Wybitni Polacy w Irlandii wybrani

Tegoroczni laureaci Konkursu „Wybitny Polak” w Irlandii swoimi dotychczasowymi osiągnięciami budują pozytywny wizerunek naszego kraju poza jego granicami. W IV edycji Konkursu wyłoniono 3 laureatów i przyznano 3 wyróżnienia.

Irlandzkie jury, które tworzą przedstawiciele organizacji i instytucji polonijnych, wybrało laureatów w trzech kategoriach: Kultura, Osobowość i Młody Polak. Przyznano także trzy wyróżnienia. 

Tegoroczni laureaci:

kategoria KULTURA – Maciej Neumann-Kochański – jeden z pomysłodawców i współzałożycieli Polskiego Stowarzyszenia Kulturalnego Gorey.pl, organizacji non profit, która promuje polską kulturę w Irlandii. Zawsze stara się być godnym ambasadorem swojego kraju. Jest inicjatorem i organizatorem wielu wydarzeń kulturalnych promujących działalność polskich artystów w Irlandii, np. wystawy polskiej grafiki i fotografii, performance'u artystycznego, pokazów filmów polskich. Jest też organizatorem PolskaEire Festival, edycji w Gorey, która to stała się jednym z ważniejszych wydarzeń festiwalowych w Irlandii.

kategoria OSOBOWOŚĆ – Jacek Jaszczyk – dziennikarz, radiowiec, poeta, społecznik, wolontariusz. Twórca i autor pierwszego polskiego programu radiowego w irlandzkim eterze „120 na Godzinę”. Dziennikarz polskiej redakcji w Radiu Sunrise, Anna Livia Dublin City, Dublin City FM. Przez ponad 8 lat tworzył zalążki polskiego radia w Irlandii, kreując platformę integracji i miejsce skupiające środowiska polonijne. Działalność radiowa w irlandzkim eterze oraz potrzeba istnienia polskiej stacji radiowej stały się wyznacznikiem idei powstania polskiego radia nadającego dla Polonii w Irlandii.

kategoria MŁODY POLAK – Paulina Pietroń – jest instruktorką tańca trzech dziecięcych grup, które prowadzi od 2016 roku. Przekazuje swoją wiedzę i umiejętności zdobyte na kursie instruktorskim oraz regularnie uczestniczy w profesjonalnych warsztatach i szkoleniach organizowanych przez Stowarzyszenie Sztuki i Edukacji Artystycznej w Krakowie, zapewniając młodym uczniom edukację na najwyższym poziomie. W 2018 roku uzyskała również uprawnienia instruktora Slavica Dance Fitness, wprowadzając tę innowacyjną formę rozrywki ruchowej na irlandzki rynek.

Jury przyznało także 3 wyróżnienia. Otrzymały je: 

  • Monika Kucharska – wolontariuszka związana z Centrum Together – Razem w Cork. Nauczycielka i psychoterapeutka. Założycielka, instruktorka i reżyserka grupy teatralnej „Bric-a-Brac” promującej polską kulturę, tradycję i pamięć historyczną.
  • Blanka Marczewska – nauczycielka z pasją. W swojej miejscowości Enniscorthy otworzyła szkółkę polonijną, odpowiadając na potrzeby rodziców. Charytatywnie organizowała i przeprowadzała wiele spotkań i akcji polonijnych, promując polskie tradycje, polskich bohaterów i najważniejsze wartości. Jej szkoła, jako jedyna spoza kraju, zdobyła miano „Szkoły Niepodległej”. Laureatka konkursów Rodacy Rodakom i Być Polakiem. Twórczyni własnego programu patriotycznego BON. Organizatorka akcji charytatywnych na rzecz PAH. Autorka dwóch patriotycznych książek dla dzieci.
  • Lilia Maciejewska – zaangażowana w działania na rzecz polskiej społeczności w mieście Cork. Od 2012 roku pracowała w organizacji Together – Razem, łącząc stanowisko menedżera biura oraz koordynatora eventów.  Zorganizowała wiele dużych wydarzeń dla całych rodzin, np. Zakończenie Lata w Cork, liczne zabawy karnawałowe dla dzieci, oraz koordynowała pierwszą edycję festiwalu Polska Eire w Cork.

Spośród zwycięzców wszystkich edycji zagranicznych Kapituła Konkursu „Teraz Polska” wyłoni laureatów tytułu Wybitnego Polaka, którzy – w opinii jury – w największym stopniu przyczyniają się do budowy oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski na świecie. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni w czerwcu podczas uroczystej Gali „Teraz Polska” w Teatrze Wielkim w Warszawie.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90