Jan A.P. Kaczmarek

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2017

KATEGORIA KULTURA - USA (LOS ANGELES) 2017

 

Fot. Szymon Kaczmarek

Laureat Oscara® za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeden z najwybitniejszych w świecie kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność od zawsze związana była także z ambitną sceną teatralną. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki w Teatrze Ósmego Dnia i w stworzonej przez siebie Orkiestrze Ósmego Dnia. W 1982 r., po tournée w USA, nagrał swój pierwszy album – „Music for the End”. W 1989 r., po licznych koncertach w Europie i wydaniu trzech kolejnych albumów, pozostał na stałe w USA. Jest autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli czołowych polskich i amerykańskich teatrów. W 1992 r. otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk, przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu JoAnne Akalaitis „'Tis Pity She's a Whore”, wystawionego w Public Theater (The New York Shakespeare Festival).

Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły to: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Färberböcka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Gość” Toma McCarthy’ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lassego Hallströma i „Marzyciel” Marca Forstera.

Jana Kaczmarek skomponował również „Kantatę o wolności” na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku i „Oratorio 1956” na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. Inne prace koncertowe kompozytora to: „Koncert Jankiela”, „Otwarte okno” i „Fanfara A2”. 10 maja 2014 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się światowa premiera opery „Universa – opera otwarta”, napisanej z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 2016 r. prapremierę miała „Emigra – symfonia bez końca”, skomponowana na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagrywał płyty m.in. dla wytwórni Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan, EMI, Rounder i Universal. Koncertuje zarówno w USA, jak i w Europie. Twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.

 

Zobacz także:

Z radością dzielę się sukcesem

Z radością dzielę się sukcesem

O najważniejszych nagrodach, tajnikach pracy kompozytora oraz o aktywności politycznej artystów z Janem A.P. Kaczmarkiem rozmawia Kamil Broszko.  ZOBACZ WIĘCEJ
Sztuka jak ocean

Sztuka jak ocean

Ponad 200 filmów, 55 premier, 63 tys. widzów oraz Edward Norton, Lucrecia Martel i wielu innych wybitnych twórców z całego świata – tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja...  ZOBACZ WIĘCEJ

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90