Wybitni Polacy w Austrii nagrodzeni

W niedzielę 11 grudnia w wiedeńskim teatrze Odeon odbyła się II edycja konkursu „Wybitny Polak w Austrii”, którego organizatorem jest pismo Polonii austriackiej „Polonika” we współpracy z Fundacją Polskiego Godła Promocyjnego. 

Kapituła konkursu przyznała wyróżnienia w 5 kategoriach: 

Kategoria Biznes - Tadeusz Poręba

Urodził się w Nowym Sączu. Studiował informatykę i elektronikę na Politechnice Wrocławskiej. W 1989 roku przyjechał do Wiednia. Doświadczenie zawodowe zdobywał jako technik komputerowy w kilku austriackich firmach. W 1995 roku założył własną jednoosobową firmę, by w 2004 roku przekształcić ją w VorNet Informatik GmbH. Firma jest liderem w dziedzinie hostingu, cloud computingu, budowie i instalowaniu serwerów. Zapewnia wysokiej dostępności i wydajności infrastrukturę, zarówno w serwerowniach klienta, jak również w wyspecjalizowanych centrach obliczeniowych, takich jak Interxion Wien czy Parking Zürich AG. Firma VorNet wykonuje usługi dla renomowanych światowych przedsiębiorstw, ciesząc się dużym uznaniem wśród firm i organizacji, takich jak: Intersport, MVC Motors, Flughafen Zürich, ACL czy Caritas. Ma swoich klientów w Austrii, Niemczech, Holandii i Szwajcarii. 

Pan Tadeusz Poręba angażuje się także w działalność społeczną i charytatywną.

Wyróżnienie, w imieniu prezydenta Wiedeńskiej Izby Gospodarczej, wręczył Abdullah-Cem Say z Wydziału Polityki Gospodarczej. 

Kategoria Nauka - Grażyna Dyląg

Urodzona w Bytomiu aktorka, reżyser i pedagog. Absolwentka PWST w Krakowie, występowała w Teatrze Śląskim w Katowicach oraz Teatrze Narodowym w Warszawie. Od 1981 roku mieszka w Niemczech i Austrii. Wykłada na uczelniach teatralnych w Niemczech i Austrii, m.in.: Fritz-Kirchoff-Schauspielschule w Berlinie Zachodnim, Mozarteum w Salzburgu, Ernst Busch-Schauspielschule w Berlinie. Od 1995 roku jest profesorem zwyczajnym na Wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuki Teatralnej, pełniąc od roku 2012 funkcję prodziekana ds. aktorskich i komisji programowo-studyjnej na Wydziale Aktorstwa i Reżyserii.

Grażyna Dyląg od lat kształci przyszłych aktorów na międzynarodowych kursach i festiwalach, m.in. F.I.N.D Plus Schaubühne Berlin. W 2015 roku założyła warsztaty „Die Werkstatt.Wien” dla aktorów pragnących wzbogacać swoje umiejętności i wiedzę. Wielokrotnie grała w filmach i serialach amerykańskich, niemieckich i austriackich. W latach 2013-2015 występowała w Josefstadttheater w Wiedniu. W 2004 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP.

Wyróżnienie wręczył dyrektor Stacji Naukowej PAN w Wiedniu, prof. Bogusław Dybaś.

Kategoria Kultura - Marta Gardolińska

Urodziła się w Warszawie. Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Wiedeńskiego Uniwersytetu Muzyki i Sztuki Teatralnej na Wydziale Dyrygentury. W wieku 18 lat po raz pierwszy stanęła przy pulpicie dyrygenckim. Występowała m.in. w Wiener Konzerthaus, w Wiener Musikverein, w sali Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.  Od 2016 roku pełni rolę kierownika artystycznego Vienna Melange Orchestra. W sezonie 2017/18 zadebiutuje m.in. w Armenii, Grecji oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej w Polsce. Regularnie występuje jako śpiewaczka w Chórze Arnolda Schönberga i zespole wokalnym katedry św. Stefana w Wiedniu. W listopadzie 2015 roku była jedyną kobietą wśród półfinalistów Antal Doráti International Conducting Competition w Budapeszcie na Węgrzech. Na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego w Białymstoku otrzymała nagrodę specjalną Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Feliksa Mendelssohna w Salonikach w listopadzie 2016 roku zdobyła 3. nagrodę oraz nagrodę specjalną orkiestry. 

Wyróżnienie wręczył kierownik Wydziału Kultury Wiedeńskiego Magistratu, dr Haydar Sari.

Kategoria Osobowość - Ania Buchacz

Urodziła się w Krakowie. Jako małe dziecko przyjechała do Wiednia. Kiedy miała 11 lat, zdiagnozowano u niej chorobę nowotworową. Wiele lat spędziła w wiedeńskim szpitalu św. Anny. Walka z nawracającą chorobą zdominowała wówczas jej życie. Do szkoły średniej uczęszczała w Wiedniu, maturę zdała zaś w Stanach Zjednoczonych, po czym wróciła do Krakowa, aby studiować marketing i zarządzanie na prywatnym uniwersytecie w Krakowie oraz europeistykę na UJ. W 2004 roku w Krakowie założyła fundację pod nazwą: "Fundacja Pani Ani. Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie". Fundacja ta działa w Polsce i Austrii. Obok pomocy psychoterapeutycznej, drugim ważnym kierunkiem działań Fundacji jest pomoc pacjentom z Polski, którzy nie mogą być leczeni w kraju i muszą szukać pomocy medycznej w Wiedniu. Fundacja współpracuje z grupą „Survivors“,  z którą wspólnie otrzymały w 2013 r. nagrodę austriackiego Ministerstwa Zdrowia.

Wyróżnienie wręczył dyrektor Instytutu Polskiego w Wiedniu, Rafał Sobczak.

Kategoria Młody Polak - Paweł Kozłowski

Urodził się w 1992 roku w Gnieźnie. Z wykształcenia jest optykiem, ale jego pasją był zawsze sport: najpierw piłka nożna, a potem sporty walki. Od 2010 roku trenuje  BJJ (brazylijskie jiu jitsu). Już w 2011 roku przyszły pierwsze sukcesy: mistrzostwo Austrii, potem tytuł World Pro Jiu-Jitsu Trial, w kolejnych latach wicemistrzostwo i mistrzostwo Europy, a także kilkadziesiąt wygranych walk na różnych turniejach. W 2016 roku Paweł Kozłowski został mistrzem Polski i Austrii w BJJ. Na Mistrzostwach Świata w Jiu-Jitsu we Włoszech zdobył tytuł wicemistrza świata w formule Sanda oraz brązowy medal w formule MMA. Wygrał też kwalifikacje na Mistrzostwa Świata w Brazylijskim Jiu Jitsu, które odbędą się w Abu Dhabi. 
Portal BJJ Fantics wymienia go wśród trzech najlepszych zawodników BJJ z Polski za rok 2016.  W lipcu 2016 roku otworzył klub Alpha Jiu Jitsu Academy. W 2014 roku włączył się w wiedeńską edycję akcji charytatywnej „Mistrza nie zatrzymasz – Sportowcy Dzieciom”. 

Wyróżnienie wręczył wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”, Andrzej Czernek.

Po uroczystości wręczenia wyróżnień odbył się koncert krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, zorganizowany przez Wiedeńsko-Krakowskie Stowarzyszenie Kultury.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90