Wybitni Polacy w Norwegii nagrodzeni

W sobotę, 16 kwietnia w Konserthus już po raz szósty odbyła się gala prestiżowego Konkursu "Wybitny Polak w Norwegii", na której przyznano statuetki, tytuły, dyplomy i wyróżnienia tegorocznym laureatom. 

Nagrody wręczyli J. E. Stefan Czmur, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Norwegii i Republice Islandii oraz Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość uświetnił koncert Leszka Możdżera.
 
Tegoroczni laureaci Konkursu "Wybitny Polak" w Norwegii:

  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Sonja Czesława Johansen

Całe swoje życie poświęciła walce o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje, pomoc najbiedniejszym w Polsce, a zwłaszcza chorym dzieciom, jest sensem jej życia. Z jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

  • kategoria NAUKA - dr Katarzyna Zyśk

Dziekan i profesor w Norwegian Defence University College w Oslo. W 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem niezliczonych publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona  Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej. To ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez  Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii  i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.

  • kategoria KULTURA - Małgorzata Piotrowska

Artystka z bogatym dorobkiem. Czterokrotna stypendystka Norsk Ilustrasjonsfond, uważana jest za jedną z czołowych norweskich rysowniczek. Jej ilustracje zdobią ponad 70 książek, także dla dzieci. Do lokalnej kultury wniosła świeży powiew środkowoeuropejskiej sztuki i wyobraźni. 

 

  • kategoria BIZNES - Łukasz Tokarski

Specjalista do spraw kontraktów międzynarodowych w koncernie Skanska. Jest on pierwszym najmłodszym Polakiem, który otrzymał tak wysokie stanowisko w sektorze prywatnym w branży nieruchomości komercyjnych. Rezultatem jego działań są liczne kontrakty, także z polskimi przedsiębiorcami, oraz projekty realizowane w Polsce.

  • kategoria MŁODY POLAK - Kamil Olsztyński

Piłkarz, bramkarz, trener i pedagog. Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne, wspierając fundację Kreftforeningen. 

 

WYRÓŻNIENIA

  • Piotr Mateusz Ludwiczak

Wielokrotny medelista i obecny Mistrz Norwegii seniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym w pływaniu.

  • Tomasz Furmanek

Bioinformatyk w Instytucie Badań Morza (Havforskningsinstituttet), fotograf specjalizujący się w dokumentacji widoków norweskich wybrzeży. Jego fotograficzny blog, obserwuje obecnie ponad 77 tysięcy osób, a zdjęcia chętnie publikuje prasa na całym świecie.

  • Tomasz Nierzwicki

Adwokat, radca prawny, nauczyciel i tłumacz. Aktywnie bierze udział w licznych spotkaniach biznesowych, kulturalnych i politycznych, promując Polskę w Norwegii.

 

Wszyscy laureaci automatycznie zyskali nominację do światowej edycji Konkursu "Wybitny Polak", która zostanie rozstrzygnięta 30 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas gali Konkursu "Teraz Polska". 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

LOT
Kongres 60 milionów
Link to Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90