Iga Świątek

 

EDYCJA ŚWIATOWA 2023

archiwum Igi Świątek

Iga Świątek jest zawodową tenisistką. Urodziła się 31 maja 2001 r. w Warszawie, w rodzinie o silnych sportowych tradycjach – jej ojciec jest byłym reprezentantem Polski w wioślarstwie, brał udział w wielu międzynarodowych zawodach sportowych, w tym letnich igrzyskach olimpijskich w Seulu w 1988 r. Iga rozpoczęła treningi tenisowe w wieku pięciu lat i szybko zaczęła odnosić pierwsze sukcesy na szczeblu juniorskim, osiągając piąte miejsce w światowym rankingu ITF World Tennis Tour Juniors. W 2016 r. była jedną z zawodniczek tworzących drużynę, która po raz drugi w historii polskiego tenisa wygrała juniorską edycję Pucharu Federacji – Junior Fed Cup.

W tym samym roku wygrała także swój pierwszy profesjonalny turniej rangi ITF, który odbywał się w Sztokholmie. W 2018 r., w wieku 17 lat, wygrała rywalizację juniorek w wielkoszlemowym Wimbledonie w grze pojedynczej dziewcząt, zdobyła tytuł w deblu dziewcząt podczas juniorskiego turnieju French Open oraz złoty medal na młodzieżowych igrzyskach olimpijskich odbywających się w Buenos Aires. Pierwszym wielkoszlemowym turniejem seniorskim, w którym uczestniczyła, był Australian Open, jednak przełomem okazał się występ w Lugano, gdzie osiągnęła swój pierwszy finał turnieju rangi WTA.

W tym samym roku Iga awansowała do trzeciej rundy Rogers Cup w Toronto oraz czwartej rundy French Open. W kolejnym sezonie, podczas Australian Open, powtórzyła swój najlepszy wynik osiągnięty w turniejach Wielkiego Szlema. Pierwszy globalny sukces Iga osiągnęła w Paryżu, w październiku 2020 r., kiedy w wieku 19 lat zwyciężyła w French Open, w grze pojedynczej. Jej wygrana na kortach Roland Garros była jednocześnie pierwszym w historii tryumfem polskich tenisistek i tenisistów w turnieju Wielkiego Szlema. W 2021 r. wygrała dwa turnieje rangi WTA w Adelajdzie i w Rzymie.

Rok 2022 był dotychczas najlepszym w jej karierze. To w tym roku powtórzyła wielkoszlemowy sukces, wygrywając Roland Garros po raz drugi. Był to jednocześnie szósty turniej z rzędu wygrany przez Igę – po Qatar Ladies Open, BNP Paribas Open, Miami Open, Porsche Tennis Grand Prix i Internazionali BNL d’Italia. W sumie w tych turniejach wygrała 35 meczów z rzędu. W 2022 r. zdobyła swój trzeci tytuł wielkoszlemowy – w US Open w Nowym Jorku, a na koncie ma obecnie 12 wygranych turniejów w tourze WTA. 

Prywatnie kocha koty, lubi czytać powieści Kena Folletta oraz słuchać muzyki, przed meczami rockowej – głównie legendarnych zespołów, takich jak Pearl Jam, Pink Floyd, Red Hot Chili Peppers oraz AC/DC, a w wolnym czasie muzyki alternatywnej, jazzu, soulu i czasami popu. Od początku dorosłej kariery tenisowej angażuje się charytatywnie i społecznie. W 2021 r. przekazała 200 tys. złotych na rzecz fundacji działających w obszarze zdrowia psychicznego dzieci, a w kolejnym roku – 300 tys. zł. Angażowała się w działania Szlachetnej Paczki, a także WOŚP – dzięki aukcjom Igi udało się zebrać dla fundacji przeszło 600 tys. złotych. Wydarzenie Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy było pierwszym dużym autorskim projektem pomocowym Igi i jej zespołu, w ramach którego zebrano ponad 2,5 mln złotych dla dzieci dotkniętych wojną. Inspiruje ją cytat: You did not wake up to be ordinary.

 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90