Wybitni Polacy w Wielkiej Brytanii nagrodzeni

Utalentowani, ambitni i z pasją - tacy są właśnie laureaci prestiżowej, trzeciej już edycji konkursu „Wybitny Polak w Wielkiej Brytanii”, którego finał odbył się 1 grudnia w Ognisku Polskim w Londynie.

Konkurs „Wybitny Polak”, będący inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, ma na celu zaprezentowanie oraz nagrodzenie osób, które swoją działalnością i zaangażowaniem przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polaków za granicą. Konkurs został zorganizowany pod patronatem Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie przez PREMIER International Business Club.

1 grudnia 2016 roku w wiktoriańskich wnętrzach Ogniska Polskiego w Londynie odbyła się uroczysta ceremonia wręczenia statuetek dla wybitnych Polaków działających na terenie Wielkiej Brytanii. W konkursie nagrodzono laureatów w czterech kategoriach: Kultura, Biznes, Osobowość oraz Młody Polak.


Od lewej: Barbara Kaczmarowska-Hamilton oraz Basia Zarzycka (Fot. Paweł Fesyk)

Nagroda w kategorii „Kultura” powędrowała do światowej sławy malarki Barbary Kaczmarowskiej-Hamilton, specjalizującej się w portreciarstwie, uważanym za najtrudniejszą dziedzinę malarstwa. Za pomocą pasteli bądź farb potrafi nie tylko przedstawić modela, ale także wydobyć  jego emocje, cechy charakteru i historię. Jej talent doceniony został przez wiele znanych osobistości na całym świecie. Uwieczniła na płótnie wizerunki m.in. członków brytyjskiej Rodziny Królewskiej, papieża Jana Pawła II, Margaret Thatcher, Winstona Churchila czy Lecha Wałęsę. 

Statuetkę w kategorii „Biznes” otrzymała znana na świecie, utalentowana artystka i projektantka mody, Basia Zarzycka - właścicielka wyjątkowego butiku, gdzie w sposób magiczny zaciera granicę między rzeczywistością a światem wyobraźni. Jej oryginalne, fantazyjne rękodzieła: kostiumy, ozdoby, biżuteria, dekoracje znalazły uznanie u wielu osób publicznych, aktorów i celebrytów. Poza działalnością artystyczną Basia wspiera wiele organizacji charytatywnych oraz prowadzi warsztaty z rękodzieła dla dzieci i osób starszych.


   Od lewej: Krystyna Czerwińska oraz Anna Ruszel (Fot. Paweł Fesyk)
 

Wyróżnienie w tej dziedzinie przyznano Krystynie Czerwińskiej – właścicielce „Czerwińska Group of Company”- grupy biznesów opierających swoją działalność na pomocy polskiej i wschodnioeuropejskiej społeczności w Wielkiej Brytanii. Poza szkołą językową i centrum tłumaczeniowym, których jest dyrektorem, stworzyła także „Yorkshire Polish Business Club” – grupą networkingową dla właścicieli biznesów, profesjonalistów i ambitnych osób myślących o rozpoczęciu własnej działalności. Krystyna współpracując ze specjalistami z różnych dziedzin: prawnikami, księgowymi, brokerami ubezpieczeniowymi, pomaga swoim klientom stawiać pierwsze kroki w Wielkiej Brytanii.

Osobowością tegorocznego konkursu została menadżerka ryzyka finansowego i bankowego Anna Ruszel. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując globalnie w ponad 25 różnych krajach dla Royal Bank of Scotland oraz na licznych stażach m.in. w Ambasadzie RP w Pradze, Konsulacie Generalnym RP w Kalinradzie, Radzie Europy i Europejskim Trybunalen Praw Człowieka. Obecnie  prowadzi własną firmę konsultingowa AMR International Consulting, która świadczy usługi w zakresie zarządzania ryzykiem. Od 2012 roku jest także współzałożycielem i dyrektorem organizacji non-profit zrzeszającej polskich specjalistów różnych dziedzin, mieszkających i pracujących w Szkocji – Polish Professionals Forum.


   Od lewej: Maciej Wilczyński oraz Marzenna Maria Schejbal (Fot. Paweł Fesyk)
 

W kategorii „Młody Polak” wygrał polityk Maciej Wiczyński będącym pierwszym Polakiem kandydującym w wyborach do szkockiego parlamentu. W swojej działalności dąży do promowania i wspierania diaspory polskiej w Wielkiej Brytanii oraz skupia się na akceptacji brytyjskich pracodawców kwalifikacji oraz wykształcenia zdobytego przez emigrantów poza granicami UK. 

Kapituła konkursu zadecydowała o przyznaniu kilku nagród specjalnych. Pierwszą z nich, za całokształt działalności społecznej otrzymała odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski Marzenna Maria Schejbal, która jako powstaniec warszawski oraz działaczka polonijna i kombatancka jest niewątpliwie ogromnym autorytetem dla wielu pokoleń społeczności polskiej.


   Od lewej: Daniel Kawczyński oraz Teresa Bazarnik w towarzystwie Kamila Lemieszewskiego (Fot. Paweł Fesyk)
 

Laureatem nagrody za wybitną działalność polityczną oraz promowanie Polski na arenie międzynarodowej został członek brytyjskiego parlamentu, polityk polskiego pochodzenia, Daniel Kawczyński, który wspiera Polonię mieszkającą w Wielkiej Brytanii. 

Wyróżnienie za promocję kultury polskiej w Wielkiej Brytanii przypadło Teresie Bazarnik – wydawcy londyńskiego miesięcznika ”Nowy Czas” oraz współorganizatorce wydarzeń artystyczno-kulturalnych ARTeria promujących polskich artystów w Londynie.


   Nicholas Kelsey (Fot. Paweł Fesyk)
 

Kapituła przyznała także wyróżnienia za promowanie dziedzictwa polskiego w Wielkiej Brytanii trzem osobom: prezesowi Ogniska Polskiego w Londynie Nicholasowi Kelsey, Lady Belhaven and Stenton oraz architektowi Andrzejowi Błońskiemu. 

 


Lady Belhaven and Stenton (Fot. Paweł Fesyk)
 

Podczas uroczystości nastąpiło również odsłonięcie portretu Lady Rose Cholmondeley namalowanego przez światowej sławy portrecistkę i laureatkę konkursu Barbarę Kaczmarowską-Hamilton.

Uroczystą galę uświetniły wyjątkowe koncerty dwójki niezwykle utalentowanych muzyków – pianistki z Bośni Zeljki Mandaric oraz polskiego pianisty Artura Haftmana, laureata wielu prestiżowych konkursów i festiwali pianistycznych.

Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90