Jan A.P. Kaczmarek

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2017

KATEGORIA KULTURA - USA (LOS ANGELES) 2017

 

Fot. Szymon Kaczmarek

Laureat Oscara® za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Jeden z najwybitniejszych w świecie kompozytorów muzyki filmowej. Stworzył niezapomniane ścieżki dźwiękowe do kilkudziesięciu filmów, a także symfoniczne utwory koncertowe. Jego artystyczna działalność od zawsze związana była także z ambitną sceną teatralną. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Debiutował jako kompozytor i wykonawca muzyki w Teatrze Ósmego Dnia i w stworzonej przez siebie Orkiestrze Ósmego Dnia. W 1982 r., po tournée w USA, nagrał swój pierwszy album – „Music for the End”. W 1989 r., po licznych koncertach w Europie i wydaniu trzech kolejnych albumów, pozostał na stałe w USA. Jest autorem muzyki do kilkudziesięciu spektakli czołowych polskich i amerykańskich teatrów. W 1992 r. otrzymał prestiżową nagrodę Drama Desk, przyznaną przez nowojorskich krytyków za najlepszą muzykę teatralną roku do spektaklu JoAnne Akalaitis „'Tis Pity She's a Whore”, wystawionego w Public Theater (The New York Shakespeare Festival).

Międzynarodowe uznanie przyniosła kompozytorowi muzyka filmowa. Najważniejsze tytuły to: „Niewierna” Adriana Lyne’a, „Całkowite zaćmienie”, „Plac Waszyngtona” i „Trzeci cud” Agnieszki Holland, „Aimee i Jaguar” Maxa Färberböcka, „Stracone dusze” Janusza Kamińskiego, „Quo vadis” Jerzego Kawalerowicza, „Gość” Toma McCarthy’ego, „Mój przyjaciel Hachiko” Lassego Hallströma i „Marzyciel” Marca Forstera.

Jana Kaczmarek skomponował również „Kantatę o wolności” na obchody 25-lecia Solidarności w Gdańsku i „Oratorio 1956” na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca ’56. Inne prace koncertowe kompozytora to: „Koncert Jankiela”, „Otwarte okno” i „Fanfara A2”. 10 maja 2014 r. na Rynku Głównym w Krakowie odbyła się światowa premiera opery „Universa – opera otwarta”, napisanej z okazji obchodów 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. W lutym 2016 r. prapremierę miała „Emigra – symfonia bez końca”, skomponowana na zamówienie Muzeum Emigracji w Gdyni.

Nagrywał płyty m.in. dla wytwórni Sony Classical, Decca, Varèse Sarabande, Milan, EMI, Rounder i Universal. Koncertuje zarówno w USA, jak i w Europie. Twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.

 

Zobacz także:

Z radością dzielę się sukcesem

Z radością dzielę się sukcesem

O najważniejszych nagrodach, tajnikach pracy kompozytora oraz o aktywności politycznej artystów z Janem A.P. Kaczmarkiem rozmawia Kamil Broszko.  ZOBACZ WIĘCEJ
Sztuka jak ocean

Sztuka jak ocean

Ponad 200 filmów, 55 premier, 63 tys. widzów oraz Edward Norton, Lucrecia Martel i wielu innych wybitnych twórców z całego świata – tak w skrócie wyglądała tegoroczna edycja...  ZOBACZ WIĘCEJ

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90