Nowy Jork: wręczenie statuetek Wybitny Polak

13 czerwca w Konsulacie RP w Nowym Jorku odbyła się uroczystość wręczenia tytułów Wybitny Polak z Nowego Jorku. Symboliczne statuetki wręczył Adrian Kubicki, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, a dyplomy wręczył Krzysztof Przybył, prezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego.

Fot. Teraz Polska

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest osobom, które poprzez zawodowe sukcesy oraz prospołeczne postawy przyczyniają się do pozytywnego postrzegania Polski i Polaków na świecie.  Konkurs „Wybitny Polak” powstał  z inicjatywy Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego, a realizują go środowiska polonijne, wspierane w jego organizacji przez polskie konsulaty i ambasady. Tytuły są przyznawane w pięciu kategoriach: Nauka, Biznes, Kultura, Osobowość oraz Młody Polak.

W tym roku  tytuł Wybitnego Polaka w Nowym Jorku otrzymali:

Kategoria NAUKA
Prof. dr hab. inż. Janusz Romański, naukowiec z zakresu inżynierii materiałowej, działacz polonijny
Urodzony 14 marca 1943 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Gdańskiej, na której uzyskał tytuł doktora habilitowanego z inżynierii mechanicznej w 1978.
Zajmował się działalnością dydaktyczną oraz naukową na: Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Drexela w Filadelfii oraz Uniwersytecie Widener. Prowadził także badania jako  starszy inżynier konstrukcji w Piasecki Aircraft Corporation.
W swoim dorobku ma ponad 60 publikacji naukowych z zakresu własności materiałów i ich charakterystyki w zastosowaniu dla śmigłowców wojskowych. Jest współautorem kilku projektów przemysłowych i badawczych dla Sił Powietrznych Armii Stanów Zjednoczonych i Marynarki Wojennej USA, finansowanych przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.
Uczestnik seminariów i konferencji w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA. Posiada tytuł rzeczoznawcy w zakresie technologii spawania i wytrzymałości materiałów. W latach 1979-1984 był członkiem Rady Redakcyjnej „Przeglądu Spawalniczego” oraz „Shipbuilding”. Jako ekspert w dziedzinie naprężeń materiałów przeprowadził kilka projektów branżowych i badawczych dotyczących modyfikacji i unowocześnienia śmigłowców wojskowych. Jest wieloletnim dyrektorem w Radzie Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej. Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim, Krzyżem Kawalerskim, medalem Wojska Polskiego, medalami Pro Patria, medalem Ignacego Paderewskiego, medalem Tadeusza Kościuszki, Złotą Odznaką Polonia Technica.

Kategoria BIZNES
Wojciech Jackowski,
adwokat, działacz polonijny
Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Południowego Oregonu oraz Uniwersytetu Florydy. Adwokat w stanie Nowy Jork, partner w kancelarii prawniczej Offit Kurman.
Swoją praktykę prawniczą koncentruje na rozwiązywaniu sporów handlowych i korporacyjnych. Reprezentuje klientów w sądach federalnych i stanowych oraz przed organami arbitrażowymi i administracyjnymi na szczeblu krajowym. Ma także doświadczenie w międzynarodowych sporach prawniczych. Jako były partner w nowojorskiej kancelarii prawniczej Menaker&Herrmann LLP, zdobył szerokie doświadczenie w sporach dotyczących nieruchomości, umów budowlanych, wad projektanckich i konstrukcyjnych, reprezentując różne zainteresowane strony z branży nieruchomości w mediacjach, arbitrażach, procesach. Swoją karierę rozpoczął jako prokurator oraz zastępca prokuratora okręgowego w Brooklynie, w stanie Nowy Jork, gdzie był członkiem Biura ds. Zwalczania Przestępczości Finansowej i Zorganizowanej.  
Od 2017 roku był prezesem Polish-American Business Club, który wprowadził w poczet członków izby European-American Chamber of Commerce, zrzeszającą największe bilateralne izby handlowe na kontynencie amerykańskim.Wspiera wiele organizacji polonijnych i polsko-amerykańskich w działalności kulturalnej, gospodarczej, charytatywnej i społecznej.

Kategoria KULTURA
Dr hab. Małgorzata Kellis
, śpiewaczka operowa
Występowała na koncertach, w operach i oratoriach w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Austrii, Polsce, USA, Rosji i Chinach. Często możemy podziwiać jej głos w kraju, na scenach m.in.  Filharmonii Narodowej w Warszawie,  Opery Krakowskiej czy Opery Śląskiej. Śpiewała także w  Operze Riverside, legendarnej rzymskiej Accademia di Santa Cecilia , Carnegie Hall w Nowym Jorku i wielu innych. Swój dorobek artystyczny prezentowała na konferencjach PIASA, Arts and Sciences Conference na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie, na Uniwersytecie Binghamton w Nowym Jorku oraz w Muzeum Sembrich nad jeziorem George. Od lipca 2016 roku jest nauczycielem na New York Big Apple Music Festival. Organizatorka i producentka wydarzeń muzycznych. W 2015 roku prowadziła kursy mistrzowskie i była jurorem na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Lanzhou. Przez ostatnie kilka lat była autorką i tłumaczką artykułów muzycznych i recenzji, publikowanych w polskim magazynie „Twoja Muza” oraz w Polish Weekly News w Nowym Jorku, gdzie również prowadzi swoje nowojorskie studio wokalne.
Od kilku lat zajmuje się gatunkiem recitalowym. Jest to związane z przewodem doktorskim, który ukończyła w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a potem przewodem habilitacyjnym w Akademii Muzycznej w Łodzi. W obydwu przypadkach przedmiotem dociekań były pieśni.
Niedawno zainicjowała i została dyrektor artystyczną Międzynarodowego Konkursu Kolęd dla solistów i grup chóralnych, organizowanego przez Fundację Nowodworskiego w Nowym Jorku.

Kategoria OSOBOWOŚĆ
Helena Knapczyk
, działaczka polonijna
Jest jednym z nielicznych już świadków martyrologii narodu polskiego podczas drugiej wojny światowej oraz zsyłki naszych rodaków na Sybir. Znana jest także jako działaczka polonijna i prezeska (na Stany Zjednoczone i Kanadę) Korpusu Pomocniczego Pań. Funkcję tę pełni od 1991 r. Wcześniej przez trzy lata była wiceprezeską tej organizacji, a działa w niej od 1962 r. koncentrując swoje działania na opiece nad schorowanymi, samotnymi i kalekimi weteranami zarówno drugiej, jak i pierwszej wojny światowej, w tym także byłymi żołnierzami Błękitnej Armii. W 1973 roku założyła i przez wiele lat prowadziła działający do dzisiaj w Bridgeport w stanie Connecticut folklorystyczny zespół taneczny "Orlęta", który promuje wśród polonijnej młodzieży polską tradycję i kulturę. Od wielu lat odwiedza polonijne oraz amerykańskie szkoły i uświadamia dzieci oraz młodzież, a także przekazuje im wiedzę i historię związaną z drugą wojną światową oraz zsyłkami Polaków na Sybir.
Jej rodzina mieszkała niedaleko Lwowa, w kolonii Niedźwiednia, w powiecie Żółkiew. We wrześniu 1939 r. struchleli, bo żyli wcześniej pod zaborem, a minęło ledwie 21 lat i znowu rozgorzała wojna. Niemcy byli na tych terenach niecałe trzy tygodnie.
10 lutego 1940 roku Rosjanie przyszli do domu małej Heleny i zmusili rodzinę do opuszczenia go w pół godziny. Odebrali rodzinie wartościowe rzeczy, przewieźli do Lwowa i załadowali do zwierzęcych wagonów. Do obozu na Syberii, nad rzeką Jenisej w Kraju Krasnojarskim dotarli po ok. pięciu tygodniach, na Wielkanoc. Z Krasnojarska szli 300 km przez sześć dni, lodem na Jeniseju, od świtu do zmroku. W nocy trafiali do kołchozów. Było przeraźliwie zimno. Temperatura dochodziła do minus 50 stopni.
Z Uzbekistanu Knapczyk trafiła do Indii, Pakistanu, Iranu, Tanzanii, a w końcu do Wielkiej Brytanii, skąd z mężem przeprowadziła się do USA w roku 1959. Straciła rodziców siostrę i dwóch braci.
Helena Knapczyk spisała swoje wspomnienia w książce „Śladami losów przez cztery kontynenty” wydanej po polsku i po angielsku.” (Źródło Dzieje.pl)

Kategoria MŁODY POLAK
Nicolas Caponyas,
pianista, nauczyciel, kierownik artystyczny
Współzałożyciel i prowadzący polsko-amerykańskiego The Greenpoint Children’s Choir. Kierownik i prowadzący Chóru Jutrzenka, z którym zdobył 3. miejsce na PSAA Convention and Choir Competition w 2023. Nauczyciel gry na fortepianie w Mannes School of Music oraz w KOBO Music Studio. Akompaniator na wydziale wokalnym w Mannes School of Music. Prowadzi także zajęcia umuzykalniające dla dzieci w wieku przedszkolnym w St. Stanislaus Kostka Catholic Academy na Greenpoincie.
Członek Rady Dyrektorów w Children’s Smile Foundation. Wykonawca podczas charytatywnych koncertów dla Polonii z Nowego Jorku i New Jersey. Laureat licznych stypendiów i nagród, w tym honorowego wyróżnienia w konkursie Yamaha Young Performing Artists Competition

 

 
 
 
 
 

 
 
 
Partnerem Konkursu „Wybitny Polak” są Polskie Linie Lotnicze „LOT” S.A.

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90