w Stavanger, od 2014 roku przewodnicząca jej zarządu. Organizatorka wielu imprez o charakterze kulturalno-społecznym.

  • w kategorii BIZNES - Ewa Danela Burdon 

Prezes Norwesko-Polskiej Izby Handlowej NPCC, szefowa firmy doradczej Perfect Connection. Wykładowca, autorka artykułów, osoba pełniąca szereg istotnych ról społecznych oraz doradczych, organizatorka i współorganizatorka wielu spotkań i wydarzeń, w tym Szczytu Ekonomicznego w Oslo. 

  • w kategorii MŁODY POLAK - Sylwia Harewska 

Inżynier informatyki, pomysłodawczyni przebojowego startupu „Hei banking” stworzonego z myślą o ułatwieniu Polakom dostępu do norweskiej bankowości. Jej pomysł zdobył szerokie uznanie w międzynarodowym środowisku, wygrywając między innymi tegoroczny konkurs dla startupów „FinTech Startup Weekend w Oslo”. 

W tym roku po raz pierwszy w historii norweskiej edycji konkursu przyznano nagrodę w kategorii PRZYJACIEL POLONII. Otrzymał ją Ole Michael Selberg – językoznawca, tłumacz, znawca i miłośnik polskiej literatury oraz kultury, a także ich zasłużony propagator w Norwegii. Jego dorobek translatorski w zakresie literatury polskiej obejmuje 15 książek, 5 dramatów wystawionych w norweskich teatrach, 5 słuchowisk dla NRK, 12 opowiadań dla różnych antologii. Jego największym i najbliższym sercu Polaków dziełem jest Wielki słownik norwesko-polski liczący ponad 72 tysięcy haseł - owoc ponad dwudziestoletniej pracy. 

Wszyscy laureaci amerykańskich edycji znaleźli się w gronie nominowanych w światowej edycji konkursu, którego finał odbędzie się 18 czerwca 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Zobacz fotorelację z wydarzenia (Fot. Daniel Zegan)

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Pangea Network USA
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90