Wybitni Polacy w Norwegii nagrodzeni

W sobotę, 16 kwietnia w Konserthus już po raz szósty odbyła się gala prestiżowego Konkursu "Wybitny Polak w Norwegii", na której przyznano statuetki, tytuły, dyplomy i wyróżnienia tegorocznym laureatom. 

Nagrody wręczyli J. E. Stefan Czmur, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Królestwie Norwegii i Republice Islandii oraz Andrzej Czernek, wiceprezes Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Uroczystość uświetnił koncert Leszka Możdżera.
 
Tegoroczni laureaci Konkursu "Wybitny Polak" w Norwegii:

  • kategoria OSOBOWOŚĆ - Sonja Czesława Johansen

Całe swoje życie poświęciła walce o kościół katolicki w Norwegii i niechciane dzieci w Polsce. Przez lata wysłała do Polski dziesiątki transportów z darami. Jak przyznaje, pomoc najbiedniejszym w Polsce, a zwłaszcza chorym dzieciom, jest sensem jej życia. Z jej inicjatywy do kraju trafiło blisko 50 transportów z darami dla domów dziecka i szpitali.

  • kategoria NAUKA - dr Katarzyna Zyśk

Dziekan i profesor w Norwegian Defence University College w Oslo. W 2015 roku została ogłoszona najlepszym nauczycielem. Jest autorem niezliczonych publikacji naukowych. Jej zainteresowania badawcze to: bezpieczeństwo międzynarodowe, studia strategiczne, rosyjska strategia wojskowa, siły i bezpieczeństwo morskie, geopolityka Arktyki, NATO i stosunki transatlantyckie oraz bezpieczeństwo i obrona  Europy Północnej, Środkowej i Wschodniej. To ceniony ekspert, wielokrotna stypendystka i laureatka wielu nagród przyznanych m.in. przez  Norweski Instytut Badań Obronnych, Ministerstwo Obrony Norwegii  i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Norwegii.

  • kategoria KULTURA - Małgorzata Piotrowska

Artystka z bogatym dorobkiem. Czterokrotna stypendystka Norsk Ilustrasjonsfond, uważana jest za jedną z czołowych norweskich rysowniczek. Jej ilustracje zdobią ponad 70 książek, także dla dzieci. Do lokalnej kultury wniosła świeży powiew środkowoeuropejskiej sztuki i wyobraźni. 

 

  • kategoria BIZNES - Łukasz Tokarski

Specjalista do spraw kontraktów międzynarodowych w koncernie Skanska. Jest on pierwszym najmłodszym Polakiem, który otrzymał tak wysokie stanowisko w sektorze prywatnym w branży nieruchomości komercyjnych. Rezultatem jego działań są liczne kontrakty, także z polskimi przedsiębiorcami, oraz projekty realizowane w Polsce.

  • kategoria MŁODY POLAK - Kamil Olsztyński

Piłkarz, bramkarz, trener i pedagog. Przez lata był ulubionym piłkarzem kibiców miasta Gjøvik. Jest założycielem Akademii Młodych bramkarzy i stanowi znakomity przykład oraz inspirację dla nowych graczy. Obecnie odnosi sukcesy w jednym z największych norweskich piłkarskich klubów młodzieżowych Lørenskog IF w Oslo. Wraz z klubem organizował zbiórki pieniężne, wspierając fundację Kreftforeningen. 

 

WYRÓŻNIENIA

  • Piotr Mateusz Ludwiczak

Wielokrotny medelista i obecny Mistrz Norwegii seniorów na dystansie 200 m stylem grzbietowym w pływaniu.

  • Tomasz Furmanek

Bioinformatyk w Instytucie Badań Morza (Havforskningsinstituttet), fotograf specjalizujący się w dokumentacji widoków norweskich wybrzeży. Jego fotograficzny blog, obserwuje obecnie ponad 77 tysięcy osób, a zdjęcia chętnie publikuje prasa na całym świecie.

  • Tomasz Nierzwicki

Adwokat, radca prawny, nauczyciel i tłumacz. Aktywnie bierze udział w licznych spotkaniach biznesowych, kulturalnych i politycznych, promując Polskę w Norwegii.

 

Wszyscy laureaci automatycznie zyskali nominację do światowej edycji Konkursu "Wybitny Polak", która zostanie rozstrzygnięta 30 maja w Teatrze Wielkim w Warszawie podczas gali Konkursu "Teraz Polska". 

Organizator

TerazPolska.pl

Partnerzy

Klub Twórczego Myślenia
Pangea Network USA
Young Polish Norwegian Professionals Associations
Pismo Polonii Austriackiej

Partnerzy medialni

Link To Poland

Kontakt

Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
ul. Górskiego 1
00-033 Warszawa
Klauzula Informacyjna (PDF)
Michał Lipiński - Dyrektor Konkursu Teraz Polska
Michał Lipiński
Dyrektor Konkursu "Teraz Polska"
m.lipinski@terazpolska.pl
tel.: 22 826 01 91
Anna Siedlińska - Manager ds. Komunikacji
Agnieszka Żelechowska
Sekretariat
sekretariat@terazpolska.pl
tel. 22 201 26 90