Młoda Polonia sięga po nagrody!

W Ambasadzie RP w Dublinie wręczono nagrody „Wybitny Polak Irlandii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetki trafiły do Polaków, którzy wielu mogliby obdzielić swoją aktywnością i zapałem.

W Ambasadzie RP w Dublinie wręczono nagrody „Wybitny Polak Irlandii”, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Statuetki trafiły do Polaków, którzy wielu mogliby obdzielić swoją aktywnością i zapałem. Ich znakiem rozpoznawczym jest działanie na rzecz lokalnej społeczności i wiara w integrację poprzez partycypację.

Polonia na świecie nie jest jednorodna, a główne różnice wynikają z okresu, w którym dokonywała się emigracja, i z przyczyn owej emigracji. Widać to między innymi dzięki analizie wyników Konkursu „Wybitny Polak”, który odbywa się w wielu krajach. – Laureaci mieszkający w Irlandii to głównie ludzie młodzi, ich znakiem rozpoznawczym jest zaangażowanie społeczne. Wierzą, że najlepiej integrować się ze społecznością poprzez uczestnictwo; organizują festiwale, wystawy, debaty, przybliżają dorobek polskiej kultury. Co szczególnie charakterystyczne, ich znakiem rozpoznawczym jest działalność w ramach wolontariatu – mówi Michał Lipiński z Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, który w Dublinie wręczył nagrody.

Konkurs „Wybitny Polak” to inicjatywa Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Głównym celem jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie i promocja osób, które odniosły sukces w kraju i poza jego granicami. To również okazja do przybliżenia biografii tych rodaków, którzy bardzo często są znani i szanowani na emigracji, lecz pozostają anonimowi w Polsce.

Laureaci Konkursu „Wybitny Polak w Irlandii”:

Kategoria BIZNES - Dominika Sikora 

Tomaszowianka z pochodzenia, magister języka polskiego, od 2008 r. uczy w polskiej szkole w Waterford. Z sukcesami przygotowuje abiturientów do matury z języka polskiego jako obcego. Instruktorka teatralna, założycielka dwóch amatorskich grup teatralnych („MINI MINI” dla dzieci oraz „DESKA” dla młodzieży), które prężnie działały na terenie Irlandii od 2007 do 2014 r., wystawiając liczne przedstawienia w polskich szkołach oraz ośrodkach kultury. Organizatorka waterfordzkich Dni Teatru. Od 2007 r. działaczka społeczna angażująca się w liczne projekty na rzecz Polonii w Waterford; stworzyła market „Art & Craft” w Polskiej Wiosce podczas największego zimowego Festiwalu Winterval, tym samym promując polskich artystów i rękodzielników mieszkających w Irlandii. Od 2016 r. czynnie zaangażowana w promowanie zdrowego stylu życia oraz postu dr Dąbrowskiej, stworzyła sklep ze zdrową żywnością Avochemist (2016–2017), a następnie (we wrześniu zeszłego roku) pierwszą bezglutenową, wegańsko-wegetariańską kawiarnię AVO CAFE w Waterford. Uzyskała ogromne poparcie wśród lekarzy i pacjentów z kliniki Waterford Health Park, którzy również zaczęli popierać promowaną doktrynę „You are, what you eat”.

Kategoria KULTURA - Ewa Kotuła

Mieszka w Limerick od 2007 r. Pracuje w Polskiej Szkole SPK Limerick, gdzie prowadzi zajęcia taneczne. W roku 2014 otrzymała tytuł magistra sztuki School of Art and Design – LIT (Limerick). W 2015 r. była pomysłodawcą i współorganizatorem pierwszego w Irlandii festiwalu kulturalnego Midsummer Night – Noc Kupały, jest również współzałożycielką Slavic Inspirations Organization. Grupa ta zorganizowała wiele wydarzeń kulturalnych. Ewa organizuje również WOŚP w Limerick. W roku 2016 była współorganizatorem i choreografem podczas Polska Eire Festival w Limerick. Ewa Kotula jest również wolontariuszką ( Limerick City of Culture, Open House Festival Limerick, EVA International, Limerick Mental Health Week). Jest autorką projektów artystycznych: Performing Emotional Labor, Mapping Feelings, Inner Battle. Co roku występuje jako performerka podczas lokalnych wydarzeń kulturalnych, takich jak Homeless Gallery w Ennis, Project Embrace Limerick i Ennis.

Kategoria MŁODY POLAK - Piotr Mach 

Pochodzi z Gliwic. Jest architektem, ukończył Politechnikę Śląską na Wydziale Architektury. Do Irlandii przyjechał z końcem 2007 r. Obecnie związany z firmą architektoniczną, z którą odnosi znaczące sukcesy. W zeszłym roku, jak i obecnym projekt, którego był autorem, zdobył potrójną nominację w prestiżowych konkursach w Irlandii (Fit Out Awards 2017, LAMA Awards 2018, ICE Awards 2018). W latach 2015 i 2016 jego projekty zakwalifikowały się do finału prestiżowego krajowego konkursu architektonicznego Fit Out Awards. Pod koniec zeszłego roku został nominowany do tytułu Młodego Projektanta Roku za całokształt pracy. Był pierwszym polskim finalistą w historii konkursu. Obecnie pracuje przy wielu projektach istotnych dla rozwoju regionów Limerick i Munster. Pracuje również jako wolontariusz w Polskiej Sobotniej Szkole im. Janusza Korczaka. Prowadzi zajęcia „Młody Konstruktor”, podczas których dzieli się swoją pasją architektoniczno-inżynieryjną z najmłodszym pokoleniem. Rozwija wyobraźnię i kreatywność dzieci poprzez zadania projektowo-manualne. Udziela się także w Związku Harcerstwa Polskiego działającym poza granicami kraju. Jego zaangażowanie pozwala dzieciom polonijnym na dodatkowe obcowanie z językiem polskim, polską historią i kulturą. Kilkukrotnie uczestniczył w charytatywnych wyjazdach na Białoruś, gdzie pracował z sierotami z Wilejki, jak również z seniorami z domu starców w Kuryniecu. Prywatnie jest szczęśliwym tatą dwójki dzieci. Lubi podróżować, wędrować po górach i kempingować z rodziną.

Kategoria NAUKA

Nie wybrano laureata 

Kategoria OSOBOWOŚĆ - Bartosz Zdrojowy

Zwolennik integracji poprzez partycypację. Absolwent UAM w Poznaniu, kierunku biologia (ekologia), pracuje na stanowisku menedżera ds. środowiskowych w firmie produkcyjnej. Współorganizator Polskiej Wioski Bożonarodzeniowej na corocznym festiwalu zimowym Winterval (od 2012 r.), prezes Polskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego (od 2015 r.) powołanego w celu współorganizacji wydarzeń szkolnych i finansowania zajęć dodatkowych przy polskiej szkole (SPK Waterford), wolontariusz podczas letniego festiwalu sztuki ulicznej Spraoi  (od 2014 r.), maszynista turystycznej kolejki wąskotorowej  (od 2016 r.) kursującej wzdłuż Waterford Greenway, członek Makerspace (od 2016 r.), przestrzeni twórczej dla majsterkowiczów, sekretarz stowarzyszenia rowerzystów miejskich  (od 2018 r.), przedstawiciel waterfordzkiej Polonii (od 2017 r.) zaproszony przez Radę Miasta i Hrabstwa do współtworzenia programu rozwoju dzielnicy kultury. Zapalony rowerzysta, ojciec dwóch chłopców.

Wyróżnienia
 
Anna Hurkowska 
 
Działaczka społeczna i kulturalna, wegetarianka żyjąca blisko natury, fotograf. Urodzona w Katowicach 28 września 1983 r., ukończyła Technikum Ochrony Środowiska, studiowała w Polsce organizację reklamy. W 2005 r. wyjechała do Irlandii i do dziś mieszka w mieście Limerick. W roku 2011 rozwinęła skrzydła na polu kultury – rozpoczęła studia fotograficzne w Limerick College of Further Education. Od tego momentu fotografia stała się jej największą pasją. Wykonała reportaże na zlecenie polonijnych i irlandzkich organizacji i instytucji. W roku 2015 w Limerick nastąpił przełom w dziedzinie wydarzeń polonijnych dzięki największemu otwartemu i plenerowemu wydarzeniu, jakim jest Kupala Night in Limerick. Anna Hurkowska była jedną z inicjatorek owego eventu, pomysłodawczynią i organizatorką wielu elementów festiwalu. Dzięki wiedzy dotyczącej wierzeń dawnych Słowian, ziołolecznictwa i rytuałów mogła stworzyć ramy programowe imprezy. Wynikiem wielkiego sukcesu Kupala Night było utworzenie organizacji Slavic Inspirations, którego Anna Hurkowska była współzałożycielem. Stowarzyszenie zorganizowało szereg imprez (andrzejki, Święto Plonów, Pierwszy Dzień Wiosny) nawiązujących do tradycji przedchrześcijańskich i dawnych obyczajów. Zdjęcia z owych wydarzeń można oglądać między innymi na stronie FB Anna Hurkowska Photography. W latach 2016 i 2017 Anna zrealizowała kolejny ważny dla siebie projekt, tym razem już międzynarodowy, polsko-irlandzki, pod tytułem „Embrace”. Jego finałem były pokaz filmu i wystawa zdjęć, a celem promowanie naturalnego piękna kobiet, świadomość własnego ciała oraz akceptacja siebie.

Sylwia Rusek
 
Urodzona w 1985 r. w Rydułtowach. W Irlandii mieszka od 2006 r., jest mamą trojga dzieci, a jej hobby i działania są szerokie. W Irlandii ukończyła wiele różnego rodzaju kursów  i szkoleń. Działaczka polonijna. Jedna z dwóch organizatorek trzech edycji Homeless Gallery Ennis (podczas każdej edycji swoje prace prezentowało około 60 artystów). Jest członkiem i prezesem Grupy Folklorystycznej „Inisowiacy”, która aktywnie funkcjonuje od  2015 r. Sylwia od kilku lat  krzewi i promuje kulturę polską poprzez polskie regionalne tańce, warsztaty artystyczne, a także działania integracyjne. Współpracuje z irlandzkimi działaczami. Sylwia jest członkiem Clare Volunteer Center, koordynatorem polskich wolontariuszy Fleadh Fesivalu, jak również  koordynatorem polskich wolontariuszy podczas Światowego BBQ (World BBQ Accociate Championschip 2017). Wieloletnia wolontariuszka WOŚP Enni-Limerick, w 2018 r. działała jako organizator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Ennis. Jest organizatorką wielu imprez polsko-irlandzkich, imprez integracyjnych, a także imprez charytatywnych. Corocznie udziela się w czasie wielu wydarzeń, bierze również udział w konferencjach integracyjnych, takich jak Creative Ireland, oraz w zjeździe Forum Polonia. Współpracuje z organizacjami polonijnymi: Inisowiacy, Polish Irish Accociation, Slavic Inspiration, a także z organizacją światową World BBQ Accosiation Championship. Sylwia udziela się  również w ramach Fleadh Festivalu. Jest związana z takimi imprezami, jak: Dożynki/Harvest Festival, Jasełka, Andrzejki  Ennis, Andrzejki Limerick, Kupala Night (2016, 2017), Dzień Niepodległości, Kids Halloween, coroczne święto Patryka. 

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90