Wojciech Siudmak

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2025

Wojciech Siudmak (fot. Justyna Radzymińska, Galeria ToTuart)

Wojciech Siudmak – malarz, rysownik, rzeźbiarz. Urodził się 10 października 1942 r. w Wieluniu. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w École des Beaux-Arts w Paryżu. Od 1966 r. mieszka i tworzy we Francji. Uważany jest za czołowego przedstawiciela tzw. realizmu fantastycznego i zaliczany do kształtującego się nurtu neosurrealizmu. W 1975 r. w Paryżu Siudmak wraz grupą artystów, pisarzy i naukowców oraz francuskich wydawnictw rozwinęli oryginalny nurt science fiction i fantastyki, który szybko promieniował na inne kraje europejskie. Przełomowy czas w twórczości artysty to realizacja trzech dzieł – w 1975, 1976 i 1977 r. – które stały się plakatami słynnego Festiwalu Filmowego w Cannes. 

Jest jednym z najbardziej znanych artystów związanych z Polską. Ceniony przez całą rzeszę czytelników czasopisma „Fantastyka”, a od 2004 r. – miłośników twórczości Franka Herberta i Philipa. K. Dicka, bowiem bibliofilskim wydaniom dzieł tych autorów towarzyszą jego oryginalne rysunki. Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną pracę nad cyklem „Diuna” Franka Herberta oraz całością dzieł Philipa K. Dicka, realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. Od 2009 r. pracuje nad dziełami poświęconymi nokturnom Fryderyka Chopina. W 2014 r. wydano dwa tomy „Don Kichota” Cervantesa z rysunkami artysty. Dzieła Siudmaka są rozpowszechnione na całym świecie, pojawiają się na okładkach książek i płyt oraz na plakatach filmowych czy wydarzeń scenicznych. Jego twórczością fascynowali się m.in. Federico Fellini czy George Lucas, a obecnie – Denis Villeneuve, reżyser nagrodzonej Oskarami „Diuny”. 

Twórca Światowego Projektu Pokoju i Nagrody Pokoju, których symbolem jest rzeźba „Wieczna miłość” – w mieście narodzin artysty znajduje się jej ponad czterometrowa wersja wykonana z brązu. Jego obrazy, rysunki i rzeźby prezentowano dotychczas na ponad stu wystawach, głównie indywidualnych, w Polsce i za granicą. Ważniejsze z nich to: pierwsza retrospektywa, która odbyła się w 1989 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Palais de Tokyo w Paryżu; wystawa z okazji rozpoczęcia III tysiąclecia na wieży Eiffla w Paryżu; pokaz dzieł na świątyni Ramzesa III w Luksorze w Egipcie w 2000 r. Artysta został wielokrotnie odznaczony medalami i nagrodzony, m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej w Paryżu w 1999 r., Wielkim Złotym Medalem Akademii Art-Sciences-Lettres w Paryżu w 2013 r., statuetką Złotego Hipolita w 2014 r., statuetką Oxygenusa w 2015 r., Orderem Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika w 2022 r. i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w 2023 r. W 2016 r. został uhonorowany tytułem Wybitnego Polaka we Francji w kategorii Kultura. 

Ponadczasowa sztuka Siudmaka urzeka renesansową perfekcją i wirtuozerią oraz wykraczającą poza normy wyobraźnią, fascynując bogactwem intelektualnym. Jego dzieła są syntezą nurtów science fiction, realizmu fantastycznego i symbolizmu. Świat Siudmaka jest jedyny w swoim rodzaju, pełen osobistej symboliki, fantastycznych postaci i konstrukcji opartych na nieoczekiwanych splotach myślowych. Rządzi w nim dewiza: „Tylko marzenie może przekroczyć wszelkie bariery”.

Fot. Justyna Radzymińska, Galeria ToTuart

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90