Wybitni Polacy w Norwegii nagrodzeni

26 maja 2018 r. w Gamle Logen w Oslo odbyła się gala konkursu "Wybitny Polak" w Norwegii. Wieczór uświetnił występ Krzysztofa Kiljańskiego. 

Tegoroczni laureaci:

  • kategoria KULTURA - Anna Sienkiewicz 

Animatorka kultury muzycznej, kierownik produkcji, współorganizatorka festiwali, koncertów i wydarzeń promujących polską i zagraniczną kulturę. Osoba kreatywna, wszechstronna i zaangażowana w swoją pracę. Od 15 lat związana ze znaną sceną muzyczną „Cosmopolite” w Oslo organizującą każdego roku około 150 wydarzeń muzycznych. Wśród występujących tam artystów znaleźli się między innymi: Leszek Możdżer, Tomasz Stańko, Anna Maria Jopek czy Kapela ze Wsi Warszawa.

  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Dominik Cybulski 

Współzałożyciel prężnego i działającego z rozmachem stowarzyszenia Love Dance Help łączącego realizowanie szczytnych celów charytatywnych z dobrą zabawą. Sprawny organizator i człowiek wielkiego serca, inicjator oraz pomysłodawca wielu polonijnych wydarzeń łączących ludzi z różnych środowisk. 

  • kategoria NAUKA - Barbara Anna Zielonka 

Nauczycielka języka angielskiego w szkole średniej w Nannestad znakomita, doceniana i lubiana przez uczniów pedagog. Jedna z 10 finalistek prestiżowego, międzynarodowego konkursu „Global Teacher Prize 2018” zwanego „Nauczycielskim Noblem”, do którego rokrocznie zgłasza się około 30 tysięcy kandydatur z całego świata. Ambasadorka kilku fundacji, autorka międzynarodowych projektów edukacyjnych. 

  • kategoria BIZNES - Grażyna Skierkowska  

Szefowa pierwszej polskiej restauracji w Stavanger „Grażka Gotuje”. Żywiołowa szefowa polskiej kuchni z pomysłem promująca rodzime przysmaki w lokalnym środowisku. Organizatorka Wigilii Polonijnych, chętnie uczestnicząca w życiu polonijnym i akcjach charytatywnych. 

  • kategoria MŁODY POLAK - Kaja Szulc-Nweke 

Współzałożycielka stowarzyszenia iNorge Forening jednoczącego Polonię z regionu Rogaland, organizatorka wielu wydarzeń kulturalnych oraz cyklicznych spotkań dla dzieci i dorosłych, w tym przedstawień, koncertów, pokazów kinowych, pikników, zajęć pozalekcyjnych dla najmłodszych i imprez okolicznościowych. Chętnie angażuje się w akcje charytatywne, od dwóch lat piastuje odpowiedzialną funkcję szefa lokalnego sztabu WOŚP. 

W tym roku przyznano także 3 wyróżnienia:

  • w kategorii OSOBOWOŚĆ - Joanna Słysz-Kałuża 

Zaangażowana społeczniczka i osoba ciesząca się dużym autorytetem w środowisku polonijnym. Od wielu lat związana z Polską Katolicką Szkołą Sobotnią w Stavanger, od 2014 roku przewodnicząca jej zarządu. Organizatorka wielu imprez o charakterze kulturalno-społecznym.

  • w kategorii BIZNES - Ewa Danela Burdon 

Prezes Norwesko-Polskiej Izby Handlowej NPCC, szefowa firmy doradczej Perfect Connection. Wykładowca, autorka artykułów, osoba pełniąca szereg istotnych ról społecznych oraz doradczych, organizatorka i współorganizatorka wielu spotkań i wydarzeń, w tym Szczytu Ekonomicznego w Oslo. 

  • w kategorii MŁODY POLAK - Sylwia Harewska 

Inżynier informatyki, pomysłodawczyni przebojowego startupu „Hei banking” stworzonego z myślą o ułatwieniu Polakom dostępu do norweskiej bankowości. Jej pomysł zdobył szerokie uznanie w międzynarodowym środowisku, wygrywając między innymi tegoroczny konkurs dla startupów „FinTech Startup Weekend w Oslo”. 

W tym roku po raz pierwszy w historii norweskiej edycji konkursu przyznano nagrodę w kategorii PRZYJACIEL POLONII. Otrzymał ją Ole Michael Selberg – językoznawca, tłumacz, znawca i miłośnik polskiej literatury oraz kultury, a także ich zasłużony propagator w Norwegii. Jego dorobek translatorski w zakresie literatury polskiej obejmuje 15 książek, 5 dramatów wystawionych w norweskich teatrach, 5 słuchowisk dla NRK, 12 opowiadań dla różnych antologii. Jego największym i najbliższym sercu Polaków dziełem jest Wielki słownik norwesko-polski liczący ponad 72 tysięcy haseł - owoc ponad dwudziestoletniej pracy. 

Wszyscy laureaci amerykańskich edycji znaleźli się w gronie nominowanych w światowej edycji konkursu, którego finał odbędzie się 18 czerwca 2018 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Zobacz fotorelację z wydarzenia (Fot. Daniel Zegan)

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90