Wybitni Polacy w Austrii nagrodzeni

W niedzielę 11 grudnia w wiedeńskim teatrze Odeon odbyła się II edycja konkursu „Wybitny Polak w Austrii”, którego organizatorem jest pismo Polonii austriackiej „Polonika” we współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego. 

Kapituła konkursu przyznała wyróżnienia w 5 kategoriach: 

Kategoria Biznes - Tadeusz Poręba

Urodził się w Nowym Sączu. Studiował informatykę i elektronikę na Politechnice Wrocławskiej. W 1989 roku przyjechał do Wiednia. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako technik komputerowy w kilku austriackich firmach. W 1995 roku założył własną jednoosobową firmę, by w 2004 roku przekształcić ją w VorNet Informatik GmbH. Firma jest liderem w dziedzinie hostingu, cloud computingu, budowie i instalowaniu serwerów. Zapewnia wysokiej dostępności i wydajności infrastrukturę, zarówno w serwerowniach klienta, jak również w wyspecjalizowanych centrach obliczeniowych, takich jak Interxion Wien czy Parking Zürich AG. Firma VorNet wykonuje usługi dla renomowanych światowych przedsiębiorstw, ciesząc się dużym uznaniem wśród firm i organizacji, takich jak: Intersport, MVC Motors, Flughafen Zürich, ACL czy Caritas. Ma swoich klientów w Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. 

Pan Tadeusz Poręba angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną.

Wyróżnienie, w imieniu prezydenta Wiedeńskiej Izby Gospodarczej, wręczył Abdullah-Cem Say z Wydziału Polityki Gospodarczej. 

Kategoria Nauka - Grażyna Dyląg

Urodzona w Bytomiu aktorka, reżyser i pedagog. Absolwentka PWST w Krakowie, występowała w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w Niemczech i Austrii. Wykłada na uczelniach teatralnych w Niemczech i Austrii, m.in.: Fritz-Kirchoff-Schauspielschule w Berlinie Zachodnim, Mozarteum w Salzburgu, Ernst Busch-Schauspielschule w Berlinie. Od 1995 roku jest profesorem zwyczajnym na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej, pełniąc od roku 2012 funkcję prodziekana ds. aktorskich i komisji programowo-studyjnej na Wydziale Aktorstwa i Reżyserii.

Grażyna Dyląg od lat kształci przyszłych aktorów na międzynarodowych kursach i festiwalach, m.in. F.I.N.D Plus Schaubühne Berlin. W 2015 roku założyła warsztaty „Die Werkstatt.Wien” dla aktorów pragnących wzbogacać swoje umiejętności i wiedzę. Wielokrotnie grała w filmach i serialach amerykańskich, niemieckich i austriackich. W latach 2013-2015 występowała w Josefstadttheater w Wiedniu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Wyróżnienie wręczył dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś.

Kategoria Kultura - Marta Gardolińska

Urodziła się w Warszawie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury. W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce. Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry. 

Wyróżnienie wręczył kierownik Wydziału Kultury Wiedeńskiego Magistratu, dr Haydar Sari.

Kategoria Osobowość - Ania Buchacz

Urodziła się w Krakowie. Jako małe dziecko przyjechała do Wiednia. Kiedy miała 11 lat, zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Wiele lat spędziła w wiedeńskim szpitalu św. Anny. Walka z nawracającą chorobą zdominowała wówczas jej życie. Do szkoły średniej uczęszczała w Wiedniu, maturę zdała zaś w Stanach Zjednoczonych, po czym wróciła do Krakowa, aby studiować marketing i zarządzanie na prywatnym uniwersytecie w Krakowie oraz europeistykę na UJ. W 2004 roku w Krakowie założyła fundację pod nazwą: "Fundacja Pani Ani. Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie". Fundacja ta działa w Polsce i Austrii. Obok pomocy psychoterapeutycznej, drugim ważnym kierunkiem działań Fundacji jest pomoc pacjentom z Polski, którzy nie mogą być leczeni w kraju i muszą szukać pomocy medycznej w Wiedniu. Fundacja współpracuje z grupą „Survivors“,  z którą wspólnie otrzymały w 2013 r. nagrodę austriackiego Ministerstwa Zdrowia.

Wyróżnienie wręczył dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak.

Kategoria Młody Polak - Paweł Kozłowski

Urodził się w 1992 roku w Gnieźnie. Z wykształcenia jest optykiem, ale jego pasją był zawsze sport: najpierw piłka nożna, a potem sporty walki. Od 2010 roku trenuje  BJJ (brazylijskie jiu jitsu). Już w 2011 roku przyszły pierwsze sukcesy: mistrzostwo Austrii, potem tytuł World Pro Jiu-Jitsu Trial, w kolejnych latach wicemistrzostwo i mistrzostwo Europy, a także kilkadziesiąt wygranych walk na różnych turniejach. W 2016 roku Paweł Kozłowski został mistrzem Polski i Austrii w BJJ. Na Mistrzostwach Świata w Jiu-Jitsu we Włoszech zdobył tytuł wicemistrza świata w formule Sanda oraz brązowy medal w formule MMA. Wygrał też kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędą się w Abu Dhabi. 
Portal BJJ Fantics wymienia go wśród trzech najlepszych zawodników BJJ z Polski za rok 2016.  W lipcu 2016 roku otworzył klub Alpha Jiu Jitsu Academy. W 2014 roku włączył się w wiedeńską edycję akcji charytatywnej „Mistrza nie zatrzymasz – Sportowcy Dzieciom”. 

Wyróżnienie wręczył wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Andrzej Czernek.

Po uroczystości wręczenia wyróżnień odbył się koncert krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, zorganizowany przez Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kultury.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Kongres 60 milionów
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90